Rejestracja i logowanie

Będzie wojna?

Wydarzenia 12-09-2005 Autor: Konto usunięte
46

Już kilkanaście osób z niepokojem pytało kutnowskich dziennikarzy, czy zabytkowe budynki dawnej fabryki "Kraj" zostaną rozebrane.

Zamieszanie spowodowała tabliczka informująca, że obiekty mają zostać rozebrane. Pojawiła się na budynku starej odlewni przy ulicy Wyszyńskiego. Jeśli do tego dojdzie, miasto zostanie pozbawione jedynego i niezwykle ważnego dla historii miasta zabytku architektury przemysłowej.

W całej Europie stare fabryki są przedmiotem pieczołowitej pracy konserwatorskiej. Mówi się wręcz o modzie na restaurację starych zabudowań przemysłowych, a projektanci i konserwatorzy dokonują cudów, by stare obiekty o niezwykłej architekturze, pełnej uroku i ciepła przystosować do współczesnego pejzażu. Jeśli wojewódzki konserwator zabytków w Skierniewicach Marian Rożej wydał pozwolenie na rozbiórkę zabytkowej fabryki w Kutnie – będzie wojna – tak zgodnie twierdzą przedstawiciele środowisk kulturalnych naszego miasta.

Przypomnijmy, że w miejscu dawnego BigMarketu, na terenie starej fabryki, założonej ponad 120 lat temu przez przemysłowca Alfreda Vaedtke ma powstać największy w centrum Kutna hipermarket.

komentarze (46)
Dodaj komentarz

canada pharmacy canadian" rel=nofollow" target="blank">****://canadaxpha.com/">canadian pharmacy online Nqkxdg ldmweq

cialis prescription online ****://cialirpl.com/ Xajwah lbzqob

viagra generic ****://pfedonline.com/ Gpreae byakrs

write research paper the" rel=nofollow" target="blank">****://eduwritersx.com/">the help essay Nozudd anhkcx

Donor. ****://antibiorxp.com/ Pziozh xpwzao

It also liberates works topic throughout the occlusion and eliminates the. best" rel=nofollow" target="blank">****://cheapessayw.com/">best custom essay Lhbitv rfgkil

Hello. And Bye.

Nicely spoken certainly. . Wow all kinds of great material!

Nicely put, Cheers! no prescription pharmacy

Nicely put, Regards! my canadian pharmacy

Jesli do Kutna przyjedzie Samoobrona z Pudzianem,Ivanem i Ich Troje to pojde zaglosowac na nich!

Popieram,ze w kinie Polonia powinna być dyskoteka dla młodzieży.Ale UM ją utrącił prawdopodobnie po interwencji siły wyższej mającej siedzibę obok.Młodziż musi mieć miejsce żeby się wyszumić iwyładować,Jak nie ma gdzie to są burdy po osiedlach.

mozna by bylowbudynkach po 'kraju'zrobic hale targowa.. i caly manhatan przeniesc tam.... jakies kafejki ..bary ....sklepiki..i by bylo git

Z tego co mi wiadomo i piszą media budynek chce przejąć Urząd Miasta-tylko jest problem,że Panowie urzędnicy nie wiedzą co tam będzie.Niszczeje - to prawdą i obecnie chluby ten budynek miastu nie przynośi.Część naszych mieszkańców załatwia tam swoje potrzeby fizjologiczne,a gdy jest gorąco czasami czuć tylko odór i tak było z budynkami przejętymi przez KAUFLANDA i chcą coś zmienić tak,że nie narzekajmy.Aby być na nie trzeba mieć koncepcje co można w tym miejscu zrobić bo same chęći nie wystarczą wszędzie potrzebna jest kasa,kasa,kasa.Znająć realija Kutna i ich władz te budynki by się prędzej rozlećiały niż doczekały lepszych czasów.Kutnowscy bizmesmeni dużo tylko krzyczą i nic nie robią tak było z ulica Podrzeczną,gdzie miasto chciało wyraźić zgode na budowę tzw.hali targowej,ale był jeden ferer brak kasy,a nasi rodzimi bizmesmeni też nie chcieli potrząsnąć trzosem i efekt jest taki,że w centrum miasta jest pobojowisko-zakładam się,że gdyby tylko była zgoda miasta na sprzedaż tych terenów doweloperowi to w kilka miesiecy nastapi zmiana,ale naśi radni to przeważnie bizmesmeni pożal się 'Boże' i oczywiście zgody na to być nie może,ale może przyszłoroczne wybory coś zmienią.

testament mozna zawsze obalic... po co ma niszczec.. nie mozna by bylo zrobic np..kregielnie lub bilard...lub mini centrum zabaw. Przychodzila by mlodziez lub małe dzieci bo przeciez gdy jest zima, pada deszcz gdzie maja sie bawic?? w przedszkolu?? w domu ??

Nie pamiętam już dokładnie - żona twierdzi ze trzy lata lemu - ja, że 4,5. Nie chcę podawac nazwisk osób z którymi rozmawiałem ale UM nie był tym zainteresowany pomimo tego, że nie musiałby wyłożyć żadnych swoich pieniędzy. Nie interesuje się tym pewnie teraz tak samo jak 'fabryką' To tyle z mojej strony. Ciekaw jestem, kiedy w tym Kutnie zacznie 'coś' się dziać bo miasto wyglada jak wymarłe a jedyne święto w mieśie jak odpust. Pozdrawiam serdecznie.

W tych budynkach byłaby świetna dyskoteka (fabryka i byłe kino). Problematyczna jest tylko lokalizacja zaraz przy budynkach mieszkalnych.

Ile lat temu to łatwiłeś?

Widzisz, my sprawę mieliśmy dogadaną ze Strażą Pożarną, wszystko rozbiło się na rozmawie w UM, a cel był naprawdę kulturalno-oświatowy. Z tego co pamietam (muszę zapytać sie kolegi z którym próbowałem cos zdziałać albo ewentualnie zapytać w straży) UM płacił dzierżawę. Nie wiem jak sprawa przedstawia sie obecnie (formalnie) ale lokal się niszczy a UM nie robi z tym NIC! Pozdrawiam

Popieram poprzedni post. Sprawa z Polonią jest niezwykle zagmatwana, niestety głównie przez bardzo sztywny testament dobroczyńcy Kutna dr. Troczewskiego.

UM nie ma go w dzierżawie tylko zarządza nieruchomością. Natomiast wszelkie kwestie typu wynająć czy nie, komu i za ile (i przede wszystkim w tym przypadku NA ILE), ustalaja strażacy. Problem tez w tym, że świetej pamięci Troczewski zapisał, że budynek ma być przeznaczony WYŁĄCZNIE na cele kulturalno-oświatowe. I tu tkwi problem. Ja słyszałem coś o jakiejś aptece w tym miejscu, ale problemem były właśnie zapisy w testamencie. Inny problem to to, że Panowie Strażacy boją się wynająć budynek z góry na np. 50 lat. Tylko czy wy chcielibyście wynająć coś i na dzień dobry wyłożyć 1mln zł na remon, mając zagwarantowany wynajem na 3 lata?

Tak, masz racje właścicielem Kina Polonia jest Straż Pożarna (na początku byłem na rozmawach właśnie tam)- ale UM ma to najprawdopodobniej w dzierżawie emoji... i to jest dopiero śmieszne ... jeszcze trochę i kino się po prostu rozwali ... a gdzie napisałem, że 'miasto było właścicielem fabryki Kraj'? Pozdrawiam

Kolego klamiesz! Urząd Miasta nie ma nic do powiedzenia w sprawie Kina Polonia. Tym budynkiem, zgodnie z testamentem Troczewskiego, zarządza ochotnicza Straż Pożarna w Kutnie. I jeszcze jedno - po raz pierwszy słyszę, że miasto było właścicielem fabryki Kraj, żeby nim dysponować.

Witam, Ja nie mam nic przeciwko powstawaniu nowych Hipermarketów i rozwalenia tego 'kawałka fabryki'. Miasto nie potrafiło z tym NIC zrobić, to może niemiec będzie potrafił. Chciałbym jeszcze nadmienić, że to samo spotka pewnie inne obiekty, np byłe kino Polonia, które z roku na rok popada w ruinę. Kiedyś (z pieć lat temu) byłem zainteresowany tym obiektem, ale Urząd Miasta nie dał zgody bo miał tam coś robić. Jak robią - widać do tej pory emoji Pozdrawiam serdecznie

Nie powinno się burzyć tej fabryki... przecież to tak jaby zniszczyć cenne dzieło sztuki. Taka jest jedna na milion, żadna nie jest identyczna. A hipermarkety? Każdy taki sam. Prostokątne pudło wypełnione przepełnionymi półkami produktów i niejednokrotnie badziewia.

Ale nie burzcie przeszłości ołtarzy, choć sami macie doskonalsze wznieść, Na nich się jeszcze święty ogień żarzy i WY winniście mu cześć!

To wszystko sprawka tych skorumpowanych grubych świń które by na wszystko pozwolili jak by im do mich tylko kładł.........

A to ciekawe że w Łodzi są remontowane nawet najmniejsze fabryczki-proszę o podanie które,a ja odpowiem których już obiektów po prostu nie ma.Nadmieniam równiez że Łódz jako miasto i województwo łódzkie jest rejonem,gdzie jest jedno z najwiekszych bezroboci w kraju.Nastepne kto nie da w Kutnie wybudowac zakładu zatrudniającego 2 lub wiecej tysiecy ludzi(w czym Kutno jest gorsze od takich Kobierzyc)?A'propo szanujmy własnośc prywatną,a nie wchodźmy do czyjegoś domu z buciorami.Fabryczka może i była ale 200 lat temu jak napisał przedmówca,a obecnie w niej jest brud , smród i ubóstwo.Przecież mogło wykupić te obiekty miasto i zrobić tam muzeum (przecież każdy wie jaki jest problem ze starym kinem i jak ono obecnie wygląda-też zabytek).Tylko kto by tam przychodził oprócz obowiązkowych wycieczek szkolnych.W poprzednich postach dałem przykład Pałacu Saskiego,którego to remont się ślimaczy i nie widać końca.Nie twórzmy z Kutna skansenu w Polsce jest ich dużo możemy do nich jechać na wycieczkę.Proszę udać się na teren budowy lub zajrzeć od strony stacji paliw Shell i zobaczyć jak ten obiekt wygląda od tyłu.Powtarzam jeszcze raz uszanujmy własnośc prywatną i drogi przedmówco ciekawe jak byś zareagował gdyby do twojego mieszkania przyszedł sąsiad i nakazał Ci co masz robić?Pamiętajmy że na wszystko inwestor ma zezwolenie.Przedmówca chyba dawno nie był na ul.Królewskiej przecież tam obiektów nowych lub kilku letnich jest wiecej niż zabytkowych i nikt z tego nie robi problemu.

Drogi Halski ! Miasta nie da się podzielić na to co stare i na to co nowe. Lepiej dzielić na to co może przynieść miastu korzyści, a co nie. Trzeba zrozumnieć, że nikt juz nie stworzy w Kutnie takiej fabryki, która jak 'Kraj' o okresie prosperity zatrudniała ponad 2 tys. ludzi. teraz musimy obracać kapitałem, który miasto odziedziczyło po pokoleniach. Tak obuciliśmy Królewską, która jest teraz jest doskonałym miejskim deptakiem i rodzajem atrakcji turystycznej z drugiej strony. tak samo jest ze strą fabryka krają. Rozwalić można w ciągu paru godzin, ale nikt już takiego obiektu w mieście nie postawi. O takiej architekturze, któa najwiązuje do świetności polskiego przemysłu prawie 200 lat temu. Popatrz, w Łodzi każdą maleńka nawet fabryczka jest remontowana, modernizowana i obraca sie nią jak kapitałem. Tam ludzie mają miejsca pracy i tam tworzy się odpowiednie przedsiębiorstwa. Dlaczego nie zagrac tak fabryką kraj w Kutnie. Jedyna tego typu w mieście. Z jednej strony obiekt zabytkowy, mogący się cieszyć zainteresowaniem, z drugiej stanowiący niewątpliwie ozdobę ulicy Wyszyńskiego, a ze starym szpitalem i domem Wardów tworzący bardzo ciekawą zabudowę. Pomysłów na tą halę i budynek biurowy może być tysiące, ale miasto tak na prawdę skorzysta tylko, wtedy, jeśli dojdzie do umiejętnego połaczenia tego co jest z tym co może przynosić zyski. Jeśli my, mieszkańcy tego miasta nie zrozumiemy, że prawdziwa twarz miasta to stare kamieniczki na Królewksiej, dworek modrzewiowy, fabryka 'Kraj' i centrum baseballu z drugiej strony - to przyjdzie nam mieszkać w zasikanej jednej wielkij knajpie, w której przelewa się popłuczyny po prawdziwym piwie. Mnie nie stać na to by Kutno traktować jak łóżko do spania i sedes do s....

Przywrócić Red Blusa bo nie ma gdzie gardła przepłukać!

Halski!!!! Pozwolenie na budowę wydaje Starostwo Powiatowe.

dlaczego wszystkie hipermarkety robia w centrum, kolo siebie ( rozumie ze jadac do centrum zrobisz zakupy w kilku kolo siebie sklepach i przy tym zoszczedzisz na benzynie)... i dlaczego nie moga czegos zrobic w budynkach po starym BIG MARKECIE.. na przemysłowej....

Pewnie. Burzyński blokowal powstanie hipermarketu (powyżej 2000 m.kw. powierzchni) więc firmy postanowiły wybudowac kilka mniejszych (do 2000 m.kw.) na których budowę nie jest już potrzebna zgoda Prezydenta miasta a jedynie zgodność z Planem Przestrzennego Zagospodarowania Miasta. Podstawa to to, że grunt jest prywatny. Ja z nowych sklepów się cieszę. Mieszkam na osiedlu Łąkoszyn i z chęcią będę się zaopatrywał w Lidlu. Rozumiem jednak obawy drobnych sklepikarzy.

Prosze zwrócić uwagę,że zezwolenie na budowe wydaje między innymi Powiatowy Inspektor Nadzoru Budownictwa lub odpowiednik w Łodzi,ponadto była zgoda od Konserwatora Zabytków(podobno obiekt zabytkowy),ponadto zgodę wydał Pan Prezydent Miasta Kutno.Wszystkie te osoby w tym inwestor maja plany jak ten obiekt będzie wygladał.Na chwile obecna nikt tego budynku nie rozbiera-z wnętrza tej hali jest wywożony złom,a ponadto właścicielem budynku jest firma 'KAUFLAND'.Zabronienie teraz inwestorowi budowy(bo przeciez ma na to zgodę)skutkuje sprawą przed Sądem,gdzie pozwanym będzie miasto Kutno.Wiadomo,żę sprawa skończy sie przegraną i b.dużym odszkodowaniem a ponadto pójdzie w kraj,że Kutno nie jest przyjazne inwestorą i łamane jest prawo-efekt będzie murowany.Ponadto prośba do KCI nie zaszczuwajćie mieszkańców Kutna przeciw siebie.Kaufland nie będzie największym marketem w Kutnie tylko obecnie Hypernova i tak przynajmniej na raźie zostanie.Powierzchnia tzw.sprzedalna Kauflandu nie przekroczy 2.000 metrów (dotyczy to również pozostałych)marketów które maja powstać na większe wymagana jest zgoda nie tylko Pana Prezydenta (sam tak stwierdził i oświadczył,że zgody na większe sklepy nie będzie)tak,że piście sprawdzone informacje a nie plotki.

'GDZIE BYŁY PROTESTY GDZIE MIASTO' ówczesny Prezydent Dębski wspierał budowę Hyper, i uznał to za jedne z ważniejszych osiągnięć swojej kadencji. Obecny Prezydent nie ma już nic do powiedzenia. Grunt jest w 100% prywatny. Od właścicela i konserwatora zalezy co z nim zrobi.

emoji PODPISUJĘ SIĘ DWOMA RĘKAMI I NOGAMI POD WYPOWIEDZIĄ HALSKIEGO! GDZIE BYŁY PROTESTY GDZIE MIASTO I GDZIE TEN UCZONY Z KITĄ Z PAŁACU SASKIEGO, GDY SPRZEDAWANO TEREN FABRYKI POD HYPER NOVĄ I BIEDRONKĘ? ZNISZCZONO TYM SAMYM TEREN I BUDYNKI PO FABRYCE VAEDTKEGO-SPRZEDAJĄC KAWAŁEK PO KAWAŁKU. TERAZ MOŻNA TYLKO ZROBIĆ ŚCIANĘ ATRAPĘ OD WYSZYŃSKIEGO NA PAMIĄTKĘ I CIESZYĆ SIĘ ŻE KTOŚ TO ZROBI NA SWÓJ KOSZT.

niech rozbierają niech budują nowe wiecej supermarketów - korzyść dla klienta

Ludzie, tak to stał i nikt sie tym nie interesowal,nic sie tam nie dzialo za wyjątkiem tego ze z roku na rok byl w coraz to gorszym stanie. Teraz jak ma zostać rozebrany to wielkie halo, bo taki zabytek rozbieraja- i dobrze. Bedzie cos co wiekszosci mieszkancom przyniesie korzysci (nizsze ceny z powodu konkurencji)- nie mowie tu o handlowcach, ale i tak oni wiele nie straca bo i tak bede chodzil nadal po mniejsze zakupy do sklepikow.

A kto jest właścicelem tego budynku?

To jest bardzo ładny, stylowy budynek. Przejdźcie się i popatrzcie. Nie mówię oczywiscie o późniejszych przybudówkach, które tylko szpecą. Zapewne bardziej wart zachowania niż Zajazd (zwany Pałacykiem) Saski.

Słusznie stare trzeba zlikwidować tym bardziej,że tego od ulicy nie jest widać,ale od wewnatrz tak,że groźi ten budynek katastrofie budowalnej czyli zawaleniu.Ponownie pojawiły sie głosy miejscowych bizmesmenów,którzy uparćie się boją o swoje dochody i nic im sie nie podoba-tylko kasa,kasa,kasa.Kolejny Market im nie wsmak bo skoro nie było przeszkód prawnych zaniechania tej inwestycji to może w inny sposób uderzyć>panowie kolejna wojna to jak walka z wiatrakami - wiecie o tym dobrze,że jest to własność prywatna wćiskac się nie ma gdzie bo i po co - przypomina mi sie film Bareji-Alternatywy 4,gdzie dozorca Anioł kazał w bloku wieszać wszędzie takie same zasłony-czy wy też chcecie być takim dozorcą.Ta firma ma prawników o jakich Wam się nie śni i w wypadku kolejnej afery mogą im uruchomić i kto przegra-miasto bo będzie muśiało zapłaćić wielkie odszkodowanie (czyli my,ale to Was nie interesuje ).Lepiej siedzić i czekać jaki będzie efekt końcowy.Przykład panów od zabytków w Kutnie widać na terenie Pałacu Saskiego,gdzie jest bałagan i brak koncepcji oraz kasy,ale jaśnie panujacym z budynku obok chyba pasuje,że przez okno od kilku lat widać to co widać-czyli chlew.

Zamiast tych budynków lepiej by rozebrali ruinę pałacu saskiego wraz z jego dozorcą.

A co na to nasze kochane władze???

Zwariowali!

czemu chcecie zburzyć historyczny budynek przeciez w KRAJU pracowało 2500 osób aż mi szkoda tego budynku i to bardzo taka historia dla wielu mieszkanćów kutna.

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także