Rejestracja i logowanie

Wieczór z legendą kina!

Wydarzenia 30-09-2005 Autor: Konto usunięte
1

Dziś w Ale Kino wieczór, poświęcony Jamesowi Deanowi. Zaczyna się o godz. 20.00!!!

Nigdy w historii kina nie zdarzyło się, żeby aktor stał się legendą po swojej tragicznej śmierci. Stał się ikona nonkonformistycznej postawy życiowej, chociaż wystąpił tylko w 3 dużych produkcjach filmowych. I tylko jedna była wyświetlana podczas jego życia. To właśnie „Na wschód od Edenu” Elii Kazana, którą dzisiaj będziemy mogli obejrzeć. Dwie następne „Buntownik bez powodu” i „Olbrzym” były pokazane już po jego śmierci.

Te filmowe role, które po nim zostały, wariacje na ten sam temat – samotnik i outsider, skrywający głębokie rany. Jego tragiczna i przedwczesna śmierć pozwoliły kultywować pamięć o tymże wiecznym buntowniku. Zginął, jadąc swoim porsche na wyścigi samochodowe do Salinas. Lubił alkohol, kobiety i szybkie samochody. Przystojny, seksowny, arogancki buntownik intrygował cały show business. Mimo, że miał tak mały dobytek artystyczny, został uhonorowany nominacjami do Oskara. Obydwie przyznano po śmierci.

Filmografia: „Bagnet na broń” (1951), „Has Anybody Seen My Gal?” (1952), „Ktoś mi ukradł dziewczynę” (1952), „Żeglarze strzeżcie się” (1952), „Harvest” (1953), „Buntownik bez powodu” (1955), „Na wschód od Edenu” (1955), „Olbrzym” (1956).

komentarze (1)
Dodaj komentarz

Nie znam...hmmm... moze ja sie zaczne iteresowac hehe :-))

dodaj komentarz
Czytaj także