Rejestracja i logowanie

Lepiej bez oleju?

Wydarzenia 11-10-2005 Autor: Konto usunięte
11

Jak podaje dzisiejszy Dziennik Łódzki dyrekcja kutnowskiej szkoły zdecydowała, że wysokie koszty oleju opałowego zmuszają do przyłączenia placówki do miejskiej sieci ciepłowniczej. Wcześniej tłumaczono, że ogrzewanie olejem będzie opłacalne...

Zespół Szkół nr 3 w Kutnie jest właśnie podłączany do sieci ciepłowniczej Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Ze wstępnych obliczeń wynika, że dzięki temu szkoła oszczędzi na ogrzewaniu. Do tej pory ciepło uzyskiwała z kotłowni olejowej, którą zainstalowano zaledwie trzy lata temu... Prace nad przyłączeniem do sieci szkoły oraz bursy szkolnej już się rozpoczęły. Wykonawca przewiduje, że powinny się zakończyć do końca października. – Mamy nadzieję, że już w tym roku będziemy mogli skorzystać z ciepła z PCE-u – mówi na łamach Dziennika Henryka Engel, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Kutnie. – Przed podjęciem decyzji o zmianie systemu grzewczego przeprowadzaliśmy obliczenia, czy nam się to opłaca – dodaje.

Jak informuje dyrekcja szkoły, z kosztami kotłowni olejowej bywało różnie. Przy lżejszych zimach przynosiła ona szkole oszczędności. Jednak kiedy zima była sroga, niestety, szkoła wydawała o wiele więcej. W związku z takimi kalkulacjami oraz ciągle rosnącymi cenami oleju opałowego postanowiliśmy wraz ze starostwem, które jest dla nas instytucją prowadzącą, zmienić typ ogrzewania – dodaje Henryka Engel. – Mamy nadzieję, że przyniesie to szkole oszczędności, ale niestety, całkowite rozliczenie trafi do szkoły dopiero po sezonie grzewczym.

Aby móc się podłączyć do ogrzewania miejskiego, szkoła musi najpierw zainwestować. Na własny rachunek zakłada dwa węzły ciepłownicze oraz płaci za przyłącze. Taka inwestycja powinna się zwrócić szkole już po pierwszym roku – szacuje Elżbieta Mielczarska ze starostwa powiatowego. – Jako instytucja prowadząca współfinansujemy prace związane z podłączeniem placówki. Musimy szukać oszczędności – dodaje.

Na inwestycję w Zespole Szkół numer 3 przeznaczono ponad 170 tysięcy złotych. Szacuje się, że oszczędności po podłączeniu do sieci wyniosą rocznie nawet do 50 tys. zł.

Info: www.dziennik.lodz.pl

komentarze (11)
Dodaj komentarz

Echhh, wcale się nie dziwię że Lepper ma w kutnowskiem tyle głosów... aż dwa razy (w postach z 11.10 12:03 i 12.10 07:07) pojawia się w tym wątku wyjaśnienie kłopotów z ogrzewaniem a ludzie i tak w kółko powtarzają że to winna szkoła itd. jakby nie rozumieli tego co jest napisane... Czy wy wiecie, ile ustaw w roku uchwala sejm? Ile razy w III RP ordynacja podatkowa była nowelizowana? Nikt nie jest w stanie przewidzieć jaka akcyza za energię (wszystko jedno jaką!!!) będzie za miesiąc, rok, dwa lata. Co strzeli do głowy kolejnemu ministrowi finansów? Jak w tym stanie rzeczy można cokolwiek skalkulować? Zatrudnić wróżkę? Ludzie, myślenie nie boli...

Trzeba planować z głową i kilka/kilkanaście lat do przodu, a nie kierować się aktualną koniunkturą. dotyczy to tak osób prywatnych, jak i szkół, a w szczególności Ekonomika. Przecież na tym m. in. polega ekonomika. A źle to świadczy o osobach kierujących tą placówką oświatową.

Ci wszyscy którzy tak sie oburzacie - może miejcie pretensje do ministra finansów - za ciagłe podnoszenie cen, akcyzy itp. Trzy lata temu była inna sytuacja - wszyscy mówili jak to bedzie pieknie jak założy sie ogrzewanie olejowe - tanio, ekologicznie - ale niestety wyszło jak zawsze. Ja w domu też założyłem ogrzewanie olejowe i juz pluje sobie w brodę- nie wiem czy za rok , dwa - jak już nie bedzie mnie stać na olej - nie bedę zmuszony wrócić do węgla

Dlaczego stać nas na takie inwestycje, a potem szybko rezygnujemy. Chyba już dość wydawania publicznych pieniędzy. Myślałem, że w 'ekonomiku' to potrafią liczyć, a okazuje się, że nie, no brawo! Przecież uczniowie dalej mogą w czasie zimy siedzieć w kurtkach na lekcji, jak siedzieli do tej pory, odłączcie w ogóle to ciepło.

To co napisano jest naprawde ciekawe, trzy lata i się nie oplaca, a wcześniej się oplacało ???. kto robił kalkulację w tej sprawie?? przy budowie kotlowni olejowej. bez komentarza!!!!

Cóż Kochani. Po raz kolejny przekonujemy się jak szasta się samorządowymi pieniążkami, jacy jestesmy niegospodarni. Trzy lata temu zapłacilismy za kotłownię olejową a teraz płacimy za przyłacze do ciepłowni.No cóż gdyby to była prywatana inwestycja to inwestor zrobiłby kalkulację, które rozwiązane jest korzystniejsze. No ale samorząd może ponosić wydatki za nieprzemyślane decyzje.

Dla mnie to bez różnicy skąd są informacje, czy to przedruki czy nie. Ja chcę czytać tutaj informacje z kutna - jak są pozyskiwane mnie nie iteresuje. Pochwała dla redakcji że zdobywa nowe źródła tych informacji. Dla uzytkowników i czytelników portalu to najwazniejsze. Pozdrowienia.

Chodzilam 3 lata do ekonomika i sadze, ze dzieki temu moze w szkole w okresie zimowym w niekotrych salach zrobi sie cieplej. Bo wymiana wiekszości okien tego nie dala. Marzliśmy w salach od strony Margaryny a w internacie to już zupełnie zimno było. Pożyjemy zobaczymy. Szkoda ze nie przekonam sie na wlasnej skorze czy coś się poprawi. Pozdrowionka dla profesorów z ekonoma.

Niech dziennikarzyny z DŁ sprawdzą ceny oleju opałowego przed paru laty - ok. 67 gr/l i obecnie dzięki proekologicznej akcyzie.

Od kiedy to KCI robi przedruki z 'DŁ' chyba juz skads to znamy?

Od kiedy to KCI robi przedruki z 'DŁ' chyba juz skads to znamy?

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także