Rejestracja i logowanie

Okno życia w Kutnie

Wydarzenia 30-11-2009 Autor: piotrala
38

Biskup Andrzej Dziuba poświęcił w niedzielę pierwsze w diecezji łowickiej "okno życia", które znajduje się w Domu Parafialnym prowadzonym przez Siostry Pasjonistki św. Pawła Od Krzyża, przy ul. Jana Pawła II w Kutnie.

Zobacz relację filmową!

Jesteś za czy przeciw "Oknu życia"?
Zagłosuj w naszej sondzie!

Okno adresowane jest do tych matek, które z różnych przyczyn nie mogą lub czują, że nie podołają trudom wychowania nowo narodzonego dziecka. Każda kobieta, która znajduje się w trudnej sytuacji, będzie mogła anonimowo i bez żadnych konsekwencji pozostawić noworodka.

Okno życia, które zostało otwarte przy parafii p.w. św. Wawrzyńca w Kutnie, jest pierwszym w diecezji łowickiej.

- To okno ma służyć ratowaniu życia najmłodszych dzieci - mówi ks. prałat Stanisław Pisarek, proboszcz kutnowskiej parafii. - Jeśli dzięki niemu uda się uratować choć jedno istnienie, dzieło będzie kompletne. Okno daje dzieciom szansę na to, by dorastały w miłości i zrozumieniu.

Pierwsze okno życia, które zostało utworzone na terenie diecezji łowickiej, poświęcił biskup ordynariusz Andrzej Dziuba.

Pozytywnie o oknie życia wypowiadają się mieszkańcy Kutna. - Zawsze to lepsze rozwiązanie, niż pozostawienie dziecka w reklamówce w parku czy choćby wrzucenie go do rzeki, jak miało to miejsce kilka lat temu w Żychlinie - uważa Grażyna Wietesek.

komentarze (38)
Dodaj komentarz

Czy "tu" wszystko trzeba brac w cudzyslow?

Nieświadomie to można syfa załapać Kutno, to nie Wrocław, że z jednej dzielnicy na drugą ktoś wywiezie dziecko i zostawi je w tzw. oknie życia, tu jeszcze z domu nie wyjdziesz a już sąsiadki wiedzą, że masz nową marynarkę i jak to sobie wyobrażacie, że wyjdziecie z dzieckiem na ręku i wrócicie bez niego ? a co może 10-siątką przyjedzie kobieta z Krzyżanowa, by zostawić w oknie niemowlaka ? Zabezpieczać się a nie rozkładać nogi bez wyobraźni

nie ma czegoś takiego jak nieświadome zachodzenie w ciąże bo to nie jest odbruch bezwarunkowy .To się nie dzieje podczas snu etc .Jednak towarzyszy temu jakaś "procedura" która jest energo i czaso chłonna więc nie ma mowy o nieświadomym zachodzeniu w ciąże .Bąka można conjwyżej nieświadomie puscić .

Do Iwony emoji Myslę Moja Droga, myśle - czasami... Nie napisałam niczego co świadczyłoby o tym, że neguje pomysł z "Oknem życia". Nie jestem też jego fanką. Okno jest tylko połowicznym rowiązaniem - należy skupić się na pomaganiu matce w rozterce, takiej, która rozważa możliwość pozostawienia dziecka w oknie... Pomijam pewien fakt, a mianowicie, to w jaki sposób zachodzi się w ciąże: świadomie, nieświadomie...

skip generalnie z twoim wywodem się zgadzam.To jest ułatwianie dla wszelkiego rodzaju dziadostwa pozbywania się dzieci . Uważam że o ile do tej pory dziadostwo nie przejmowało się losem dzieci to teraz będą mieli niejako dodatkową "motywacje" do rozmnażania się i podrzucania dzieci bo ...przeciez istniej okno życia więc wysiłek tych wynaturzeńców zostanie ograniczony do zera przez co może działać na nich jako zachęta .Do tej pory pozbywanie się dzieci w sposób drastyczny groziło konsekwnecjami a teraz....okno i bez problemu .Tak naprawdę to okno miałoby sens jeśli osoby tam podrzucające dzieci były nadal ścigane przez prawo a tera tworzy im się nie okno a furtke wyjście z tej sytuacji bez szwanku .

Jak ślicznie to Iwono ujęłaś "podrzucić dzieciaczka do Kutna" a te dzieciaczki to kto lub co ? - worki z kartoflami, by je tak "podrzucać" ? Myśleć, myśleć i jeszcze raz myśleć a nie płodzić dzieci a potem stać pod jadłodajnią, bo nie ma ich za co wykarmić, brać na siebie i tylko na siebie trudy wychowania dzieci a nie liczyć na to, że "jakoś to będzie" zabezpieczać się a nie szukać "okna życia"

Do MEGA. Pomyśl troche,bo chyba lepiej zostawić dziecko w oknie życia i przejść te skomplikowane procedury,niż wyrzucić na śmietnik. W tym momencie nie myśl o przyszłych rodzicach tylko o dziecku. To prawda że z Kutna pojedzie do innego miasta ale też z innego miasta może podrzucić dzieciaczka do Kutna.

Kolejna zachęta dla wyrodnych matek i ich gogusiów do pozostawiania dzieci. Może by tak zrobić coś aby takie nieodpowiedzialne czubki nie miały dzieci.

Dosyć tego! Tych okien! Tych zakonnic! I całej tej głupoty! Dorośli, a głupsi od dzieci! Zamknąć to okno "życia" jak najszybciej, bo ono mnie razi! A PUP (Powiatowy Urząd Pracy) przekształcić w POP (Polskie Okno Pomocy). I jak któraś zakonnica zostawi dziecko w tym oknie, to pracownicy POPu chyba mu pomogą?

Po pierwsze, dzieci z okna życia nie będą wychowywane przez zakonnice. Bynajmniej. Trafiają do adopcji... Jednak droga do docelowej rodziny adopcyjnej jest dość długa: trzeba ustalić tożsamość dziecka, nadać jakieś imię i nazwisko. Zatem, adopcja w przypadku dziecka z okna jest dłuższa niż dziecka pozostawionego w szpitalu. W drugim przypadku wiadomo kto jest matka, cała papierkowa robota zamyka się w 2 miesiącach (nie wiem dokładnie ile czasu ma matka na to, żeby zdecydować o tym, czy wychodzi ze szpitala z dzieckiem czy też pozostawia je w szpitalu). Później następują procedury adopcyjne, które zazwyczaj są przydługie. Powtarzam, adopcja w przypadku dziecka z okna jest bardziej skomplikowana. Wiem, ze był plan zmiany ustawy, która reguluje takie sprawy - chodziło o przyspieszenie pewnych procedur lub całowitą rezygnację z tychże... Echhh, trudny temat... No i jeszcze jedno: jeśli jakaś kobieta decyduje się na pozostawienie dziecka w oknie, zrobi to, ale w obcym mieście. Takich okien jest w Polsce ponad 20.

Nie popadaj w pompatyczny ton, jeżeli jakaś kobieta zdecyduje się czy sytuacja ją do tego zmusi, że nie będzie chciała czy mogła zajmować się dzieckiem to może zostawić je w szpitalu. Nikt nie pisze, że wolałby aby matka zabiła swoje dziecko, piszemy o sensowności powoływania takiej "instytucji".

ludzie, opamiętajcie się! to jest okno ŻYCIA! tzn. że ratuje życie małego CZŁOWIEKA (ratuje od porzucenia na śmietniku, wrzucenia do rzeki, beczki itp)! czemu na siłę doszukujecie się jakichś ukrytych, złych rzeczy w tym, że ktoś chce pomóc bezbronnej istotce... może faktycznie kilka lat nic się nie wydarzy, a może właśnie za kilka lat jakieś dziecko dzięki temu oknu będzie istniało tu na ziemi, a nie w grobie.

Zakonnice nie będą się opiekowały dzieckiem.Piszecie tak jakby ktoś podrzucał noworodki codziennie.Wolelibyście żeby matka zabiła swoje dziecko albo wyrzuciła na śmietnik.

Nie twierdzę, że nie ma racji, tylko się pytam czy nie jest antyprotestantem etc. etc.

Jak już tak bardzo ksiądz chciał zająć się potrzebującymi to mógł otworzyć dom samotnej matki czy temu podobną instytucję a nie "okno życia" dla niechcianych noworodków. I kto się tymi dziećmi zajmie ? Zakonnice ? Boże miej wtedy w opiece te biedne stworzenia. I już widzę te tłumy kobiet zostawiające tam dzieci. Antykatolik ma rację ja też "węszę" tu propagandę w stylu nie ważne co się robi, ważne że coś tam się robi.

antykatolik ma rację. Przecież on tylko mówi, że jeśli coś robić to coś co jest przydatne. Jeśli okaże się, że ludzie tam przychodzą i korzystają to niech będzie. Czy może byście chcieli, żeby utworzono w Kutnie ośrodek pomocy dla ofiar min przeciwpiechotnych?

antykatoliku, czy ty nie jesteś jednocześnie antyprotestantem, antychrześcijaninem, antysemitą, anty Polakiem, antyczłowiekiem i każdym innym anty?

ciekawy-za to twoja wypowiedz do dyskusji dokładnie nie wnosi nic.

,,ciekawa"dyskusja..po stylu widać,że większość to,,Światli"europejczycy (łoł tok szoł)przerażająca prostota myśli(antykatolik i.i.)i niby troska o wychowanie,ile szkody może zrobić nachalna lewicowa propaganda....

Ile dostaje to można sprawdzić, a ile przychodzi na zupę też.Mozna też zjeść bez problemu

Może zamiast pisać o tym co robi, skupić się na tym ile osób z tego korzysta i tego potrzebuje? Bo czasem ludzie robią różne rzeczy.. po prostu bez sensu? Ile osób korzysta z okienka życia, jadłodajni dla ubogich, ile przychodzi na spotkania anonimowych alkoholików i ile to wszystko kosztuje? Może mu tyle działalności potrzeba, żeby na to wszystko duże dotacje dostawać, a potem wygodnie żyć?

Może tak każdy z tych co tyle krytykują, podzieląsię z tymi którzy tego potrzebują. Jak mi wiadomo to jest przez tego księdza zorganizowana Świetlica Środowiskowa, Spotkania Anonimowych Alkoholików, Jadłodajnia, pomoc charytatywna prowadzona przez Akcję Katolicką i Przymierze Rodzin oraz jadłodajnia.Teraz Okno Życia.Widocznie jest taka potrzeba.Jak mi wiadomo to świetlica przyjmuje wszelkie datki na pomoc dla swoich podopiecznych. Macie szanse się wykazać swoją dobrocią.Może dzięki wam ktoś będzie lepszy i wyjdzie na ludzi.

popieram w 100% .To okno hańby dla wszytskich łącznie dla tych którzy je stworzyli.To dostarczanie opcji dla tych którzy są na tyle wynaturzeni aby najpier powołać taką dziecine do życia a potem oddać do jakiegoś okna niby życia .To okropne .

Czego to ludzie nie wymyślą? Głupota ludzka i miłosierdzie Boże nie znają granic. Ze miłosierdzie Boże to dobrze, że głupota ludzka to żle. Tu wyrodna matka jagiełki dziobała, temu dała, temu dała, temu dała, a tego do okna "życia" oddała i fru poleciała. To jest okno życia? Nie!!! To nie jest okno życia! To jest okno beznadziei! Okno poniewierki! Okno głupoty! To nie jest zezwierzęcenie! Gorzej!!! To jest przebrzydłe wynaturzenie gatunku ludzkiego. Początek końca cywilizacji! Ale to są rządy kiecoków i łapserdoków! A co na to wierne dziewuchy i dzielne chłopoki? Czy nie trzeba tych nienormalnych "okien życia" pozamykać i zając się normalnym wychowywaniem dzieci? Wolałbym zginąć, niż znależć się w tym oknie! Brak słów! Zapluty powstań ludu ziemi!!!

nie wiem po co w Kutnie powstało takie okno... nie ma sensu porównywać Kutna do Warszawy lub Krakowa,że zdarzają się takie przypadki oddania dziecko do okna życia, przecież Kutno jest małym miastem tu raczej nie da się zajść w ciąże anonimowo...

ja nie wiem czy nie lepiej być wyskrobanym, niż być niechcianym dzieckiem, całe dzieciństwo po domach dziecka, rodzinach zastępczych, często patologicznych. Coś takiego niszczy psychikę, jedno na 10 wychodzi na ludzi, albo i mniej... :/ żenada a z drugiej strony jeszcze gorzej być wychowywanym w rodzinie bez miłości, starzy chlają, biją, znęcają się nad niechcianym dzieckiem, dziecko na nic nie ma, zaczyna kraść, łobuzować na podwórku bo nie ma kto się nim zając, miłością otoczyć. Skrobanka by rozwiązała problem rodziców, dziecka i otaczającego ich społeczeństwa, jeszcze lepiej prezerwatywa. Kler działa na zasadzie - ratować życie poczęte, zakazać aborcji, dzieci rodzić! Ale jak już to dziecko się urodzi, to mało kto myśli co z nim dalej. Kler by chciał na religie do kościoła, komunii bierzmowania, ślub i pogrzeb - bo to klienci, to ich kasa i ich przyszłość. A jego życie? Potrzeby? Rodzina? Bliscy? Modlitwą tylko kler wyżyje bo z datków naiwnych się utrzyma, a szary człowiek musi żyć, uczyć się i pracować... bez bliskich to trudne, czasem wręcz niemożliwe.

znowu niepotrzebna dyckusja. nic się nie robi - żle,coś ktoś robi też źle.

"Wydaje mi się że takie okienko jeszcze bardziej zachęci do takich czynów niedojrzałe emocjonalnie kobiety, które idąc na łatwiznę po prostu będą wolały zostawić swojego potomka w tej dziurce." - niestety zgodzić się z tym musze w połowie.. a w 1 to okno to jest szansa dla dzieci ktorych amtki zostawiaja na pastwe losu na smietnikach, zabijaja.. Mam nadzieje ze to wszystko przyniesie efekt..

Dlaczego piszący mówią tu tylko o kobietach , przecież ktoś te dzieci robi najcześciej zdaje się że mają w tym udział równiez mężczyźni , czy oni nie są za nic odpowiedzialni ?

mówiąc szczerze - mieszane uczucia w tej sprawie.

Inicjatywa jak najbardziej trafiona. Jesłi ktos nie rozumie sensu tego przedsiewzięcia to widać nie dorósł do poziomu dyskusji. Zaprzeczanie faktom, ze problemu nie ma, badź jak wspomina ktoś wcześniej rejestracja ciąż jest sposobem przciwdziałania to niech najpierw przemyśli co chce powiedzieć, bo raczej mało ma to wspólnego z realiami życia codziennego i w swej wypowiedzi skoncetrował się zabardzo na własnych odczuciach, a chyba nie o odczuciach lecz o funkcji jaką ma pełnić okno ta rozprawa...

to nie tędy droga to nie jest polityka prorodzinna trzeba stworzyć warunki do życia godnego a nie otwierać okna

Wydaje mi się że takie okienko jeszcze bardziej zachęci do takich czynów niedojrzałe emocjonalnie kobiety, które idąc na łatwiznę po prostu będą wolały zostawić swojego potomka w tej dziurce. Dlaczego kościół nie rozda prezerwatyw takim ludziom?

niestety na swiecie sa nieodpowiedzialni ludzie (matki, ojcowie) zdarza sie ze wyzucaja dzieci do rzek itp (mordercy) to takie miejsce jest dobre bo jak ktos juz naprawde jest takim czlowiekiem to niech lepiej do okna zycia przyniesie to dziecko, mam nadzieje ze takich osob nie ma w kutnie i ze ich nie bedie ani tu ani w innych miastach czy swiecie ze ludzie zmadrzeja i pomysla najpierw tak jak tu nizej napisales/as

Ja słyszałem że głównymi klientami takich okienek są zakonnice. nie chcą skrobać to oddają anonimowo... ręka rękę myje, kościół sam rozwiązał swój wewnętrzny problem. Tak na logikę jaka normalnie żyjąca w społeczeństwie kobieta ukryje to że ma dziecko, urodzi sama i odda do okienka? Może gdzieś na głębokich patologicznych wioskach, bo w mieście to od 3 miesiąca pojawia się lekarz prowadzący, ciąże się rejestruje itd. Jak matka po urodzeniu nie pojawi się z dzieciakiem to zaraz pytania co się stało, jak kiedy. czy poroniła czemu nie zgłosiła? A może wyskrobała i pójdzie siedzieć... nie ma lekko. W zakonach za zamkniętymi drzwiami mogą robić co chcą i okienka się przydają.

jak nie chce mieć dziecka, to niech pomyśli o tym zanim zajdzie w ciąże....

niechce to nie ma ale co ma to wspólnego z tym oknem?

no cóż sądzę, że nie każda kobieta, nawet ta co ma męża chce mieć dziecko

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
CISZA WYBORCZA!!! - Trwa od północy 10.07.2020r do zamknięcia lokali wyborczych, czyli niedzieli 12.07.2020r godz.: 21:00.

Zakazane jest rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Zakazana jest agitacja w internecie - nie można publikować informacji o kandydatach, ani sondaży.

Naruszenie lub złamanie ciszy wyborczej według polskiego prawa jest wykroczeniem zagrożonym grzywną (art. 498 Kodeksu wyborczego). Jej wysokość jest uregulowana w Kodeksie wykroczeń (art. 24) i może wynosić od 20 zł do 5 000 zł.

Za publikację sondaży przed zamknięciem lokali wyborczych grozi grzywna od 500 tys. zł do 1 mln zł. Prosimy więc o kulturalne wypowiedzi bez łamania ciszy wyborczej, aby policja nie prosiła nas o Wasze dane i żeby nikt nie narobił sobie problemów :)

Czytaj także