Rejestracja i logowanie

Plecak szkolny na kółkach – hit czy kit?

Wydarzenia 08-07-2016 Autor: Adrian Mazur
2

Za oknami lato i początek wakacji. Jednak to właśnie teraz większość rodziców zaczyna myśleć o wyprawce szkolnej, która będzie potrzebna dzieciom we wrześniu. Jednym z elementów takiej wyprawki, często jednym z droższych, jest plecak.

Plecaki do szkoły nie są już tornistrami, które większość rodziców pamięta ze swojego dzieciństwa. Obecnie to cała branża, która wciąż dostarcza nam innowacyjne produkty. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się plecaki na kółkach. Czy warto się decydować na zakup akurat takiego plecaka? To hit czy raczej kit, w który nie warto inwestować?

Branża producentów plecaków nie próżnuje. Innowacje w zakresie plecaków mają nie tylko zachęcić dzieci do wyboru konkretnych modeli, ale także poprawić komfort ich codziennego użytkowania. No i wyciągnąć pieniądze z kieszeni rodziców. Nowy produkt musi przecież kosztować odpowiednio więcej. W sklepach online, stacjonarnych, na aukcjach coraz częściej spotkać można plecaki na kółkach. Idea takiego plecaka wydaje się być dobra. W końcu książki, zeszyty, drugie śniadanie, strój na wf i cała masa innych rzeczy codziennie noszonych przez dziecko, swoje ważą.

Dlaczego plecak na kółkach?

Specjaliści oceniają, że niektóre dzieci codziennie dźwigają do szkoły 8 kilogramów. Jest to co prawda zupełnie niezgodne z zaleceniami Międzynarodowej Organizacji Zdrowia (WHO), gdyż ona dopuszcza noszenie ciężaru, który nie przekracza 10% wagi dziecka, ale w rzeczywistości nikt nie ma możliwości codziennego ważenie plecaka każdego ucznia. Zwykłe wyposażenie w postaci książek i zeszytów potrafi ważyć dużo więcej niż zalecane 10%. Według lekarzy dźwiganie takich ciężarów ma niekorzystny wpływ na zdrowie naszych maluchów. Taki ciężar to ogromny wysiłek, który prowadzić może do problemów z kręgosłupem czy płaskostopia. Lekarze nie mają wątpliwości – plecaki na kółkach to hit i warto nie inwestować w trosce o zdrowie dzieci. Podobne zdanie mają nauczyciele. Szkoły niestety nie są w stanie zapewnić dzieciom szafek szkolnych ani materiałów odtwarzanych elektronicznie. Każda książka czy zeszyt swoje waży, ale bez nich prowadzenie zajęć jest niemożliwe. Również wśród grona tych osób pojawiają się głosy, że skoro nie da się odciążyć plecaka, to może przynajmniej warto zdjąć go z pleców i poprowadzić na kółkach.

Dla kogo plecak na kółkach?

Plecaki na kółkach dostępne są w wielu stylach i kolorach. Taki plecak idealnie sprawdzi się zarówno jako plecak szkolny dla chłopca, jak i dla dziewczynki. Wszystko zależy od modelu, jaki wybierzemy, wzoru czy koloru. Bo same funkcjonalności plecaka niczym nie będą się różniły. Plecaki na kółkach nie będą raczej odpowiednie dla przedszkolaków. Nie sprawdzą się także raczej jako plecaki szkolne dla młodzieży. W pierwszym przypadku nie ma potrzeby zakupu takiego plecaka, gdyż przedszkolak nie nosi ze sobą ciężkich książek i zeszytów. W drugim przypadku raczej moda i opinia rówieśników nie pozwolą nastolatkowi prowadzić plecaka tego typu. Dlatego plecak na kółkach idealny będzie dla dzieci, które właśnie rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą.

Jeśli już to jak go wybrać?

Biorąc pod uwagę zdanie zarówno pedagogów, jak i lekarzy, coraz więcej rodziców rozważa zakup plecaka na kółkach. Wbrew pozorom koszt zakupu takiego innowacyjnego modelu nie jest dużo wyższy niż tego tradycyjnego. Plecak szkolny dla dziewczynki i chłopca, który można prowadzić na kółkach, kosztuje ok. 60-120 zł. Biorąc pod uwagę komfort jego użytkowania nie jest to cena wysoka. Decydując się na taki zakup warto zwrócić uwagę na kilka elementów takiego plecaka. Ważne jest więc, by plecak przymierzyć. Jeśli kupujemy go online pamiętajmy o 14-sto dniowym prawie do zwrotu towaru. Dziecko może plecak przymierzyć w domu, a w razie problemów można go odesłać. Plecak taki musi być również odpowiednio wyprofilowany, bo po odpięciu od kółek może on stanowić "normalny" plecak do noszenia na plecach. Zresztą przy wnoszeniu takiego plecaka np. po schodach należy go założyć na plecy, a nie dźwigać w jednej dłoni. Niezwykle ważnym elementem są także kółka w takich plecakach. Warto skoncentrować się na modelach, które mają kółka gumowe. Są one trwalsze, lepiej poruszają się na nierównościach. Dobrze jest także sprawdzić czy plecak posiada atest Instytutu Matki i Dziecka. Taki atest daje pewność, że plecak jest bezpieczny i odpowiedni dla każdego malucha.

komentarze (2)
Dodaj komentarz

A macie moze czarny plecak za darmo bez kółek

Ładne modele. Gdzie takie kupię?

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także