Rejestracja i logowanie

Smog zagraża mieszkańcom Kutna. Urzędnicy zaspali

Wydarzenia 09-01-2017 Autor: nowakb
60
Smog zagraża mieszkańcom Kutna. Urzędnicy zaspali

Zanieczyszczenie powietrza w wielu polskich miastach osiągnęło poziom krytyczny. W ostatnich dniach ilość pyłu zawieszonego PM10 kilkukrotnie przekroczyła dopuszczalną normę i w skrajnych przypadkach wynosiła nawet 180 mikrogramów na metr sześcienny. Zarożenie smogiem nie ominęło także naszego miasta.

Informacje od czytelników o fatalnym stanie powietrza w mieście napływały do nas z samego rana. Kutnianie zauważyli nie tylko wszechobecny zapach dymu, ale także chmurę zanieczyszczeń unoszącą się nad miastem.

- Czy w mieście są robione jakieś pomiary smogu, czy wskaźniki są przekraczane? Czy miasto bądź inna instytucja ma świadomość tych danych i coś robi, aby przeciwdziałać smogowi? - pytają mieszkańcy.

Mieszkańcy są zdziwieni zwłaszcza tym, że Urząd Miasta nie poinformował ich o rosnącym zagrożeniu smogiem, tak, jak zrobiono to w innych miastach w Polsce. Jak jednak twierdzi magistrat, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nie wysłał im żadnego ostrzeżenia przed smogiem.

Mimo braku oficjalnych informacji o zbyt dużej ilości zanieczyszczeń, to łatwo zauważyć, tan powietrza w naszym regionie pozostawia wiele do życzenia. Najbliższa automatyczna stacja pomiarowa powietrza znajduje się w Gajewie (gm. Witonia), gdzie zanotowano prawie dwukrotne przekroczenie dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

Jak powiedział nam dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Krzysztof Wójcik, podobnego wyniku możemy spodziewać się w Kutnie.

- Poziom pyłu PM10 w Kutnie jest zbliżony do tego zanotowanego w pobliskiej stacji pomiarowej, jednak dokładne wyniki poznamy po podsumowaniu pomiarów z całego miesiąca z kutnowskiej stacji manualnej - podkreślił.

Kiedy możemy spodziewać się poprawy? Zdaniem dyrektora K. Wójcika, krytyczna sytuacja utrzyma się jeszcze dziś i jutro. Jakość powietrza zacznie się zmieniać w drugiej połowie tygodnia, kiedy wiatr zacznie rozwiewać powstały nad miastem smog.

komentarze (60)
Dodaj komentarz

Kiedyś był punkt pomiarowy w Kutnie na Kościuszki 26 ale chyba go zlikwidowali na stronie GOŚ jest jeszcze w rejestrze punktów ale nie ma tam żadnych danych z odczytu.

[quote=~Sybilla]e 80%tatusiow rodzin 500+porzuci prace lub nie bedzie nawet sobie zaprzatal głowy jej szukaniem i bedzie żyć na koszt Panstwa czyli nad podatników podatników [/quote] A te dane to z sufitu czy z dymku z trawki?

Ludzie jakie wy bzdury wypisujecie ,chyba już nie macid tematów . Na zdjęciu nie widać smogu lecz poranek w mroźny dzień ,chyba dawno nie widzieliście poranka bez slonca w -20. Jedzcie na Śląsk ,to zobaczycie jak wyglada smog ,a węgiel ma ty guzik do czynienia ,najwięksi winowajcy to elektrownie,elektrownie atomowe ,którymi Polska jest sąsiadem i odpady powodujące powiększenie dziury ozonowej,spalarnie śmieci ,zakłady chemiczne,odlewnię oraz tym podobne,do konca świata możecie palić węglem i nie zanieczyścicie tak powietrza,Nie rozsiewajcie próżnej propagandy jak chcecie wyciągnąć kasę na dziury jakie powstały przez 500+,bo skrócenie wieku emerytalnego jest ok ,ale nie przewidział nikt mądry ,ze 80%tatusiow rodzin 500+porzuci prace lub nie bedzie nawet sobie zaprzatal głowy jej szukaniem i bedzie żyć na koszt Panstwa czyli nad podatników podatników a z czego ZUS ściągnie na wszystko z nas -proste,więc sie zaczną wyższe opłaty za co ,po pretekstem ochrony środowiska ,paliwo itp. Ludzie nie dajcie się zwariować !!!!!!

Jack, zbojkotuj mafię butlową i stosuj do gotowania oraz ogrzewania energię elektryczną.

W Auschwitz to mieli dopiero smog,a żaden nie protestowałemoji

ja mam ogrzewanie gazowe od lipca miała być dotacja trzeba usunąć starą instalację smogu nie produkuję a dotacja to tra-la-la

~Tomato pisze: "Dziwicie sie czemu jest smog. gdyby ludzie w piecach węglowych palili polskim weglem byłoby co innego. Ludzie nie mają czym palić to palą czym popadnie dlatego tak jest i żadne przepisy antysmogowe nie pomogą dokąd nie będzie kasy na normalny węgiel."
Dokładnie tak.emoji

[quote=~Zdzich]to wina technologii i przepisów, które dopuszczają piece i opał. Sam mam atestowany piec na miał i działam zgodnie z prawem - a że dymi... wiadomo dymy z komina była są i będą - uwierzcie, że najgorsze są substancje, których nie czuje nasz nos.[/quote] Piec może i masz atestowany, szkoda tylko, że miał kupujesz nie atestowany najgorszego sortu.

Sabrina damy maja problem pieguna koślawy nosie. Co tam smog. Nosek sie liczy

Wybudować ekologiczna hale sportowa ogrzewana gaciami zawodników!

Miasto już od dawna ma gaz. Niestety nowe ulice są podłączane w niesamowicie wolnym tempie. Ja mieszkam w domu od którego do najbliższej rury z gazem jest jakieś 80 m, i tak już z 10 lat, mimo, że mieszkańcy wielokrotnie pisali wnioski. Widocznie mafia butlowa ma większą siłę "przebicia".

ciekawe kto komu napedza biznes tym całym smogiem - przecież to jest bujda na resorach, ludzie odbierają sobie zycie bo maja powazniejsze problemy, niz jakiś pyłek w powietrzu, ale świat jest pełen egoistów, którzy mają w dooopie cierpienie innych!!!

to wina technologii i przepisów, które dopuszczają piece i opał. Sam mam atestowany piec na miał i działam zgodnie z prawem - a że dymi... wiadomo dymy z komina była są i będą - uwierzcie, że najgorsze są substancje, których nie czuje nasz nos.

Te domki przy torach na Batorego to jakaś tragedia. Nie wiem czym oni palą ale przy zamkniętym oknie w bloku to i w mieszkaniu śmierdzi. Świata nie widać. Tylko u nich bez różnicy czy lato czy zima. Palą cały rok. Może pan radny by się tym zajął.

Kupuja miał a ten aby sie palic potrzebuje byc mokry w uj. W czasie rozpalania dym sadzi jak uj A MY TO WACHAMY

Grunwaldzka hurtownia warzyw i owoców - tu się dzieje. Z komina bucha bardzo ciemny dym, ktory zanieczyszcza cala okolice. Okien nie można otworzyć, smród nie do zniesienia. Świata nie widać jak piec odpalają. Ktoś mógłby wreszcie skontrolować czym tam palą?!

Teraz to o policję strach żeby nie zastrzelili a jakiś tam smog

Popieram mieszkańców skarżących się na to zjawisko.Na Grunwaldzkiej od kilku dni nie da się oddychać Chorzy na astmę ( zresztą min z tej przyczyny) przeżywają koszmar a kominy z jednej strony z domków, z drugiej z kotłowni przy brico kopcą na całego.Dzień i noc czuć dym. Czy te kominy koło brico funkcjonują zgodnie z przepisami? Może dziennikarz to sprawdzić?

co za ludzie, pisać o byle czym, byle tylko było głośno o czymś i odrazu każde miasto chce być słynne, choćby z powodu wymyślonego smogu... są nieporównywalnie większe problemy od których ludzie giną każdego dnia, ale trzeba pier... głupoty o jakimś tam smogu... zajmijcie się ratowaniem ludzi przed tym co naprawdę ich zabija, a nie jakimś tam pyłkiem który wdychany w takim tempie , ilości i częstotliwości jak w czasie zmyślonego "smogu" nie ma dla zdrowia ludzi żadnego znaczenia...

~takaprawda pisze: "Nie palić fajek, nie oddychać, nie pierdzieć, nie puszczać śmierdzących bąków to smrodu szczypiącego w oczy będzie mniej.Zastanowił się ktoś na tym, że jest zima i ludzie muszą ogrzewać mieszkania. Myślę, że z tym smogiem , to trochę przesada. Temat smogu został poruszony w dużych miastach to i w Kutnie raptem zrodził się ten problem."
Ogrzewać muszą, ale nie palić tworzywami sztucznymi. Wydzielają substancje rakotwórcze i pył osiada w naszych płucach na długo. Chiny cały czas mają problemy z powietrzem, tam jak widzisz człowieka z maską to albo jest chory, albo jest złe powietrze.

kreatywnie pisze: "Pytanie czym palą ludzie w piecach- ano tym co mają pod ręką. Ostatnio byłem z wizytą u znajomego z gminy Strzelce i wpadł mi w ręce harmonogram odbioru odpadów na rok 2017. Okazuje się, że w styczniu i lutym od mieszkańców nie będą odbierane żółte worki. Pytanie retoryczne- co ludzie zrobią z tymi śmieciami. Nie liczyłbym, że mieszkańcy będą pokornie czekać na 23 marca kiedy to wreszcie Tonsmeier odbierze "zbiory""
Jedni, może i masz racie, mogą palić śmieci z plastiku, powinny być ostre grzywny jak za 2 tony dobrego paliwa. Z drugiej strony, ludzie mniej piją płynów butelkowanych, w końcu zima. U mnie w garażu od miesiąca stoi woda mineralna i nie czuje potrzeby jej użycia. Więc po co mają jeździć po 5 butelek na krzyż?

Nic nowego, u nas wszyscy zasypiają. Każdy urzędas. Nawet drogowcy.

Czy segreguje pan śmieci? Oczywiście! Na te co pale w dzień i co w nocy. emoji

Za kazać palenia w tych niby modnych teraz kominkach bo kopcą nie miłosiernie .....

Smog-nowe zagrożenie dla mieszkańcòw Kutna,zaraz po policji!!!

Pytanie czym palą ludzie w piecach- ano tym co mają pod ręką. Ostatnio byłem z wizytą u znajomego z gminy Strzelce i wpadł mi w ręce harmonogram odbioru odpadów na rok 2017. Okazuje się, że w styczniu i lutym od mieszkańców nie będą odbierane żółte worki. Pytanie retoryczne- co ludzie zrobią z tymi śmieciami. Nie liczyłbym, że mieszkańcy będą pokornie czekać na 23 marca kiedy to wreszcie Tonsmeier odbierze "zbiory"

Zapraszam na ulicę Grunwaldzką do dwóch dni wieczorami przy zamkniętych oknach w mieszkaniach można się udusić, a otwieraniu to nie wspomnę. Może tak straż miejska sprawdziła by czym palę w piecach mieszkańcy domków przy ulicy Wilczej, czy mamy się wszyscy podusić.

To jest zwykłe pie.... o Szopenie temat, który przykrywa te, którym publika nie jest zbyt potrzebna. czyste robienie ludzi w bambuko

kiedyś tez mniej było samochodow emoji

Nie dziwią mnie wpisy osób narzekających na dym z kominów domków jednorodzinnych, ale dziwi mnie fakt, ze nikt nie napisał o naszej kotłowni z okolic Briko. Miało być wyprowadzanie kotłowni z miasta, a jest wprost odwrotnie. Ciepłownia stoi sobie w szczerym polu poza miastem bezczynnie lub prawie bezczynnie, a w mieście komin ich starej kotłowni kooopci. I to jaaaak kopci. Ciekawe czy mają filtry na kominach. I odpowiednią wysokość komina. Mam wrażenie, że nie, bo w mojej okolicy domków jednorodzinnych raczej nie ma , ale komin kotłowni dzielnie je zastąpił. Ciepłem zarządza prywatna firma, ale czy jej nie obowiązują jakieś normy.

E tam po ekologia lepiej hale sportowa dla byle grajków wybudowa!

Nie palić fajek, nie oddychać, nie pierdzieć, nie puszczać śmierdzących bąków to smrodu szczypiącego w oczy będzie mniej.Zastanowił się ktoś na tym, że jest zima i ludzie muszą ogrzewać mieszkania. Myślę, że z tym smogiem , to trochę przesada. Temat smogu został poruszony w dużych miastach to i w Kutnie raptem zrodził się ten problem.

Niech zamontują stację pomiarową na urzędzie miasta... Na ul. Podrzecznej nie dało się wczoraj oddychać ! Wszystkie stare kamienice zasmrodziły całe centrum...

Karać za palenie śmieciami. Stacja pomiarowa w Gajewie jest jednak kawalek od Kutna, więc w mieście stan powietrza był pewnie gorszy

Gmina Kutno truciciel nr 2 kto sprawdza czym palą.Warto pomyśleć o gazie Panie Wójcie

Polski węgiel jest drogi tylko ze po nim nie ma sadzy w piecu. Ruski jest tani ale nie ma kalorii co za tym idzie strasznie kopci. A o eko groszku z marketu to szkoda gadać. Tak na gaz to bym się nie nastawiał bo ceny będą rosły jak za prąd. Kiedyś wszyscy palili węglem i nie było smogu. Tylko opał był wysokiej jakości.

Za kazać palenia w tych niby modnych teraz kominkach bo kopcą nie miłosiernie .....

rzuciłem palenie -pytam po co !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! emoji

Zainteresujcie się smrodem który przez cały rok jest emitowany na ranem około godziny 3-5 Aż oczy szczypią

to jest masakra węgiel kosztuje fortunę ,kopalnie padają, ludzie palą śmieciami i jak myślicie czyja to jest wina !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Pomyśleć trzeba tona węgla dobrego ok 900 zł każdy by kupił nie 2 czy 3 tony ale 5 ton gdyby nie cena ,ludzie biorą kredyty na węgiel .Kapcie stare czy plastik wytwarza temperaturę na piecu .Ciekawe jest to kto tak naprawdę zarabia na węglu .

taaaaaaa a rok temu sogu nie było?????????

Miasto powinno poważnie zająć się doprowadzeniem gazu do domków jednorodzinnych na osiedlu Kościuszków. W tych domkach palą czym popadnie w ciągu całego roku. Przydałaby się jakaś inicjatywa wsparcia przez Miasto wymiany pieców, lub instalacji grzewczych na bardziej ekologiczne.

Samorząd miejski powinien aktywniej włączyć się w gazyfikację miasta tzn. wraz z gazownią opracować program rozbudowy sieci gazowych i stworzyć zachęty w postaci umorzenia podatku dla właścicieli domów jednorodzinnych , którzy wymienią kotły węglowe na kotły gazowe lub dofinansować z budżetu miasta czyli pieniędzy podatników- mieszkańców miasta ,żeby ci sami podatnicy mogli oddychać czystym powietrzem

to jest masakra węgiel kosztuje fortunę ,kopalnie padają, ludzie palą śmieciami i jak myślicie czyja to jest wina !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dziwicie sie czemu jest smog. gdyby ludzie w piecach węglowych palili polskim weglem byłoby co innego. Ludzie nie mają czym palić to palą czym popadnie dlatego tak jest i żadne przepisy antysmogowe nie pomogą dokąd nie będzie kasy na normalny węgiel.

A piekarnia na szpitalnej gdy palą to istny tuman dymu masakra

Zapraszam na ul.Batorego 3. Naprzeciwko bloku znajdują się domki jednorodzinne.Niektóre z nich kopcą,że nie można wytrzymać.Szczególnie na uwagę zasługuje dom piętrowy,który smrodzi zimą i latem.Wdychamy te smrody, bo tu mieszkamy. Ostatnio nawet przez zamknięte okna było czuć w pokojach dym.Nawet oglądałam na klatce czy się coś nie pali.

Jak może być dobrze skoro nowe działki przeznaczone pod budownictwo domów nie mają doprowadzonych linii gazowych z których na pewno skorzystałby nie jeden inwestor. Mamy 21 wiek a w nowobudowanych domach stosuje się nadal piece węglowe.

zapraszam na ulice Sempolowska wieczorem wychodza z bloku nie mialam czym oddychac wiecej kontroli w domkach jednorodzinnych szczegolnie wieczorem

na razie strzalka mowil fokus smog emoji pfk

My zapraszamy straz miejska -na Sklodowska.

Jedyny ratunek to wiatr -brawo Panie dyrektorze WIOŚ

tutaj można śledzić aktualne dane odnośnie pyłów: ...aqicn.org/city/poland Szkoda bo w Kutnie nie ma takiego monitoringu, ale jak w Gajewie są tak złe parametry to w mieście będzie jeszcze gorzej. Problem to oczywiście ludzie palący w piecach czym się da - powinny być częste kontrole i wysokie kary za zatruwanie środowiska tak to nigdy się nie pozbędziemy problemu.

zapraszam na osiedle Łąkoszyn wieczorem

Przesiąść się z aut na rowery, wtedy powietrze będzie czyste. Szukanie problemu tam, gdzie go nie ma, jest zima i normalne zjawisko, że mieszkania muszą być ogrzane, ludzie to nie kosmici muszą przebywać w odpowiedniej temperaturze. Porównać ile aut było w mieście np. 40 lat wstecz, a ile jest obecnie. Odpowiedź nasuwa się sama.

Szkoda, że nikt tak na poważnie nie zajmie się zagrożeniem jakie powoduje systematyczny pożar składowiska chemikaliów na Majdanach.emoji

Na Leszczynku chyba mieszka jeden Smok

Nasze miasto jak zwykle opóźnione...Ważne są chodniki a niedługo z powodu smogu nie każdemu będzie dane po nich chodzić

Dlaczego w Kutnie nie ma automatycznej stacji pomiarowej?

Wczoraj wieczorem i w nocy w Kutnie było okropnie. Powietrze wdzierało się do mieszkania przez kratki wentylacyjne i miało się wrażenie, że śpi się w kotłowni, a nie w mieszkaniu w bloku.

dodaj komentarz
Czytaj także