Rejestracja i logowanie

Oblężenie w noclegowni

Wydarzenia 17-02-2017 Autor: ag
0

Na dworze już od dłuższego czasu utrzymują się ujemne temperatury, które nocami spadają do 10 kresek poniżej zera. To najgorszy okres dla osób bezdomnych, a tych w naszym mieście nie brakuje.

W Domu Noclegowym są 33 miejsca statutowe. Na chwilę obecną wszystkie są zajęte przez osoby przebywające pod stałą opieką. Jest też możliwość dostawienia 5 łóżek, które niemal każdej nocy są zajęte.

- W noclegowni nie mogą przebywać osoby będące pod wpływem alkoholu lub pod wpływem substancji psychoaktywnych. Jednak w szczególnie uzasadnionych sytuacjach dopuszcza się przebywanie w noclegowni takich osób. Jednym ze szczególnych uzasadnień jest niska temperatura na dworze - mówi Joanna Gała, pracownik socjalny.

W związku z tym w Domu Noclegowym oprócz miejsc statutowych wydzielone jest też pomieszczenie interwencyjne do wykorzystania dla osób bezdomnych na tzw. jedną noc, aby uniknąć ich przebywania na dworze, a co za tym idzie wychłodzenia lub nawet zamarznięcia. Nie ma tam wygodnych łóżek ani koców, ale za to obok znajduje się łazienka wraz z wc, gdzie bezdomni mogą skorzystać z kąpieli oraz wymienić odzież na czystą. Zdarza się, że każdej nocy jest od 8 do 13 takich osób.

Wśród osób bezdomnych dominują mężczyźni, ale pojawiają się również kobiety.

– Z obserwacji na przestrzeni lat poprzednich, wynika, że pojawia ich się coraz więcej. Ze względu na wiek najwięcej jest osób w przedziałach wiekowych 36-45 lat oraz 56-65 lat, nieco mniej w przedziale wiekowym 46-55 lat, najmniej zaś osób do 35 roku życia, ale zauważalna jest tendencja wzrostowa w tej kategorii wiekowej wśród osób bezdomnych - przytacza Joanna Gała.

Aby móc przebywać w Domu Noclegowym trzeba spełnić następujące warunki: Zgłosić się do pracownika socjalnego, który przeprowadzi wywiad i udzieli pomocy w formie pobytu w Domu Noclegowym oraz zrobić badania dermatologiczne wykluczające zaraźliwe choroby skóry.

Najczęstsze przyczyny bezdomności w Kutnie to: nałogi i utrata mieszkania – eksmisja, rzadziej pojawiają się takie przyczyny jak: rozwód, problemy z prawem, przemoc i konflikty rodzinne, utrata pracy czy problemy zdrowotne.

komentarze (0)
Dodaj komentarz
dodaj komentarz
Czytaj także