Rejestracja i logowanie

Plac Wolności i Rynek Zduński z szansą na rewitalizację

Wydarzenia 17-02-2017 Autor: ag
50

Na wczorajszej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Kutno radni przegłosowali uchwałę w sprawie zmiany programu rewitalizacji Miasta Kutno na lata 2015-2023. Co się za tym kryje? Nic innego jak wpisanie do tego programu kolejnej rewitalizacji - tym razem Placu Wolności i Rynku Zduńskiego.

Było to niezbędne z uwagi na fakt, że dziś mija termin składania wniosków o dofinansowanie tego projektu, a warunkiem jego złożenia było uwzględnienie go w programie.

Dotychczas udawało się pozyskać dotacje do realizacji wszystkich złożonych przez Miasto wniosków. Należy więc mieć nadzieję, że tak będzie i tym razem.

Jak może zmienić się Plac Wolności?

Jego górna płaszczyzna zostanie wyrównana do poziomu posadzki przy północnej pierzei, w dolnej będzie znajdował się parking. Od strony południowej płytę placu ukształtowano tak, aby spod posadzki wydobywała się płynąca tafla wody.

Rewitalizowana infrastruktura objęta zostanie ze względów bezpieczeństwa monitoringiem miejskim oraz pozbawiona zostanie barier architektonicznych, z myślą o przystosowaniu jej do potrzeb osób niepełnosprawnych i ograniczonych ruchowo.

Na Placu Wolności w okresie letnim będzie równiez organizowane kino plenerowe.

Rynek Zduński z kolei jest najstarszym kutnowskim placem targowym, ukształtowanym w średniowieczu. W ramach planowanych prac przebudowane zostaną nawierzchnie wraz z nową organizacją przyległych im miejsc parkingowych i wyposażeniem przestrzeni w nowe, liczne elementy małej architektury.

Całość inwestycji opiewa na kwotę 26 297 000 zł, a dofinansowanie, które może otrzymać Miasto to 18 172 000 zł.

komentarze (50)
Dodaj komentarz

Najpierw wyremontujcie kamienice bo ludzie nie maja gdzie mieszkac.

Do The Natoorata - trochę chyba mało wiesz na temat tego projektu, bo może wtedy jeszcze nie interesowałeś się sprawami miasta. Nie wiem. Ale warto przypomnieć, że był konkurs na opracowanie Projektu urbanistyczno-architektonicznego Placu Wolności i Rynku Zduńskiego chyba w 2012 roku. Z wielu prac, które wpłynęły komisja konkursowa m.in. z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w składzie wyłoniła zwycięską pracę. Prace z tego co pamiętam były prezentowane w KDK i można było się z nimi zapoznać, później był etap projektowania zgodnie z przepisami ustawy Prawo Zamówień Publicznych i tak dalej. NIE PISZ PROSZĘ o braku transparentności i o tym, że projekt rodził sie po cichu, bo po prostu konfabulujesz.

PANIE PREZYDENCIE NIE CZARUJ TYLKO ODPOWIEDZ KIEDY HALA BĘDZIE. OBIECAŁEŚ NAM !!!

Do Anny i Olo... Waszym zdaniem: byle co, byle jak, byle gdzie, ale najważniejsze jest, żeby "coś" robić ? A może inaczej: "pomysły" UM są najlepsze z najlepszych ? Zastanówcie się - jaki problem rozwiązuje projekt przebudowy Pl. Wolności ? Jaki problem jest z obecnym kształtem Rynku Zduńskiego ? A może przedtem należałoby "zrewitalizować" publiczny szalet ? W normalnym mieście inwestycje są odpowiedzią na zaistnienie problemu. Jeżeli w grę wchodzą duże inwestycje - projekt do realizacji wyłaniany jest w drodze konkursu ze ściśle zdefiniowanymi kryteriami: koszt, funkcjonalność, estetyka w powiązaniu z otoczeniem, itp. Może Anna lub Olo wyjaśnią mieszkańcom Kutna, dlaczego ten projekt wyskoczył jak Filip z konopii, jaki mechanizm rządził w tym przypadku: kto i dlaczego uznał, że z Pl. Wolności jest coś nie tak, że należy go zmienić, co leżało u podstaw koncepcji i w jaki sposób wyłoniono projekt ? W normalnym mieście obowiązuje pełna transparentność w dysponowaniu publicznymi środkami... Więcej - zamiar ich wydatkowania powinien poddany być społecznym konsultacjom. A nie przedstawiany radnym do przyklepania na sesji nadzwyczajnej, pod pretekstem, że to ostatni moment, więc trzeba klepnąć bez zastanawiania się... Sposób wprowadzenia tego projektu do programu rewitalizacji bardzo brzydko pachnie. A powiązanie górnej płaszczyzny Pl. Wolności z osią kościoła wręcz śmierdzi... Dewocją... I wszystko wskazuje na to, że "projekt" ten rodził się długo i po cichu, z poczuciem wstydu. Ale, że Burzyński może zostać pozbawiony urzędu z urzędu, trzeba było "rzutem na taśmę" zaklepać pożegnalny ukłon w stronę dobrodzeja...

Jeżeli wykonanie będzie takiej jakości jak ul. Łęczycka to lepiej na ten parking kryty nie wjeżdżać, bo może się zawalić. Zapadnie się jak studzienki po pół roku eksploatacji ulicy.

srały muchy będzie wiosna.....

PODZIELAM ZDANIE OLO,NARESZCIE TROCHE OBIEKTYWIZMU I LOKALNEGO PATRIOTYZMU.DZIEKUJE OLO.

Do roboty ludzie, najlepiej w PINI i sami zacznijcie inwestowaćemoji

Tu chyba siedzą tacy, co im płacą za narzekanie i krytykę wszystkiego, co się zmienia w mieście. Rondo be, centrum handlowe be, Park Wiosny Ludów be, fontanna be, rewitalizacja Placu Wolności be... Ronda są bezpieczniejsze, niż poprzednie skrzyżowania, w centrum handlowym ludzie robią zakupy, do Parku Wiosny Ludów w końcu zaczęli przychodzić i przyjeżdżać na rowerach mieszkańcy z całymi rodzinami, przy fontannie latem w ciepłe wieczory siedzi pół miasta emoji (oczywiście oprócz tych, co w tym czasie siedzą na KCI i zarabiają stękając i wszystko krytykując) emoji Jak to mówią: psy szczekają, karawana idzie dalej. Życzę powodzenia w realizacji tego projektu. A psy niech sobie szczekają. Tyle im wolno... emojiemoji

hale!! Budujmy halę!!

Temat stary, ale trzeba odgrzewać do wyborów, ciemny lud wszystko kupi. Później pewnie wygra konkurs M...x lub inna swojska kompania i wszyscy bedą zadowoleni.

~£€$ pisze: "Plac Wolnosci wymaga tak naprawde remontu schodow!!! Wystarczy to i i nowa nawierzchnia. Ale przede wszystkim te dziadowskie schody!!!"
Ten Burzyński niby tyle robi dla Kutna,a ze schodami sobie nie może poradzić. Cienki jest jak barszcz.

A narożnik przy Kauflandzie -??

całą obecną kadencje tej władzy słyszymy o rewitalizacji

Za chwile wszystkie miasta będą ograniczać ruch w centrum miast a my na odwrót. Chyba czas zacząć myśleć o przyszłości

A może bardziej przydałby się dwupoziomowy parking???

Plac Wolnosci wymaga tak naprawde remontu schodow!!! Wystarczy to i i nowa nawierzchnia. Ale przede wszystkim te dziadowskie schody!!!

Jak zwykle nic Wam sie nie podoba,co za wyszukane gusty,myslal by kto,najlepiej nic nie robic,tylko krytykowac.Dla Panstwa ktorzy sie angazujecie w jakiekolwiek projekty -powodzenia.

Kolejny przetarg, kolejna kasa do wzięcia, ciekawe kto wygra konkurs. Pewnie jesden z tych co zwykle emoji

Mnie ten projekt się w ogóle nie podoba. Co to ma być? Już jeden brukowy plac mamy koło ratusza to po co kolejny? Plac zduński powinien wg mnie zostać taki jaki jest. A zabudowany parking to po co? Od tego i tak nie przybędzie miejsc parkingowych. Lepiej zainwestować w tereny przy Ochni i tam sensownie zagospodarować teren.Ten projekt jest po prostu brzydki.

kiedy ja juz o tym czytałem...znów odswierzony temat.ciekawe tylko czy realne ale w sumie jakby sie udalo to ciekawe projekty..oby odzwierciedlały wykonanie a nie jak nasza zapowiadana od kilkunastu miesiecy piekna galeria prima park..

Czy wykonawcą będzie firma MAWEX? emoji

Plac Wolności, Niepodległości............ I co z tego wynika ? Gdzie Wolność, gdzie Niepodległość się pytam...

a może tak pozwolić obywatelom miasta zrobic projekty, a później głosowanie mieszkańców na owe projekty??

Kawał miejsca wyłączony tylko dla imprez 2 razy w roku plac betonowy superr pomysł ciekawe kto tam wytrzyma latem w upały brawoooo

Przepraszam a te dwa " kółka " w górnym prawym rogu tego projektu to są ślady po ufo ???

zamiast miejsc parkingowych ( których w Kutnie brakuje ) miejsce na ołtarz jeszcze kościół wyremontować za pieniądze urzędu miasta bo nie będzie pasować do otoczenia

~The Natoorat pisze: "Czyżby autorem projektu był ksiądz dziekan? "
Może i nie bezpośrednio ale na pierwszy rzut oka tak to wygląda. Zgadzam się w całości z pańskim postem.

Czyżby autorem projektu był ksiądz dziekan ? Wg. projektu górna płaszczyzna placu szeroko połączona jest wprost z wejściem do kościoła... Znowu dewocja kutnowskich władz ? Mam dwa podstawowe problemy z tym projektem. Po pierwsze: proponowane rozwiązanie estetycznie ewidentnie kłóci się z otaczającą je, historyczną zabudową, zarówno na pl. Wolności jak i Rynku Zduńskim, zaburza harmonię przestrzeni. W wymiarze praktycznym wprowadza do centrum miasta kolejną pustą, betonową pustynię, rozprażoną latem a przewiewną i wyślizganą zimą. Po drugie: budżet miasta to są pieniądze mieszkańców... Dlaczego UM dysponuje tymi środkami, jak swoimi ? Bo radni "przyklepali" ? Wypadałoby zapytać się miejskich rajców, czy dano im do wglądu inne, alternatywne projekty do wyboru ? Jeżeli nie - dlaczego o to nie poprosili, dlaczego nie wystąpili o konsultacje ze społeczeństwem miasta - prawdziwym właścicielem środków finansowych ? Bo co, bo trzeba było szybko ? Coś mi się wydaje, że rajców wpuszczono w maliny. Przecież ten projekt nie powstał z minuty na minutę. Ktoś przeanalizował potrzeby i środki, zadecydował, że ta, a nie inna inwestycja powinna zostać zrealizowana, zlecił jakiś wstępny projekt, kosztorys, etc... To dosyć długi proces, bujdą więc jest opowiadanie, że to działanie typu last minute... Reasumując: bardzo dobrze, że miasto posiada środki finansowe na rozwijanie infrastruktury urbanistycznej. Natomiast chory jest sposób w jaki środki te są rozdysponowane - nie wiadomo wg. czyjej wizji, nie wiadomo, dlaczego tak, a nie inaczej, nawet bez jakiejkolwiek próby zapytania mieszkańców miasta, czy im się to podoba... Z całą pewnością należy rozwijać tkankę naszego miasta - to nie ulega najmniejszej wątpliwości. Ale z sensem... Kończąc - tkwi jednak we mnie nieodparte wrażenie, że to połączenie placu z kościołem było naczelnym założeniem "wizjonerów", którzy ów projekt tworzyli. I nie letnie kino ale religijna hucpa w przestrzeni publicznej marzy się obecnym władzom miasta.

Rozumiem że jest przewidziane miejsce na ołtarz polowy żeby dziekan mógł robic swoje masówki.

Następna betonowa pustynia w centrum miasta.

BĘDZIE JAK Z GALERIA HEHE WIZUALIZACJE A POTEM HEHE WIELKIE NIC

szkoda tych milionów na betonowy daszek dla mnie jest tam fajnie na święcie rózy albo jakiś koncert można zrobić a po tej rewitalizacji to będzie jakaś zajszczna melina

Wloclawek blysnal inwestycjom w ramach środków z UE, czyli scena na Wiśle, z obowiązkiem rocznym, 8 krotnym uzytkowaniem, zeby nie stracic dotacji. Ludzie pytaja jak mozna bylo wydac 1,6mln zl na plywajaca scene 20x3m i ile razy byla przeplacona? www wloclawek.info.pl/wiadomosci/24125/plywajaca-scena-zakotwiczyla-na-wisle/

[quote=~Kutnianin]Ja proponuje redakcji KCI ponowne zapytanie wysłać do UM w sprawie ronda przy nowej galerii na Grunwaldzkiej. Mijają 2 miesiące od oddania inwestycji - czy to jest już stan finalny? po odbiorze? Bo Galeria wygląda koszmarnie a inwestycja UM rondo równie źle.[/quote] Zapytam emoji

Coś czuję że to będzie jak z nową "galerią" XD

I znowu lotnisko !Poobrażały się władze na zieleń i na złość wszystko wyłożą betonowymi płytami i kostką ?

a gdzie gulfami łoplami i vulwami będą stawać chłopoki z kutno-moto-pasja emojiemojiemojiemojiemojiemojiemojiemoji

jeszcze projekt nie przeszedł,a już się chwalą

~przekora pisze: "Prorocy... "
W kwestii tego "nic nierobienia". Pan prezydent nie robi nic aby odejść i zostawić nas w spokoju.

Prorocy już psioczą - bo chyba wewnętrzne ego zmusza do takiego działania. Potrzebne im to jest jak rybie woda!!!!! Wina Pana Prezydenta Miasta. Robi coś - niedobrze Nic nie robi - jeszcze gorzej.

Władze miasta chyba są przyspawani do foteli. Nie wyobrżaja sobie zmian a takie nastąpią. Obywatele tego nie zapomną.

Ja proponuje redakcji KCI ponowne zapytanie wysłać do UM w sprawie ronda przy nowej galerii na Grunwaldzkiej. Mijają 2 miesiące od oddania inwestycji - czy to jest już stan finalny? po odbiorze? Bo Galeria wygląda koszmarnie a inwestycja UM rondo równie źle.

Niezle NAS zaduza i zabetonuja?

obiecanki cacanki..

BUHAHAHAHAHAHA JUZ TO WIDZE ZE TAK BEDZIE TO WYGLADALO !!! ZEBY BYLO OGARNIETE TO WIECEJ ZIELIEN NA KROLEWSKIEJ OGARNIJCIE BUTYNKI I TEPTAK. A DOPIERO BEDZIE LADNIE

Chyba wybory w niedługim czasie, ale to już nowi gospodarze zajmą się tematem

~Asgart pisze: "Tylko żeby to było jak w projekcie a nie jak z tą nową galerią."
jaka galeria emoji)) ???

a może trochę więcej zieleni, a nie tak zabetonować tylko?

Tylko żeby to było jak w projekcie a nie jak z tą nową galerią.

dodaj komentarz
Czytaj także