Rejestracja i logowanie

Pojedziemy szybciej do Łodzi i Płocka?

Wydarzenia 08-08-2017 Autor: agKCI
3
Pojedziemy szybciej do Łodzi i Płocka?

Wiele wskazuje na to, że modernizacji ulegną nie tylko stacja kolejowa i tory na odcinku Warszawa-Poznań, których remont już się rozpoczął i potrwa do połowy roku 2019. Istnieje również szansa na poważne zmiany na trasach biegnących na północ i południe od Kutna. 

Pojedziemy szybciej do Łodzi - to już pewne. Trwają bowiem wstępne przygotowania do remontu w standardzie tzw. rewitalizacji linii kolejowych nr 15 i 16 na odcinkach odpowiednio Łódź Kaliska – Zgierz i Zgierz – Kutno. Procedura udzielenia zamówień ma zostać rozpoczęta we wrześniu.

Jak podaje rynekkolejowy.pl - obecnie 68-kilometrową trasę Łódź Kaliska – Kutno pociągi pasażerskie pokonują w 68 – 93 min. Na wydłużenie czasu przejazdu niektórymi kursami wpływ ma jednotorowy charakter całej linii nr 16. Pociągi oczekują więc na siebie na nierównomiernie rozłożonych mijankach. Także po remoncie Zgierz z Kutnem łączyć będzie tylko jeden tor, ale jak podkreśla przedstawiciel PKP PLK, pojawią się dodatkowe posterunki mające usprawnić ruch pociągów.

Na razie nie wiadomo jak bardzo skróci się podróż z Kutna do Łodzi, ani z jaką prędkością będą poruszać się pociągi - dowiemy się tego po opracowaniu rezultatów studiów wykonalności. Przetargi na dokumentację projektową i roboty budowlane natomiast mają zostać ogłoszone w drugiej połowie przyszłego roku. 

To jednak nie koniec dobrych wiadomości - szansę na modernizację ma również linia kolejowa na odcinku Kutno-Płock. W tej chwili przygotowywana jest koncepcja modernizacji tej trasy.

- To inwestycja, której realizację rozważano już dekadę temu, ale do tej pory nie jest pewne, czy roboty rzeczywiście ruszą. Decyzje w tej sprawie będą podejmowane po wykonaniu wstępnej dokumentacji, która ma być gotowa w drugiej połowie przyszłego roku - czytamy na rynekkolejowy.pl

Remont tego odcinka chodzi po głowie zarządcy infrastruktury, czyli PKP PLK, od niemal 10 lat. Być może jest to dobry okres, aby w końcu podjąć decyzję o jego modernizacji. Gdyby udało się zrealizować tę inwestycję oznaczałoby to zwiększenie komfortu jazdy dla podróżujących w każdym kierunku od Kutna. 

Warto również dodać, że w ramach obecnie trwającej modernizacji magistrali E20 przebudowany ma zostać leżący jeszcze na terenie Kutna przystanek Azory. Ma tam powstać nowy peron wraz ze standardowymi elementami małej architektury przystankowej.

komentarze (3)
Dodaj komentarz

Sprawę by rozwiązało budowa drugiego toru !!!

A na kiedy przewidziano remont mostu na Troczewskiego? Proszę Redakcję o ustalenie i czy w trakcie remontu przejazd pod nim będzie możliwy.

Na przejeździe w Bożej Woli, auto wjechało pod pociąg około 6. W stronę Łodzi dziś chyba szybciej nie pojedziemy.

dodaj komentarz
Czytaj także