Rejestracja i logowanie

[SMOG] Normy przekroczone kilkukrotnie. Powietrze znów zanieczyszczone

Wydarzenia 02-02-2018 Autor: toza Foto: poglądowe, internet
37
[SMOG] Normy przekroczone kilkukrotnie. Powietrze znów zanieczyszczone

Chociaż obecnie sytuacja nie wygląda tak źle, to jeszcze wczoraj w godzinach wieczornych lepiej było zostać w domu. Normy smogu w Kutnie ponownie zostały znacznie przekroczone, a sytuacja była najgorsza od 27 stycznia.

Wczoraj wieczorem stężenie pyłem PM 10 wynosiło aż 276 µg/m3 (poziom dopuszczalny stężenia średniodobowego dla pyłu PM10 wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 razy w ciągu roku). Poziom stężenia pyłem PM 2,5 wynosił aż 158 µg/m3. Normy zostały więc przekroczone kilkukrotnie. Taki stan zanieczyszczenia powietrza zarejestrowano w Kutnie wczoraj o godz. 22. Na szczęście później sytuacja się uspokoiła.

Dlaczego w polskich miastach występuje smog wie niemal każdy – duża ilość samochodów, niskiej jakości opał, oraz palenie w przydomowych kotłowniach śmieci to tylko niektóre z powodów. Dlatego powstaje wiele kampanii społecznych i spotów, jak choćby ten załączony poniżej:

Pył PM 10 przedostaje się do organizmu przede wszystkim przez drogi oddechowe lub pośrednio przez układ pokarmowy, kiedy spożywana jest skażona żywność (szczególnie dotyczy to metali ciężkich). Stwierdzono, że cząstki o średnicach większych od 10 μm zatrzymują się w górnych odcinkach dróg oddechowych, skąd są wydalane. Pył zawieszony PM10 przenika do płuc, ale się tam nie akumuluje, może akumulować się w górnych odcinkach dróg oddechowych. Grupą szczególnie narażoną na negatywne oddziaływanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego.

Pył PM2,5 jest zanieczyszczeniem transgranicznym, transportowanym na odległość do 2500 km. W powietrzu może pozostawać przez wiele dni lub tygodni, a sedymentacja i opady nie usuwają go z atmosfery.
Pył zawieszony PM2,5 przenika do najgłębszych partii płuc, gdzie jest akumulowany, stanowiąc poważny czynnik chorobotwórczy, osiada na ściankach pęcherzyków płucnych utrudniając wymianę gazową, powodują podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołując choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani.
27 µg/m3 to poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego w roku 2013
25 µg/m3 to poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego w roku 2015
20 µg/m3 to poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego w roku 2020

Stężenie pyłów w Kutnie można sprawdzić TUTAJ

komentarze (37)
Dodaj komentarz

A tam normy,Sikorskiego do Granicznei ,Cmetarna do Dybowa i cale okolice smród nie do zniesienia,ja tam nie wiem ale zakład obok policji na 90% ,jak nie smród to jakieś pompy całą noc latem spać nie można,jak bym był komendantem policji to sprawę bym załatwił bo jak oni tam mogą pracować wystarczy przejechać autem na dybow z zamkniętymi szybami.

ożna palić i miałem, ale trzeba umieć w nim napalić.Jeżeli rozpala się od góry to z komina nie widać wogóle dymu. A jak pakuje się cotylko da trochę ognia to skutek jest opłakany.

Najbardziej ekologicznym źródłem energii jest prąd elektryczny, szczególnie ten pochodzący z OZE. W przypadku ogrzewania lokali prądem elektrycznym powinna być wprowadzona specjalna taryfa z opłatami na poziomie 0,17-0,18 zł za 1 KWh. W dalszej kolejności do paliw ekologicznych zaliczamy gaz ziemny, LPG i olej opałowy, a z paliw stałych drewno i pellet z niektórych gatunków drewna oraz ekogroszek o odpowiednich normach. Wszystkie inne paliwa winny być zakazane. Trzeba stworzyć preferencje dla tych, którzy zmieniają system ogrzewania. Nie dokonywać odbioru nowych domów, które nie mają ekologicznego ogrzewania.

trzeba miec nierowno zeby takie bzdury glosic

Woźniaków o każdej porze.... Jest kilku specjalistów a niby ludzie na poziomie.

Zapraszam w okolice Parku Wiosny Lodow. Z polowy domow od ulicy Matejki az do konca Leczyckiej ciemno z kominow

Grunwaldzka Hurtownia Jedrzejczakow kopci jak ciucha na węgiel! Kontrolę nic nie dają! Dalej trują mieszkańców i wszystkich w **** mają!!!

chyba Jędrzejewskich....

Na mapie zapylenia pyłem PM10 jest podany wschód i zachód Słońca . W/g Urzędu Miasta w Kutnie wschód słońca godzina 5,34 zachód 19,56. Gratuluję JESTEŚCIE SUPER. Skoro nie wiecie o której godzinie w dniu 03.02.2018 wschodzi i zachodzi słońce to pewne jest że info o zapyleniu PM10 jest wielką ściemą.

Zapraszamy na Nową Wieś o zmierzchu-truciciele grasują. Świadomość ciemnego ludu równa Zero!!!

Jak się pali podkładami kolejowymi to póżniej śmierdzi zakazać sprzedaży owych podkładów

W nawiązaniu do tematu drzew, przy szkole na Łęczyckiej już pozaznaczano piękne drzewa do wycięcia. Najpierw zadbano o to żeby skutecznie poniszczyć korony lub "zasilić" solą, nie pomogło, więc teraz wszystko trzeba wyrżnąć w pień. To się nazywa pedagogiczne podejście do zagadnienia. Zamiast uczyć młodzież ochrony przyrody, daje się przykład wandalizmu. Z drugiej strony po co więcej tlenu i zieleni przy szkole, będziemy sprzedawać w szkolnym sklepiku niedługo maseczki przeciw smogowe i się jeszcze na tym zarobi.

Zapraszam na Dybów w dni kiedy odbywa się zbiórka śmieci w żółtych workach, są ulice na których przed posesjami niema ani jednego worka.Co nikt nie kupuje śmietany, sera żółtego, mleka w kartonach, mięsa w opakowaniach z folii? Po 18 z niektórych domów widać kłęby czarnego, żrącego dymu. Moj sąsiad tez nie widziałęm żeby kiedykoliwek wystawił żółty worek w dzień zbiórki.

a wg kci "niska jakosc opalu" co konkretnie znaczy

Witam. Wczoraj na ul. Podrzecznej przy straży miejskiej 150 jednostek PM2.5. Teraz około 100 i śmierdzi.

Trzeba też przestać z wycinaniem zdrowych dorodnych drzew. Róże i beton tlenu za bardzo nie wyprodukują...

Drzewa w mieście tylko w parku. Na parkingach nie potrzebne bo ptaki siadają i srają na samochody uszkadzając lakier. Wycinać!

Najlepiej parki też powycinać i zasadzić róże.

Postaw sobie stajnię i kup konia.Będziesz miał spokój z lalierem.

Ilość tlenu w powietrzu jest cały czas taka sama. Drzewa bez liści tez go nie wyprodukują.

Na Mickiewicza, w okolicach posesji mieszczącej ogrzewalnię śmierdzi paloną gumą na kilometr a z kominów wali czarny dym. Dzień w dzień... Tymczasem "Rycerze Burzyńskiego" wrócili odsypiać nieprzespane noce we wjeździe na starą rampę kolejową obok pustostanu po ZZK... Za co, w końcu, mieszkańcy miasta płacą funkcjonariuszom Straży Miejskiej ? Za bezrefleksyjne wożenie tyłków po ulicach Kutna ? Po kutnowskich i osiedlowych skwerach i trawnikach pałętają się psy bez kagańca i obroży, załatwiające swoje potrzeby wszędzie - jedzie patrol SM i żadnej reakcji. Jakby nie obowiązywał "regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Kutno" (szczerze wątpię, aby panowie strażnicy znali jego treść a nawet wątpię, aby wiedzieli, że takowy regulamin istnieje). Z kominów wielu domów kopci się na czarno i smród idzie na całą okolicę - panowie strażnicy przejeżdżają obok i zero reakcji... Parkowanie w niedozwolony sposób - zero reakcji (strażnicy jadą w swoje ulubione miejsca polowania, reszta ich nie interesuje). I można by jeszcze wyliczać na jakie sytuacje strażnicy powinni reagować a zachowują się, jakby niczego nie widzieli. Osobiście uważam, że stopień przejawianego zaangażowania i inicjatywy u funkcjonariuszy tej formacji jest poniżej jakiejkolwiek krytyki - za co my im płacimy ? 

Pełna zgoda , to banda nygusów, gonić to dziadostwo

Zawsze uważałem, że prawo nie dotyczy konfidentów i oglądając rzeczywistość zdania na razie nie zmieniam.

Treść użytkownika NIE DLA PREZYDENTA JEST NAJLEPSZA . PRAWDA PO PIERWSZE, PO DRUGIE UŁATWIENIE ŻYCIA PRZEZ MIASTO KUTNO JEST WRECZ NIEPIERWSZ!!!! Poza tyn UŻYTKOWNIK JPD TAKŻE BARDZO DOBRZE ZAERAGOWAL KUTNO TO KUTNO A NIE JAKIES PRZYDROŻNE MIASTA ODBACZAJACE OD TEMATU !!. KUTNO TO KUTNO JAK WSKAZUJE NAZWA "KCI - KUTNO" NIC DODAĆ NIC UJĄĆ. NIECH ADMINISTRACYJNYCH ISTRATOR TEJ STRONKI SIE WEZMIE W GARŚĆ UDOSTEPNIAJAC POSTY KUTNA A NIE OKOLIC NIE POZDRAWIAM .

Na Orzeszkowej jest jedna "trucicelka" od lat! Bizneswoman bez kultury i jej zakłamana córeczka! Proszę o kontrolę wieczorem ok. 19 - 20 pół ulicy "zatruwa", zadyma na całego. Wystarczy, że przejadą "miejscy" ze 2, 3 razy od 18. 00 do 20. 00 i będą widzieli gdzie się kopci!

KCI - KUTNOWSKIE CEMTRUM INFORMACJI. A NIE KROSNIEWICE **** MAC

krosniewice, ul kolejowa naprzeciwko sklepu abc w strone bloku nr 6, ale po stronie kolejki - nie wiem czym tam palą w tych domach, ale często dym jest tak gęsty i smierdzący, że brak slów, zapraszamy służby na kontrole

czyżby niejaki piotr k. palił tym co tylko znajdzie o okolicy?

Temperatura na plusie i przekroczone normy? Strach pomyśleć jak będzie -15. Kiedyś były srogie zimy i nie było smogu. Wszyscy palą ruskim szajsem i są tego efekty.

Prezydent ma obowiązek zająć sie tymi sprawami i tępić takie zachowania

Miasto "rusz". W powietrzu smog, na chodnikach i trawnikach kupki pozostawione przez "członków rodzin" . 

wszyscy umrzemy! emoji

Panie Prezydencie do roboty !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dlaczego miasto tak mało działa w tym kierunku ????????????????????????????? Chce pan żebyśmy rozliczyli pana za brak działania juz niedługo przy najbliższych wyborach ?? Dodatkowo puścić straż miejską niech jeździ cały dzień i ściga tych śmierdzieli !!! Wystarczy przejechać sie wieczorem po osiedlach domków jednorodzinnych , zwłaszcza tych starszych i bez najmniejszego wysiłku można wychwycić największych śmierdzieli . DO ROBOTY PANOWIE , DO ROBOTY !!!!!!!

Dobrze sie czujesz?

Nie wiem jak się czuje, ale dobrze mówi. Do ROBOTY panie Burzyński, zagonić do roboty odpowiednie służby! Po to ich opłacamy jako podatnicy!

Prezydent za mało robi w tej sprawie. Jest za mało kontroli. Piece na ekogroszek kupione dwa, trzy lata temu powinny być zrefundowane, bo są ekologiczne.

Piec na ekogroszek jest wtedy ekologiczny jak się w nim pali ekogroszkiem spełniającym normy. dobry spełniający normy ekogroszek kosztuje ok. 1.000 zł za jedną tonę. Znaczna część użytkowników tych pieców pali niskiej jakości ekogroszkiem z importu, który można kupić za 400-600 zł za tonę.

dodaj komentarz
Czytaj także