Rejestracja i logowanie

Koniec Falcku w Kutnie? „Pozwólcie nam nadal ratować życie!”

Wydarzenia 08-02-2018 Autor: toza
58
Koniec Falcku w Kutnie? „Pozwólcie nam nadal ratować życie!”

Jeśli pomysł ministerstwa zdrowia wejdzie w życie, od początku przeszłego roku ratownictwo medyczne czeka rewolucja. Sejmowa komisja zdrowia już zaakceptowała projekt ustawy, w myśl którego odpowiedzialność za ratownictwo przejdzie od prywatnych podmiotów w ręce państwa. Duńska firma Falck, która takie usługi pełni w powiecie kutnowskim, już wydała w tej sprawie specjalne oświadczenie.

Zmiany są konieczne?

Projekt przewiduje, że świadczenia zdrowotne z zakresu ratownictwa medycznego będą realizowane wyłącznie przez samodzielnie publiczne zakłady opieki zdrowotnej i spółki, w których większościowe udziały kapitału posiada skarb państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Dodatkowo ustawa zakłada, że dyspozytornie medyczne umiejscowione zostaną w strukturze urzędów wojewódzkich. Stworzone zostaną duże rejony operacyjne, objęte świadczeniami realizowanymi w ramach jednej umowy z NFZ

- Dzięki temu, że zadania z zakresu ratownictwa medycznego będą realizowały podmioty z większościowym udziałem kapitału publicznego, nie będzie sytuacji, w której jakikolwiek podmiot leczniczy realizujący te świadczenia odmówi zawarcia umowy z płatnikiem. Gwarantem są samorządy terytorialne, które w większości są organami założycielskimi dla publicznych dysponentów zespołów ratownictwa medycznego i są odpowiedzialne za bezpieczeństwo zdrowotne osób zamieszkujących podległy im teren – uzasadnia resort zdrowia.

Celem nowelizacji - jak podkreśla resort - jest wzmocnienie wpływu państwa na bezpieczeństwo zdrowotne obywateli, którzy znajdą się w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia.

- Pozostałe służby ratownicze (Państwowa Straż Pożarna i Policja) są instytucjami o charakterze publicznym, a ich działalność jest gwarantowana przez państwo. Ratownictwo medyczne na tle tych służb stanowi wyjątek – co wymaga naprawy – dodaje ministerstwo.

Koszt utworzenia i funkcjonowania nowego systemu, w ciągu 10 lat, ma wynieść ok. 357 mln. zł. Będzie się na to składało m.in. budowa i wyposażenie Krajowego Centrum, utworzenie całego zaplecza technicznego czy szkolenia dla dyspozytorów medycznych.

"Zatrzymajcie ten projekt"

Będzie to duży cios dla firm prywatnych takich jak na przykład Falck. Takim podmiotom w oczy zagląda widmo nie przedłużenia umów, które wygasają 31 grudnia br. Duńska firma, obecna także na terenie powiatu kutnowskiego, już wydała w tej sprawie specjalne oświadczenie, opublikowane przez branżowe portale.

Czytamy w nim, że upaństwowienie systemu oznacza likwidację 71 podmiotów niepublicznych, które od ponad 12 lat rzetelnie wypełniają swoje obowiązki.

- Z niedowierzaniem przyjęliśmy treść oświadczenia opublikowanego na stronie Ministerstwa Zdrowia w dniu 5 lutego br., w którym wskazano uzasadnienie dla decyzji likwidującej firmę będącą dzisiaj miejscem pracy dla ponad 3500 osób – pisze w oświadczeniu Wojciech Jóźwiak, rzecznik prasowy Falck.

Odnosi się także do stanowiska ministerstwa: „nie będzie sytuacji, w której jakikolwiek podmiot leczniczy realizujący te świadczenia odmówi zawarcia umowy z płatnikiem”

- Nigdy w całej historii obecności na polskim rynku Falck nie odmówił podpisania proponowanej umowy. Co więcej, 4 razy pomagaliśmy Państwu Polskiemu wykonując prace wykraczające poza nasze umowne zobowiązania. W czasie strajków naszych kolegów z jednostek publicznych nasze załogi gwarantowały bezpieczeństwo pacjentów. Kto zapewni taką pomoc w czasie przyszłych strajków upaństwowionych jednostek? Na posiedzeniu komisji nie usłyszeliśmy żadnych innych argumentów na rzecz upaństwowienia. Co więcej, przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia przyznał, że nie ma danych wskazujących na gorszą jakość jednostek niepublicznych czy jakichkolwiek naruszeń prawa – czytamy w oświadczeniu.

Falck oczekuje od władz uczciwej i rzeczowej debaty na temat ratownictwa medycznego. Zaznacza, że obecnie polscy podatnicy są narażeni nie tylko na utratę pracy, ale także na dodatkowe koszty.

- „Pozostałe służby ratownicze (Państwowa Straż Pożarna i Policja) są instytucjami o charakterze publicznym, a ich działalność jest gwarantowana przez państwo. Ratownictwo medyczne na tle tych służb stanowi wyjątek – co wymaga naprawy.” Pytanie, dlaczego więc Minister Zdrowia nie proponuje zmian, które uczynią z Ratownictwa Medycznego służbę? Odpowiedź jest prosta – ograniczenia budżetowe. W tym samym czasie budżet państwa narażany jest na straty związane z nieuchronnym arbitrażem i kosztami odszkodowań. Konieczne będą także duże nakłady na odtwarzanie infrastruktury likwidowanych podmiotów niepublicznych. Sam Falck Medycyna posiada 110 ambulansów w systemie oraz 66 stacji na terenie 10 województw. Dziwią deklaracje Ministerstwa, że jednostki publiczne mają 11 miesięcy czasu na przygotowanie się do nowej regulacji, a jednocześnie, że nie przewidziano dodatkowych środków na zakup ambulansów. Zgodnie z informacjami z posiedzenia komisji jednostki niepubliczne dysponują łącznie 135 ambulansami, które będzie trzeba zastąpić nowo zakupionymi przez jednostki publiczne – zaznacza Wojciech Jóźwiak.

Falck apeluje do parlamentarzystów o zatrzymanie tego projektu. Firma obawia się, że wyrzucenie jej z rynku ratownictwa medycznego może odbić się negatywnie na ilości zatrudnianych osób i całej spółce.

- Pozwólcie nam nadal wykonywać naszą pracę z korzyścią dla polskich pacjentów, z korzyścią dla Państwowego Ratownictwa Medycznego. Polski system ochrony zdrowia ma szereg palących problemów, których rozwiązanie wymaga sił i środków. Nie ma powodu, by część z nich przeznaczać na odtwarzanie tego co dzisiaj dobrze działa dzięki 71 podmiotom niepublicznym obecnym w ramach kontrolowanego przez państwowo Ratownictwa Medycznego. Obecny etap prac legislacyjnych pozwala wciąż na dokonanie niezbędnych korekt w taki sposób, by zapewnić osiągnięcie celów Ministerstwa Zdrowia – kończy W. Jóźwiak.

Komentarze
komentarze (58)
Dodaj komentarz

Nie jestem ratownikiem, ale pielęgniarką i widzę jak oni ciężko pracują, każdy z nas ma gorsze dni, jesteśmy wyłącznie ludźmi, nie lubię bardzo jak jeden człowiek jest wrogiem do drugiego i często wypowiada się krytycznie na temat innych nie wiedząc jak na prawdę wygląda ich praca, a gdyby należeli do grup jak mundurowi mieli by o wiele lepsze zarobki. Wiem co piszę. Za tę pracę powinni być godnie wynagradzani, ktoś kto nie ma pojęcia, niech nie wypisuje bredni.

Ja uważam, że powinien zostać Falk jak do tej pory, nie potrzebne są nowe zamieszania, nic to nie zmieni, tylko stres dla pracowników....po co to wszystko

Menu masz rację ten grubas to toporny na wiedzę Plichta , gamoń ledwie zdał egzamin i świruje doktora lokalny gamoń narka Menu...

Flack zniknie z Kutna? OBY JAK NAJSZYBCIEJ!!! W 2010 roku nikt się nie przejmował tym, że wątpliwy przetarg z NFZ doprowadził do utraty stanowisk pracy wielu pracowników ówczesnego pogotowia. W dodatku o jakiej jakości mówimy, skoro gruby, siwy ratownik spod Żychlina, który nie zdał egzaminu zawodowego za pierwszym razem obecnie kieruje zespołem udając niemal lekarza? Jedno jest pewne GDY ZNIKNIE FALCK Z KUTNA MIESZKAŃCY BĘDĄ MIELI PEWNOŚĆ, ŻE KARETKI BĘDĄ CZEKAĆ NA WEZWANIA A NIE JEŹDZIĆ PO ŚLUBACH I WESELACH PRACOWNIKÓW!!!

Ostatnie doniesienia od ministra zdrowia Falck będzie do 2020 a morze i dłużej brawo

Jakie morze?

Cały PiS daje im nadzieje żeby się łudzili chłopcy koniec nadchodzi????

Czy flack czy szpital. Ludzie nie sa mili pracuja za kare. Lekarz na pogotowiu jest tak mily jak ksiądz po przerwanym stosunku traktuja czlowieka jak zlo bo przyjechał czy zadzwonił potrzebuje pomocy .mysle xe jedno i drugie nie jest potrzebne w kutnie.

Falck tych ratowników niech zabierze do Dani a może główna zainteresowana Kopacz coś pomoże im

Dobra zmiana. Dziękujemy wodzu!!

Słusznie ktoś wcześniej napisał ratownictwo medyczne powinno być państwowe jak policja i straż pożarna. oddawanie życia w ręce prywatnych firm nastawionych na zysk bywa nieco ryzykowne.

Wszystkie firmy powinni znacjonalizować i wprowadzić gospodarkę kierowaną centralnie!

Przez 50 lat wysługiwała się nami czerwona hołota , a teraz dorabiają się na nas dobroczyńcy z krajów "zachodnich ".

straszne chamstwo, miałam do czynienia. podejrzenie zawału serca, musiałam zejść po schodach, jeden z nich na mnie nakrzyczał, dlaczego nie mam skierowania od lekarza rodzinnego, i po co mamy panią zabierac jak jest piatek i wekend, i jak się okazało zostałam w szpitalu kilka dni,

Drodzy Duńczycy, dziękujemy za to co do tej pory ale żadna polska firma nie zajmuje się ratownictwem w Danii, więc o co kaman? Sanitariusze znajdą zatrudnienie na pewno tylko pod innym szyldem. Pozdrowienia i cieszcie się, że Wam się udało tu być. A w Niemczech lub Belgii takiego Falcka nie szukają?

Już ta firma wszędzie była i już ich wszyscy z tych miejsc pogonili. A firma jak jest taka cudowna to niech zabierze swoich pracowników i sprzęt i niech ratuje pacjentów w innych krajach. Na pewno się w innych krajach bardzo ucieszą z tego podmiotu gospodarczego. Krzyżyk im na drogę!

Ludzie takie pierdol ita głupoty w cywilizowanym kraju aż strach tego czytać hołota jeszcze raz hołota zazdrość jeszcze raz zazdrość i to piszą ratownicy wstyd jeszcze raz wstyd panowie Ratownicy Ratownicy nikt was nie będzie szanował bo sami na siebie plujecie hańba hańba Kutnowscy Ratownicy

Zamiast beznadziejnego co roku sylwestra i Święta Rozy,to niech pan prezydent Burzyński pomysli o nowoczesnej karetce z wyposażeniem na miano dwudziestego pierwszego wieku.Co roku te święta w kutnie to powtórki ,powtórki i powtórki.Powtorki to mam na kanale TVP seriale.

Miasto odpowiada za karetki? Od kiedy??

Cismienie 200/100/100 tez nie zagraża zyciu?

Dziękuję za usługi falca Moze z kutnoskim pogotowiem nie będzie lepiej ale gdy wzywałem karetkę to się zacząłem o nich martwić szybciej sam bym zawiozl samochodem a tłumaczenie że dużo wezwań to nie jest tłumaczenie w takich sprawach powinni mieć tyle karetek żeby coś w rezerwie bylo

Ratownictwo powinno być państwowe. Ratownicy falcka (nie wszyscy) to chamy. Wezwani do mojego ojca który miał 41 stopni gorączki usłyszałem że nie ma zagrożenia życia. Dopiero po wykonaniu telefonu do lekarza zmienili zdanie. I czy pokonanie 6 kilometrów w 30 minut dla pojazdu uprzywilejowanego to nie za długo?

Zadzwoń na policję i porównaj czas... szybciej pizzę Ci przywiozą niż dojadą pojazdy uprzywilejowane. A swoją drogą nie wydaje mi się żeby do gorączki jechali na sygnale.

Jako kraj wk..wiamy już Ruskich, Niemcy, Francje, Amerykę, Izralel, Ukrainę a teraz dorzucimy sobie Danię, co następne ? Bangladesz? Kuba? Mozambik? Kochany rządzie sprawcie by choć Australia nic do nas nie miała

Bardzo dobrze,w kazdym szpitalu powinien byc zespoly skladajace sie z lekarza ratownika medycznego pielegniarki,ktora wyjezdza do wypadkow,wezwan.

Zapomniałeś o księdzu

W tym terenie kilka lat temu konkurs w nfz wygrał FALC z jednego powodu - złożył do państwowego NFZ-tu korzystniejszą ofertę niż państwowa WSRM. Uczciwe byłoby nie to aby wywalić firme z rynku sztuczka prawną, ale aby uczciwie mogła z WSRM znów o kontrakt konkurować i wtedy niech wygra lepszy.

Korzystniejszą ofertę firma złożyła mówisz, a wiesz, że odbyło się parę spraw w sądach administracyjnych dotyczących tego przetargu? We wszystkich sprawach wygrał WSRM. Taka to była "lepsza oferta".

Piniulek falc wygrał 5 lat temu przekrętami zapłacił karę i tyle a teraz żegnamy ich pa

W Radomsku tez wygrali przekretami !

Tak jak PiS w tych wyborach...

Piniulek Falc 5 lat temu wygrał za łapówki sprawę przegrał zapłacił odszkodowanie wie koniec tematu

Dyrektor WSRM w Łodzi jest normalny i zatrudni wszystkich bo skąd weźmie tylu ratownikow na etaty gratuluje tym optymistą ze ogarnął całe Województwo

Ratownicy wszyscy będą pracować bo ich tak mało na rynku pracy a jak kogoś nie zatrudnią to napewno znajdą pracę

Falck do domu !Brawo Polskie Panstwo!

Ta a Żychlin w UK

Dobrze było doić polski system zdrowotny przez zagraniczne spółki medyczne. Odszkodowania? A ilu zatrudniacie na etat, jeśli tak to za jaka kwotę? Niech się wszystkie C. Medyczne wykażą ilu lekarzy zatrudniają na umooi o pracę?

I tu sie zdziwisz lekarze zwyczajnie chcą być na kontrakcie bo to sie im oplaci, np weźmie sie samochód w koszty lizingu, internet na firme itp, itd. I nie gadaj takich bzdur - zobacz sobie ile twój publiczny szpital ma lekarzy na kontrakcie.

masz racje wszystko kontrakty i pranie kasy do wlasnych kieszeni oni wogole nie powinni tu byc !

Popieram Jestem za zeby ich wywalic .

noo i teraz jest klopot co nie ktorzy z Falcku juz do wsrm nie wrócą ! Bardzo Dobrze !!!!

Nikt 5 lat temu sie nie zastanawiał jak wchodzila dunska firma flak czy ludzie potraca etaty czy nie to teraz niech oni potraca kontrakty!

Brawo państwo

Dokładnie! Karetki powinno byc Robione na bazie polskich samochodow np. Polonez lub Syrena a w nich polskie sprzęty polskie noszę, Polskie leki, Polski sprzęt medyczny!

Co Ty gadasz, zagraniczne jest lepsze! Karetki na Mercedesie, zagraniczne wyposażenie i zagraniczna firma obsługująca np. Falck.

zak czy ty widzisz co ty piszesz ty ladujesz ciezkie pieniadze a jakis prywaciasz zaciera rece dlaczego policja i straz nie sa prywatne zastanow sie tu nie chodzi o to ze firma taka czy taka ratownictwo policja straz powinno byc tylko i wylacznie panstwowe chcial bys pracowac jako ratownik narazac siebie za pare zloty na kontrakcie ??/ 90 procent ratownikow jest i bedzie za panstwowym systemem ratownictwa !

Jak wprowadzą Państwowe Pogotowie to już nie będzie konkurencji

Ciekawe ile osób w czasie tej rewolucji straci życie?. Przypuszczam, że 1 stycznia 2019r. Falc-u już nie będzie, ale państwowe ratownictwo dopiero będzie się ogarniać, zatrudniać nowych ludzi, kupować sprzęt, zatrudniać dyrektorów z nadania politycznego - o przepraszam za przejęzyczenie - zatrudniać dyrektorów z uczciwych konkursów. Falc robił i robi swoją robotę, wystarczy w umowie zawrzeć odpowiednie kary umowne i nie odważy się na fuszerkę. A podmiot publiczny? W publicznym jak coś jest publiczne to znaczy wszystkich a jak wszystkich to niczyje, a jak niczyje to biorę pensję i aby do piątku. Dyrektorem został jakiś "Zdzichu", Zdzichu sie nie zna, ale startował z listy wyborczej naszej partii no to za to trzeba mu dać dobrą robotę. Owszem Zdzichu czasem zrobi coś nie tak, o czymś zapomni, schrzani coś, ale Zdzichu jest z naszej partii no to jak go karać? Zdzicha za 4 lata z dyrektora wyrzuci opozycja i na jego miejsce wsadzi np Stasika, a Stasiek będzie taki sam, tylko od nich. W Kutnie jest publiczny szpital - podoba się komuś to co tam się dzieje? Jest też szpital niepubliczny oczywiście ma inny profil działalności ale tam jakoś ludzie nie narzekają, nie ma rozbuchanej administracji itp itd. Dlaczego? Bo prywatny płaci i zarabia w prywatnym jak ktoś jest niepotrzebny to go nie ma. Ja wolę prywatnego pod warunkiem ze jest porządnie nadzorowany i kontrolowany.

ZAK, ale pierniczysz człowieku!!! Myślisz, że pogotowie od tak 1 stycznia będzie się organizować, zbierać i wybierać. Gadasz jak potłuczony. To wszystko jest przygotowane ze znacznym wyprzedzeniem. A obecna firma to niby jak się zbierała. Też zaczynali na obcym terenie i z obcymi ludźmi. Jakie nadania polityczne? Cała organizacja już od dawna jest i funkcjonuje, dojdą dodatkowe 4 karetki do tych kilkudziesięciu które już w WSRM sa i tyle. Pryszcz dla firmy. Mówisz szpital niepubliczny dobrze funkcjonuje, dobrze mówisz tylko jest małe ale. Ale dla niepubliczne (te lepsze) wybierają te lukratywne kontrakty a tych niepopularnych słabo opłacanych (interna, geriatria, pediatria) nie prowadzą? Bo wybierają tylko te gdzie można złoić kasę, a te gdzie kasy nie ma i praca niewdzięczna to zostawiają publicznym. Nie widzisz tego? A potem tak klepią te bzdury ludzie niewiele znający się na rzeczy jakie to prywatne ech i och.

Dobrze było doić polski system zdrowotny przez zagraniczne spółki medyczne. Odszkodowania? A ilu zatrudniacie na etat, jeśli tak to za jaka kwotę? Niech się wszystkie C. Medyczne wykażą ilu lekarzy zatrudniają na umooi o pracę?

A "odmianów" się uczyliście ?

Prawidlowo Falck Mefycyna tego nie powinno byc wogole i ich pseudo ratownikow pieknie opisuja ze nie odamwiaja a jak co do czego przychodzi to nie wyjezdzaja .a po drugie czy 5 lat temu ktos sie zastanawiał jak Falck wchodził ze ktos potraci etaty w kutnie i okolicach ?? nie cieszyli sie i zacierali rece a teraz zatrudniaja ratownikow na kontraktach ui placa po 24 zl na godzine gdzie w transporcie medycznym, oscyluja takie stawki ludzie ta firma powinna dawno zniknac z tych 10 wojewodzct w polsce .zrobmy i polcije i straz prywatna !! skandal boja sie teraz o swoja posade i beda chcieli rozmawiac nie ma z kim i o co do domu!!! a ich ratownicy powinni tez co nie ktorzy uisc na renty i nie narazac zycia i zdrowia w szczegolnosci ze stacij z zychlina !!!!

Ty pajacu naucz się pisać jaki z ciebie Ratownik-Pielęgniarz współczuje tym pacjentom

Pajac to jestes ty hehhe

Załatwiłem ci polonistkę pajacu.

Prawda. Bardzo dobrze że znikną.

Super sprawa????

Ciężko powiedzieć...

dodaj komentarz
Czytaj także