Rejestracja i logowanie

Coraz mniej drzew w polskich miastach. Czy także w Kutnie?

Wydarzenia 08-02-2018 Autor: toza
21
Coraz mniej drzew w polskich miastach. Czy także w Kutnie?

Coraz więcej polskich miast możemy nazywać „betonowymi dżunglami”. Tak wynika z opublikowanego niedawno raportu Najwyższej Izby Kontroli. Czy podobnie jest także w Kutnie? Sprawdźmy.

Warszawa, Piotrków Trybunalski, Łódź, Legnica, Tarnowskie Góry, Kraków, Nowy Sącz, Wrocław i Katowice – te miasta znalazły się pod kupą kontrolerów NIK. Z danych wynika, że tereny zielone nie były skutecznie chronione przed gęstniejącą miejską zabudową.

- Dokumenty strategiczne miast zawierały zagadnienia dotyczące terenów zieleni wraz ze wskazaniem konkretnych działań i terminów na ich realizację. Jednak mimo to - w porównaniu do 2014 roku - łączna powierzchnia terenów zieleni, którymi zarządzały miasta, nie zwiększyła się (wyjątek stanowiły Piotrków Trybunalski oraz Wrocław). W sześciu miastach (z dziewięciu skontrolowanych) nastąpił spadek udziałów terenów zieleni i wód w łącznej strukturze powierzchni objętych planami miejscowymi - wskazują na problem kontrolerzy NIK.

Dlatego NIK zaleca burmistrzom i prezydentom miast, by do ochrony terenów zielonych częściej stosowali miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

- Łącznie w skontrolowanych miastach liczba usuniętych drzew była o blisko 17 proc. większa niż liczba nowo posadzonych. Cztery miasta nie dysponowały rzetelnymi danymi w tym zakresie – informuje NIK.

Jak sytuacja prezentuje się w Kutnie? Informacje na temat wycinek drzew i nasadzeń nowych na ich miejsce przekazuje nam biuro prasowe Urzędu Miasta.

- W ramach utrzymania zieleni miejskiej w 2017 roku Urząd Miasta Kutna dokonał wycięcia 225 drzew. Głównym powodem było ich obumarcie lub zły stan zdrowotny drzew. Ponadto wydano 142 decyzje zezwalające na wycięcie drzewa. Wnioskodawcy zostali zobowiązani do dokonania nowych nasadzeń. Za każde jedno wycięte drzewo, sadzone są dwa nowe. W minionym roku dokonano nasadzeń 466 drzew oraz 4688 krzewów różanych – informuje biuro prasowe.

komentarze (21)
Dodaj komentarz

Jakie "nowe nasadzenia"? Patyki z wiechciem na czubku, które i tak najdalej za kilka lat usychają, trute solą drogową i niszczone przez kosiarki do trawy, których żyłki zdzierają korę drzewka. Ale urzędnicy mają spokój, bo przecież "zrobili nowe nasadzenia".

Wycinać ile się da!

Wyciąć co drugie w pień, a pozostałe obciąć tak żeby gałęzi nie miały! Przecinkę jak w puszczy zrobić!!!! Nie ma sentymentów, a tych co tak tu się bronią drzew wysłać do lasu niech tam siedzą i podziwiają bogaty drzewostan!

Drzew nie trzeba wycinac ale gałęzie można przyciąć maksymalnie wtedy te cholerne ptasiory nie będą ich obsiadac i stać gdzie im się tylko podoba. Smród gowien jest wszędzie. To jest epidemia jakaś!

Sądzą drzewa ale chyba w lesie bo w mieście jest ich coraz mniej

Sezon grzewczy czas zacząć, chyba pelet robia z drewna albo pakuja na metry? Najważniejsza rzecz jest taka, że wycinając drzewa pozostawiają pniaki w ziemi, nie zawsze obcięte równo z ziemia (raczej rzadko), nawet w pasie drogowym, gdzie tu wystepuje dbanie o bezpieczeństwo ruchu drogowego?

"Głównym powodem było ich obumarcie lub zły stan zdrowotny drzew" - jestem w posiadaniu kilkunastu zdjęć drzew wyciętych w Kutnie, które nie były ani obumarłe ani ich stan zdrowia nie wskazywał na konieczność wycięcia. Ciekawe czy urząd miasta zatrudnia pracownika z odpowiednim wykształceniem do oceny stanu zdrowia zieleni w Kutnie?

Tak jest taka osoba. To miejscowy "dendrolog" i radny Mariusz Sikora, bez głębszej ekspertyzy stwierdza, że drzewo jest schorowane przez co często dochodzi od łamania się coraz grubszych konarów.

jak masz dowody to zgłoś to w odpowiednie miejsce i niech odpowiadają za zbrodnie! Dla tych tępaków to tylko wycinka, a dla drzew? Dla drzew to HOLOKAUST.!!!!

Wycinać te cholerne drzewa!!!!

gorzej by bylo gdyby lataly krowy

Wyciąć drzewa przy parkingach na Chrobrego. Ptaki oblegają gałęzie i srają na samochody niszcząc lakier! Jak nie gołębie to gapy których jest zatrzęsienie!

obyś ptak ci nastał do tego głupiego ryja

Głupi ryj mają takie tępaki i bezmózgi jak ty pajacu! Oby ptasior narobił ci w pysk w czasie ziewania!

Gdzieś mamy twój samochód, chodź pieszo.

Gdzieś to ja mam ciebie typie i twoje problemy. Jedz do puszczy i tam broń wycinki! Tu mają wycinać!

Idąc pieszo też można zostać obsranym! Wielcy obrońcy! Wycinać! Im więcej tym lepiej!

Tobie ten głupi łeb obciąć to głupot nie będziesz pisał

Sram na ciebie chamie i prostaku zawszony!

Te.. ty administruje aż ale chyba tylko swoją du. ą...

Ujawnij się to i tobie zrobię z **** jesień średniowiecza!

dodaj komentarz
Czytaj także