Rejestracja i logowanie

Złe wieści dla palaczy: przerwa na papierosa do odpracowania?

Wydarzenia 09-02-2018 Autor: ez Foto: internet
35
Złe wieści dla palaczy: przerwa na papierosa do odpracowania?

Stres, nerwy albo nałóg. To one stoją za ciągłą chęcią wyjścia na papierosa. Rząd zabrał się za wprowadzanie zmian w Kodeksie Pracy, które z pewnością nie spodobają się palaczom. Inne podejście do sprawy mogą mieć pracodawcy. Jeśli bowiem projekt zmian zostanie przyjęty, nałogowcy będą musieli przerwy na papierosa odpracować.

Pomysł, by odpracowywać czas, w którym pracownicy zamiast oddawać się obowiązkom służbowym spędzają na papierosie pojawił się wśród składu komisji rządowej. Palacze mają powód do obaw i będą mogli spodziewać się konsekwencji. Ale nie taki diabeł straszny...

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, o ile pomysł ten uda się wcielić w życie, to kara za wychodzenia "na fajkę" będzie leżała w kwestii pracodawcy. Oznacza to ni mniej ni więcej, że jeżeli przerwy, z których korzystają palacze nie stanowią dla szefa większego problemu, nie musi ich karać dodatkowym czasem pracy. Natomiast jeśli będzie chciał skorzystać z nowych przepisów, może zażądać, by pracownik został po godzinach. Tutaj pojawia się pewien "smaczek". Godzina dłużej w pracy nie będzie traktowana jako nadgodzina, a jako odpracowanie zmarnowanego czasu, co jest na korzyść pracodawcy, a już niekoniecznie dla zatrudnionych nałogowców.

Jak oceniacie ten pomysł? Uważacie, że zostawanie w pracy po godzinach za darmo to dobre rozwiązanie, by ukarać palaczy?

komentarze (35)
Dodaj komentarz

ODRABIAĆ, ALBO NIE PALACY WCZESNIEJ DO DOMCIU

Cholera ! To mi coś, zna biegle 2 języki. Pierwszy to Polski, ale pewno z ta biegłością nie jest jednak najlepiej, a drugi język to Ruski, komuna kształciła swoich.

Temat jak odgrzewany kotlet. 20 parę lat temu w firmie ZELMER w Rzeszowie przeprowadzili sondaż– kto jest palaczem? Kolejny krok - premia dla niepalących. Po tym manewrze dyrekcji palacze zadeklarowali niepalenie z myślą- będę palił po szkolnemu w WC a wtedy premia będzie. Tu pomylili się bo zawistni koledzy , koleżanki niezwłocznie informowali o takim procederze a w konsekwencji pozbawieni tejże premii + jakaś kara. Nie wiem jak długo ta zabawa trwała i jaki był finał tej sprawy ale przypuszczam, a nawet jestem pewien, że będą gierki z odpracowywaniem. Na produkcji można skontrolować co zrobił odpracowując przerwy na papierosa ( warunek nie ma kolejnej zmiany i maszyna wolna) a w biurze???. Pobył pogadał przez telefon (prywatne sprawy) i wyszedł Kolejny nieprzemyślany projekt czy może szukają podpowiedzi ze strony internautów.

Uważam ze palenie powinno być negowane. Ze względu nie tylko na czas ale przede wszystkim dlatego ze osoby które nie pala musza wdychać to świństwo. Tym ze nie palę nikogo nie krzywdzę i nie zatruwam

Problem pojawia się niestety wtedy kiedy szefowie palą razem z podwładnymi ... w takim zakładzie chyba nie będzie to wprowadzone dopóki nie będzie to obligatoryjne! Bubel do poprawki!

I prawidłowo.Tez chciałbym Siedzieć 15 minut co godzina.Albo w piątek wyjść o 10.00

Dobra zmiana. Dziękujemy wodzu!

Palący nie palący to tylko pieprzenie o **** maryni.Wejdzie ustawa i nagle nikt nie będzie palił hahaha.Jak ze smieciami nagle wszyscy segregują.

Ach wy wredne uje!

Do az ale jak masz okres i musisz zmienic podpaske to tez musisz odejsc od stanowiska pracy tez powinnas miec doliczony czas do odrobienia nie umiesz okresu zatrzymac

zakładam tampon i wytrzymam 8 h. a bez ćmika 8h wytrzyma palacz???

dziękuje bardzo . 8 h z tamponem .Gratuluje

U mnie w firmie palacze spędzają na dymku godzinę dziennie. Czyli jakieś 20-22 h miesięcznie. Chciałbym pracować godzinę krócej dziennie

Pomysł bardzo dobry. Jako niepalaca nie mialam tego czasu. W zakladach sa wyznaczone miejsca dla palacych na zewnatrz. Zima trzeba sie przebrac, wyjsc, zapalic, wrocic, znowu sie przebrac i zdezynfekowac. Palacza czasami nie ma przez 20 - 30 minut! Razy 3-4 przerwy to jest ponad godzina. A jak ja kiedys majac bliska osobe w szpitalu czesto dzwonilam, czasem jednoczesnie robiac cos przy komputerze, to juz bylo "ale". Nie mialam jednak "legalnej godziny" na swoje potrzeby! Dlatego ok. Jesli palaczon sie to nie podoba trudno. Dlaczego ktos napisal, ze "trzeba bylo nauczyc sie palic a nie jeczec". To ja powiem " trzeba oduczyc sie palic". Albo niepalacym dac premie. Albo pozwolic pracowac godzine krocej. Albo dac im w ciagu dnia nie 15 minut na sniadanie, a 1,5h na kawe..? Co na to palacze? Jak sami wychodza a inni pracuja to jest ok. Ale odwrotnie to juz nie bardzo? Nałóg to nie potrzeba fizjologiczna!!!!

I bardzo dobrze dlaczego nie palacy pracownicy maja pracowac kiedy palacze co chwila wychodza na fajke. Niech odpracowuja ten czas

Ustawodawcy chyba nigdy nie pracowali w normalnym zakładzie.. Często zdarza się tak, że pracownik już dawno wykona swoją pracę i nie ma co robić, więc wychodzi na papierosa. W części zakładów pracy niestety nie ma pracy dla pracownika na całe 8 godzin lub proces produkcyjny jest tak skonstruowany, że nawet gdy pracownik ma godzinę to nie może zacząć robić nic nowego bo nie wyrobiłby się. Poza tym papierosy są legalne w Polsce, więc to raczej nienormalne karać kogoś za ich palenie.. Chory kraj

PiSory jeszcze wprowadzą zakaz oddychania to jest demikracja

Nie palący to taki pracowity pracownik he he he he

A może zrobić premie dla osób nie palących dlatego że w 100% poświęcają się w pracy i nie wychodzą na papierosa. To może by była jakaś mobilizacja dla palących.

W 100% poświęcają się w pracy.hahahaha. Jeśli pracownik palący wykonał swoją pracę szybciej niż inni, to czemu by mu bronić iść zapalić.

A przy okazji premii zablokować dostęp do wszystkich portali społecznościowych. Wbrew pozorom palacze generują mniejsze straty niż nieroby siedzące w internecie na służbowym sprzęcie.

Obowiązuje 5-minutowy odpoczynek po każdej godzinie pracy przy monitorze ekranowym !!! Wielce obrażone tutaj Panie widzę przepisów nie znają! Debil debilem debila pogania! Ubecki kraj ... Idźcie podpierdzielać ... tylko to potraficie!!

gdzie tak jest????

W normalnej firmie tak jest

odpoczynek od pracy przy komputerze (nie oznacza przerwę), to nie znaczy, że ma nic nie robić, ma pracować ale wykonywać inne zajęcie z dala od monitora - proponuje z interpretacją przepisów się zapoznać

Kodeks pracy tego nie konkretyzuje. 5 minutowa przerwa może oznaczać tak naprawde wstanie i przejście się po pokoju, w którym sie pracuję. Oczywiście można również wykonywać w tym czasie inne zadanie, ale nie jest to skonkretyzowane, więc wyjście na papierosa nie jest wykluczone. emoji

Czyją interpretacją ? Twoją a może internetu ? Bo w ustawie nie ma takich interpretacji ! W zapisie istnieje jednoznacznie termin przerwa . I się tu nie uskuteczniaj tylko weź się za robotę ! Zamiast palić to w necie siedzisz!

palacze mają dodatkowe przerwy gratis, niepalący nie wychodzą na przerwy tak często, to nie jest sprawiedliwe a w pracy tzw. "przy taśmie" nie zatrzymuję się tej taśmy bo ktoś poszedł na papierosa, niepalący musza w tym czasie pracować za palaczy

Podwyżki to chcą bo za mało zarabia,ale więcej zarobi to i więcej przestoi paląc.Jestem za odpracowanie tego czasu.

Jestem za, cały czas pracowałam produktywnie a moi współpracownicy co pół godziny wychodzili zapalić . Ja nie mogłam wyjsć i postać chociażby nimi bo przecież nie paliłam . Moja nieobecność była oceniana , ich nie ????

To trzeba bylo nauczyc sie palic a nie jeczec

Oczywiście. U mnie w pracy co chwilę wychodzą na 15 minut na papierosa. 8 razy w ciągu dnia daje 2 godziny opieprzania się!! A ja niepaląca wtedy pracuje ! 

Trzeba było się uczyć !!! emoji

W przeciwieństwie do Ciebie jestem wykształcona, mówię biegle w 2 językach. Mam super pracę i bardzo dobrze zarabiam. Dlatego ją szanuje. Czas moj i mojego pracodawcy.

Cholera ! To mi coś, zna biegle 2 języki. Pierwszy to Polski, ale pewno z ta biegłością nie jest jednak najlepiej, a drugi język to Ruski, komuna kształciła swoich.

dodaj komentarz
Czytaj także