Rejestracja i logowanie

Koniec z „wiszeniem na zderzaku”. Posypią się mandaty?

Wydarzenia 12-04-2018 Autor: toza
7
Koniec z „wiszeniem na zderzaku”. Posypią się mandaty?

Portal brd24 podaje, że już w przyszłym roku wejdą przepisy umożliwiające karanie mandatem kierowców, którzy nie zachowają bezpiecznego odstępu do poprzedzającego pojazdu.

Według informacji portalu w nowym programie Krajowej Rady BRD, która działa przy Ministerstwie Infrastruktury, zaplanowano wprowadzenie do polskiego prawa obowiązku zachowania odpowiednich odstępów między pojazdami. Z dokumentacji wynika, że resort w 2019 roku przedstawi propozycje odpowiednich przepisów.

Przepisy nawet będą określały minimalną odległość pomiędzy jadącymi samochodami - według ekspertów przy prędkości autostradowej (140 km/h) bezpieczny odstęp powinien wynosić co najmniej 40-50 m. Przyczyną wprowadzenia zmian jest duży wzrost wypadków, a co za tym idzie ofiar na polskich autostradach i drogach ekspresowych.

Eksperci twierdzą, że przy prędkości 140 km/h bezpieczna odległość to co najmniej 40-50 m. Taryfikator aktualnie przewiduje zaś jedynie kary za zbyt małą odległość podczas jazdy w tunelu – za co grozi 100 zł – i pomiędzy samochodami jadącymi w kolumnie (200 zł).

Aktualnie polskie przepisy nie regulują tej kwestii, poza trzymaniem tzw. bezpiecznej odległości. Nie ma tez kar. Policjanci mogą jedynie zinterpretować brak zachowania odpowiedniej odległości jako stwarzanie zagrożenia i nałożyć 500 zł stosownego mandatu.

komentarze (7)
Dodaj komentarz

Już widzę naszego szeryfa drogowego z koleżanką jak ganiają za autami i mierzą odstęp miedzy pojazdami linijkąemoji Później jeszcze "moralniaka" puszczająemoji

ale tu debile piszą taki przepis jest już dawno np. Francji i jest bezpieczniej , wszyscy chcą zachodu ale jak robią jak na zachodzie to od razu kwik januszy że nie będą mogli starymi bmw kogoś straszyć jadąc " na zderzaku " 

niech podwyższa opłatę za autostradę to odstępy miedzy samochodami będą kilometrowe

Jeszcze absolutny zakaz skrętu w lewo.:-)

No to teraz jeszcze lepiej będzie się jeździło autostradami... jadąc 50 metrów za pojazdem lewym pasem ten poprzedzający nie zjedzie nigdy!!! Temu , który to wymyślił proponuje pojeździć trochę autem bo widocznie nie ma pojęcia co robi.

Dobre sobie np mam odstep zrobiony a przede mną wjedzie jakiś baran I co mam dostać mandat bo jak udowodnić że on wjechał przedemna jak kamerki nie mam chore te przepisy już kasy na 500+ brakuje

Takie zachowanie to norma.A ty musisz zwolnić żeby zachować bezpieczną odległość.Potem znowu i znowu .Wszyscy jadą a ty się wleczesz i wleczesz a wszyscy cię j...ą,że ruch tamujesz.

dodaj komentarz
Czytaj także