Rejestracja i logowanie

Dopalacze w Kutnie. W tym roku zatruć było już...

Wydarzenia 15-06-2018 Autor: ez Foto: internet
5
Dopalacze w Kutnie. W tym roku zatruć było już...

O tym, jak szkodliwe dla organizmu człowieka są dopalacze, które szczyt "popularności" osiągnęły na przestrzeni kilku ostatnich lat, nie trzeba nikogo przekonywać. Od początku tego roku zdarzyły się już trzy przypadki zatruć tymi chemikaliami.

Idą wakacje, a wraz z nimi wraca temat dopalaczy, który jest dosyć szeroki. Coraz częściej dowiadujemy się z doniesień medialnych o zatruciach oraz zgonach, często bardzo młodych ludzi, którzy skusili się na nowe substancje psychoaktywne zwane właśnie dopalaczami. Z uwagi na ich nieprzewidywalny skład, wachlarz ryzyka zagrożeń dla zdrowia lub życia ludzi związanych z ich używaniem jest ogromny i nierzadko kończy się zgonem. Co ważne, większość nowych związków psychoaktywnych nie było badanych na organizmach żywych, przez co ich potencjalny negatywny wpływ na organizm ludzki w znacznej mierze nie jest znany.

Wśród, głównie nastoletnich, mieszkańców powiatu w ciągu ostatnich lat nie brakowało osób, które przygodę z dopalaczami kończyły na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym i na szpitalnej sali. Zażycie środków psychoaktywnych wywoływało poważne zatrucia organizmu. Od początku tego roku Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kutnie odnotowała 3 przypadki podejrzenia zatrucia.

- W okresie od początku roku  do końca maja b.r. odnotowano 3 przypadki podejrzenia zatrucia środkami zastępczymi lub nowymi substancjami psychoaktywnymi, co w porównaniu do roku poprzedniego stanowi tendencję spadkową (w 2017 r. w tym samym okresie zarejestrowano 4 przypadki) - informuje Kierownik Oddziału Higieny Komunalnej, Maciej Walczak.  

Temat dopalaczy jest szeroki, bowiem istnieje jeszcze jeden problem dotyczący już nie zażywania, a sprzedawania takich środków. Niespełna 3 miesiące temu na sesji Rady Powiatu Kutnowskiego o sprawę sklepu, w którym sprzedawano substancje psychoaktywne zapytała Ewa Kotlińska.

- Jeden sklep z dopalaczami był na Tarnowskiego, jeden na Troczewskiego, kolejny był na al. ZHP. Te punkty zostały zamknięte przy udziale sanepidu, nowe punkty nie powstały. Z prowadzonej przez nas analizy wynika, że najczęściej dopalacze kupowane są przez młodych ludzi przez internet. To bardzo trudne do wyeliminowania. Dopiero gdy taki młody człowiek się zatruje i trafia na oddział szpitalny, zaczynamy działania pozwalające nam ustalić, kto mógł sprzedać dany środek. Każdy dopalacz trzeba także zbadać, czy on jest dopalaczem, a pamiętajmy, że pracują przy nich chemicy, którzy wciąż je udoskonalają – wyjaśniał kom. Mirosław Liwiński z KPP Kutno.

Choć można zaryzykować stwierdzenie, że moda na dopalacze przemija, to policja znów przypomina i apeluje: dopalacze mogą zniszczyć życie. Narkotyki i inne substancje psychoaktywne uzależniają i powodują nieodwracalne uszkodzenia narządów wewnętrznych. W zależności od swojego składu mogą wywoływać szereg dolegliwości i zaburzeń organizmu ludzkiego, takich jak m.in. omamy słuchowe i wzrokowe, nadwrażliwość na dźwięk i światło, napady paniki i agresji, której często towarzyszy przemoc, depresja i samookaleczenia, myśli i akty samobójcze, zawał serca czy drżenia mięśni.

komentarze (5)
Dodaj komentarz

to jest wina rodziców a nie sklepów z dopalaczami ?kiedys dostałem w **** lanie i nawet nie pomyślałbym o jakims syfie by brac a dzis daj lanie dziecku ??zaraz jestes zgłoszony na policje.Kiedyś rodzice moze nie spedzali dużo czasu z dziecmi ale mnie wyuczyli i wychowali na takiego że nie biore dziadostwa zadnego.Wiec rodzice poswiecajcie wiecej czasu dzieciom spedzajcie wiecej z nimi czasu a nie tylko praca ,kasa a czas dla rodziny !!

Niech zaczną płacić za leczenie zatruć stwierdzonych, że to po dopalaczach. Od razu sprzedaż spadnie. Jak zabulą 5tyś za leczenie jednorazowo.

Niech biorą, naturalna selekcja matołów ! Ta dzisiejsza młodzież ( nie wszyscy ) nie nadaję się do życia w społeczeństwie !!!

Państwo zawiodło w walce z dopalaczami, ciągłe wpisywanie nowych środków na listę substancji zakazanych spowodowało to że mniej niebezpieczne i lepiej przebadane substancje znajdujące się w dopalaczach pierwszej generacji po wpisaniu na listę substancji zakazanych są wypierane przez nowsze już nieprzebadane i bardziej niebezpieczne substancje, po jakimś czasie też wpisywane na listę zakazanych. Dzieje się tak że wprowadzenie zakazu na jedno świństwo powoduje pojawienie się na rynku jeszcze gorszego świństwa i tak w koło. A wystarczyło by zalegalizować posiadanie niewielkiej ilości konopi na własny użytek. Dodam że sam nie palę i nie zażywam, ale widzę że większość młodszego społeczeństwa np. konopie zażywa tak jak piwo, Państwo już z tym nie wygra i powinno zalegalizować lub depenalizować, tylko i wyłącznie wtedy dopalacze zostaną wyparte z rynku i wojna z nimi wygrana.

Państwo zawiodło nie z powodu walki z dopalaczami, a z walkom z chorym społeczeństwem i zaleczeniem chorób, a nie wyleczeniem. Uległo korposzczurom. Dla korporacji ważne są pieniądze, czyli ile mogą z człowieka wyciągnąć, nim wyzdrowieje, najlepiej żeby nie wyzdrowiał.

dodaj komentarz
Czytaj także