Rejestracja i logowanie

[ZDJĘCIA] W Kutnie powstał punkt przedszkolny dla osób z niepełnosprawnościami

Wydarzenia 08-10-2019 Autor: ez.
12

Fundacja Pro Aperte założyła punkt przedszkolny mający na celu niesienie pomocy dzieciom z niepełnosprawnościami ze spektrum autyzmu i mutyzmy wybiórczego. Choć funkcjonuje już od miesiąca, dziś odbyło się oficjalne przecięcie wstęgi. Nie brakło ciepłych słów, podziękowań i gratulacji.

Czym właściwie jest to miejsce, które zlokalizowane zostało przy ul. Sienkiewicza 40? Kogo zrzesza, jak można się do niego dostać i ile dzieci może tu uczęszczać? O to zapytaliśmy prezesa fundacji, Przemysława Saczuka.

- Miejsce to skupia dzieci z zaburzeniami. Do punktu można zgłosić się poprzez kontakt telefoniczny czy też Facebooka, potem rodzic przychodzi na spotkanie z dzieckiem i wtedy przeprowadzamy rozmowę, podczas której obecni są nasi specjaliści, tacy jak psycholog czy terapeuta. Po tej rozmowie stwierdzamy, czy nasz punkt jest adekwatny dla danego dziecka. Chcemy stworzyć tu miejsce dla dzieci, które szczególnie wymagają terapii. Punkt funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15. Docelowo mamy 8 miejsc, w tym momencie znajduje się tu 5 dzieci, z czego 4 jest już na ten moment zdiagnozowana - wyjaśniał prezes zarządu.

O godz. 13 w punkcie przedszkolnym prowadzonym przez fundację Pro Aperte odbyło się oficjalne otwarcie. Zarówno Przemysław Saczuk jak i Dorota Gackowska powiedzieli zebranym nieco więcej o tym miejscu. Podziękowali oni włodarzom i instytucjom, dzięki którym marzenie o powstaniu takiego punktu udało się ziścić, po czym oficjalnie przecięto wstęgę. Jak podkreślali zaproszeni na tę uroczystość goście, ten właśnie punkt przedszkolny idealnie wypełnił lukę w naszym mieście.

- Zaczynaliśmy bez niczego - lokalu do działań terapeutycznych, siedziby, sprzętu terapeutycznego, telefonów. Jedyne co mieliśmy to  wiedzę, doświadczenie i specjalistów, którzy zajmują się zaburzeniami ze spektrum autyzmu, chęci, energię i wizję. Wizję tego, aby w naszym mieście powstało miejsce, które będzie skupiać wszystkich specjalistów z dzieciny terapii autyzmu. Miejsce, do którego wszystkie osoby niepełnosprawne będą mogły przyjść, otrzymać pomoc i mieć miejsce na spotkania i zabawy przystosowane specjalnie dla nich - mówił prezes zarządu.

Dorota Gackowska dodała z kolei:

- Po tych cudnych dzieciach żadnej niepełnosprawności nie widać. Przez miniony miesiąc badaliśmy ich preferencje, co lubią robić, czym się bawić. Naszym sukcesem jest już to, że wszyscy usiedli razem do jedzenia, albo wykonywali razem prace plastyczną. Te dzieci funkcjonują inaczej, każde indywidualnie, a my chcemy maksymalnie dążyć do integracji, co jest normą w tym wieku.

komentarze (12)
Dodaj komentarz

A ja ich podziwiam za odwage i determinacje w tym kutnowskim grajdole, ktory potrafi zarznac kazda inicjatywe. Powodzenia!

To nie jest przedszkole tylko punkt przedszkolny bez wyżywienia za duże pieniądze

coś mi się zdaje, że jakby było z wyżywieniem to by było jeszcze drożej? logika? myślenie nie boli!!!! MOJA SPRAWA IE PŁACĘ ZA TO, ŻE KTOŚ W FACHOWY SPOSÓB ZAOPIEKUJE SIĘ NIEPEŁNOSPRAWNYM DZIECKIEM. W KOŃCU 500 + JEST NA DZIECI A NIE NA ALKOHOL I WYJAZDY NAD MORZE!!!!

A gdzie jest napisane że za duże pieniadze?

Taka informacje,a raczej dezinformacje "duze pieniadze" zamiescila 8.10.b.r.P.Justyna.O jakich tu pieniadzach mowa?Zaledwie 250 zl za specjalistyczna,kompleksowa terapie autystycznego dziecka.Kazdy rodzic poki co ma 500+,o czym przypomne opacznie myslacym.Ja zycze placowce realizacji slusznych,odwaznych celow i wspolpracy z madrymi,rozwaznymi rodzicami.Wielkie brawa dla fundacji i P.dyr.Doroty.

Moje pytanie o to, gdzie jest napisane że duże pieniądze to sarkazm do pani Justyny. Owa pani nie wie a się wypowiada a swoją wypowiedzią nie dość że wprowadza w błąd to jeszcze pokazuje tyvch ludzi którzy stworzyli punkt w złym świetle

A wystarczy się zorientować. To że nie jest napisane to nie znaczy że nie jest

Orientowałam się i 250 zł na tylu specjalistów i tyle pracy to nie jest dużo. Tylko rodzice wiedzą ile czasu, pracy i cierpliwości trzeba poswięcic na naukę z dzieckiem autystycznym.

No i co w związku z tym? Są usługi płatne i bezpłatne, decyzja należy do rodziców, którzy powinni mieć informację o możliwośći wyboru.

Bardzo piekna inicjatywa szkoda ze tylko jedna taka placówka powodzenia życzę

Super! Potrzeba takich miejsc gdzie dzieci otrzymają profesjonalną opiekę i szanse na rozwój a ich rodzice pomoc i fachową poradę. Straszne jest to, że w dzisiejszych czasach ludzie z takimi problemami często zostają sami a niepełnosprawność nadal jest tematem tabu i powodem do dyskryminacji lub wstydu. Niepełnosprawność może spotkać każdego z nas. Dlatego każda tego typu inicjatywa zasługuje na promocję i wsparcie społeczeństwa.

Super że takie przedszkole jest i tak blisko popieram

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także