Rejestracja i logowanie

[ZDJĘCIA] Województwo ucina dotację na Pałac Saski! Boczkaja: "Nie jesteśmy w stanie spełnić warunków"

Wydarzenia 17-10-2019 Autor: toza Foto: toza, UM Kutno
104

Wczoraj dowiedzieli się o tym radni, dziś władze informują o tym mieszkańców Kutna. Wiadomo już, że wynoszące prawie 10.5 mln zł dofinansowanie na przebudowę Pałacu Saskiego przepadło. Powód? Problemy, których przed rozpoczęciem prac nie dało się przewidzieć. Jak miasto zamierza wyjść z tego impasu?

- Podczas prac prowadzonych we fragmencie budynku który miał nie być rozbierany, okazało się, że w części drewnianej, szachulcowej i wypełnieniu ceglanym zniszczenia są dość znaczne. Zostało to odkryte dopiero na tym etapie. Wcześniej przez wiele lat prowadzono badania punktowe. Nie można było tego zrobić tak jak teraz, ponieważ groziło to po prostu katastrofą budowlaną. We wniosku który składaliśmy do Urzędu Marszałkowskiego był zapis, że 70 proc. substancji zabytkowej powinno być z powrotem wbudowane. W związku z tym część zachodnia, która uległa spaleniu, miała być odbudowana, a reszta miała być tylko częściowo wypełniona, naprawiona, bez rozbiórki – mówił wiceprezydent Jacek Boczkaja.

Okazało się, że tego warunku nie da się spełnić. Dlatego wykonawca zadania zgłosił ten problem, powołano specjalną komisję, która potwierdziła, że trudno będzie zachować 70 proc. substancji zabytkowej.

- Stanęliśmy przed dylematem, że trzeba będzie rozmawiać z Urzędem Marszałkowskim na temat finansowania. Wystąpiliśmy pisemnie z prośbą o odstąpienie od warunku wbudowania z powrotem tych 70 proc. substancji zabytkowej bo zwyczajnie nie jesteśmy w stanie tego spełnić. Odpowiedź brzmiała, że nie można w trakcie realizacji zadania zmieniać założeń, które były podstawowe w wygraniu konkursu. Byłoby to odbieranie jako nierówne traktowanie beneficjentów – mówił J. Boczkaja.

To oznacza tyle, że gdyby od początku było wiadomo, że nie uda się zachować 70 proc. substancji zabytkowej, wniosek Kutna o dofinansowanie rewaloryzacji Pałacu Saskiego zostałby odrzucony w konkursie ze względów formalnych.

Pisma między Urzędem Miasta w Kutnie a Urzędem Marszałkowskim krążyły, aż w końcu:

- Zostaliśmy poinformowani, ze musimy podjąć decyzję, czy rezygnujemy z umowy. Niestety, musimy to zrobić. Czyli, mówiąc wprost, będziemy musieli zrezygnować z dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. To prawie 10,5 mln zł. Teraz musimy znaleźć te środki i próbować dokończyć realizację tego zadania we własnym zakresie – dodał Boczkaja.

Miasto zamierza starać się o pozyskanie tych pieniędzy z zewnątrz. Kutno będzie starało się o dofinansowanie w ramach tzw. Funduszu Norweskiego, konkurs ma być rozpisany do końca roku. W grę wchodzi także sprzedaż udziałów firmie Pre Zero (dawny Tonsmeier).

- Jesteśmy po wstępnych rozmowach. Mamy zielone światło do rozpoczęcia takich działań. Przeprowadziliśmy analizy prawne – jest możliwość sprzedaży lub ewentualnie zastawienia tych udziałów. Będziemy proponowali radnym sprzedaż tych udziałów firmie Pre Zero – mówił wiceprezydent.

Jedną z opcji jest również rozpisanie konkursu na obligacje komunalne. Prace na placu budowy są nadal prowadzone.

Wieści z placu (prze)budowy

Zakończono prace związane z rewaloryzacją i wykonywaniem nowych fundamentów w zachodniej, południowej i północnej części Pałacu. W trakcie realizacji jest cokół murowany z kamienia polnego wraz z żelbetową półką pod cokołem. Wykonano pokazowy fragment konstrukcji drewnianej szkieletu szachulcowego.

Trwają roboty budowlane związane ze zbrojeniem podciągów żelbetowych elewacji wschodniej parteru w części Pawilonu Ekspozycyjnego, przygotowywaniem zbrojenia stropów szybów wind w pawilonie i w części zachodniej pałacu oraz zbrojenie podciągów Pawilonu Ekspozycyjnego.

W przyszłym tygodniu planowane jest rozpoczęcie montażu szkieletu szachulcowego na zachodniej, południowej i północnej części Pałacu. Betonowanie podciągów, stropu windy oraz zbrojenie stropu nad parterem Pawilonu Ekspozycyjnego wraz z klatką schodową. Betonowanie stropu windy w części zachodniej.

fot 2 w galerii zdjęć - Bardzo poważne uszkodzenie zastrzału i podwaliny - zewnętrzny narożnik ściany południowej.

komentarze (104)
Dodaj komentarz

Kto robił ekspertyzę?

Niech dorzucą ze swoich poborów władze miasta , radni , urzędnicy , ci co robili ekspertyzy i się uzbiera. Może mniej szkoleń i delegacji na koszt podatnika też się trochę uzbiera,co?

"Z radością informujemy, iż projekt „Rewaloryzacja zespołu Pałacu Saskiego w Kutnie” został oceniony najlepiej w województwie i skierowany do dofinansowania ( w kwocie 10 559 277,32 zł) w ramach Poddziałania VI.1.2 Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultury Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020." - taki to był super projekt, tyle, że niezgodny ze stanem faktycznym....

szkoda że MY, jako mieszkańcy, nie możemy IM odebrać dofinansowania do Ich pensji - tak byłoby sprawiedliwie. Tak, znajdą tą dychę w naszych podatkach

Spoko znajdą te 10 milionów i skończą remont bez pomocy żałosnych polityków gołym okiem Widać kto przeszkadza

żałosna ekipa - dwór bez pałaca saskiego zostanie ........ jakie to smutne

Tobolczyk. Miał racje, kto pamięta jego filmik autorstwa na Fb dotyczący remontu, pałac saski (przyjechał ksiąze i zrobił dwójkę ) a my teraz dajem 30mln na rewonacje, miał nosa trzeba przyznać . teraz trzeba dołozyc 10 mln. z miasta oczywiśćie z prognozy wieloleniej. jako mieszkaniec jestem stanowczo na NIE. Zachcianka Boczka i Burzy.

"Słyszałem niedawno, Panie Janie, niezwykłej urody oksymoron: 'budowanie zabytku'. Co Pan na to? Ależ Panie Jerzy, to nie oksymoron, to "kutnowska nowomowa" - nie do końca zdiagnozowana urzędnicza jednostka chorobowa".

żenada, totalna żenada, ten Boczkaja to jakiś nieudacznik!? swoimi stołki obsadzać to potrafi, ale fachowości żadnej.

Sęk w tym że boczkaja dobrze się sprawuje

Jeszcze jeden ''sukces'' Boczka. Na szczaw i mirabelki z nim !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Proponuję by mieszkańcy Kutna złożyli zbiorowy pozew przeciw pracownikom UM odpowiedzialnym za ten cały cyrk - niekompetencja, niegospodarność, działanie na szkodę miasta, defraudacja. Inaczej nikt za to nigdy nie odpowie. Propozycja zupełnie serio - kto jest za?

Pozew zbiorowy a ty co jakiś niezadowolony co przegrał i na stołek się nie dostał. Ekspertyza była robiona ale nie ma jak zobaczyć i dotknąć. Zawsze w trakcie coś może wyniknąć. Po co szukasz tu winnych? Ewidentnie nie dostałeś się do rady miasta a teraz szukasz na nich haka. Wstyd!

Może ciekawe byłoby opublikowanie kto i jak zrobił tą „ekspertyzę”. Czy miał ubezpieczenie na swoje działania, czy proces jej zlecania i odbioru był prawidłowy. Jeśli miał ubezpieczenie to niech to idzie z jego ubezpieczenia. Uważam, że wyjaśnienie że „było to nie do przewidzenia” jest delikatnie mówiąc niewystarczające i nie można przy kwocie 10mln przejść nad tym bez wyjaśnień. Powstaje jeszcze jedno pytanie: kto nadzoruje te prace ze strony zleceniodawcy i czy nie było materiału z innych części budynku, który pozwoliłby na uzupełnienie w jego innych częściach???

POZEW ZBIOROWY emoji nie zajmuje się polityką i nie startował w wyborach. Jest wiele zajęć o wiele mniej wstydliwych. Ale odpowiedzialność ktoś za swoje błędy i nieszanowanie naszych podatków ponieść musi Panie "ewidentny", co Ci w trakcie pisania komentarza wynikło, że jesteś na garnuszku UM. PS: jaki urząd taka ekspertyza!

A może rozwiążemy ten problem razem zamiast szukać winnych Zorganizujmy coś!!!! TU CHODZI O NASZE MIASTO

Zdefiniuj słowo "problem", to Ci napiszę jakie jest rozwiązanie i kogo do odpowiedzialności trzeba pociągnąć

Problemem są ludzie szukający władzy za wszelką cenę a ci którzy rządzą miastem dobrze rządzą Wystarczy popatrzeć jak w latach 90 wyglądało to miasto A jak wygląda teraz niektórych polityków jeszcze na świecie nie było a teraz chcieliby być za darmo prezydentami . Nie wystarczy mieć przed nazwiskiem doktor

Popieram. Zburzmy to i po sprawie. Zreszta jaki to zabytek jak budowany od podstaw?

Pytanie tylko z czego zoszczedzą. Sport? Aquapark? Kultura i Edukacja? Zaczną zwalniać ludzi obcinać kasę do jednostek podległych miastu. Oni już to wiedzieli przed wyborami i to długo długo. Z osią też już im nie zostało dużo czasu bo muszą pisać jakieś pisma o wydłuzenie terminu realizacji inwestycji. Pewnie wszystko się sypnie.

W Kutnie są bogate i firmy to może być dla nich niezła wizytówka w centrum miasta

A ja coś czuję że ekspertyza była przeprowadzona kiepsko. Teraz jest usprawiedliwianie . Co wy chcecie od Pis. Przecież jest napisane w artykule że wygrywając tą dotację UM obiecał zachowania 70% a teraz tego nie dotrzymuję. Jakbyscie komus dali 10 baniek a on powiedziałby że buty wam odnowi ale nie w 70% a w 30% to poszlibyscie na to. Coś czuję ze coś się zadziało jakaś dziwna sytuacja i może być tak że 70% zrobi się 50% . Podejrzane to wszystko

PiS ? A kto to czy to nie Zalewska Banaś SZYDŁO Maciarewicz Misiewicz

Mordki Kochane jak musimy ?!Jezeli musimy to zebrać trzech nowych Poslow jednego Senatora odwiedzić Łódź Warszawę później wszystko przekazać opinii kto pomógł kto zawiódł .A jak pieniędzy zewnętrznych nie budiet to wstrzymać wszystko.

Oni nic nie mogą

Utopii kupę miejskich pieniędzy, a teraz mają POmysł, żeby sprzedać w dobre ręce.

I to jest dobry pomysł .PiS nam już nie pomoże nasi posłowie z Kutna chcieli tylko naszych głosów a w zamian ? no cóż

Dzwoń do Jońskiego, może się dorzucić.

Joński nie jest z Kutna

Nie jest z Kutna , ale przed wyborami krążył jak bumerang po Kutnie a teraz ma się jak to powiedział "Od razu zajmę się kutnowskim szpitalem". O rany a czemu nie poprzedniej kadencji jak był posłem? Jak się zajmie szpitalem to może po nim i tak już okrojonym nic nie zostanie.

Boczek z Kiepskim smażyć, a nie inwestycje publiczne prowadzić.

TEMAT WYKOPALISK NA PAŁACYKU ZAKONCZONY ZADEN RADNY NIE POWINIEN DAC KASY NA PSUEDO ZABYTEK KTÓRY OKAZAŁ SIE SPRÓCHNIAŁY 70% UBYTKU TO RUINA SPRZEDAĆ DZIAŁKE I BEDZIE KASA

No tak. Jeden z 5 ocalałych w Polsce pałaców królewskich stoi na rynku w Kutnie, a wy byście burzyli. Najmniejszy z nich, najskromniejszy, ale jednak. Zupełnie jak z Zamkiem Królewskim w Warszawie po wojnie. Taka sama dyskusja, a po co odbudowywać, a na co, a za co.

to była obora dla koni, a nie pałacyk

To historia Kutna i Polski a oborę Jarek to To Ty w tym widzisz niestety

Pane Jacek Boczkaja wyjąć portfel i dołożyć się z kolegami i koleżankami a nie nażekać.

Straszna wtopa miasta! Prezydent do dymisji!

Zapomnieliscie jak Kutno wyglądało ! Zanim obecna władza wprowadziła to miasto z zapaści jak nie pamiętacie zaproponuje podróż do Łęczycy albo żychlina Przypomnijcie sobie jak wyglądało miasto Jeszcze niedawno w latach 90

Wolę myśleć jak by wyglądało gdyby nie ta ekipa nieu....ników.

zapierdalaci do jpńskigo on dołoży

Zburzyć i postawić maka, 500 patusy będą miały gdzie jeść jak już odbiorą świeżaki ze stonki

Zburzyć tą ruinę i tyle. Po co to komu ? Znów będą na siłę wycieczki szkolne wpychać żeby była frekfencja odwiedzających!!!

Super kurde, super. Teraz wpieprzymy kupe kasy w rudere, która w ogóle nie powinna być odanwiana tylko już dawno zburzona. I będzie stała kolejne dziesięć lat niedokończona bo zabrakło pieniędzy. Zamiast tego byłoby na połowę wiaduktu na grunwaldzikiej, to nie lepiej odnawiać budynki, do które nie są nikomu potrzebne. Swoją drogą, może wielcy Panowie posłowie, którzy dostali się z Kutna pójdą do gdzie potrzeba i załatwią tę sprawę.... Ale znając życie tak nie będzie....

Joński dorzuci

byłoby na cały wiadukt i 5 mln dodatkowo by zostało

Odrazu po spaleniu powinno to być rozebrane a działka sprzedana

To nas urzędole w...liły na minę, a idź pan w p... wstyd na całe województwo, no k...a ciśnienie mi skoczyło!!!

Nieudacznicy.

A komu potrzebny ten głupi pałac.

Tak się tworzy miejsca pracy dla urzędników :-)

A może po prostu, nie wiem nie znam się, po prostu tak sobie dumam, gdyby za ten temat od początku się wziąć jak należy, to udałoby się nie 70% ale może i 90% uratować. Przecież to jeśli się nie mylę tak koło blisko 20 lat straszy i jest zaniedbane, i niszczeje, i każdy zbija na tym kapitał polityczny a robić porządnie nie ma komu. A tak na poważnie to coś czuję w kościach, że możliwe że istnieją osoby które były świadome, że nie uda się spełnić warunków konkursowych ale liczyły "jakoś to będzie" - no i kufa jest...

Śmieszny jest ten "urząd" miasta, jak substancja zabytkowa.

Panie Jacku, pan sie nie boi ,3/4 emerytów z Uniwersytetu za panem stoi!!!!!

Ja mogę zaoferować teściową emoji to jest 100% substancji zabytkowej, to jeszcze 30% nadwyżki na inne inwestycje zabytkowe zostanie...o, może na te studnie, co to ich aż pięć znaleźli pod parkingiem emoji

Pieniądze urząd niech przeznaczy na szpital, tam bardziej sie przydadzą

co tu widzę sami znawcy bo tak bo siak itd ale tak naprawdę nic nie widzicie dla mnie sprawa jest prosta chodzi o kasę,kasę i jeszcze raz kasę ojej będziemy mieli zabytki będziemy zwiedzać oj jak fajnie naiwni ! ktoś napisał żeby odbudować od zera inny na co tyle tej kasy odpowiadam że lepiej się dzielić i rządzić 30 bańkami niż np. 5 i z 30 więcej zostanie niż z 5 wy naprawdę sądzicie że oni to robią dla Was ,lub miasta wątpię albo plac wolności jaki był nacisk na przebudowę jeden przetarg drugi aby tylko roboty ruszyły a czy z tego projektu wyjdzie dla nas mieszkańców coś dobrego ? chyba tylko na auto deszcz nie będzie padał i liście z drzew nie będą spadały ,bo drzew nie ma wycieli a i jeszcze jedna pociecha z tego remontu placu że parkometry znikły ale marna to pociecha bo w centrum i tak nie ma gdzie zaparkować. jeżeli ktoś robił ekspertyzę i za to wzioł kasę to po prostu zrobił fuszerkę a resztę sobie dośpiewajcie

Łódzki Urząd Wojewódzki zarządzany przez PiS - a to dopiero początek :-) miasta w łódzkim które są w większości zarządzane przez PiS otrzymują obecnie napływ dotacji. Inne miasta tracą :-) Brawo. Lecz zaraz znajdą się "mundre" i oślepione pisiory które będą krzyczeć że wszystkiemu winny Burzyński i Boczkaja ;-)

No i zaczęła się pisowska polityka.Sami ich wybraliście. Teraz trzeba będzie sprzedac firme śmieciową.Po tym jak prezydent Gdańska sprzedał PEC Niemcom, Gdańszczanie płacą 60 mln rocznie za ciepło do budżetu Lipska jak zeznał Marek F. Fajnie nie? Liczymy na rozsądek Kutna w kwestii sprzedaży udziałów.Sytuacja faktycznie patowa, a będzie jeszcze gorzej jak nowy rząd zacznie szukać na rozdawnictwo socjalne.

Pod zmienioną nazwą firma śmieciowa podniosła opłaty za śmieci , a teraz nieudolne władze miasta znowu chcą sprzedać obcej firmie , a weźcie i obniżcie sobie pensje , przestańcie co chwilę wpłacać sobie nagrody to się uzbiera te 10 milionów.Co to nie macie wpływów ze strefy? Co nie płacą podatków?

może tą kasę załatwili posłowie z Ziemi Kutnowskiej

magiczne slowo dawno wiedzieli ze to LIPA

Poziom umysłowy wypowiadających się tutaj to muł i odmęty... Zabytek należy odbudować ale nie tak by budować go na nowo. Jeśli komuś się nie podoba miejska architektura niech wyprowadzi się na wieś lub do buszu....

"gdyby od początku było wiadomo, że nie uda się zachować 70 proc. substancji zabytkowej" - drodzy "panowie" - gdybyście dbali o zabytki od początku to zachowalibyście to wszystko co zburzyliście i wyrzuciliście- i te 70 % udałoby się zachować. Niestety - wasze "kutnowskie rewitalizacje" jak dotąd polegały na tym, że oryginalne zostawały tylko cegły - reszta była radosną twórczością tych co wygrali przetarg (vide Pałac Gierłaty, dworek w Leszczynku i in.). I tutaj się przejechaliście - może łodziacy nauczą was szacunku do zabytków - w co wątpię - niemniej jednak daliście kolejne świadectwo waszego "profesjonalizmu"...

Dworek Modr,ewiowy został odbudowany w większości z materiału oryginalnego a przytoczone przez kutnpwiaka przykłady nie były inwestycjami miejskimi. Miasto wyremontowalo Dom Dochodowy .... Na Rynku Zdunskim z odrestaerowaniem pięknych malowideł, Wille troczewskiego za którą otrzymało wyróżnienie w Modernizacja Roku. Ale wszystko źle ????????????????????

Pałac Gierałty to inwestycja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Państwowa Szkoła Muzyczna, jak sama nazwa mówi, jest państwowa, a nie samorządowa i podlega bezpośrednio ministerstwu. Dworek w Leszczynku to zupełnie inna gmina - gmina wiejska Kutno.

Postawić jakiś inny okazały budynek w stylu Mariota,albo chociaż Biedronkę.

Skateparku od 2 lat nie ma, zielona oś zapewne tez przepadnie, biblioteka powiedziała papa, bloków miasto od lat nie buduje, magazyny miały być na skleczkach, gdzie ogromne podatki by szły - też cisza - kiedyś prezydenci sie lansowali, opowiadali o inwestycjach, a teraz cisza... zniszczenie materiału, musza przyjsc nowi..

Dla mnie pałac saski, parking oraz park koło Wawrzyńca strata pieniędzy...zastaw sie a pokaz....szpital ratować, a nie miejsce dla lumpow robicie wstyd!!!

Szpital jest powiatowy. Starosta niech działa.

Miasto może tylko wspierać szpital w postaci darowizny sprzętu. Gdyby Starostwo się nie pchało do zarządzania szpitalem, już dawno by było w zarządzaniu przez UM tak jak jest to np. w Łodzi ;-)

Szpital należy do powiatu. Miasto nawet nie ma prawa go finansować, Regionalna Izba Rozrachunkowa czepiała się o dotacje miejskie dla szpitala.

Należy ? Za szpital niech sie bierze ten kto potrafi . Moze skoro powiat nie potrafi to zainteresować powinien sie urząd miasta? W końcu szpital to tez wizytówka miasta , nie powiatu jedynie ...

szpital to studnia bez dna - raczej wymienić personel

Personel? Organ zarządzający jak już, chłopcze.

Personel i kadrę administracyjną.

Zadłużenie już wkrótce będzie straszliwe. Nie będzie w następnych latach remontów ulic, dbania o infrastukturę, remontów kamienic, utrzymania zieleni, nie będzie niczego. Chory przerost ambicji emeryta, który chce zbudować sobie "pomnik". To jest jakiś absurd co się dzieje.

Najgorsze jest to, że 45% społeczeństwa znowu dało się nabrać i dalej zagłosowało na niego.

I co, jesteście zadowoleni z wyboru dziadka Burzyńskiego, który już nic nie ogarnia? Nikt nie zarządza już tym folwarkiem zwanym urzędem miasta, każdy tam robi co chce. Burdel totalny, budżet się sypie, nic nie funkcjonuje.

Bałagan to prawda - w ewidencji ludności na pewno . Jedna osoba ma prawo oddania dwoch głosów . .. sytuacja z niedzielnych wyborów. Jedna osoba na listach w 2 obwodach.

A co ma do tego Burzyński? Dotację ucina wojewoda który należy do PiSiorstwa. Trzeba było nie oddawać głosu to by dotacja została :-)

Ile lat było zawracanie głowy mieszklańcom tą ruiną i po co? Dawno trzeba było uregulować sprawy właśnościowe i wystawić działkę na sprzedaż

Przecież to od dawna było wiadome ze straca dotacje...Wczesniej cichosza a teraz jak nagle to runelo to wiadomosc dla ludu...Od poczatku tej inwestycji bylem zdziwiony ze ktos to nazywa odbudowa...Nie ma kasy na drogibi inne rzeczy a ktos chce pompowac kase w ta ruine

A jaki procent "substancji zabytkowej" da się zachować? To jest decydujące pytanie, bo jeśli jest to wartość rzędu 20-30 % to po co to wszystko? Wybudujemy coś od nowa i będziemy udawać, że to "wielki" zabytek? Lepiej trochę dołożyć i za te pieniądze wybudować tuż pod Kutnem duży, fajny park rozrywki - coś, co da radość i mieszkańcom i sporo przyjezdnych przyciągnie.

Za późno. W Rzgowie powstaje wielki park rozrywki. Kutno miało szansę mieć park rozrywki jakieś 20 lat temu kiedy "baseball" przyszedł.

Zobaczcie przykład Energylandii. Tam wszystko kręci się wokół tego parku rozrywki. A Kutno ma o wiele lepszą lokalizację.

Zaorać ta ruinę. Po co to komu, było minęło. Jest czas na nowe a nie walić kasę w takie pruchno . Cała ta zabawa w zabytki. Szkoda pieniędzy jak widac i tak. Szpital ogarnijcie a nie to cmentarzysko historii

Niektórzy są zbyt toporni aby zrozumieć po co takie zabytki. Ot przeciętni zjadacze chleba którzy życie przeżywają bylejak

Ale jakie zabytki masz na myśli? Tam nic zabytkowego już nic nie zostało...budują nową chałupę na wzór poprzedniej. Wszystko. Rozumiesz Ty w ogóle słowo zabytek?

I jeszcze piniadze na bezrobotnych rozdajcie albo madkom samotnym i ich bombelkom dajcie a nie na takie gupoty...

"Radni dowiedzieli się wczoraj o wstrzymaniu dofinansowania a władze już są po analizach prawnych oraz wstępnych rozmowach w sprawie sprzedaży udziałów..." Bo to profesjonaliści i ratują sytuację. Jestem pewien, że dadzą radę. Kto rządzi w województwie - PiS. Dziękujemy.

A co ma PiS do złamania umowy?Po prostu Burzyński juz dawno powinien wymienić jednego nieudacznika

Radni dowiedzieli się wczoraj o wstrzymaniu dofinansowania a władze już są po analizach prawnych oraz wstępnych rozmowach w sprawie sprzedaży udziałów...

Chciałbym zobaczyć te rachunki, na co oni te bańki wydają, bo chyba nie na zrobienie takiej stodołki

Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma.

Do lekarza! Natychmiast!

I co, jeszcze raz oddacie 70% głosów na Bebrzyńskiego i jego równie nieudacznych pomagierów, wy bezmyślne frajery kutnowskie?

Przekręcanie nazwisk to wyjątkowe chamstwo i prostactwo. Nie piszę że brak kultury i niegrzecznosc bo obawiam się że do "jeszcze nigdy ..." takie kulturalne zwroty nie dotrą

Frajer to osoba nieodróżniająca Urzędu Marszałka od Urzędu Miejskiego :-)

I zabierają kasę zaraz po wyborach. Dzieki PiS Kutno ma o 10 milionów mniej. A na Rydzyka dają 800 milionów, które miały być na medycynę. Trzeba być debilem żeby jeszcze na nich głosować

Mózgi sobie wyremontujcie za 100baniek ile było by dróg w mieście A tak dziura na dziurze to już będzie wasza ostatnia kadencja

I po zielonej osi, zimowej i sketparku haha

Brak pytań. Ten pałacyk od samego początku wielka kpina, przerost formy nad treścią. Kończymy tą kandencje i ten cyrk

Mogłeś to uciąć ostatniej niedzieli nie oddając głosu na PiS. Dotację ucina Marszałek woj. łódzkiego który jest z PiSu. Nie Burzyński, chłopcze :-)

A co ma PiS do cofniętej dotacji jak przepisy mówią wyraźnie w stosunku do 70% substancji zabytkowej a tego nie da się przejść tak jak RPO Który nie obejmuje dotacji na takie już rozpoczęte budowy.

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także