Rejestracja i logowanie

Polska ma płacić Żydom za Holokaust? W Kutnie chcą o tym rozmawiać

Wydarzenia 06-11-2019 Autor: toza
39

W piątek na pl. Piłsudskiego grupa kilku osób chce przeprowadzić akcję, której celem jest poinformowanie społeczeństwa o co chodzi w amerykańskiej ustawie JUST. Sprawa jest kontrowersyjna i od dłuższego czasu rozgrzewa opinię publiczną. Czy słusznie?

- W dniu 08.11.2019 roku w godzinach 15:00-17:00 przy ul. Plac Wolności 1 planowane jest zgromadzenie publiczne w trybie uproszczonym z udziałem 5 osób w sprawie akcji informacyjnej nt. amerykańskiej ustawy 447 – informuje w Biuletynie Informacji Publicznej Urząd Miasta w Kutnie.

Organizatorem zgromadzenia jest klub im. Romana Dmowskiego.

Amerykańska ustawa 447 – według ugrupowań prawicowych – ma zmusić Polskę do wypłaty odszkodowań Żydom.

Ustawa występująca pod skrótem JUST - Justice for Uncompensated Survivors Today - została podpisana przez prezydenta Donalda Trumpa w maju 2018 roku. Ustawa ta została zarejestrowana w bazie aktów prawnych pod numerem 447.

- Nie mielibyśmy problemu z Ustawą 447, gdyby nie polski rząd. Ustawa dotyczy państw, które w 2009 r. wzięły udział w konferencji w Pradze, gdzie powstała Deklaracja Terezińska. Polskim sygnatariuszem był wtedy Włodzimierz Bartoszewski. Deklaracja dotyczy zwrotu mienia żydowskiego, pomocy ofiarom Holocaustu, edukacji o Zagładzie i dbania o żydowskie dziedzictwo. Dokument wyjaśnia w jaki sposób państwa powinny go realizować m.in. właścicielom należy zwrócić przejęty w czasie wojny i komunizmu majątek, a jeśli jest to niemożliwe to należy np. przeznaczyć fundusze na organizacje zajmujące się Holokaustem – pisze o ustawie portal prawy.pl.

W ustawie czytamy m.in "by tam, gdzie nie zostało to skutecznie osiągnięte, zostały podjęte wszelkie możliwe starania na rzecz restytucji byłego żydowskiego wspólnotowego i religijnego majątku w drodze albo restytucji in rem albo rekompensaty".

Co ważne jednak, ustawa JUST nie przewiduje żadnych sankcji czy jakichkolwiek konsekwencji wobec krajów, które nie spełniły wszystkich zapisów deklaracji.

- To raport, który ma służyć jedynie poinformowaniu o tym, co kraje zrobiły w sprawie restytucji mienia. Nie mówi o tym, co powinny zrobić, ani czego nie zrobiły. Nie mówi też o pieniądzach - uspokaja ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher.

komentarze (39)
Dodaj komentarz

Ustawa 447 była przepchnięta na szybkiego i bez znaczenia był apel Polskiej Polonii w USA. Polska miała na to wywalone, Nasz prezydent podkulił ogon. Nic na to nie poradzę. Nie! Polska nie powinna płacić żydom. Polska też była Poszkodowanym narodem.

A co na to TPZK. Ciekawe co o tym sądzi ta ''szacowna'' instytucja.

Ale o co konkretnie pytasz?

Od kiedy Polska zabijała Żydów w holokauście? To chyba Niemcy podczas drugiej wojny światowej. I teraz Polska ma płacić za to czego nie dokonała.

nie jestem antysemitką ,ale nie zgadzam się na oddawanie tego co jest naszą własnością.majątki żydowskie powstały na wyzysku biednych Polaków, którzy nawet stracili życie ciężko pracując na kawałek chleba.moja babcia pracowała u Żyda bardzo ciężko ,brak szacunku,chamstwo.wyzysk było to na porządku dziennym. a najgorsze jest to ,że ta społeczność jest zakłamana i nienawistna wobec nas .mają to we krwi uważają się za lepszych a my goje to coś gorszego .dziadek mój przewoził do granicy uciekinierów narażając własną rodzinę. a teraz kiedy słyszę te steki kłamstw i pełne nienawiści słowa zastanawiam się cz warto było. mając dzisiejszą wiedzę ,nie naraziłabym siebie ani rodziny ponieważ ta społeczność myśli tylko o sobie a prawda dla nich to jest prawda w/ nich .tak zmanipulowana historia to jest efekt .

Problem w tym, że żydzi tylko i wyłącznie widzą w tym pieniądze. Polacy domy, kamienice w większej części odbudowali, założyli węzeł sanitarny, elektryfikowali i ogólnie żyją w tych miejscach. Oczywiście jak masz oddawać pseudo własność żydka, który wcale nie musi być właścicielem udokumentowanym prawnie. To oddaj ziemie nie uzbrojone!!! Może się okazać że będziesz musiała wyprowadzić się z własnego domu, lub bloku, bo miało przed wojną innego właściciela.

xyz, jeśli już chcesz być taka sprawiedliwa, to cały niemal majątek kościoła katolickiego w Polsce powstał z wyzysku biednych (kościół otrzymał go w prezencie od bogatych panów), a ileż to Polaków wzbogaciło się kosztem innych Polaków (tylko biednych) to już nie zliczysz... Dlaczego o tym nie piszesz?

Co łaska emoji Ale Cennik musi być przestrzegany emoji

Ale wy naiwni jesteście myśląc, że Polska jest suwerennym krajem.Od wojny nim nie jest została sprzedana i jest zarejestrowana w USA jako spółka.Kto jest właścicielem to kilku się domysli reszta będzie wierzyć w wybory i cały ten cyrk pseudodemokratyczny. Polska jest krowa dojna dla korporacji i to one nią rządzą.Wasz brak orientacji w rzeczywistości poraza

Wir, Twoja podatność na teorie spiskowe poraża.

To nie jest żadna teoria spiskowa. Wystarczy śledzić to co się dzieje dookoła . Dowód? Pamiętasz ustawę o IPN? Pamiętasz czy nie ? Ustawa szybciutko została wycofana jak USA na prośbę Izraela pogroziła palcem . Zastanów się trochę nad tym.

A ty wiesz co to jest dyplomacja? Chciałeś wypowiedzieć wojnę z powodu ustawy IPN,która nie była najlepiej napisana to fakt, naiwnie chciano prawdy i sprawiedliwości, ale w dzisiejszym świecie to już przestarzałe wartości, niestety.

"On", to o czym piszesz nie świadczy o braku suwerenności Polski, ale - po pierwsze - o braku wyobraźni konkretnych rządzących, a po drugie - o ich uległości.

A Polacy chwali Żydów w piwnicach ryzykując własne życie tnie linkujemy..

Lukasz a może Icek, pisz w języku hebrajskim będzie ci łatwiej i nie popełnisz tyle błędów

Dla tych co sądzą, że Polska jest suwerenna to lepiej niech się przyjrzą jakim wachlarzem narzędzi do szantażu dysponuje USA.

Na pewno przyjdą tłumy emoji Proponuję tymczasowo poszerzyć pl. Piłsudskiego, żeby się wszyscy zmieścili emoji

Duda to najgorszy prezent w dziejach Polski ! On jest zwykłym pionkiem w grze Kaczyńskiego.

Ale ty prosty jesteś człowieku.

Włodzimierz Bartoszewski czy raczej Władysław!

L4 z auschwitz

To ten sam Bartoszewski co go Niemcy zwolnili z KL Auschwitz z powodu słabego zdrowia

Hans, twoja wiedza historyczna jest powalająca emoji

Te ustawy ze Stanów mają i będą miałby olbrzymi wpływ na cały nasz kraj.Niektórzy piszą tutaj bzdury,że nas to nie obowiązuje a Polska to suwerenny kraj!Naprawdę???Czy ktoś chce nam wmówić,że Prezydent USA naciskany przez lobby pewnej nacji od wielu wielu lat wreszcie podpisuje ustawy 447 i 1226 na wniosek Kongresu i Senatu USA bez powodu?Większej bzdury nie czytałem.Proszę sobie poczytać co zrobiono ze Szwajcarią.Ile oni musieli zapłacić ?A byli pewni,że to ich nie dotyczy!!!To co dzisiaj wydaje się irracjonalne,to jutro jest rzeczywistością.A walka już się dawno o to toczy w kuluarach wielu wpływowych gabinetów.

No, jutro przyjdą prawowici właściciele i zabiorą Twój dom. Barykaduj, barykaduj... Jak to dobrze, że Konfederacja chce dać wszystkim dostęp do broni palnej - będziemy mogli się bronić. Zresztą, co tam, niech przychodzą. Jeśli następne wybory wygra Konfederacja, to istnieje szansa, że ustanowią Jezusa królem Polski - wtedy nikt nam nic nie zrobi emoji

Właśnie o to chodzi twórcą tych ustaw.Lekceważyć skutki tych ustaw.Przecież,to niedorzeczne aby ktoś dzisiaj zabierał domy,lasy,itd..Ja odsyłam do narodów,które też tak uważały jak ty.Szwajcarzy byli pewni,że za nimi stoi prawda i historia oraz prawo.A ile miliardów musieli zapłacić?To już sobie sprawdź sam za czym będziesz lekceważył tą sytuację.

Szwajcaria zapłaciła coś z tytułu ustawy 447? Manipulujesz, chłopie...

He, he, narodowcy to naprawdę lubią robić gównoburzę... Szkoda na nich czasu.

Polska nie jest kolonią USA! Jest suwerenna i niepodległa. Ustawy USA nas poprostu nie dotyczą. My holokaustu nie zrobiliśmy przecież, więc w czym problem....

DOKŁADNIE.

Jesteś tego pewien czy nas nie dotyczą? USA jest mocnym graczem. Zastanawiam się czasem po co ich wojsko w Polsce? Czasem, żeby nie wyegzekwować odszkodowania żydowskie w Polsce? Przed Rosją chroni? A na co Rosjanom konflikt z Polską? A może Polska ma być wykorzystana do Potyczki? Jest sporo niewiadomych. A Polska jest tylko Pryszczem, pozornie ważnym w USA, gdzie prezydent Polski podpisuje na stojąco papierki. To już w Turcji byliśmy bardziej szanowani.

W czym problem? W tym, ze tacy jak ty łykają wszystko.

Szanowna redakcjo KCI czy ten kto wymyślił nagłówek nie strzelił barna o C1 00/115 ?

Tzn. że ustawy z USA mają obowiązywać w Polsce ? To jednak Polska nie jest suwerennym państwem . Oddamy mienie żydom , ja amerykanie zwrócą ziemie rdzennym mieszkańcom Indianom .

Formalnie ustawy z USA nie mają zastosowania w Polsce natomiast praktycznie jesteśmy uzależnieni od USA "dzięki" aktualnej władzy która zrobiła z Polski amerykańskiego wasala i "polski "rząd będzie robił to co USA im każe . 

Jak się ma za sąsiadów bandytów i najeźdźców, to trzeba szukać sprzymierzeńców za oceanem, niestety.Ruskim i Niemcom nie należy wierzyć, to historia pokazała nie raz, więc póki co kto nam zostaje? Wole aby Polska bratala się z USA, które nigdy nas nie skrzywdzilo, niż z czyhajacymi sąsiadami.

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
CISZA WYBORCZA!!! - Trwa od północy 10.07.2020r do zamknięcia lokali wyborczych, czyli niedzieli 12.07.2020r godz.: 21:00.

Zakazane jest rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Zakazana jest agitacja w internecie - nie można publikować informacji o kandydatach, ani sondaży.

Naruszenie lub złamanie ciszy wyborczej według polskiego prawa jest wykroczeniem zagrożonym grzywną (art. 498 Kodeksu wyborczego). Jej wysokość jest uregulowana w Kodeksie wykroczeń (art. 24) i może wynosić od 20 zł do 5 000 zł.

Za publikację sondaży przed zamknięciem lokali wyborczych grozi grzywna od 500 tys. zł do 1 mln zł. Prosimy więc o kulturalne wypowiedzi bez łamania ciszy wyborczej, aby policja nie prosiła nas o Wasze dane i żeby nikt nie narobił sobie problemów :)

Czytaj także