Rejestracja i logowanie

''Chcemy ratować zdrowie ludzi, a nie dostosowywać się do planu'' - gdzie leży problem szpitala?

Wydarzenia 14-06-2018 Autor: agKCI
12
''Chcemy ratować zdrowie ludzi, a nie dostosowywać się do planu'' - gdzie leży problem szpitala?

Od 1 października Kutnowski Szpital Samorządowy należy do tzw. sieci szpitali. Minister zdrowia zapewniał wtedy o ogromnych profitach dla szpitala i mieszkańców powiatu, wynikających z tej przynależności. Dziś zarząd szpitala twierdzi, że rzeczywistość okazuje się być zgoła inna. Dyrektor lecznicy wraz ze starostą kutnowskim mówili o tym na dzisiejszej konferencji prasowej.

Największym problemem, z jakim boryka się obecnie kutnowski szpital jest, zdaniem zarządu, niekorzystna propozycja Narodowego Funduszu Zdrowia, która zakładała obniżenie poziomu finansowania usług w zakresie lecznictwa szpitalnego na terenie powiatu kutnowskiego w II półroczu 2018 roku. Jak twierdzi lecznica, NFZ oszacował potrzeby dla kutnowskiego szpitala wybierając do porównania IV kwartał ubiegłego roku, co, ma być błędem, ponieważ dane z tego kwartału nie odzwierciedlają faktycznego aktualnego zapotrzebowania szpitala. Potwierdzeniem na to ma być znaczne przekroczenie wykonania planu rzeczowo-finansowego już w pierwszym półroczu tego roku.

W skrócie – szpital ma realizować plan ponad normę (ponad kwotę finansowania NFZ), a mimo to NFZ sukcesywnie obcinać finansowanie. W ubiegłym półroczu mniej o 500 tys. zł, propozycja na to półrocze - o kolejne 800 tys. zł.

- Ten fakt nasuwa wiele pytań: Co dalej? Czemu ma to służyć? Do czego to zmierza? Pytanie podstawowe – czy mamy spełniać swoją rolę jako szpital i udzielać świadczeń tym, którzy ich potrzebują czy mamy dostosowywać się do planu finansowego? - pytał retorycznie Marek Kiełczewski, prezes KKS sp. z o. o. - Za świadczenia wykonane przez szpital ponad plan nikt nie zapłaci, a to powoduje problemy finansowe spółki. Dalszy los szpitala jest pod znakiem zapytania – dodaje prezes.

Poniżej przedstawiamy wykresy przygotowane przez szpital. Obrazować mają wykonanie planu przez szpital, a także porównanie propozycji NFZ z zapotrzebowaniem lecznicy.

Wydarzenia

Wydarzenia

Wydarzenia

W konferencji udział brał również Krzysztof Debich, starosta kutnowski.

- Wiele rzeczy w funkcjonowaniu szpitala nie zależy od samego szpitala – zaczął starosta. - Zbudowanie kontraktowania usług na bazie wykonania IV kwartału nie jest dobre, ponieważ wtedy szpital z obiektywnych przyczyn nie był w stanie wykonać tego kontraktu. Zdajemy sobie z tego sprawę, że NFZ może mówić, że z winy szpitala jest zmniejszony ten kontrakt, ale tak nie jest, bo widać już po I półroczu, że szpital ma nadwykonania w stosunku do ryczałtu – dodał.

Warto wspomnieć też o tym, że szpital nie uzyskał kontraktu na poradnię chemioterapii, a mimo to nadal prowadzi taką działalność dopłacając.

- Nie wyobrażamy sobie, aby pacjenci z powiatu kutnowskiego mieli jeździć do Łodzi, gdzie zakontraktowano te usługi – dodał starosta.

Od stycznia do końca maja tego roku w kutnowskim szpitalu hospitalizowano 6112 pacjentów, w tym 497 pacjentów pochodziło spoza powiatu kutnowskiego.

Wczoraj prezes spotkał się z przedstawicielem Narodowego Funduszu Zdrowia na podpisanie umowy na nowe półrocze, liczył jednak również na negocjacje kontraktu, jednak te próby nie powiodły się i sygnowano pierwotną wersję dokumentu. Odmowa podpisania umowy przez prezesa wiązałaby się z wykluczeniem kutnowskiego szpitala z tzw. sieci szpitali, co oznaczałoby utracenie finansowania, co w konsekwencji oznaczałoby konieczność likwidacji szpitala.


Legenda:

Ryczałt - świadczenia medyczne objęte umową podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), za które NFZ płaci z góry. W skład ryczałtu wchodzą świadczenia internistyczne, dermatologiczne (hospitalizacja), anestezjologiczne, pediatryczne, chirurgiczne (hospitalizacja), ortopedyczne (hospitalizacja), neurologiczne (hospitalizacja i udary), położniczo-ginekologiczne (hospitalizacja), świadczenia w poradniach: nefrologicznej, dermatologicznej, neurologicznej, onkologicznej, chirurgicznej, ortopedycznej, położniczo-ginekologicznej. Uwaga: podział planu zależy od wewnętrznych założeń Zarządu szpitala.

Świadczenia odrębnie fnannowane w PSZ – świadczenia medyczne poza ryczałtem. NFZ narzuca z góry plan do wykonania na każdy produkt.

W skład świadczeń finansowanych odrębnie wchodzą:

• Nocna pomoc Lekarska oraz Nocna Pomoc Lekarska UE;

• Badania endoskopowe;

• SOR oraz SOR UE;

• Neonatologia (hospitalizacja N);

• Położnictwo i Ginekologia (hospitalizacja N, pakiet onkologiczny, świadczenia poza pakietem onkologicznym);

• Chirurgia (świadczenia diagnostyki i leczenia onkologicznego poza pakietem onkologicznym);

• Ortopedia (zabiegi endoprotezoplastyki);

• Rehabilitacja (ogólnoustrojowa w warunkach stacjonarnych oraz neurologiczna).

komentarze (12)
Dodaj komentarz

Podobno Sikora ma od Debicha startować w wyborach. Na szefowanie WOŚPowi nie miał zdrowia, ale na start w wyborach siły będą. Jeśli to prawda to straci bardzo dużo w moich oczach.

Przecież teraz kontrakty rozdziela w m. in. NFZ poprzedni prezes kss. A co ze sprawą oddanego kontraktu interny za jego rządów? Zbieg okoliczności?

To przyjdzie do Łodzi albo Zgierza jeździc na leczenie. Lepiej nie chorować w drugim półroczu

szpital -to co można zrobić w 6 godz na oddziale robione jest w 3-4 dni i fakturka do nfzu idzie... a kasiorki coraz mniej..... mniej kraśc i mniej leni na oddziałach.i szpital raz dwa wyjdzie z dógów

Debichowi trzeba podziękować, ten człowiek nie powinien być więcej starostą.

Ludzie, to nie wina Debicha. NFZ to trwonienie pieniędzy na zdrowie obywateli. Mają centralę, odziały wojewódzkie jeszcze delegatury. To ZUS bis. Kolejny pośrednik zjadajacy pieniądze na leczenie.

To wytłumacz czemu zdecydowana większość szpitali w tym samym czasie dostała większe dofinansowania? - te którym kase zmniejszono to nieliczna grupa.

To wina NFZ, ale Debich jest słabym starostą.

starostwa do likwidacji, zmienić prawo tak, by kasa szła za pacjentem - skąd by nie był, resztę - zgodnie z właściwością terenową - przekazać gminom tj drogi, pozwolenia na budowę, nadzór budowlany, pozwolenia na budowę, ewidencja pojazdów, geodezja itp, itd - proste czy da się jeszcze coś schrzanić?

W tej kadencji Debich nie poradził sobie ze szpitalem prawie jedynym problemem powiatu - to chyba szkoda czasu ,naszego zdrowia i pieniędzy ,aby startował do powiat w następnych wyborach.

PISiory obiecały likwidację NFZ a zaoszczędzone pieniądze miały iść za pacjentem. Szpital w I półroczu ma nad wykonania czyli ponad kontrakt pacjentów a kasiory jeszcze mniej. Za to NFZ ma się jeszcze lepiej niż za PO. Gratulacje dla rządzących a jeszcze większe dla motłochu po raz kolejny zrobionego w ...a.

Debich do wymiany, a nie szukanie winy w NFZ.

dodaj komentarz
Czytaj także