Rejestracja i logowanie

Gęsty dym i smród z komina. Czy na Grunwaldzie palą odpadami? Są wyniki kontroli

Wydarzenia 11-01-2018 Autor: ez Foto: nadesłane
10

W okresie jesienno-zimowym, gdy sezon grzewczy w pełni, nie trudno znaleźć amatorów palenia w piecu. Dla jednych alternatywą stają się stare opony, dla innych są to niesortowane śmieci i odpady. Wydawać by się mogło, że takie rozwiązanie obrali sobie użytkownicy lokalu znajdującego się na Grunwaldzie. Czy rzeczywiście?

Kolejny rok i ten sam problem. O sprawie poinformował naszą redakcję mieszkaniec bloku znajdującego się nieopodal źródła dymu o, delikatnie mówiąc, nieprzyjemnym zapachu.

- W dalszym ciągu nikt nic nie robi z hurtownią warzyw i owoców przy Grunwaldzkiej! Dalej właściciele palą w piecu nie wiadomo czym, ale na pewno jest to coś co zanieczyszcza powietrze! Zwyczajnie na dworze jest siwo i jeden wielki smród, że okna nie można otworzyć! Dodam, że WIOŚ w Łodzi tematem się zainteresował już jakiś czas temu ale co z tego wynika, chyba nadal nic! Drogie media pomóżcie (pisownia oryginalna) - pisze wyraźnie zirytowany stanem rzeczy mieszkaniec (dane osobowe do wiadomości redakcji).

Zanim jednak postanowił nagłośnić temat, próbował działać na własną rękę. Pierwszym krokiem podjętym przez naszego czytelnika było więc wysłanie do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi pisma. Mieszkaniec prosi w nim o przeprowadzenie kontroli. Takowe pismo wystosował w listopadzie ubiegłego roku, a już z początkiem grudnia WIOŚ zlecił je Straży Miejskiej w Kutnie. Wyniki każdorazowej kontroli były nieco zaskakujące, bowiem nie znaleziono wówczas nic, co mogłoby wskazywać na palenie w piecu niedozwolonymi przedmiotami.

- Mogę potwierdzić, że kilkukrotnie pod koniec ubiegłego roku monitorowaliśmy sytuację na ul. Grunwaldzkiej. Natomiast w momencie przeprowadzania kontroli okazywało się, że problem nie leży w paleniu niedozwolonymi przedmiotami, a jest nim zanieczyszczenie wnętrza komina - informuje Ryszard Wilanowski, komendant Straży Miejskiej w Kutnie.

Postanowiliśmy zapytać także o jej wynik w Dziale Inspekcji Delegatury łódzkiego WIOŚ w Skierniewicach. Oto co czytamy w odpowiedzi od  Lidii Kobuszewskiej, kierowniczki działu:

- W toku kontroli przeprowadzonej przez WIOŚ w Gminie Miasto Kutno w dniach 01.12.2017 - 29.12.2017 ustalono, że w związku ze zgłaszanymi interwencjami dotyczącymi podejrzenia spalania odpadów hurtowni warzyw i owoców przy ul. Grunwaldzkiej 31 Straż Miejska podejmowała wielokrotnie interwencje. Kontrole nie wykazały spalania odpadów na terenie nieruchomości. W piecu spalany był miał węglowy i węgiel. (Całość pisma na zdjęciu)

Od tego czasu minął miesiąc, a mieszkańcom ulicy Grunwaldzkiej nadal doskwiera ten problem. Kontrole nic nie wykazały, więc o ile dla użytkowników budynku, z którego komina wydobywa się uciążliwy dym jest to na rękę, to kutnianie mieszkający w obrębie Grunwaldu z problemem zostali sami.

- Prawie codziennie, a zdarza się, że kilka razy na dzień zadymiają okolice Grunwaldzkiej, Chrobrego, Ks. Świtkowskiego. Właściciele prowadzą hurtownię warzyw i owoców, więc być może spalają w piecu jakieś odpady i stąd to intensywne zadymienie. Bywa, że okna nie można w domu otworzyć (pisownia oryginalna) - dodaje nasz czytelnik.

Niestety, zarówno służby mundurowe jak i urzędnicy mają w tej kwestii związane ręce, co jest zapewne nie w smak mieszkańcom okolicznych bloków. A jak sprawę komentują sami właściciele? W rozmowie z panią B. Jędrzejewską dowiadujemy się, że takie kontrole nie były przeprowadzane pierwszy raz i nic nie wykazały, zatem nie mają sobie nic do zarzucenia.

- Straż Miejska ma prawo przeprowadzić taką kontrolę, nie mamy z tym problemu. Z naszej strony wszystko jest okej, mamy piece nadające się do użytku, palimy w nich w sposób legalny. Dementuję, że spalamy w nich odpady w postaci warzyw czy owoców. Nie mamy sobie nic w tej kwestii do zarzucenia, co potwierdzają wyniki grudniowych kontroli - mówi nam właścicelka.

Komentarze
komentarze (10)
Dodaj komentarz

Też mieliśmy ogrzewanie miałowe.Z całą odpowiedzialnością chcę powiedzieć,że nie jest to wina właścicieli hurtowni owoców. To wszystko zależy proszę Państwa od jakości miału. Kilkanaście lat temu , kiedy miał był bardzo dobrej jakości, ogrzewanie miałowe było ogrzewaniem ekologicznym. Z komina wydobywał się błękitny dymek, ale ostatnie lata , ogrzewanie miałem to koszmar.Teraz na składach węgla jest kamień zmieszany z ropą , a nie miał.Palenie tym , to koszmar.Ale nikt nie kontroluje, co sprzedaje się na składach węgla.

Jeszcze domki na Batorego w szczególności dwa. Na rogu mały i taki różowy koło dużej willi. Zapraszamy do sprawdzenia. Masakra jakaś jak zaczną kopcic to smród niesamowity

Właściciele budynku nie mają sobie nic do zarzucenia? W takim razie Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Kutnie powinien rozstrzygnąć ten problem i sprawdzić stan techniczny komina !

Na Szymanowskiego jeszcze dom przy Czerwonej Torebce - masakra

Te Gornospalacz opisz jeszcze jak ustawić przedmuch dmuchawy na rozruchu.W czasie pracy i histeryze do danego kotła.

Zatruwają powietrze na ulicach Orzeszkowej, Łęczyckiej, Chopina - tutaj pod wieczór nie można wyjść na ulicę przed dom. To kilka osób pali śmieciami i wypala stare drzewa i krzewy z ogrodu od wielu lat. Straż Miejska i Pożarna o tym wie i nic nie robią!!!

Zapraszam na ul. Chopina straszny dym i zapach palacego się plastiku. przedsiębiorstwo

Problemem jest sposób palenia,powodujący wydmuchiwanie niespalonego opału w postaci dymu. Wszystkich pieców od razu nie wymienimy, wiec trzeba uczyć ludzi palić ekonomicznie i bardziej ekologicznie, czyli od góry. Poszukajcie ludziska instrukcji w sieci.

Zapraszam na os. Szymanowkiego - tutaj mamy ARMAGEDON. Sa 3 jego powody. Pierwszym jest piekarnia usytuowana przy ul. Szpitalnej. Są dni kiedy z powodu dymu wtłaczanego na osiedle powoduje, że widoczność ograniczona jest do 5 m!!!!Drugim, firma zajmując sie produkcją pasz dla zwierząt ( w tym przypadku mówimy o podtruwaniu nie dymem, a oparami środków chemicznych, którym są czyszczone urządzenia produkcyjne) i na koniec osiedle domków jednorodzinych visa a vis osiedla. Pełna gama kolorów dymu z kominów. Zapraszam SM do oględzin. Zaparkujcie tym razem swoje auto na osiedlu.

Straż Miejska jest czarodziejska .

dodaj komentarz
Czytaj także