Rejestracja i logowanie

Już dziś Święto Niepodległości. Jaki stosunek do niego mają kutnianie?

Wydarzenia 11-11-2017 Autor: ez Foto: ez
48

Biało-czerwone flagi zdobiące ulice i balkony mieszkań są nierzadkim widokiem w naszym mieście. Patriotyczna postawa jest zauważalna już na kilka tygodni przed obchodami odzyskania przez Polskę niepodległości, zwłaszcza w sklepach, gdzie sprzedawane są flagi, kotyliony itp. Jedni z nas będą w tym czasie brać czynny udział w celebrowaniu tego święta, inni zaś spędzą 11 listopada w domu. Co mają na ten temat do powiedzenia kutnianie?

Zapytaliśmy kilka napotkanych osób o to, czy uważają, że obchody Święta Niepodległości są potrzebne, jak i czy w ogóle celebrują ten dzień oraz co sądzą na temat patriotycznych postaw współczesnej młodzieży.

Uważam, że dzień ten jest bardzo ważny. Ja sama pójdę na mszę, a potem, jak zdrowie pozwoli, wezmę udział w uroczystościach na placu Piłsudskiego. Jeśli chodzi o młode pokolenie, moim zdaniem w szkołach powinni od najmłodszych lat krzewić patriotyzm, by młodzież wiedziała, dlaczego rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest tak ważna. Istotne jest również to, żebyśmy my, pokolenie dziadków i babć, pamiętali i uświadamiali młodym ludziom o wadze tego święta. Moja wnuczka, która jest studentką, również bardzo poważnie podchodzi do dnia 11 listopada. - mówi pani Teresa.

Jednak nie każda postawa patriotyczna kojarzy się z pozytywnymi emocjami. Marsze niepodległościowe, na które licznie przybywają środowiska narodowe, według niektórych nie są najlepszym przykładem i nie u wszystkich wywołują pozytywne emocje.

Ja sądzę, że część młodzieży prezentuje bardzo dobrą postawę i nie wstydzi się swojego patriotyzmu, bierze chętnie udział w obchodach i utożsamia się ze swoim krajem. Druga część trochę hańbi tę postawę, gdyż zakrawa o  nacjonalizm, albo jest patriotami na pokaz. Niektórzy  na co dzień zachowują się jak chuliganie. Uważam też, że polskie szkoły powinny brać przykład z amerykańskich, bo tam każdy uczeń od najmłodszych lat wykazuje się bardzo obywatelską postawą i oddaje szacunek wszystkiemu, co związane jest z jego krajem. A jeśli chodzi o obchody dnia 11 listopada my z mężem co roku wywieszamy flagę na balkon i oglądamy historyczne filmy. - informuje nas pani Danuta wraz z mężem.

A co na ten temat ma do powiedzenia młode pokolenie? Głos w imieniu młodzieży i jej stosunku do patriotyzmu zabrała Natalia.

Myślę że młodzież jest podzielona pod względem postawy patriotycznej. Jedni co roku chętnie uczestniczą w marszach i uroczystościach, inni stronią od tego. Martwi mnie jednak jedna rzecz. Mam wrażenie, że młode pokolenie często nie zdaje sobie sprawy czym jest patriotyzm i na czym on polega. Mają mylne wyobrażenie na ten temat. Patriota powinien przede wszystkim znać historię Polski, albo chociaż najważniejsze jej elementy. Jak widzę wśród moich znajomych osoby, które chodzą w koszulkach z napisem "Żołnierze Wyklęci", a zapytani o ich historię nie mają nic mądrego do powiedzenia, to chce mi się śmiać. Ja w Święto Niepodległości nie chodzę na marsze, ale uważam, że jest to bardzo ważne święto i zdaję sobie sprawę z tego jak wyzwolenie się spod zaborów wpłynęło na naszą ojczyznę. Sama mam postawę bardzo propolską i uważam, że mądry patriotyzm wśród młodzieży jest potrzebny i powinien się szerzyć. - mówi Natalia.

Wywieszanie flag, ozdabianie ubrań kotylionami o barwach narodowych, montowanie flag na samochodach. Niektórzy uważają, że to kicz, a inni uważają to za niezbędne przy okazji świąt narodowych. Podkreśla to patriotyczną postawę Polaków. W sklepach zauważalne jest spore zainteresowanie kupnem tego typu rzeczy. Jedna ze sprzedawczyń z artykułami papierniczymi w sklepie przy ul. Podrzecznej podzieliła się z nami informacją, iż często na kilka tygodni przez Świętem Niepodległości ludzie pytają o flagi czy zawieszki z barwami narodowymi.

Bywa tak, że przez długi okres nikt nie wykazuje zainteresowania, a asortyment patriotyczny leży na półkach. Jednak jak zbliża się jakieś narodowe święto, ludzie walą drzwiami i oknami i wtedy akurat go brakuje, musimy zamawiać większą ilość takiego towaru. Klienci jednak częściej kupują u nas kotyliony, które przyczepiają potem do ubrań.

A co Wy sądzicie o obchodach Dnia Niepodległości i czy sami bierzecie w nich udział?

Komentarze
komentarze (48)
Dodaj komentarz

Zagłosuje na Razem,trzeba wypowiedzić konkordat i rozliczyć narodowców

No cóż.... taki san umysłu.... no super to jeszcze zagłosuj na "Społem", albo lepiej nie ... to zbyt polskie emoji

Do moderatorow KCI jak to się dzieje ze w sobotę wieczorem mój ppst miał 12 ocen pozytywnych a rano w niedzielę tylko 5.Forumowicze jesteście ordynarnie manipulowani ze wskazaniem na lewactwo dlaczego dziwka Mahda M ma najwięcej dopowiedzeniw?

Kraj gdzie wolność sprzedaje się za 500zł nie ma szans na przetrwanie.

Tak się śmiesznie składa, że polska prawica zawłaszczyła Święto Niepodległości, podczas gdy tę niepodległość w listopadzie 1918 zdobyła, wywalczyła polska lewica. Pierwszy rząd polski to rząd lewicowy Ignacego Daszyńskiego, kolejny Jędrzeja Moraczewskiego to też w większości lewica, Piłsudski działacz PPS znienawidzony przez kolaborującą z zaborcami prawicę. Znienawidzony przez endecję i Romana Dmowskiego. Warstwy posiadające i kościół, popierały Radę Regencyjną i jak ognia bały się mas robotniczych w obawie przed rewolucją. Ten "płomień" zrywu klasy robotniczej na tory walki o niepodległość przekierowała Polska Partia Socjalistyczna.

Wie Pan prawda jest taka że lewica zdradziła Polskę dlatego to my to podtrzymalismy . Ale proszę się nie martwić pl nie SLD PSL i tym podobne to przeszłość was już nie ma jesteście na śmietniku historii w naszej ojczyźnie

Jak już to Polskę zdradził kościół katolicki i to wielokrotnie a teraz kler podszywa się pod patriotyzm , choć od zawsze żerował na Polsce niczym pasożyt !!! TAKA JEST PRAWDA CZY TO SIĘ KOMUŚ PODOBA CZY NIE !

Co to za brednie ???

Wierzysz w to, że PIS to prawica ? Naprawdę emoji Spójrz na program PIS-u i zastanów się dlaczego ludzie glosowiali na PIS.

kocham Cię za ten wpis emoji

Krzychu jak był małym chłopcem to był ministrantem , molestował go ksiądz , nie kochał go ojciec a matka będą z nim w ciąży nadużywała alkoholu to wszystko właśnie tak tragicznie ukształtowało Krzychowi psychikę emoji

jestes pedofil!

Jestem Patriotą i nie chce w Polsce Szwecji. W Niemczech niedługo Muzułmanie wygrają wybory "Demokratycznie" Kilka lat i za naszymi granicami ludzi bez wiary i bez tożsamości wyprze islam. Polska musi bronić się przed manipulacjami medialnymi. W końcu Pieniądze Sorosa idą na kampanie lewicowe. Kocham Polskę i chcę zdrowej Polski. Silnej.

Krzychu ty jesteś debilem w najlepszym razie tumanem a nie patriotą !!!

Jedno z czym zgadzam się z Kaczyńskim i z PIS to to że czas elit się skończył . Teraz to już tylko ......................., to straszne.

Józef Piłsudski: ,,Kto nie był socjalistą za młodu, ten na starość będzie s****ysynem."

Lewica Piłsudskiego tworzyła Polskę. Popluczyny pseudonarodowcow Krzycha- boli głowa. Polska jakoś to wytrzyma

co my wypisujemy ,,obrażamy piszemy nie na temat i ręce opadają ,,niepodległość to dobrze ,,jestem dumna że jestem Polką nie obchodzi mnie jakieś brzydkie komentarze ,,święto wspomnienia biało czerwone ,,,jest okej a jak ktoś nie chce takiego widoku ,,,,trudno ,,pozdrawiam przeciwników ,,Jaśka,,

Chyba chodI o to żeby manifestować nie niepodleglosc tylko przywiazanie do poooooooooWców

Zastanawia mnie czemu ludzie jezdza manifestowac i robic rozruby w dzien niepodleglosci co to ludziom daje takie manifestowanie i co z tego mają tym bardziej idą na to z dziećmi narażając ich na niebezpieczeństwa jak np na kiboli!!!!!!!!! !¡!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Gdyby nie anty Polacy i lewica, święto było by spokojne. Ale to zgadnij czyja wina. Agentury, która dogorywa, ale jeszcze panoszy się w Polsce. Mam nadzieje, że będzie rozliczona. Ludzie celowo są dzieleni, przez POlityków. Łatwiej tak pokazać Polskę jako niestabilny kraj i łatwiej rządzić półgłówkami, którzy mimo okradania Państwa, głosują na Opozycję, wbijając sobie samemu nóż w Plecy. Potem narzekają , że mało zarabiają. Skoro rząd PO rało kase, wywoziło z państwa. Robiło transakcje iście kuriozalne. Doprowadzało do bankructwa Kopalnie. Ale oczywiście wiadomo, hasłem lewicy jest wyzysk ludzi. Więc dla nich to coś normalnego.

Niemcy chcą osłabić Polskę, ciekawe dlaczego? Może dlatego że USA chce w Polsce Postawić bazę NATO. Wtedy Niemcy już nic nie będą mieli do gadania. Takie anty Polskie działania nasilą się. Musicie być tego świadomi. Pozdrawiam. Czołem Wielkiej Polsce.

Jeśli mają obok mnie być tłuki i tematy z np. ONR typu Kowalskiego M. pochodzącego od rozwielitki to dziękuję bardzo, raczej będę świętował ten dzień w zaciszu domowym. Faszyści won z Polski

Hehe, no tak głosisz się jako antyfaszysta. A zobacz czym jest ANTIFA. ?? Ogarnij się. ONR nie ma nic wspólnego z faszyzmem.

Od dawna wiadomo, że lewica jest anty Polska , no niestety. Pokazują to coraz chętniej. Polska będzie Polską, jeśli będzie rządzona przez Polaków. Ten Rząd jest ok. Lewica chwyta się brzytwy, żeby zniesmaczyć Polskość, patriotyzm, nacjonalizm, tylko nie jest świadoma tego, że polski patriotyzm nijak się ma do niemieckiego i hitlerowskiego faszyzmu. Wtłoczono im do ryja, że Niemcy są ofiarami, Ukraina ofiarami, a to Polska winna. Zakłamanie prawdy historycznej w Niemczech to norma! Chcą się Wybielić . Ale nie damy się! Pozdrawiam Rodacyemoji

Krzychu czy Ty jesteś debilem czy tylko udajesz ??? Piłsudski był członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej - CZYLI LEWICA !!!

Niemcy i Adolf Hitler też byli socjalistami (NSDAP) ... podobnie jak ZSRR, tylko inne podłoże ideologiczne socjalizmu ... zastanów się nad tym zanim zacznisz nazywać się the red..

Czyli zgodnie z twoim tępym łbem polityka państw socjal-demokratycznych takich jak Szwecja czy Dania jest tożsama z polityką NSDAP! Masz coś w tym łbie czy usprawiedliwia cię młody wiek?

Zanim zaczniesz nazwywać kogoś tempym łebem zacznić proszę odróżniać ustroje, zwłaszcza totalitarne. Szwecja i Dania "demoludami" emoji emoji - o czym ty masz pojęcie, państwa socjal-demokratyczne co masz na mysli nie ma czegoś takiego, w Szwecji i Daniii budowali model "państwa dobrobytu" - "welfare state", ale to jest inny temat, co do modego wieku to dziekuję, ale mylisz się, jeżeli Twój rocznik to końcówka nick'a to mogę powiedzieć, idź się doucz gówniarzu.

"Krzychu", spadłem z krzesła, gdy czytałem twoje wypociny. Dobre, naprawdę dobre... niestety jedynie w kategoriach kabaretowych.

Lewica anty - Polska? Cha cha cha! Widać wsioku nacjonalistyczny że masz IQ na poziomie ameby...

Nie przejmuj się wypocinami " Krzycha " - demokracja ma to do siebie że nawet największy debil może oficjalnie głosić swoje poglądy . On jest po prostu ubogi intelektualnie , żeby nie powiedzieć upośledzony

Polska winna bo Polak to debil!

Piszda ty trolu. Pogrążasz się. Ile ci zapłacili? Pewnie sporo, Niby nowoczesna walczy z trolami. Do ciebie nie dotarła? czy dla niej robisz Dobrzeemoji

Czy zawsze po Polsce się wymiotuje?

Magda M. dziwka To jest troll, gdzie jest moderacja?? trolu, idź do haremu, tam twoje miejsce.

twoja mama to troll hahahahhahahahaa

Ech, widzisz. do takich tekstów posuwasz się? To jest typowy człowiek bez czci i wiary, honor a co to jest? w ideologi marksizmu wychowany. Brak szacunku do ludzi. Lewica w czystej postaci.

Cieszmy się i radujmy. Cały czas chcą nas zniszczyć, ale Polska jest Polską. I nie damy się.

Białe myszki też już widzisz brunatny lumpie...

co znaczy niepodleglosc to nie wiem bo cale wieki ktos obcy nami rzadzi i pomiata

Do Magdy M. -ty nie zasługujesz na miano dziwki , ty jesteś gnidą łonową która pije krew z łona Matki POLSKI ,ty po prostu jesteś ****Ą kloaczną.

Polak to "Śmieć"

Smieciem ty kkuuuurrnie linkujemyooooooo to ty jesteś najgorszą wszą robalem którego trzeba wytępić,zagazowac, zniszczyć żeby się nie rozmanażała taka patologia jak ty. Że Cię matka ziemia nosi to aż dziw bierze. Gdzie jest administracja blokada po IP powinna iść dawno temu to to już przegięcie pały. Ale z miłą chęcią Cię sam namierze śmieciu zobaczymy czy będziesz tak szczekać.

Polska to KUTTTAASs

Pis-Polska pewnie...?

Współodpowiedzialnym za rozbiory Polski jest kościół rzymsko katolicki i o tym trzeba pamiętać! Pamiętać również należy o tym, że PIŁSUDSKI był lewicowcem i to dzięki PPS Polska odzyskała niepodległość.

To, że Polska jako kraj powinna być niepodległa - nie ulega wątpliwości !!! Natomiast to, że jest źle zarządzana - stanowi jedyny i najistotniejszy problem Polaków.-

dodaj komentarz
Czytaj także