Rejestracja i logowanie

Kolejna atrakcja z kosmosu. Spadające gwiazdy rozświetlą niebo!

Wydarzenia 10-08-2018 Autor: mjs Foto: pixabay
3
Kolejna atrakcja z kosmosu. Spadające gwiazdy rozświetlą niebo!

Po całkowitym zaćmieniu Księżyca przyszedł czas na kolejne astronomiczne widowisko - noc spadających gwiazd. W sierpniu to jedna z najlepszych letnich atrakcji jakie serwuje nam kosmos! Największa aktywność Perseidów już w najbliższy weekend. Podpowiadamy jak przygotować się do tego nocnego widowiska.

Perseidy to nic innego jak meteory spalające się w atmosferze Ziemi. Zjawisko obecne jest na naszym niebie już od połowy lipca, ale to właśnie w nocy z 11 na 12 oraz z 12 na 13 sierpnia na miłośników podniebnych obserwacji czeka najciekawsze widowisko. Deszcz spadających gwiazd będzie można zaobserwować od godziny 20:00 do 6 rano. Według specjalistów, patrząc w tym czasie na niebo, możemy zaobserwować około stu spadających gwiazd na godzinę!

Bezsprzecznie Perseidy najlepiej oglądać tam, gdzie obserwacji nieba nie zakłóca światło pochodzące na przykład z miasta - to kluczowy warunek, bo jak podkreślają specjaliści, miejskie światła mogą ograniczyć nam ilość dostrzegalnych meteorów nawet o 70 procent. Co najważniejsze, nie potrzeba do tego żadnego specjalistycznego sprzętu. Deszcz spadających meteorów można oglądać gołym okiem. Najlepiej przygotować sobie wygodne miejsce do leżenia, zdecydowanie polecane są koc lub leżak.

Jak zaznaczają naukowcy - tegoroczne podziwianie Perseidów możliwe będzie w najlepszych warunkach. Ogromny wpływ na widoczność spadających gwiazd ma nów Księżyca. To oznacza, że nocne niebo nie będzie rozświetlone blaskiem Księżyca, a to umożliwi zaobserwowanie nawet najsłabszych i najmniejszych meteorów. Nie bez znaczenia jest też pogoda, wyjątkowo ciepłe noce sprawiają, że  wielogodzinne obserwacje na powietrzu będą naprawdę przyjemne.

źródło: Dzień Dobry Bełchatów

komentarze (3)
Dodaj komentarz

a ja lubie placki z dzemem

Komary srary. Cebulakom wszystko przeszkadza. Komar również stworzeniem bożym jest.

tyko te komary!!!

dodaj komentarz
Czytaj także