Rejestracja i logowanie

Koniec z 500+, rząd planuje podwojenie wypłat?

Wydarzenia 10-08-2018 Autor: agKCI/agula
57
Koniec z 500+, rząd planuje podwojenie wypłat?

W ostatnich dniach, ogólnopolskie media obiegła informacja, jakoby Prawo i Sprawiedliwość rozważało podwyższenie kwoty w ramach programu 500+ do 1000 zł. Ekonomiści rozpoczęli debatę nad sensownością takiego ruchu, ale czy pomysł w ogóle ma szanse wejść w życie?

Wszystko za sprawą wypowiedzi dwóch ważnych polityków partii rządzącej, z których można było wywnioskować, że w PiS-ie trwają rozmowy na temat pomysłu podwojenia świadczenia w ramach sztandarowego programu rządu. 

W rozmowie z Super Expressem poseł PiS, Janusz Szewczak mówił, że według niego  500 plus nie zaspokaja już tak wielu potrzeb jak dawniej. Szczytem sukcesu byłoby podwyższenie świadczenia do 1000 zł.

- Mam wielką nadzieję, że w kolejnych latach naszych rządów przy dobrej koniunkturze gospodarczej uda się rozszerzyć 500 plus i wprowadzić większy dodatek, np. 1000 plus - powiedział Janusz Szewczak na łamach "Super Expressu".

Jak gospodarka reaguje na programy socjalne, w tym rządowy "Rodzina 500+"?

Na świecie od niedawna panuje bardzo dobra koniunktura. To oczywiście pozytywnie wpływa również na Polskę. Jednym z zauważalnych efektów jest przede wszystkim redukcja bezrobocia (rząd chwali się spadkiem do poziomu poniżej 6%). Niektórzy politycy i ekonomiści przypisują wzrost gospodarczy rządowemu programowi 500 plus. Nie ma wątpliwości, że świadczenie to podniosło standard życia wielu rodzinom, jednak czy jest głównym czynnikiem dobrego rozwoju Polski?

- Program 500+, zwiększenie płacy minimalnej, emerytury minimalnej podniosło konsumpcję, a więc pomogło popytowi wewnętrznemu - tłumaczy ekonomista Piotr Kulczyński w rozmowie z Super Expressem.

Jak jednak twierdzą niektórzy specjaliści, 500 plus nie jest powodem polepszenia stanu gospodarki w naszym państwie. Taki program wiąże się z podwyższeniem podatków oraz cen w sklepach, na co są narażeni również ludzie, którzy możliwości otrzymania świadczenia nie mają. Zwiększona ściągalność podatkowa z tego względu dała około 15-17 mld zł wpływu do budżetu.

- Główną siłą napędową Polski - jak informuje Kulczyński - jest w tym momencie zmniejszenie bezrobocia i banki centralne, które wpompowały w gospodarkę mnóstwo pieniędzy i przy szczycie koniunktury (panującej na całym świecie) rosną wpływy do budżetu.

Czy stać nas zwiększenie świadczeń na dzieci? 

Z obliczeń wynika, że 500 + kosztuje nas około 25 mld zł. Podwyższenie świadczenia do 1000 zł spowodowałoby wzrost kosztów do 50 mld zł. Poseł Janusz Szewczyk uważa, że jest to jak najbardziej realne przy tak dobrej koniunkturze gospodarczej. Piotr Kulczyński w rozmowie dla SE, był jednak zupełnie innego zdania: 

 - To byłoby już szaleństwo. 500 plus jest potrzebnym programem, ale też trzeba pamiętać, że jest trochę na kredyt. Na razie gospodarce pomaga, jak i inne transfery, ale co będzie, jeśli nastąpi pogorszenie koniunktury na świecie? Wtedy będziemy musieli za ten program zapłacić. A co dopiero z 1000 plus?! - odpowiada ekonomista.

Marek Zuber - były doradca ekonomiczny premiera twierdzi, że pogorszenie koniunktury na świecie może nastąpić już w 2019 roku. Zwiększenie więc o 25 mld zł wydatków w państwie na świadczenia spowodowałoby dodatkowe obciążenia podatkowe. To z kolei może zniechęcić przedsiębiorców do kolejnych inwestycji, którzy - nie ukrywajmy - napędzają naszą polską gospodarkę.

- Wydaje mi się, że PiS za wcześnie chce się dzielić z najuboższymi efektami wzrostu na taką skalę. Polska jest wciąż piątym najuboższym krajem UE - tłumaczy Marek Zuber w środowym wydaniu Super Express. - Upieram się też, że to 500 plus nie ma aż takiego wpływu na koniunkturę, ponieważ jest to za mała kwota. Daje może 0,2 proc. wzrostu PKB, a i to jest naciągane.

Podwoją, czy nie podwoją świadczenia? 

Mimo toczącej się gorącej dyskusji, rząd podobno wcale nie pracuje nad zwiększeniem rządowego programu z 500+ do 1000+.

- Nie toczą się prace dot. zmian w wysokości świadczenia rodzina 500 plus. Cały czas monitorujemy realizację programu. Gminy przyjmują wnioski i wydają decyzje przyznające świadczenie 500 zł na nowy okres od 1.10.2018 do 30.09.2019” – czytamy na Twitterze minister Elżbiety Rafalskiej

Jak zauważają jednak komentatorzy polskiej sceny politycznej, stwierdzenie, że rząd nie pracuje nad realizacją pomysłu, nie oznacza, że politycy takiego rozwiązania poważnie nie rozważają. Na pewno mógłby to być solidny punkt w przedwyborczym programie partii rządzącej.

komentarze (57)
Dodaj komentarz

BURZYŃSKI NA EMERYTURĘ

Chciałbym podać temat jaki uważam za bardzo ważny w Kutnie władze powinny zastanowić sie nad wybudowaniem pomnika pracującego ukrainca bo to on teraz dźwiga ciężar polskiej ale przede wszystkim Kutnowskiej. gospodarki , na to powini dołożyć sie miejscowe nieroby których chroni państwo , 

Za co? Za Wołyń?? Przeprosili cie za to?? Bo mnie nie. Puki co jakiś dziwny film nagrali, z tym, że zrównali naszą winę z ich nieludzkim ludobójstwem. ****://nie linkujemy.poranny.pl/magazyn/art/5246644,rozrzucone-szczatki-cial-kobiety-z-porozcinanymi-brzuchami-wolyn-rzez-polakow-w-1943-roku-tego-nie-da-sie-zapomniec,id,t.html

Krzychu, "puki co" wracaj do podstawówki, bo ojczystego języka nie znasz, a to oznacza, że masz w dup.. Polskę.

Zamiast obnizyc podatki. To socjalizm w głowach. Nie chcieliscie miec imigrantów. Spokojnie, bedzie coraz wiecej. Patologia, okrada was państwo i sypie ochłapy dla wyborców.

W każdym normalnym kraju gdzie obowiązuje kultura i prawo PiSowska swołocz już dawno odsuniętoby od koryta. No cóż niemieckie banki zacierają ręce na myśl o kolejnych pożyczkach.

niech wzrosnie wkoncu najnizsza krajowa tak o 500 polskich zlotych a nie ludzie za damski **** pracujea a rzad to w **** ma

Nie lubię PISu, ale jeszcze bardziej Burzyńskiego.

Ja wierzyłem w PIS, ale do czasu. Oczywiście nie głosowałem, ale wierzyłem, że jak już Platforma Padła, to może faktycznie ludzie mają racje. Ale Do durnych łbów nie dotrze, że socjaliści idą tam gdzie są najlepsze socjale. Jak Polska go nie miała, to właśnie przez tą Biedę, nie była tak chętnie wybierana, tylko Niemcy. Z tym że Niemcy stać na darmozjadów, a was stać? No tak Podnieśli podatki Paliwowe, wspierają sadownictwo ukraińskie na Ukrainie, a Polscy rolnicy owoce rozdają, bo nie ma gdzie sprzedać. Prawo wodne. No ciekaw jestem co jeszcze zdrożeje. Poza wodą i prądem.

Chodzi o pozyskanie elektoratu przed wyborami. Ciemny lud to kupi a szczególnie nieroby i inni, którym nie chce się pracować.

Chore pomysły pisu, tylko nierobem być i dzieci rodzic, to tylko im się należy a co z resztą społeczeństwa z tymi co ciężko charuja za marne grosze, czy wy myślicie ale nie byle ryje dalej wepchnac do żłoba

A ty ćwoki zkąd się wziąłeś na tym świecie?

dać po 200 czy 300zł ale tylko pracującym rodzicom i na wszystkie dzieci

Program jest po to, żeby zwiększyć liczbę narodzin dzieci, więc nie może być na pierwsze dziecko bo wtedy nic by się nie zmieniło. PIS i tak jest dobroduszny ja przyznałbym pieniądze dopiero na trzecie i kolejne dziecko.

A co z ludźmi którzy nie moga mieć drugiego dziecka to pierwsze jest inne ze nie dostaje

PiS nie jest dobroduszny. PiS rozdaje pieniądze, do których nie ma prawa.

Wiecej rozwodow bedzie po co tata przeciesz PiS jest

Rząd "da" 1000 + ale niech ktoś odpowie tu na pytanie skąd rząd je weźmie ? Odpowiedź : - z vatu, z paliwa, z prądu, z wyzszych podatkow dochodowych. Rząd nic nie daje, bo rząd to musi pierw komuś zabrać. Pozdrawiam myślących.

Pewnie, że lepiej by było gdyby dalej pozwolił robić machlojki na wacie.

Nie najlepiej było by by ludzie nadal pracowali na smieciówkach wtedy by było ok

Nie, lepiej żeby w ogóle nie pracowali dostawali 500 +,1000 +,matki ,które nigdy nie pracowały 1000 zł i mamy społeczeństwo żerujace na pracy innych ludzi

Ty pewnie wolisz, żeby wprowadzono nową, opłacalną gałąź przemysłu - produkcję dzieci.

Ale mam ubaw czytając komentarze. Lepsze to niż kabareton na Polsacie hahahaha. Ludzie wzajemnie się nakręcają. Tym się to należy, tamtym co innego, zabrać im to, innym dać tamto - normalnie leję ze śmiechu. Och dzięki KCI - popcorn zrobiony i poczytam sobie gównoburzę ahahahahahhahaha

raj dla nygusow,te prostaczki z dziecmi przestana pracowac

Nikt wiecznie młody nie będzie. Będziesz kiedyś emerytem, to się przekonasz na własnej d... jak to jest. Wtedy Tobą będą gardzić i każą iść pod śmietnik. Takie sprawy zawsze wracają.

Szacunek należy się każdemu, kto okazuje go innym. Jeżeli mnie ktoś szanuje to i ma szacunek w stosunku do własnej osoby. Jeżeli emeryt/emerytka nie szanuje mnie, ubliża, wyzywa, ma postawę roszczeniową, jest arogantem, chamem i prostakiem, wszystkich dookoła uważa za zło konieczne to mimo sędziwego wieku takiej osoby splunę mu/jej prosto w ryj. Zasada jest prosta - chcesz szacunku - szanuj innych. Nie szanujesz mnie - nie szanuję ciebie. Podskakujesz - dostaniesz flegmą w pysk.

KCI zamiast podburzać ludzi przeciwko sobie lepiej gdyby zajęło się ważnymi informacjami jak chociażby test Alertu RCB. Wydaje mi się, że lokalne media powinny podać taką informację. Miliony ludzi dostały dzisiaj sms'a z ostrzeżeniem.

Zamiast dawać 500+ to lepiej gdyby rząd przestał przeszkadzać zaradnym biznesmenom . Nie do pomyślenia jest to, że teraz musimy płacić VAT, platformo wróć bo za te grosze nie opłaca się prowadzić interesów, no chyba, że na prowincji.

"Żąd" właśnie ogłosił, że dziura w budżecie jest potężna!Szanse na jakiekolwiek pieniądze są coraz mniejsze.

500+ tylko dla pracujących którzy płaca podatki !!!

Pis już wygrał wybory. Wystarczy, że zapowiedzą rozważenie 1000+, a już cały wschód i południe Polski na nich zagłosuje. Niestety, pieniądz jest silniejszy od niezależnej myśli.

Niech dadzą normalnym rodzinom, które mają po 1 dziecku i muszą oboje pracować, bo im brakuje, a nie bezrobotnym dzieciorobom , którzy dzieci robią, aby kase mieć.

Masz rację 500+ nie jest sprawiedliwe

Po przeczytaniu twojego komentarza można wnioskować, że jednak nie jesteś normalna.

Nieroby rozdadzą z publicznych pieniędzy nawet po 2 tys. byleby się utrzymać u żłoba. Bo jeśli stracą władzą, to sobie po prostu w życiu nie poradzą. Większość z nich, włącznie ze ich przywódcą-karłem, ma dwie lewe ręce do wszystkiego.

Szkoda słów co oni (cały chory i poje**** rząd) robią z Polskim prawem i systemem. Niedługo kwota wolna od podatku będzie mniejsza, bo będziemy na tych dzieciorobów robić aby ci rozmnażali sie jak króliki. Ehh... Bez komentarza

Nie każdy, kto bierze 500+, to dzieciorób... Mam troje dzieci. Ja i mąż pracujemy. Czy jesteśmy dzieciorobami?

NIKT NIE POMYSLI ZE SA DZIECI KTORE JUZ SIE URODZILY ZANIM WESZLO 500 PLUS..

Wystarczy żeby na jedno dziecko nie było kryterióm dochodowego

Nie potrzeba 500+, 1000+, 300+. Wystarczy dać ludziom godnie zarabiać, bo najniższa krajowa to raczej jałmużna.

w końcu mnie będzie mogła żona zostawić, to ją zmotywuje emoji

A emeryci renciści osoby niepełnosprawne to h..

Niepełnosprawnym tak. Emeryci niech idą pod śmietniki.

Ty to jesteś śmieć

No tak , z nieba te pieniądze im spadną,państwo nie ma swoich pieniędzy. Będę tyrał na nierobów aby co miesiąc odbierali 1000-2000zł. I co chwila chcą wprowadzać jakieś nowe poj..bane podatki bo dziura finansowa coraz większa się robi.Niech dadzą podwyżki wszystkim a nie uprawiają rozdawnictwo przed wyborami.

Może zamiast 1000+ pomyślcie o rodzicach, którzy samodzielnie wychowują jedno dziecko, pracują, dostają jakieś alimenty czy to od drugiego rodzica czy z funduszu, a przekraczają dochód. Takim rodzicom trzeba pomóc!

500 + tylko dla ludzi pracujacych ktorzy placa podatki i powinno byc dla wszystkich dzieci a nie na drugie dziecko. Ciekawe co PIS wymysli jeszcze przed wyborami zobaczymy zrobia wszystko aby na nich glosowac

Chora gazeta. Sensacje robić z wszystkiego i ludzi podburzać. Nie było takie planu i pomysłu. PIS jest durny ale nie aż tak

A super Kci bez weryfikacji poddaje temat i zwiększa liczbę odwiedzin...

Niechce 1000+ to doprowadzi calkowicie do wojny dajcie juz nie dzieciom tylko emerytom Ja nie glosuje juz na nich.dzisiaj w sklepach wszystko jest drogie prad w gore i 500+ nieratuje to byl haczyk zeby dac a pozniej z podatkow zabrac a jak dadza 1000+ zobaczycie co to bedzie tak ze oddacie 2000 w podatku.Zgodze sie na 1000+ pod warunkiem ze oboje rodzice pracuja a nie dla nygusow i ze wpadlam.A jak wejdzie to w zycie to wiadomo wymowki WPADŁAM

Zgadzam się dla tych co pracują nie dla nugusow

Emerytom ? Codziennie widzę jak z pogardą traktują innych. Kobiecie w ciąży nie ustąpią miejsca w kolejce. Dla mnie mogą zdechnąć. Gardzę nimi.

Sam nim kiedyś zostaniesz. ...resztę sobie dopowiedz..

Bycie emerytem nie oznacza, że masz prawo innych traktować jak śmieci oraz, że wszystko ci się należy. Starzeć trzeba się z godnością i nie oznacza to, że można tolerować takie zachowania jak powyżej opisane. Można być emerytem i człowiekiem a nie emerytem i chamem. Resztę sobie sam dopowiedz...I dla jasności - ja również gardzę takimi ludźmi, którzy tak traktują inne osoby. Niestety do tego wszystkiego obserwuję, że coraz więcej chamstwa jest wśród starszych osób.

Fakt, wielu emerytów uważa tylko swoje potrzeby za najważniejsze co akurat mnie nie dziwi bo to cecha ludzi bez ograniczeń wiekowych. Jednak częściej od innych zapominają o podstawowych zasadach kultury osobistej. Dodatkowo wykrzykując, że młodzież to bydło. Miałem sytuacje wysiadając z synem z autobusu (syn mały w wózku) i na przystanku baba myśląc, że seniorom wolno wszystko i nie patrząc na nas wtargnęła na stopień i przewróciła nas. Darła przy tym gębę, że młody powinien jej ustąpić. Takie i tym podobne sytuacje niestety spotykam dość często w wykonaniu seniorów., którzy plamuą reputacje osób starszych. Wiele osób w podeszłym wieku podchodzi do młodych a tym bardziej młodych rodziców z sercem. Reasumując: nie wolno nam oceniać wszystkich jedną miarą.

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także