Rejestracja i logowanie

Księża w Kutnie będą mówić o pedofilii: „Film uświadomił ogrom cierpienia”

Wydarzenia 23-05-2019 Autor: toza
36
Księża w Kutnie będą mówić o pedofilii: „Film uświadomił ogrom cierpienia”

W niedzielę we wszystkich kościołach w Polsce zostanie odczytany list biskupów do wiernych. Opublikowano go po spotkaniu Rady Stałej Konfederacji Episkopatu Polski.

- Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd z powodu skandali seksualnych z udziałem duchownych. Są one powodem wielkiego zgorszenia i domagają się całkowitego potępienia, a także wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec przestępców, oraz wobec osób skrywających takie czyny – napisali biskupi zebrani na posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

„Przyznajemy, że jako pasterze Kościoła nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom” – napisali biskupi do wiernych w liście przeznaczonym do odczytania w kościołach w niedzielę 26 maja.

Biskupi odnoszą się m.in. do filmu „Tylko nie mów nikomu”, który – jak wskazują – jest przede wszystkim dokumentem upubliczniającym „wstrząsające relacje dorosłych dziś osób, wykorzystywanych w dzieciństwie przez duchownych”. „Zawiera on także przykłady braku wrażliwości, grzechu zaniedbania i niedowierzania osobom skrzywdzonym, co w konsekwencji chroniło sprawców. Film, przyjmując perspektywę pokrzywdzonych, uświadomił nam wszystkim ogrom ich cierpienia” – podkreślają.

Rada Stała KEP, zauważa, że dla „młodych szczerze szukających Boga, skandale seksualne z udziałem duchownych stają się ciężką próbą wiary i powodem do wielkiego zgorszenia”:„Rozczarowanie i oburzenie jest tym większe i boleśniejsze, że dzieci zamiast troskliwej miłości i towarzyszenia w szukaniu bliskości Jezusa doświadczyły przemocy i brutalnego odarcia z godności dziecka. Od początku swego istnienia wspólnota kościelna uznawała takie zachowania za wyjątkowo ciężki grzech” – piszą paterze Kościoła w Polsce.

Całość znajduje się TUTAJ.

komentarze (36)
Dodaj komentarz

Nie tylko to mają za uszami .. Nie piją ... Nie rucha...

Kościół w niedziele powinien być pusty , ale oczywiście udajemy ze nic sie nie stało . Mohery boją się Boga i jeszcze dokarmiania 50 tych cwaniaków

Chcesz prawdziwych zmian na lepsze, niskich podatków , silnej gospodarki ? Chcesz kogoś kto będzie bronił Polskich interesów w Brukseli? Zależy Ci na zachowaniu narodowej waluty i pielęgnowaniu naszych tradycji? Masz dość promowania zboczeń , i zależy Ci na zachowaniu tradycyjnego modelu rodziny? To wszystko jest możliwe!!! Już 26 maja zagłosuj na KONFEDERACJE!!!!!

Jestem ciekaw ilu z tego forum opluwających kościół i religie pobiegnie pierwsza do tego znienawidzonego kościoła gdy dotknie ich np. choroba , wypadek , starość czy jakaś tragedia rodzinna. Zdaję sobie sprawę że ludzie z natury są wredni , podli i fałszywi ale nigdy nie myślałem że aż tak. Przyjdzie dla każdego taki dzień że będzie żałował nieprzemyślanych słów i czynów które tu padają z nienawiści. ''Jak trwoga to do Boga , mija trwoga nie ma Boga.''

Nie opluwają Boga i Kościoła tylko ludzi (księży pedofili , zachłannych na pieniądze). Czytać to tsza umić...

A ty ćwoku na co jesteś zachłanny? Masz wielką mordę bo cię nic jeszcze w życiu nie dotknęło , ale cię dotknie.

✌Najważniejsze żeby głosować zgodnie ze swoim sumieniem, a nie tak jak szantażują pseudodemokraci z Koalicji Europejskiej. ✌Niech w końcu coś się zmieni!✌ LISTA NR 2 - WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA

Czyli na LGBT+++++++

Czytam te wpisy i nikt nie piszę zasadniczej sprawy.Czyli, kim jest pedofil?Pedofil,to osoba,która może uzyskać satysfakcje seksualną tylko z dzieckiem!!!W żadnym innym przypadku tego nie osiągnie.Nawet gdyby tego bardzo chciał i się starał.A w filmie braci Sekielskich takich przypadków nie ma i nie są pokazywane.Ten film pokazuje przypadki efebofilii!!!Czyli wykorzystywanie osób w późniejszym okresie dojrzewania.To jest plagą.Następny problem,który poruszają autorzy tego filmu a media główne i ludzie go dziwnie nie zauważają ,to fakt,że główni "bohaterowie",to T.W. P.R.L-u!!!Tajni współpracownicy Służby Bezpieczeństwa P.R.L-u.Donosili na Kościół i innych ludzi a esbecja w P.R.L-u za to gwarantowała im bezkarność.Przykład kobiety z filmu,której rodzice powiadomili ówczesną Prokuraturę.Bez jej reakcji. ...A ilu takich T.W. nadal funkcjonuje dzisiaj w naszym kraju i chodzi dumnie choćby ulicami naszego miasta?Nie musieli dokonywać przestępstw seksualnych ale niszczyli w inny sposób ludzi oraz ich rodziny robiąc kariery pod parasolem choćby S.B.!!! ...Ten kraj po 1989 roku nie oczyścił się z tego bagna i dzisiaj ten film pokazuje tylko nie wielki odprysk błota na naszym społeczeństwie.Bardzo bolesny dla osób skrzywdzonych i ich rodzin.Ale takich dramatów z rolą główna T.W. i różnymi ich "dokonaniami" jest olbrzymia ilość.Kiedy się doczekam rozwiązania tego problemu?

A nie przyszło Ci do głowy, że SB werbowało głównie księży, którzy mieli coś do ukrycia ? Odwracasz kota ogonem - skala współpracy kleru z SB była ogromna. Tylko dlatego, że wielu księży miało sporo za uszami i dlatego padali łatwym łupem SB. Księdza, którego nie można było szantażować zazwyczaj nie dało się zwerbować. Stąd korelacja między zjawiskiem pedofilii a współpracą z SB.

Nie jest to takie proste jak piszesz.Różne formy były werbunku.Jednych łapano na przestępstwach a drugich np.zmuszana choćby pod groźba utratą życia ich bliskich lub ich samych..A inni sami się zgłaszali z wielu pobudek.Masz całą paletę naszych polityków.Od prawej po lewą stronę.Aktorów,literatów,itd..Dziennikarzy SB nazywała łajnem.Tłumaczyć nie trzeba dlaczego?Tak wielu tych tak zwanych moralnych autorytetów ma wiele twarzy i dlatego tak krzyczą w mediach aby nie ruszać tych tematów.Te tematy dotykają nie tylko kler.

Każdy kto ma choć elementarna wiedzę dotyczącą powstania kościoła katolickiego przechodzi na ateizm...ten film to pikuś

A co tu da teraz list sa pedfilami i koniec ....jak by to spotkało moje dziecko to bym sskkkuuurrrwweyyysssyyynnnaa w kościele na ołtarzu uciela mu fiiiiuuytta.....w końcu przegrali ludzia oczy na ich temat

Czyli jak przyjdzie twój kres to sprawę mają załatwić służby oczyszczania miasta?

"Każde państwo ma swoją mafię, u nas mafia ma państwo" - celnie zauważył Wojewódzki. Dlaczego uważam, że celnie ? Otóż cechą charakterystyczną każdej - bez wyjątku - mafii jest omerta, zmowa milczenia. To, co pokazuje film Sekielskich to właśnie swoista omerta i jej potworne konsekwencje. Poza tym - z wielkim dystansem podchodzę do wszelkich, upublicznianych przez Episkopat wyrazów skruchy... Po pierwsze - za słowami nie idzie żadne działanie, gorzej - napawającą wstrętem postawę hierarchów, którzy ukrywali działania księży-pedofilów usiłuje się usprawiedliwiać brakiem procedur i przepisów... A jakie procedury i przepisy potrzebne były Jezusowi, żeby odróżnić to, co dobre od tego, co złe ? Zresztą, po cóż sięgać tak wysoko ? Immanuel Kant ujął rzecz prosto: "niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie". Widocznie w purpuratach owego moralnego prawa zabrakło - niektórym brakuje, zresztą, cały czas. A mienią się oni być sumieniem narodu i pouczają innych jak powinni żyć. Po drugie - enuncjacje przedstawicieli Episkopatu mają się nijak do rzeczywistości w parafiach, gdzie księża przemawiają do wiernych zupełnie innym głosem: "ten film to nagonka, to były pojedyncze zdarzenia za siódmą górą i siódmą rzeką, u nas jest wszystko OK". Całkowicie pomijając fakt, że winę ponosi instytucja, jaką jest Kościół - w więc każdy proboszcz, czy wikary a także każdy praktykujący parafianin - a nie ten, czy ów ksiądz-pedofil. W końcu - oprócz ogromu cierpienia film Sekielskich obnażył właśnie ogrom winy Kościoła, który to cierpienie na ludzi sprowadził.

Mam rozumieć że kościół i religia nie są ci potrzebni . Pytam tylko do kogo zwrócisz się ty czy twoja rodzina z ostatnią posługą albo gdy dotknie cię prawdziwa tragedia czy nieszczęście. Ty wredna łajzo świat już nie takich bohaterów widział jak ty. Tacy którym do paznokcia nie dorastasz krzyczeli pod niebiosa BOŻE RATUJ !!!!!!!!!!!!!!!

Jak ma przytrafić mi się nieszczęście to nie będę wzywał szamana który pomacha, pogada i cudownie wyleczy albo da przepustkę do miejsca gdzie rezydujesz taka wredna istota. Wybacz że zrujnuje twój światopogląd ale są ludzie którzy jednak ten światopogląd maja inny i może im wcale nie przeszkadzać brak jakiegoś gościa który rości sobie prawo do wypowiadania się w imieniu Boga, ponoć jedynego prawdziwego... Pff

Oj, plącze Ci się co nieco ! Otóż religia to generalnie system wierzeń zazwyczaj opartych o pewną kosmologię. Katolicyzm jest tylko jedną z wielu religii - przy czym każda rości sobie prawo bycia jedyną prawdziwą. Natomiast Kościół to zhierarchizowana instytucja, wykorzystująca wiarę do czerpania zysków za obietnicę zbawienia. Ale zauważ - nie każdemu wierzącemu potrzebny jest płatny pośrednik do Boga. Istnieje też spora rzesza wyznawców innych odłamów chrześcijaństwa, czy też innych religii, nie wspominając nawet o ateistach. Mnie raczej nie będzie potrzebna ostatnia posługa w wykonaniu katolickiego księdza, a jeżeli nawet kiedyś zdecyduję się zwrócić o pomoc do Boga, to zrobię to sam. Instytucja Kościoła nie jest mi do niczego potrzebna...

Czyli za łeb i pod płot.

Dziadek był "wyklętym" i dużo Ci opowiadał ? Ale to se ne wrati, chłopie... emoji

Przeprosiny bez zmiany są tylko manipulacją emoji

Pedofilia to jedna rzecz z której kościół się nigdy nie rozliczy a druga to dzieci księży ale o tym ciszą.Kościół jest w dzisiejszych czasach tylko dla pieniedzy dziwne ze jeszcze ludzie tak w nich wierzą.

Rozumiem że nie wierzysz , czyli po twoim odejściu za łeb i pod płot?

Ludzie nie wierzą, w Nich, ludzie wierzą w Boga, kobieto, wolno im,czy może już nie?

Jak by księża mogli mieć rodziny to by się może nie brali za dzieci. Chory ustrój. Jak mogą oceniać nas zwykłych ludzi, że niby jesteśmy grzeszni i tak dalej jak sami robią nie lepiej. Czasami nie znają zwykłych ludzkich spraw jak rozwód, zdrada, czy choroba dziecka a krytykować potrafią z ambony. Uwazam że całkiem noromalne by było jak ksiądz na legalu by mógł mieć rodzine. Po pierwsze znał by problemy zwykłych ludzi, może by nie oceniali zwykłych ludzi ze popełniamy tyle grzechów i chyba najważniejsze nie brali by się za dzieci. Każdy ma ochotę na sex.

Prozę podać powód przeniesienia 2 księży z Królowej Jadwigi

To nie twoja sprawa-każdego,ale nie twoja.

Nie wierzmy w kolejne przeprosiny. Niech wreszcie coś zrobią!

Nie musicie wierzyć,wierzcie swoim tęczowym idolom,oni legalnie dążą do demoralizacji ludzi.

zmienisz myślenie .... trzeba zobaczyć

Tyle lat kościół "zamiatał pod dywan" problem pedofilii, sprawców chronił, przenosił na inne parafie, nie wyciągał konsekwencji, a teraz im wstyd. WSTYD i HAŃBA, ze to tak długo było ukrywane choć każdy hierarcha kościelny doskonale wiedział o przestępstwach. Problem jest niestety również inny, że biskupi (niektórzy) zwalają winę na te dzieci które potrzebowały miłości i sprowadzały na złą drogę biednego księdza. ZGROZA

Wcale nie jestem pewien, czy to nie jest dalsza część zamiatania pod dywan śmieci, których jeszcze nikt nie ujawnił. Te na widoku sprzątają i przepraszają za nie dość dokładną czystość, hahha.

Czytałem o pewnej zasadzie, która funkcjonuje niezależnie od rodzaju zaniedbań, przestępstw itp. Instytcje nie umieją się oczyścić ze swych win, funkcjonują i ukrywają do czasu wielkiej tragedii. Ta zasada doskonale tutaj pasuje, a w przeczytanej książce dotyczyła między innymi szpitali, lotnictwa, banków. Nawet wskazywanie błędów przez pojedyncze osoby nie spowodowało, że instytucja, oraganizacja zmieniała się, poprawiała procedury. Taka inercja kolosa niczego nie usprawiedliwia, winny jest cały kościół. od papieży zaczynając a na wiernych kończąc. Za szybko stawiamy pomniki, hahah.

Nie ogladalam filmu ale to co sie teraz dzieje na swiecie to szok i niedowierzanie

To obejrzyj...

Filmu nie obejrzę bo jest na zamówienie,(wiadomo wybory)a o problemie mówi się od dawna,gdyby ta cała akcja odbywała się w normalnym czasie i trybie , byłaby bardziej wiarygodna,a tak- brudna polityka w wydaniu KO.Oczywiście nie mówię, że problemu nie ma , jest i to w wielu środowiskach i to bardzo wysoko(nie tylko w kościele)dlatego jestem za rozliczeniem wszystkich,jednak obawiam się, że ludzie wysoko postawieni do tego nie dopuszczą, o tym między innymi opowiada film " Pedofile" .

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także