Rejestracja i logowanie

Kutno inwestuje w walkę ze smogiem. Duże zainteresowanie mieszkańców

Wydarzenia 13-02-2018 Autor: toza
26

Temat smogu jest ciągle żywy. Nie mogło go więc zabraknąć na dzisiejszej sesji rady miasta. Władze Kutna wydały specjalne ulotki, w których zachęcają mieszkańców do modernizacji systemów domowego ogrzewania i przerzucenia się na ekologiczne źródła energii.

Magistrat przygotował dotacje na ten cel, które wynoszą do 50 proc. kosztów poniesionych na zakup i montaż nowego źródła ogrzewania lecz nie więcej niż 3000 zł. Do mieszkańców trafiają więc specjalne ulotki z informacjami na ten temat. Ten pomył chwalił dziś radny, Krzysztof Matusiak, który podziękował za inicjatywę i pytał o jej szczegóły.

- Ile zostało wydrukowanych takich ulotek, oraz jak wygląda ich dystrybucja? - pytał K. Matusiak

Jak mówił Jacek Boczkaja, zastępca prezydenta, takich ulotek zostało wydrukowanych 2 tysiące. Mieszkańcy do pomysłu wymiany kotłów podeszli z entuzjazmem.

- Ulotki były dystrybuowane razem z informacjami o podatkach i wrzucane do skrzynek. Efekt jest taki, że w tym roku mamy już 40 wniosków. Ich nabór trwa od 1 lutego, więc już trzeba przeznaczyć na dofinansowanie 120 tys. zł – mówił J. Boczkaja.

Władze miasta nie kryją zadowolenia z takiego zainteresowania mieszkańców. Miasto planowało wydać na ten cel 80 tys. zł. Jak mówił Jacek Boczkaja, w związku z tym na najbliższej sesji rady miasta trzeba będzie zmienić budżet.

Większość wniosków złożyli mieszkańcy północnych części miasta. Więcej na temat dofinansowań dowiesz się W TYM MIEJSCU.

komentarze (26)
Dodaj komentarz

tusk wam da jak wroci z brukseli

Ekologia - jeżeli możesz to daj namiar na tego lokalnego producenta peletu. Ja od ładnych kilku lat palę pelet z Bardzinka. Dobra kaloryczność i nie robią się zlepy. Ale do najtańszych nie należy.

*Barlinka. Telefon zmienił. emoji

Dziś około 14.20 nie dało się stać na przystanku Skłodowskiej róg Zamojskiego. Z domu na Ogrodowej, blisko rogu Skłodowskiej, dym walił czarny i gryzący, a na ulicy mgła. Pasuje mi tu powiedzenie: Pan. Pałac wywali, a gó...m w piecu pali.

W części północnej miasta? A to ciekawe. Ani z decyzją o podatku ani w skrzynce ani w żaden inny sposób ulotka nie została dostarczona.

Nie polecam kupować węgla na ulicy Przemysłowej, w dawnej słodowni. Kostka za 810 zł zawiera sporo kamienia który się nie spala, natomiast w kostce za 1020 zl jest sporo miału (ok 20 %). Kierownik cwaniaczek, a o pracowniku nic nie wspomnę bo musiałbym użyć niecenzuralnych słów.

ta cała ekologia to tylko nowy biznes - ile osób ma teraz piece na pelet ? jedna na 200-250 zobaczymy jak piece będzie miała co druga osoba po ile będzie pelet emoji teraz jeszcze nikt o tym nie myśli ale życie zweryfikuje , kupić piec to nie sztuka . elektryczne samochody bo prąd jest niby z gniazdka ? a w gniazdku ? elektrownie będą musiały więcej produkować energii bo z wiatraków na pewno nie starczy albo będą budować kolejne " ekologiczne " - atomowe ? dajcie ludziom zarobić godne pieniądze a dadzą sobie radę sami bez dopłat

Od dwóch lat pale w domu peletem, znalazłem lokalnego prproducenta i za tonę płacę 700 zł. W całym sezonie spałam 3 tony .Dom 120 m2. Piec prawie bezopslugowy,wysypuje z popielnika raz w tygodniu.Nigdy więcej węgla.Nie polecam kupować od Pana Jaciubka.

A za 700 zł trochę slasowanych trocin lub słomy to jest jakiś zart nie dziękuję nie skorzystam no że chyba da się taki pięć przerobić na smieciucha

Ta a od kiedy palet jest bardziej kaloryczne zacznijmy od tego jaki budynek jake docieplenie jaka temperatura w budynku u niektórych to 17 to gorączka u mnie musi być 24 więc wolę żyć 10 lat w luksusie krócej niż z rodziną w domu sferach latać a palet to dopiero nowość więc się ciesz dopóki wszyscy tego nie kupują bo jak będzie popyt do będzie kosztować 1200 tak jak kiedyś był na topie olej opałowy teraz praktycznie takie kotłownie nie istnieja

Do tematu podchodziłem podobnie dopóki,dopóty nie sprawdziłem na własnej skórze. Byłem bardzo zaskoczony efektem końcowym czyli 3 tony na cały sezon , piec sam się rozpala ,gaśnie i żeby nie skłamac to po tygodniu w popielniku sa trzy garści popiołu. Ściana 20 +15 ocieplenie a temperatura 22-24 stopnie. Piec nie jest tani ale jest to inwestycja na lata i na pewno nie wrocilbym do węgla.

Niech zrobią tani dobry opał albo dofinansowanie do zakupu paliwa to ludzie nie będą palić byle czym a nie węgiel kosztuje 1000 zł śmieszna jest ta dotacja bo wymiana kotła 3000 zł a potem będzie ekologicznie paletem i 10000 na sezon dziękuję nie skorzystam kocioł to sam sobie wymienię tylko liczy się późniejszą ekploatacja a smog to był od lat tylko jest teraz taka moda i każdy się obudził że z komina wydostaje się dym tak samo auta elektryczne kiedy były diesle najbardziej naj naj naj a teraz super hybrydy niech zrobią darmowa komunikację miejską i będzie mniejszy smok nie potrzeba elektryków niech państwo miasto zaczyna od swojego portfela bo na wszystko tego 500 plus nie starczy

Miasto walczy ze smogiem produkując ulotki, czyli śmieci... A te ulotki potem, albo pójdą do kosza albo do... pieca. Miś: Yhym... Pan pediatra: Słuszną linię ma nasza władza emoji

Tylko że taki pięć ekologiczny kosztuje kolo 9tys zł plus podłączenie i palet specjalnego drzewa ekologicznego tez kosztuje. Są tacy ze od września do dziś użyli juz 7ton tego drzewa. A gdzie jeszcze wiosna i lato by podgrzać wodę. Niby ekologiczne ale droga. Tona tego drzewa kosztuje około 1000 zł. Plus transport. Ja uważam że dofinansowanie powinno być większe.

Co mi po nowym piecu jak będę palił w nim tanim szajsem. Niech zrobią tani polski węgiel o dobrej jakości. Co z tego że będę jeździł samochodem elektrycznym jak prąd pochodzi z elektrowni węglowych. Ekologia to nowy biznes nic wiecej. Propaganda jak za Sowietów

No właśnie przez takich jak ty stan powietrza się nie zmieni. Pierwszym zdaniem idealnie się podsumowałeś. Wszystko jest propagandą. A próbowałeś okno otworzyć wieczorem? Ja próbowałem i zamiast świeżego powietrza wlatuje tylko spalenizna. Wszystko dzięki właścicielom domków jednorodzinnych myślących tak jak ty. Szkoda gadać...

A skąd wiesz jaki mam piec i czym pale? Od paru ładnych lat mam piec na ekogroszek Opał kupuje wysoko kaloryczny bo po tanim tylko kupa popiołu. Po przeliczeniu ilość & cena w żaden sposób się nie kalkuluję. Zazdroscisz ze mam dom a nie mieszkanie w bloku? Sprzedaj je dobierz kredytu i bedziesz miał jak ja. A tobie **** grzeją słońcem? Czy blok czy dom jednorodzinny ogrzewać trzeba. Tyle że powiesz ja nie kopcę tylko elektrociepłownia.

Tak! Zazdroszczę ci królu życia xD Pochwal się co tam jeszcze masz

3000 zł nie wystarcza na połowę inwestycji wymiany kotła. Powinno być z 5 000 zł.

Powinni dac na nowy piec, grzejniki, instalacje, ocieplenie domu i nowy samochód!!

Do 3000 zł dobre czyli na robocizne.

Dają za darmo 3k pln a tu ciągle marudzenie... ciągle mało... Eh, suweren...

Czemu tylko na terenie kutna a reszta powiatu to co.?

z pretensjami do powiatu a nie UM

Zastanawia mnie jedno. Jeszcze kilka lat temu nikt nie mówił o smogu. Prawda jest taka, że niech Państwo nie okrada obywateli kosztem drugich to każdego będzie stać na kocioł i dobre paliwo o niego.

Wszystko wina PISu i Kaczyńskiego, nawet smog w Kutnie to wina Kaczyńskiego, za czasów PO było idealnie.

dodaj komentarz
Czytaj także