Rejestracja i logowanie

Kutno miastem przyszłości wedle Finacial Times!

Wydarzenia 12-02-2019 Autor: red
24
Kutno miastem przyszłości wedle Finacial Times!

Kutno znalazło się w prestiżowym rankingu Polish Cities of the Future (Polskie Miasta Przyszłości) przygotowanym przez należącą do grupy Financial Times agencję fDi Intelligence. W zestawieniu pokazano 50 polskich ośrodków miejskich, które analitycy uznali za wiodące w kraju.

Kutno szczególnie dobrze wypadło w zakresie efektywności kosztowej dotyczącej inwestycji, gdzie zajęło 9. miejsce w kraju. Oficjalny raport agencji cytuje m.in. prezydenta Zbigniewa Burzyńskiego.

- Jestem przekonany, że żadna z firm jaka zainwestowała w Kutnie nie żałuje swojej decyzji - możemy przeczytać w dokumencie.

Wśród miast podobnej wielkości w prestiżowym zestawieniu znalazły się m.in. Radomsko, Września, Mielec, Stryków oraz miasta znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie dużych aglomeracji jak np. Pruszków.

Pełny raport można obejrzeć: http://bit.ly/2SM4lKK

komentarze (24)
Dodaj komentarz

Wszyscy macie rację. Kutno jest brudne, brzydkie i beznadziejne. Większa cześć centrum to przegnita i zdewastowana ruina - tylko kilka ulic zachęca do spacerów, resztę trawi kryzys i bieda. Powszechne dziadostwo i prowizorka. Blisko centrum niedawno były nawet miejsca gdzie ludzie hodowali po różnych szopach... kury. Nawet nie gdzieś na Łąkoszyńskiej czy Chodkiewicza, bo tam to była norma, ale po prostu w komórkach i piwnicach na Podrzecznej, Barlickiego i Zamenhofa. Drażni mnie tez pijaństwo, specyficzna mentalność oraz "ciężkie" słownictwo i cwaniactwo powiązane z chamstwem. Pamiętam moje pierwsze kontakty z Kutnem na początku lat 90-tych jeszcze jako dziecko - bylem przerażony. Dopiero po kilku latach się przyzwyczaiłem - początkowo nienawidziłem Kutna i bylem wściekły, ze mój ojciec został oddelegowany do pracy w tym mieście. Nie potrafiłem zaakceptować zawistnych spojrzeń, obserwowania i wiązanek słów zaczynających się na "k" wypowiadanych głośno nawet przez kobiety w miejscach publicznych. Na szczęście od razu po liceum wyprowadziłem się z tego beznadziejnego miejsca. I tak zrobili wszyscy w moi wieku, których znałem. Za kilkadziesiąt lat to będzie wioska zamieszkała przez kilkuset staruszków wśród ruin bloków, których nawet nie będzie się opłacało wyburzyć z powodu braku pieniędzy w budżecie.

Kutno nie ma przyszłości. Nie mieszkam w Kutnie od około 10 lat, czyli odkąd wyjechałem na studia. Przyjeżdżam tu jedynie by odwiedzać rodzinę. Obserwując rynek pracy, a także porównując oferty dla mojej branży, widzę wyraźnie, że niestety w Kutnie nie czekałaby mnie żadna przyszłość. Szkoda. Być może nawet chętnie bym wrócił, ale nie ma do czego (miłością rodzinną się nie wyżywię). Widzę również jak wielu moich znajomych z czasów szkolnych wyjechało, ich retoryka jest zresztą bardzo podobna do mojej. Młodzi pędzą za pracą i lepszymi warunkami do życia - to jest normalne aż do bólu.

Niestety - moi przedmówcy mają rację - to śmierdzące amoniakiem i świniami "miasto", widać panoszącą się patologię, chamstwo i biedę. Bluźnierstwa i prostactwo, nawet u ludzi z tzw. wyższym wykształceniem. Brud na ulicach, wszędzie butelki po ćwiartkach wódki, papiery przeganiane wiatrem i wszechogarniająca brzydota. Zabytków praktycznie wcale, zieleń która pokrywała jakoś to szkaradne miasto wycięto w pień. Rewitalizacja w tym "mieście" to obklejenie budynku styropianem, pomalowanie 3/4 obiektów w pastelowych barwach i wstawienie plastikowych okien. Kultury nie ma żadnej - jedynie grupki powiązanych słupów partyjnych obsadzonych na stanowiskach, promujących się wzajemnie i tkwiących w skostnieniu do emerytury. Ale cóż - większość wybrała "stabilizację"... Nawet kandydat na prezydenta Kutna Janusz Pawlak po przegranych wyborach wyprowadził się do Torunia. Co to za miasto, w którym nie chcą mieszkać nawet kandydaci na prezydenta. Pytanie retoryczne - ilu spośród dorosłych synów i córek prezydenta, wiceprezydentów, urzędników miejskich i powiatowych mieszka w Kutnie? To jest dramat i całkowita zapaść, nikt już nie wierzy, że w Kutnie może zdarzyć się coś dobrego. Poza tym w Kutnie śmierdzi wszędzie i codziennie. Śmierdzi z Pini, śmierdzi z oczyszczalni ścieków, śmierdzi z mleczarni, śmierdzi ze składowisk odpadów na Majdanach, śmiedzi z niewyczyszczonej kanalizacji. Oprócz tego śmiedzi obornik rozrzucany przez rolników na polach koło Kutna, kiedy zawieje wiatr, smród staje się nieznośny nawet w centrum. Zimą oprócz tego wszędzie śmierdzi dymem, a ludzie masowo zaczynają chorować na choroby układu oddechowego. Kutno jest beznadziejnym miejscem do życia. Nie ma żadnej zalety, a same wady. Ani dobrej pracy, ani ciekawej architektury i zabytków, ani rozrywki na poziomie, ani przyrody, ani czystych i zadbanych ulic, ani czystego i świeżego powietrza. W Kutnie nie ma nic. Dlatego nie dziewię się, że młodzi ludzie masowo wyprowadzają się z Kutna - nawet 1000 osób rocznie. Zostaną emeryci (którymi nie będzie miał się nawet kto opiekować) i Ukraińcy.

A rzeczywistość jest taka, że Kutno ma najwyższy wskaźnik bezrobocia w woj. łódzkim... No, ale jeżeli chodzi o innowacyjność - tu przodujemy... Choćby takie ciągi pieszo-jezdne ze słupem pośrodku - cóż za inwencja ! Generalnie - jak inni, wypowiadający się w tym temacie - krytycznie oceniam szanse na dynamiczny rozwój miasta i regionu. Z zastrzeżeniem: potencjał jest - doskonała lokalizacja blisko ważnych arterii komunikacyjnych, rozbudowana strefa przemysłowa, spore zasoby siły roboczej, etc... Problemem jest skostniały przez lata aparat administracyjny. Zasiedziałe "od wieków" władze, wybierane głównie głosami podległych urzędników, ich rodzin i znajomych w nadziei, że bez perturbacji doczekają emerytury na swoich posadkach... Zaklęty krąg bez wizji rozwoju i tkwiący w totalnej stagnacji... Ale przecież obsadzą nam krzaczkami nieużytki nad Ochnią (która ma charakter raczej kanału ściekowego niż naturalnej rzeki) i wybudują bunkier z betonowym klepiskiem - kolejnym w centrum miasta... Ciekaw jestem, że nikt nawet nie zająknie się, że pomimo 7 mostów nad dzielącą miasto rzeką mamy Kutno i "Kutno za torami". Bo północną i południową część miasta łączy tylko wiadukt na Łęczyckiej i na Troczewskiego. Bo ul. Bitwy pod Kutnem właściwie wyprowadza ruch poza miasto a nie do południowej jego części. Z dojazdem do tzw. "strefy" jest jeszcze gorzej - zasiedziałe władze latami nic nie zrobiły w tej kwestii. Marna, prowincjonalno-świetlicowa oferta kulturalno-rozrywkowa, słabo ze służbą zdrowia, praktyczny brak terenów rekreacyjnych, słabiutka oferta edukacyjna... Kogo to miasto jest w stanie przyciągnąć lub nawet zatrzymać ? Tlą się we mnie jeszcze resztki nadziei, że mieszkańcy kiedyś się obudzą i zacznie się wietrzenie korytarzy i biur... Póki co jednak - beznadziejna stagnacja okraszona propagandą sukcesu...

Mieszkańcy się nie obudzą, bo w ostatnich wyborach wybrali odwiecznego króla i jego świtę prawia 70% poparcia. Niewiele mniej niż dostają kacykowie na Białorusi czy w Rosji, a tam to dopiero jest kraina różami kwitnąca! Ogólnie Kutnem rządzi specyficzna (a raczej niespecyficzna, ale nasilona bardziej niż gdzie indziej) polaczkowatość i chamusiowatość, mentalność niewolników i chłopów folwarcznych. Ludzie gnuśni i mułowaci, bez jakichkolwiek pomysłów i inicjatywy, czekający na to, aż ktoś im rzuci ochłapy ze stołu pana, zawistni, zazdrośni, małostkowi. Niezainteresowani zdobywaniem wiedzy i umiejętności. Bardziej im zależy na upokorzeniu, poniżeniu innych niż na znalezieniu możliwości osiągnięcia sukcesu.

Zawsze takie rankingi mnie bawią. O ile taka Łódź faktycznie mocno brnie do przodu i rozwija się np. w IT, tak Kutno rozwija się... poprzez powstawanie nowych hal produkcyjnych i marketów, gdzie przeciętny pracownik zarabia około 2000zł. Pewnie, że żaden z inwestorów nie jest smutny z tego powodu, ma dostęp do taniej siły roboczej i w dłuższej perspektywie czasu nic w tej kwestii się nie zmieni, bo Kutno nie ma obecnie potencjału na przyszłość, żadnej alternatywy, która stanie się głównym nurtem. To taki punkt tranzytowy w postępującej urbanizacji, jedyne co tutaj się rozwinie w przyszłości to linie kolejowe do Łodzi i Poznania . No i może jakaś nowa linia autobusowa, żeby pracownicy spoza Kutna mogli na strefę dojechać, jak już z Kutna wszyscy pouciekają.

Efektywnośc kosztowa - bardzo ładny eufemizm. A chodzi po prostu o to, że jesteśmy tańsi niż Chińczycy, tańsi niż Meksykanie, tańsi nawet niż Ukraińcy. Jesteśmy zwykłymi cywilizacyjnymi pariasami od krojenia mięsa, sprzątanie gnoju po świniach, pakowania chispów to tubek i jazdy wózkami widłowymi.

Chipsów, kuźwa, do tubek - tam mi się przejęzyczyło się. W czołowej kucienkowej inwestycji za miliard trzysta milionów. Budżet miasta ma z tego ochłap, mieszkańcy jeszcze mniej. Poziom emigracji młodych z Kutna to nawet 1000 osób dziennie, i mają rację, bo życie w Kutnie to życie stracone, a życie ma się jedno.

Nie dziennie tylko rocznie. Po prostu nie jestem w stanie zachować spokoju, kiedy czytam te bzdury od Wydziału Propagandy UM.

Tania siła robocza.

Widać naprawdę że Kutno się rozwija. Powstają nowe hale jest praca i to naprawdę dobrze płatna 8-10tys. przy 40 godz tygodniowo . Wystarczy mieć tylko pojęcie do tego co się robi, a wcześniej zdobywć odpowiednie wykształcenie kierunkowe, szkolić się, uczyć języków. Ale każdy ma przecież wybór, jak się nie chciało uczyć i starać o lepszą pracę, to proszę teraz nie narzekać że praca za 2 tys. I nie trzeba mieć znajomości tylko chęci do pracy.

ŁSSE to nie Kutno. Kutno się nie rozwija, raczej stoi w miejscu.

Sorry, ale nawet gdyby mi zapłacili 10 tysięcy miesięcznie w którymś z tych zakładów, to i tak wolę spokojnie pracować w przysłowiowym korpo w Warszawie za 8 tys. miesięcznie niż zapieprzać fizycznie w jakiejś hali. Wbrew memom internetowym to stabilna praca, pewna pensja, różne dodatkowe benefity, z których w dodatku jest gdzie skorzystać, nie tak jak w Kutnie, gdzie nawet prywatne ubezpieczenie zdrowotne od firmy się do niczego nie przyda, bo przychodnie te same co na NFZ z tymi samymi kolejkami. Widać, że na tym forum piszą ludzie bez ambicji, których zadowoli nawet jazda na szmacie w Anglii, o ile wpadnie im coś powyżej tej polskiej średniej krajowej.

Rozwija to ci się wrzut na mózgu.dlaczego nie wymieniłaś nazwy tego zakładu i stanowiska?

To miasto bandy tłustych kotów i wynędzniałych sterroryzowanych, wzajemnie się gryzących myszy...

Co za bzdury, większych nie słyszałem...

Świetna informacja brawo Kutno

Jak tak źle jest to po co tu siedzicie? Przecież w innych miastach jest eldorado, nikt za 2k nie pracuje, wszyscy za więcej, zresztą w innych miastach w ogóle się nie pracuje, siedzi się , a pieniądze same wpadają do portfela, wszedzie są autostrady, mili ludzie jest pięknie, no ale niestety to Kutno takie słabe.. Czasami nie wiem czy na tych forach wypowiadają się same dzieci do lat 7 czy niedorozwinięci dorośli, którzy odbijają sobie to że właśnie pracują za niecałe 2k i do niczego innego się nie nadają.

Macko - nie musisz nikogo zachęcać... Właśnie w tym problem, że coraz więcej osób, chcących od życia czegoś więcej wyjeżdża na zawsze z tego miasta. Wyjeżdżają zdobywać wykształcenie i nie wracają, wyjeżdżają żeby zdobyć bardziej atrakcyjne miejsca pracy, wyjeżdżają żeby pełniej żyć... To takie trudne do zrozumienia ?

Stawiam raczej na niedorozwiniętych dorosłych. W dzieciach nie ma tyle żółci.

Macko więc zanim będziesz obrażał ludzi którzy mają prawo wypowiedzieć się,chętnie poczytam co Ci się podoba w Kutnie,czego mogą nam zazdrościć inni .Śmieszy mnie trochę Twoja euforia.w czasie debaty w radio Łódź sam Burzyński przyznał że inwestycje stanęły i będzie ciężko je zrealizować a tu proszę takie wyróżnienie.

Kutno miastem przyszłości z pracą na strefie za 2k netto, a jak chcesz więcej, to nie wychodź z pracy i pracuj jak biały murzyn dzień w dzień. Dla inwestorów z pewnością miasto idealne, bo tylko tutaj ludzie są zdolni pracować za takie pieniądze.

młodzi Kutnianie wracajcie z powrotem do naszej małej ojczyzny.mamy fontannę, bombkę i nawet rowery.dużo jest tanich nowych i pustych mieszkań które czekają abyście w nich zamieszkali.praca leży na ulicy głównie ta dobrze płatna.miasto postarało się o 3-pasmowy wjazd i wyjazd że strefy.Kutno się rozwija!!!.

Kutno mistrzem Kutna!

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także