Rejestracja i logowanie

Kutno straci swój zabytek?! Ciąg dalszy sagi z Pałacem Saskim

Wydarzenia 18-10-2019 Autor: toza
32

Informowaliśmy już na naszych łamach, że władze miasta muszą znaleźć ponad 10 mln zł po tym, jak straciliśmy dofinansowanie na rewitalizację Pałacu Saskiego. Wszystko rozchodzi się o tzw. substancję zabytkową, której w Pałacu Saskim po zakończeniu rewitalizacji będzie mniej niż pierwotnie zakładano. Zdaniem władz Kutna nie dało się tego przewidzieć przed rozpoczęciem prac. Czy to wszystko może sprawić, że Kutno straci nie tylko wielomilionowe dofinansowanie ale również, że Pałac Saski zostanie wypisany z rejestru zabytków?

Przypomnijmy, że procedura konkursowa zakładała, że Pałac Saski po rewitalizacji będzie miał nie mniej niż 70 proc. substancji zabytkowej. To był jeden z podstawowych warunków, bez jego spełnienia przejście procedury formalnej w ogóle nie byłoby możliwe. Przed rozpoczęciem prac wszystkie ekspertyzy wskazywały na to, że uda się go spełnić, dlatego wniosek Kutna o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego został „klepnięty” i robotnicy wreszcie mogli wejść na plac budowy.

Dopiero w trakcie prac okazało się, że część budynku jest zniszczona w dużo większym stopniu niż się wydawało. Miasto poprosiło Urząd Marszałkowski o odstąpienie od warunku wbudowania z powrotem tych 70 proc. substancji zabytkowej. Urząd Marszałkowski się nie zgodził. Miasto musiało więc odstąpić od umowy, a ponad 10-milionowe dofinansowanie przepadło. Teraz władze muszą szukać tych pieniędzy w innych miejscach. Wszystko szczegółowo omawiano w trakcie specjalnej konferencji prasowej (KLIK).

Dziennikarze pytali, czy fakt, że przebudowany Pałac Saski nie będzie miał 70 proc. substancji zabytkowej sprawi, że budynek ten przestanie być zabytkiem.

- Traktując to w ten sposób – należałoby z rejestru zabytków wykreślić wiele budynków w Warszawie odbudowywanych po wojnie. Tutaj istotny jest charakter obiektu i to, czym ten obiekt będzie po rewitalizacji – mówił Piotr Stasiak z Muzeum Regionalnego w Kutnie.

Tym samym uspokajał – nie ma obaw, że Pałac Saski przestanie być zabytkiem. Mówił także o programie konserwatorskim, który zakłada, że rekonstruowane części Pałacu mają być wykonane z tradycyjnych replik materiałów (drewna i cegły).

Wija Łukomska (naczelnik wydziału inwestycji UM) dodała, że prowadzone są bardzo dokładne inwentaryzacje tego, co jest rozbierane.

- Prowadzimy segregację tego drewna, każdy element jest oznakowany. Po segregacji drewno poddawane jest impregnacji, następnie robimy plan montażu – wskazujemy, które elementy drewniane się nadają i gdzie one trafią. Zasada jest taka, że powinny trafić w to miejsce z którego je zdementowano – mówiła W. Łukomska.

To oznacza, że obok starych elementów mogą pojawić się nowe (repliki). To samo dotyczy cegieł – nie wszystkie nadają się do ponownego wykorzystania, dlatego na podstawie starej receptury mają być wykonywane nowe cegły. Łukomska podkreślała jednak, że czynione są starania, żeby zachować jak najwięcej substancji zabytkowej.

- Dodam, że konserwator zabytków cały czas jest obecny ze swoją ekipą na budowie. Narzuca nam bardzo restrykcyjne procedury, gdzie każdy fragment, który może być zachowany, jest poddawany różnorodnym zabiegom. Stosowana jest cała procedura związana z odnową zabytków – mówił wiceprezydent Zbigniew Wdowiak.

Różnica względem założeń jest taka, że substancji zabytkowej w Pałacu Saskim będzie poniżej 70 proc. Zbigniew Wdowiak mówił, że w przypadku rewitalizacji obiektów zabytkowych takie „niespodzianki” często mają miejsce.

- My mieliśmy tę niefortunną sytuację, że procedura konkursowa bardzo precyzyjnie określała, że 70 proc. substancji zabytkowej musi być zachowana. Takie zjawisko jak u nas miało miejsce w wielu miastach w Polsce w trakcie odnawiania zabytków - przy dokładniejszych badaniach, przy przystąpieniu do renowacji okazywało się, że stan zabytku jest dużo gorszy, niż wskazywały na to pierwotne odwierty, próbki itd. - dodał Z. Wdowiak.

Przypomniał, że przy okazji renowacji Kolegiaty w Tumie okazało się, że jej stan jest znacznie gorszy niż się wydawało. Przez to wszystko trzeba było przeznaczyć znacznie większe środki finansowe na realizację tego zadania..

-  U nas niekonieczne wpłynie to na zwiększenie finansowania, ale problem polega na tym, że nie uda się spełnić założenia z Regionalnego Programu Operacyjnego mówiące o zachowaniu 70 proc. substancji zabytkowej. Chciałbym dodać, że przed podjęciem prac na obiekcie byliśmy w kontakcie z naprawdę najlepszymi fachowcami w Polsce – podkreślał Z. Wdowiak.

Wiceprezydent wymienił, że jednym z ekspertów był Ulrich Schaaf, który pomagał przy renowacji świątyń w Świdnicy i Jaworze. Z. Wdowiak określił je mianem najbardziej znanych budynków architektury drewnianej w Polsce.

Konsultowano się także z prof. Jerzym Jasieńko z Politechniki Wrocławskiej. Niestety – okazało się, że pierwotne badania odbiegają od tego, co zastano już w trakcie przebudowy.

O rewitalizacji Pałacu Saskiego i o tym, jak władze miasta „załatają dziurę finansową” po utracie ponad 10-milionowego dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego będziemy na pewno informować.

komentarze (32)
Dodaj komentarz

„przed podjęciem prac na obiekcie byliśmy w kontakcie z naprawdę najlepszymi fachowcami”. To może mieli ubezpieczenie i może mogą teraz odpowiadać za swoje ekspertyzy?

Gdyby pobudowana to dwa lata temu to bylo by oki. Ta ekipa rzadzaca miastem kutno nie nadaje sie juz. Czas na mlodych.

Ekspertyza jak sama nazwa zakłada powinna być robiona przez eksperta. Jeśli takowy gość, podpisy i pieczątki zapewne są, stwierdził, iż 70 procent jest do uratowania to odpowiada za to. Przy braku pewności powinien takową informację zamieścić lub stwierdzić - to będzie tylko 60% lub mniej- , w powyższym wypadku, jeśli artykuł opisuje stan faktyczny, to było poświadczenie nieprawdy. Prokuratura powinna sprawdzić to zamiesznie, pieniądze potrzebne są na leczenie ludzi, drogi i ważniejsze rzeczy niż rachunki pseudoekspertów.

Może dołoży się Pini wszakl prowadził interesy w tej metropolii? Wielce szanowny administratorze KCI proszę nie usuwać tego wpisu tak jak poprzednio!

Panowie eksperci powinni oddac kasę za tą nietrafną ekspertyzę.

Ludzie,jaka kur...zrzutka? Zamiast pakować pieniądz w rudere trzeba zbudować wiadukt na Starej Wsi,,,wtedy będzie można powiedzieć że prezydent zrobił wreszcie coś dla kierowców

Zaorac najlepiej kutno bo i tak tu mieszkamy za kare

Kasę się bierze a odpowiedzialności zero .Nic się nie zmienia w Polskiej rzeczywistości.Przykro na to patrzeć.

Rence precz, od precza.

Szkoda, fajnie by to wyglądało, swoją drogą sprawa tego pałacu jest już nudna i gdy w koncu uda się go zrewitalizowac, to nie będzie już cieszyć.

Udało się zapłacić kolegom z publicznych pieniędzy, a teraz to sprzedajmy w dobre ręce.

Zbudować replikę ,będzie wygladał tak samo a kosztował duuużo mniej.

Przecież to będzie replika. Z zabytkiem to nie będzie miało nic wspólnego.

Dokładnie.

" Ja wam wójta nie wybierałem", "No co ja mogę" , Ale to już było i nie wróci więcej- mam nadzieję.

Okresu saskiego w Polsce nie da się wymazać, ale hołdować im to gruba przesada. Sasi zrobili Polsce bardzo dużo krzywd i czczenie ich kultury za nasze pieniądze to kompletny brak godności. Trochę szacunku dla siebie.

Nie lubię robić ludziom krzywdy, ale ktoś chyba powinien za to beknąć. 10 mln z publicznych pieniędzy to nie jest jakiś tam "pikuś", na który można "po ludzku" przymknąć oko.

Jeszcze przyznają sobie nagrody

Kochani jest fajny pomysł z z tą zrzutką- popieram tylko jest u mnie jeden problem.wczoraj licytowałem majtki komornicze dla swojej starej i nie mam już wolnych środków więc jak ktoš może niech wpłaci za mnie -będziemy wdzięczni.

Niech galerie jeszcze jedna zbudują

A wystarczyło żeby Urząd Marszałkowski zgodził się na przyznanie tych pieniędzy. No ale PiS woli zniszczyć Polską historie żeby łatwiej było im sprzedać nasz naród ruskim. Prawica ma nas Polaków w ****.

Ta wszystkiemu winien jest PiS z Jarkiem na czele, siedzi w Warszawie i tylko kombinuje jakby tu zaszkodzić władzom Kurna. Kolego urojenia można leczyć.

Jak lewak to nie Polak.Chyba że taki trochę niedoważony.

Taki w pełni nienormatywnie sprytny.

wróg komuny, kim ty w ogóle jesteś? Po twoich wpisach odnoszę wrażenie, że jakimś zakompleksionym małym człowieczkiem, który poza własnymi roszczeniami i życzeniami oraz różnymi teoriami spiskowymi nie ma absolutnie nic do powiedzenia. Jesteś wyborcą prawicy? Dlaczego mnie to nie dziwi...?

Czytaj ze zrozumieniem a nietylko PIS i zris, lewakom zupełnie już odwala

ktoś chyba ocenił stan tego co zostało i były przygotowany kosztorysy za nie małe pieniądze. Jaki sen było to odbudowywać jak na oko widać, że to same ruiny. Szkoda, że doszczętnie nie spłonął. 15 lat przechodziliśmy obok kupki drewna przykryte ohydnymi blachami a teraz z naszych podatków mamy za to wybulić 30 mln i jeszcze mało. Zrównać z ziemią i postawić piękny nowy budynek za pół ceny. Ktoś za to powinien zapłacić.

Myślenie z PRL.

Zburzyć, i postawić hotel na godziny, będą dochody.

no nie jak zwykle brak winnego urzędnicy powiedzieli ups nie udało się od tak i nic się nie stało !!

Ten kto wykonał tę ekspertyzę odstawił fuszerkę albo specjalnie ją tak wykonano, żeby miasto dostało dofinansowanie. I teraz pieniądze podatników 2 razy poszły w błoto. Raz na ekspertyzę, a drugi 10 mln trzeba szukać w budżecie miasta, gdzie ta kasa starczyłaby na budowę Zielonej Osi bez rozarium.

Zburzyć i zaorac.

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
CISZA WYBORCZA!!! - Trwa od północy 10.07.2020r do zamknięcia lokali wyborczych, czyli niedzieli 12.07.2020r godz.: 21:00.

Zakazane jest rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Zakazana jest agitacja w internecie - nie można publikować informacji o kandydatach, ani sondaży.

Naruszenie lub złamanie ciszy wyborczej według polskiego prawa jest wykroczeniem zagrożonym grzywną (art. 498 Kodeksu wyborczego). Jej wysokość jest uregulowana w Kodeksie wykroczeń (art. 24) i może wynosić od 20 zł do 5 000 zł.

Za publikację sondaży przed zamknięciem lokali wyborczych grozi grzywna od 500 tys. zł do 1 mln zł. Prosimy więc o kulturalne wypowiedzi bez łamania ciszy wyborczej, aby policja nie prosiła nas o Wasze dane i żeby nikt nie narobił sobie problemów :)

Czytaj także