Rejestracja i logowanie

Lekarze i pracownicy szpitala są przekupywani?! Dyrektor: „Nie ma miejsca na tego typu postępowania”

Wydarzenia 12-10-2017 Autor: mk
7
Lekarze i pracownicy szpitala są przekupywani?! Dyrektor: „Nie ma miejsca na tego typu postępowania”

Szokujące informacje dotyczące łęczyckiego szpitala. Jak informuje jeden z Czytelników, w placówce ma dochodzić do regularnego przekupywania personelu przez właściciela jednej z aptek. Częste wizyty przedstawiciela, torby upominków i przypominanie o tym, gdzie kierować pacjentów – takie praktyki podobno mają miejsce w szpitalu.

Z kolei dyrektor Andrzej Pietruszka kategorycznie zaprzecza jakoby sytuacja miała miejsce i odpowiada wewnętrznym zarządzeniem, które zabroni uprawiania samowolki przez przedstawicieli firm farmaceutycznych. 

Do naszej redakcji dotarło pismo, w którym autor podaje, że lekarze i pracownicy szpitala są zachęcani przez przedstawicieli firm farmaceutycznych, a nawet właściciela jednej z aptek, aby kierowano pacjentów właśnie do niej. 

- Patrzę na to wszystko od dłuższego już czasu jak zachęcani są lekarze naszych poradni specjalistycznych przez różnych posłańców: przedstawicieli firm dbających o nasze prawidłowe leczenie, aby zwiększyć sprzedaż swoich produktów – czytamy w piśmie – Szczególnie aktywna jest właścicielka nowo utworzonej apteki na terenie naszego szpitala. Regularnie odwiedza gabinety lekarskie, nie tylko na pierwszym piętrze, ale w całym szpitalu roznosząc torby upominków. 

Autor pisma pisze też, że jest pracownikiem szpitala i sam otrzymuje przypomnienia o tym, gdzie ma kierować pacjentów. 

- Nam też coś niekiedy zostaje zostawione: słodycze, kawa itp. i prośba gdzie mamy kierować pacjentów po wykup leków. Otrzymujemy także od pracowników szpitala sugestie, delikatnie powiedziane, co mamy mówić pacjentom w tych sprawach i gdzie powinni iść po leki – pisze autor i podaje nazwisko jednego z dyrektorów, który ma być niezwykle aktywny w „wielokrotnym przypominaniu”. 

Zarzuty są poważne. I do sprawy poważnie podszedł dyrektor Andrzej Pietruszka, który mówi, że zna sprawę i przeprowadził własne śledztwo, gdyż wcześniej do niego dotarło podobne pismo. 

- Muszę w sposób jednoznaczny się odnieść, ponieważ miałem to szczęście, że taki anonim trafił już wcześniej do mnie i mogłem dokładnie się do niego ustosunkować. Tam padają zarzuty do właściciela sieci aptek, że są rozdawane prezenty tutaj. Ja tego zupełnie nie zbagatelizowałem i jestem przekonany, że firma, po moich wcześniejszych rozmowach z lekarzami i paniami na diagnostyce z zakresu pań rejestratorek, które jednomyślnie się opowiedziały za tym, że nikt żadnymi paczkami i podarunkami nie przekupuje personelu, w ogóle nie pojawia się. 

Dyrektor wyjaśnia, że apteka znajduje się w na tyle wygodnym miejscu, że nie potrzebuje reklamy. Jak mówi, jemu samemu zdarza się tam kupować, a ponadto apteka jest bardzo dobrym płatnikiem. 

- Jestem przekonany, że apteka broni się sama. Podam swój przykład: jak mam kupić jakieś leki, to idę tutaj i następnie wsiadam do samochodu i wyjeżdżam z pracy. To wygodne miejsce.  Z tego co wiem, ta apteka nie ma żadnych problemów z wnoszeniem opłaty za dzierżawę pomieszczeń. Za 120 metrów powierzchni, oni płacą nam około 20 tysięcy zł brutto, co znaczy w skali roku 240 tysięcy zł. 

Jak podkreśla Andrzej Pietruszka, przyjrzał się sprawie. Postanowił jednak pójść o krok dalej i wydał wewnętrzne zarządzenie, które jasno mówi o tym, że przedstawiciele firm farmaceutycznych mogą przebywać na terenie szpitala tylko i wyłącznie po uzyskaniu wcześniejszej zgody od dyrekcji. 

- Pomimo faktu, że to anonim, postanowiłem się nad tym pochylić i przygotować zarządzenie dyrektora dotyczące zasad odwiedzania przez firmy farmaceutyczne naszego ZOZ-u. To zarządzenie głosi, że jeżeli ktokolwiek z firm farmaceutycznych chce cokolwiek promować, ma zgłosić się do dyrekcji, dyrekcja wyraża zgodę lub nie. Jeśli ktoś z firm będzie chciał pójść górą, to pracownik szpitala nie będzie miał prawa z nim bezpośrednio rozmawiać. Ma prawo odesłać go do dyrekcji. Jak wówczas uzyska zgodę to ok, a jak nie, to niestety, przykro mi – tłumaczy dyrektor - Jeśli przedstawiciel będzie miał interesujący produkt, to będzie można zorganizować szkolenie dla lekarzy i personelu, ale poza godzinami pracy, w dni robocze bądź wolne od pracy, a ja jako dyrektor chcąc wychodzić na potrzeby edukacji personelu, mogę się zgodzić.

Dyrektor Pietruszka mówi też o przeprowadzonej rozmowie z – wymienionym w piśmie – innym dyrektorem, który miał zaprzeczyć jakoby taki proceder miał miejsce. Kończąc, Andrzej Pietruszka zaznacza, że zależy mu na bardzo dobrej jakości usług, a szpital nie będzie miejscem na nieetyczne zachowania. 

- Wraz z moim zastępcą ds. medycznych przeprowadzaliśmy rozmowy z personelem, jednocześnie informując, że na koniec wydamy takie zarządzenie. Życie nas uczy pewnych rozwiązań. Rozmawiałem o tym także z dyrektorem, który kategorycznie zaprzeczył, a ja mu wierzę. Tak po ludzku. Kogoś łatwo jest oczernić, ale trudniej jest go uwolnić od zarzutu. Uważam, że to jest szpital, może nie idealny, ale szpital, który chce być w dalszym ciągu bardzo dobrym szpitalem i który chce świadczyć bardzo dobrą jakość usług dla naszych pacjentów i nie ma miejsca na tego typu postępowania, niezgodne z prawem, nieetyczne i niemoralne – zakończył dyrektor. 

Zarządzenie wewnętrzne zostało wydane. Od teraz przedstawiciele firm farmaceutycznych muszą uzyskać zgodę od dyrekcji, aby móc reklamować swoje produkty. 

komentarze (7)
Dodaj komentarz

Mnie większymi paczkami pod choinkę przekupują.

Nie oszukujmy sie To pacjenci zapoczatkowali takie atrakcje A to jajaka a to kaczuszka czekoladki alkohol O kasie nie wspomne To czemu maja tego nie robic aptekarze

nie ma hahahahahahahahahahahahahahaha

czlowiek chory zamiast zapisac mu lek jaki powinien byc dopasowany to przepisuja taki jaki dadza im akwizytorzy .pamietam ze do lekarza czekalam dlugo a tu na galowo przychodzili do lekarza jacys mlodzi i wchodzili bez kolejki bo mieli zaprezentowac jakis tam lek a ty czekasz juz 2 h by sie dostac potem wchodze do lekarza i lekarz wciska jakis lek ktory na mnie nie dziala a chcialam taki jak zawsze

Ciekawe jak jest w Kutnie szczególne przy powiązaniach lekarz- aptekarz,co na to pacjenci?

Jakbyś był z branży medyczno - farmaceutycznej to byś wiedział a nie głupie pytania zadajesz na forum . Podpowiem Ci idz do przychodni na Sienkiewicza i zobacz jaka nazwa apteki oprawiona w rame jest przy wejściu emoji za darmo nie reklamuja wiec wnioski wyciągnij sam xd

Jak w "Botoksie" Patryka Vegi

dodaj komentarz
Czytaj także