Rejestracja i logowanie

Miasto nie dołoży miliona do Budżetu Obywatelskiego. Prezydent wyjaśnia dlaczego

Wydarzenia 10-01-2019 Autor: toza Foto: archiwum, facebook
18
Miasto nie dołoży miliona do Budżetu Obywatelskiego. Prezydent wyjaśnia dlaczego

W naszym mieście funkcjonuje od kilku lat i ciszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Mowa o Kutnowskim Budżecie Obywatelskim, dzięki któremu udało się zrealizować wiele inwestycji, które w głosowaniu zostały wybierane jako te najbardziej oczekiwane. Może więc warto dołożyć nieco środków, by mieszkańcy mogli mieć jeszcze większy wpływ na to, co dzieje się w Kutnie? Niestety, póki co to niemożliwe. Dlaczego?

Na początku grudnia Wojciech Ziółkowski z Nowoczesnej złożył wniosek dotyczący zwiększenia finansów przeznaczonych corocznie na realizację Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego. W. Ziółkowski apelował, by miejskie władze na KBO przeznaczały 2 mln. zł.

Jak informuje prezydent Kutna, Zbigniew Burzyński, wniosek został odrzucony. Z jakiego powodu?

- Po pierwsze ustawodawca narzuca obowiązek utworzenia budżetu obywatelskiego wyłącznie gminom będącymi miastami na prawach powiatu. Zatem realizujemy budżet obywatelski teraz i wcześniej przede wszystkim z własnej woli i przekonania, że ta forma konsultacji spraw publicznych jest doskonałym narzędziem budowania społeczeństwa obywatelskiego – pisze w odpowiedzi Zbigniew Burzyński.

Dodaje, że według przepisów prawa minimalny poziom wysokości budżetu obywatelskiego to 0,5 proc. wydatków gminy zawartych w przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu. W przypadku Kutna było to 184 191 392,40 zł.

- Zatem nieznacznie, ale jednak przekraczamy standardy obowiązujące w tym zakresie, gdyż kwota graniczna to 920 956,96 zł – stwierdza prezydent.

Zauważa także, że miasto realizując projekty KBO często spotyka się z sytuacją, że koszty realne przewyższają szacunkowy kosztorys i wydatkowane środki są większe niż proponowane. To pokłosie sytuacji na rynku pracy i rynku budowlanym.

- Ze względu na fakt, iż Kutnowski Budżet Obywatelski będzie realizowany według nowych zasad ustawy o samorządzie gminnym, w miesiącach styczniu i lutym będą podejmowane najważniejsze decyzje związane z organizacją i finansowaniem KBO. Rozważymy wówczas możliwość zwiększenia budżetu, m.in. z inicjatywy Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta na projekty różane, dedykowane wdrażaniu strategii marki Kutno-miasto róż. Niestety, już w tym momencie mogę stwierdzić, że nie będzie realnym zwiększenie środków KBO aż do kwoty 2 milionów złotych. Przemawiają za tym ograniczone możliwości budżetu miasta ze względu na bardzo rozbudowany program inwestycyjny, w tym realizację strategicznych projektów unijnych w Kutnie oraz wzrost wydatków na oświatę nie kompensowanych subwencją oświatową. Pański głos traktujemy jako jeden z wielu, które pojawiły się w toku konsultacji z mieszkańcami – pisze Z. Burzyński.

Poprosiliśmy Wojciecha Ziółkowskiego o krótki komentarz do stanowiska Urzędu Miasta w tej sprawie.

- Dziwię się takiej decyzji, ponieważ w kampanii wyborczej Pan Burzyński obiecywał więcej środków finansowych na inicjatywy obywatelskie - mówi nam W. Ziółkowski.

A jak nasi Czytelnicy oceniają tę sprawę?

komentarze (18)
Dodaj komentarz

Arogancja tej władzy nie ma już żadnych granic. Jawna kpina ze społeczeństwa: MY wiemy lepiej, co jest WAM potrzebne. A jeśli ustawa czegoś nie narzuca, to my tego nie zrobimy, bo nam się chce. Ociemniałe społeczeństwo za 5 lat znowu z kartami w zębach i na kolanach pójdzie do urn, oddając 65% głosów na bezsilnego dziadka. Takie mamy społeczeństwo, więc na zmiany się nie zapowiada.

To było do przewidzenia. Słaby Burzyński, starzec, prawie na łożu już śmierci, a ekipa jego mizerna, więc nic się nie dzieje, a naobiecywał, naobiecywał...że ho, ho!!! Gdzie są darmowe posiłki dla dzieci w szkołach, gdzie darmowa komunikacja? Ja się pytam Pana, Panie Burzyński?! Gdzie?

To jest wielka sztuka pogodzić się honorowo z klęską. Niektórzy nie potrafią.

To prawda, strasznie promowany był program wyborczy pana Burzy, a teraz chyba brak honoru by zrealizować obietnice, straszna to klęska.

Przy okazji. Czy na okres zimy nie powinno się schować rowerów aby nie rdzewiały?

3/4 rowerów do ogrzewanego garażu. Pozostałe wymiana na opony zimowe. Kto odpowiada jeżeli wpadnę w poślizg na wypożyczonym rowerze bez zimowych opon. Do rowerów też są dedykowane opony zimowe !

2 miliony to minimum, zgadzam się z panem w pełni, ważne jest żeby to mieszkańcy sami decydowali.

Ziółek to krzykacz i pieniacz.

Zawsze mówi w sposób spokojny i wyważony, nazywasz go pieniaczem za to, że się nie boi upomnieć o coś pożytecznego dla mieszkańców? Jemu zależy na mieście i mieszkańcach i to się przekłada na czyny. Trzymam kciuki i oby się nie przestraszył tych co mu kłody pod nogi rzucają.

Co się tak upadłości na tego szkółka przyczepie się do kogo innego on jest w porządku i dużo robi!!!

gramatyka ???????????????????

Panie Burzyński co z Kutnowianką .podobno piłeczka jest teraz po pana stronie.tak ciężko sięgnąć po miliony które są na wyciągnięcie ręki. ?jeżeli coś jest robione w tej sprawie to może te pana media mogłyby łaskawie poinformować.

Widać że urzędasy z miasta przed zakończeniem pracy zdążyli jeszcze pohejtować Ziółkowskiego. Ale za co? Że pokazuje prawdę i walczy o lepsze warunki życia dla mieszkańców? Powinniście cieszyć się, że są w tym mieście ludzie którzy chcą jeszcze coś zrobić dla innych. Ale takich zawsze się najbardziej atakuje bo są niewygodni.

Pan Ziółkowski ma rację. Popieram!

Ziółek chociaz byś się dwoił i troił to i tak nikt już cię nie wybierze. Ludzie mają cię dość. Żadna karma dla psiaków czy promocja w radio Q nie pomogą. Może ty kampanię robisz pod wybory parlamentarne? Wysoce prawdopodobne...

A właśnie że wybierze, chociażby ja. Zrobił świetny wynik w wyborach, dużo lepszy niż nawet słynny Serenda.

Wybory się skończyły

maraton dopiero się rozpoczyna

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także