Rejestracja i logowanie

Mniej chorych na grypę, wyższa śmiertelność. „Najwięcej zgonów od 5 lat”

Wydarzenia 15-04-2019 Autor: ez.
0
Mniej chorych na grypę, wyższa śmiertelność. „Najwięcej zgonów od 5 lat”

W tym sezonie z powodu grypy i jej powikłań w Polsce zmarły 143 osoby – to najwięcej zgonów od 5 lat. Jednocześnie liczba zachorowań spadła. Analizując ostatnie tygodnie, z danych zgromadzonych przez kutnowski sanepid wynika, że zachorowalność w powiecie spadła ponad pięciokrotnie.

Na początek weźmy pod lupę liczbę osób z terenu Kutna i okolic, które zgłaszały się z grypą lub objawami grypopodobnymi. Od 1 do 25 marca zachorowalność w powiecie kutnowskim zwiększała się, natomiast w okresie od 1 do 7 kwietnia odnotowano wyraźny spadek - liczba chorych na grypę zmniejszyła się z 223 do zaledwie 41. Jak informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, w grupie chorych znacznie więcej było osób dorosłych aniżeli dzieci i młodzieży.

Grypa w tym sezonie zebrała swoje żniwo - największe od 5 lat. Jak mówią eksperci, wyższa śmiertelność wynika przede wszystkim z faktu, że za większość przypadków zachorowań odpowiada wirus A/H1N1, który niesie za sobą ryzyko bardzo groźnych powikłań. Do najczęstszych należą m.in. zapalenie płuc, angina czy zapalenie mięśni i/lub mięśnia sercowego. Na powikłania te są szczególnie niebezpiecznych dla seniorów. Zdarza się, że w niektórych sezonach epidemicznych aż 80 proc. wszystkich zgonów stanowią osoby po 60 roku życia.

Eksperci dodają, że szczepieniom, które są najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia się przed grypą powinny poddawać się głównie osoby z grup ryzyka - osoby starsze, dzieci, diabetycy, kobiety w ciąży oraz osoby borykające się z chorobami przewlekłymi.

komentarze (0)
Dodaj komentarz
dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także