Rejestracja i logowanie

Naczelny Sąd decyduje: powiat straci zamek w Oporowie

Wydarzenia 29-11-2017 Autor: jej Foto: R. Janik
29
Naczelny Sąd decyduje: powiat straci zamek w Oporowie

Od kilku lat ważyły się losy zamku w Oporowie, o którego prawa do własności walczyły Powiat Kutnowski i przedwojenni właściciele. Dziś w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie odbyła się rozprawa, która rozwiała wątpliwości.

Cała sprawa związana jest z reformą rolną z 1944r., na mocy której wielu właścicieli straciło swoje ziemie, dwory, pałace na rzecz Skarbu Państwa. Taki los spotkał również zespół zamkowo-parkowy w Oporowie wraz z 10 ha parkiem, zamkiem, domkiem szwajcarskim i domkiem neogotyckim, który odebrany został tuż po wojnie.

Karscy (Juliusz Karski, Karol Karski, Rafał Karski, Gabriela Zakrzewska, Elżbieta Radziwiłł i Maria Karska), spadkobiercy przedwojennych właścicieli oporowskiego majątku, walkę o odzyskanie zamku rozpoczęli kilka lat temu. W 2014 r. wojewoda łódzki negatywnie odniósł się do roszczeń rodziny, argumentując to m.in. faktem, że tam nie mieszkali. Później sprawa trafiła do ministra rolnictwa, który stanął po stronie obecnych właścicieli obiektu. Mieszczące się tam muzeum wniosło skargę 3 kwietnia 2015, a 7 kwietnia powiat i starosta. Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał 28 lipca 2016 wyrok, w którym oddalił skargi, wtedy powiat wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. 

Dziś Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, który oddalił skargę kasacyjną. Póki co Starostwo Powiatowe nie chce komentować sprawy.

komentarze (29)
Dodaj komentarz

On67.Wybuduj sobie kamienice to nie będziesz nicował w rynsztoku na ulicy .

Państwo by nie zabrało to by nie remontowało

teraz powiat wystąpi o zwrot kosztów utrzymania zamku.To są dopiero pieniądze dla powiatu....

A jak właściciele podliczą bezprawny wynajem przez 70 lat?

STAROSTWO!!!! oni na szpital nie mają na szkoły nie mają a pałac wykupią!!!

Miejmy nadzieję, że Starostwo Kutnowskie wykupi zamek od właścicieli i będzie tam nadal muzeum, które jest znakomicie prowadzone i należy do czołowych placówek muzealnych w województwie łódzkim oraz najlepiej zachowanym i zadbanym (!!!) zamkiem w środkowej Polsce.

Ale w czy problem , wrócimy we wszystkich prawach własności do stanu na dzień 01-09-1939 r. To 80% społeczności nie miałaby się gdzie podziać . Bo wasze ulica a nasze kamienice.

Co ty możesz o tym wiedzieć. Ja znam osobiście spadkobierców i się cieszę z ich zwycięstwa i sprawiedliwości.

Inaczej byś śpiewał, gdyby to była własność Twojego dziadka UKRADZIONA przez bolszewickie śmiecie. Mentalność masz taką samą - złodziejską!

Drabik ,ile musisz oddać prawowitym właścicielom dzierżawy za bezumowne korzystanie z zamku? Umiesz obliczyć ile powinno się płacić za postawienie kilku uli , to może teraz wysilisz się też? Jako mieszkaniec gminy Bedlno zainteresuj się ,że za marne grosze sprzedaje się tereny przylegające do gminy Państwu L. lokalnym przedsiębiorcom , a teren ten można by wykorzystać sensownie np. na parking, Reasumując pszczółki mówią , że nikomu z Was Radnych nie zależy na dobru mieszkańców powiatu kutnowskiego , bo zajmujecie się tylko bzdurami , oczywiście pilnujecie też swoich osobistych lub rodzinnych interesów( tu pszczółki mówią o wiatrakach Panie Drabik).

Ktoś wspomniał o kamienicach, że odzyskują właścicieli ale do cholery kto był właścicielem przed wojną, wcale nie Polacy tylko Żydzi których było bardzo dużo na naszych terenach, bezprawnie zostały zajęte ich majątki, dokumenty spreparowane a teraz "Wielcy Polscy Właściciele" z połową nieruchomości były takie sytuacje o których wszyscy zapomnieli

Gumolka po dojsciu do wladzy splacil zydow , wplacajac pieniadze Stana Zjednoczonym ktora miala wyplacic je zyda

Zamku wróć.!Kto odda społeczeństwu to, co łożyło na jego utrzymanie? I to w czasach wielkiej biedy? Nas też się okradało, a tym bardziej, że straty w wyniku wojny dotknęły każdego i są niewymierne. Moralnie to nie jest w porządku.

A co będzie z Panią Rau Dyrektor Muzeum? Co na to Pan Wojewoda Łódzki Pan Rau?

Noo to wielkie dzieki pani majewskiej za nie uwlaszczenie zamku w swojm czasie ani matka ani corka Te panie to pomylka

ale jakie uwłaszczenie?? na rzecz muzeum?? i co by to dało?? muzeum miałoby użytkowanie wieczyste i co z tego?? to sprawiłoby, że NSA nie orzekałoby o zasadności przejęcia własności przez SP w '44 ?? Po co rzucać hasłami których sie nie rozumie?? Wiadomo - nie znam sie, to sie wypowiem

I dobrze bo że odzyskała u tak powiat nie umiał tego zamku należycie promować. Było ich ukradziono więc należy oddać a nie zachowywać się jak paserzy

Czy zamek przed wojną miał obciążoną hipotekę? Co z zabytkami ruchomymi znajdującymi się obecnie w zamku. Nie pochodzą raczej z jego wyposażenia. Z tego co słyszałem to przed wojną była jakaś licytacja wyposażenia zamku?

Może Kucharski wygrałby tę sprawę, kto wie.

Teraz to tylko Zbigniew Zero może wystrzelać całą rodzinę właścicieli do piątego pokolenia.

Czy naprawdę już nic nie da się zrobić, żeby go nie stracić?

Karol Karski to ten z PIS czy tylko zbieżność nazwisk ???

A kto pozwolił zabrać właścicielom ich własnośc? Bardzo dobrze że odbiorą, zapraszam do zwiedzania parku , może tam zobaczyć powalone drzewa, dziko rosnące krzaki, pozapychane przepusty, zerwany mostek załatany płytą, śmierdzące stawy i fosą. Co robią zatrudnieni tam pracownicy, co robi pani dyrektor? Za co bierze niemałą pesje. Nie wspomnę już o srajacych wronach na głowy zwiedzających. Pozdrawiam

wiadomo oddać własność właścicielom, najlepiej dalej iść i jeszcze chłopów im oddać - co nie?? przecież to też była niesprawiedliwość dziejowa wielka, toć to też była własność właścicieli

Wcale się nie dziwię że Ci wrona nasrała na łeb skoro pier*olisz takie głupoty

Wystosuję oficjalne pismo do wron aby nie srały zwiedzającym na głowy, zna Pan może wroni? A teraz żarty na bok. Zamek, z tego co mi wiadomo, ma być świadectwem tego jak było kiedyś a nie pałacem godnym XXI wieku. Dlatego obecność wron jest tak jakby obowiązkowa, no chyba że znajdzie się na zamku jakiś młody i krnąbrny panicz z kuszą który dla zabawy będzie odstraszał ptaszyska. Ale nie, czekaj. To nie przejdzie bo przecież ustawa o ochronie zwierząt je chroni i młody by siedział w pace w tym naszym pięknym świecie.

No dobrze, a kto pokryje koszty utrzymania i wszystkich remontów po wojnie. Bo np moi dziadkowie, rodzice i ja teraz płacimy podatki i nie chcemy by ktoś przyszedł sobie po 70 latach na gotowe.. budynek na pewno wyglądałby zgoła odmiennie po takim czasie gdyby nie pieniądze powiatu.

Równie dobrze można napisać, kto im zwróci koszty nieposiadania zamku przez tyle lat. Mogli na tym dobrze zarabiać. Odzyskali co im wczesniej zabrano i tyle.

No i dokładnie o to chodzi. 'Dawni' właściciele/spadkobiercy, pojawiają się dziwnym trafem akurat wtedy gdy budynek zostanie odrestaurowany i wyremontowany. Kamienice jeszcze rozumiem ale zamek a szczególnie muzeum które się w nim znajduje jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego i pełni funkcje społeczne. Nie powinno być odbierane z rąk ludu.

dodaj komentarz
Czytaj także