Rejestracja i logowanie

Najstarsza kandydatka w Polsce mieszka pod Kutnem

Wydarzenia 07-11-2018 Autor: toza Foto: toza/SUTW
7

Jest jedną z trzech najstarszych osób w Polsce, które startowały w wyborach i jedną z sześciu, które skończyły 90 lat. Mowa o pani Jadwidze Poterale, która ubiegała się o mandat radnej rady powiatu kutnowskiego. Kim jest ta wyjątkowa seniorka mieszkająca w okolicach Kutna? Czym zajmowała się w przeszłości?

Najstarsi kandydaci, którzy startowali w tegorocznych wyborach samorządowych:

  • Jadwiga Poterała (wybory do rady powiatu kutnowskiego) – 91 lat
  • Janina Kwiatkowska - Korczak (wybory do sejmiku woj. dolnośląskiego) – 91 lat
  • Stanisław Kowalski (wybory do rady Sopotu) – 91 lat
  • Tadeusz Choromański (wybory do rady Ostrołęki) – 90 lat
  • Janusz Śliżewski (wybory do rady powiatu warszawskiego zachodniego) – 90 lat
  • Helena Błoch (wybory do rady gminy Dzierżonów) – 90 lat

Pani Jadwiga w dniu wyborów miała 91 lat, co czyni ją, obok dwóch innych osób, najstarszą kandydatką startującą w wyborach w skali kraju (dziś Jadwiga Poterała ma 92 lata, urodziny miała kilka dni temu). Do rady powiatu kutnowskiego startowała z list Kukiz`15 z okręgu 5 (gminy Krzyżanów, Kutno i Łanięta). Nie udało jej się jednak dostać.

Pani Jadwiga pod Kutnem mieszka od 1955 roku. Jest dowodem na to, że pesel nie ma znaczenia. Jak nam mówi, nie liczyła na to, że uda się jej zdobyć mandat.

- Nadal jestem osobą aktywną, działam chociażby w Lidze Ochrony Przyrody. Całe życie starałam się być pozytywną osobą, starałam się robić dużo dobrego dla miejsca, w którym mieszkam – żeby było tu jak najpiękniej i jak najlepiej. Sama z siebie pewnie nie starałabym się o mandat radnej. Wystartowałam w wyborach za namową znajomego – mówi nam Jadwiga Poterała.

Kim jest pani Jadwiga? To kobieta niezwykle aktywna, pełna uśmiechu i pozytywnej energii. Przez całe swoje życie pracowała z młodzieżą w kutnowskich placówkach oświatowych. Mówi nam, że zawsze była zwolenniczką „dawania młodzieży wędki, a nie ryby”.

- Zawsze zależało mi na szlachetnym wychowaniu młodzieży, by szanowała zarówno przeszłość, jak i przyszłość. Dążyłam do tego, by młodzi ludzie starali się być aktywni, nie tylko żądać na zasadzie „daj mi, daj mi”. Musimy starać się wszyscy ze sobą współpracować, niezależnie od wieku - mówi nam pani Jadwiga.

Jest słuchaczką kutnowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jest także malarką. W maju ubiegłego roku zaprezentowała swoje prace i opowiadała o swoim życiu w trakcie cyklu spotkań „Mój sposób na życie” organizowanego przez UTW. Mówiła o swoich podróżach i tym, jak ważne jest dla niej malarstwo. Pani Jadwiga, mimo niezaprzeczalnego talentu, jest osobą niezwykle skromną.

- Nie uważam się za artystkę. Malarstwo jest dla mnie odskocznią, czymś co robię, by poprawić sobie humor. Swoje obrazy traktuję jako ślad, który zostawię po sobie – mówiła wówczas Jadwiga Poterła.

Wspominała także dawne czasy – dzieciństwo, edukację w przedwojennej szkole, z wojennej młodości i z „dorosłości” spędzonej w Państwowym Domu Dziecka w Malinie k/Kutna, który był prowadzony przez męża pani Jadwigi.

Ona sama pracowała w nim formalnie jako higienistka, ale była również dla mieszkających tam dzieci wychowawczynią, opiekunką, „lekarstwem na smutki”, organizatorką ciekawych zajęć z zakresu przygotowania do samodzielnego życia oraz spędzania wolnego czasu.

Organizowała również wycieczki i rajdy rowerowe oraz, jako działaczka w Lidze Ochrony Przyrody, różne akcje uwrażliwiające dzieci i młodzież na piękno przyrody i konieczność dbania o nią.

Pani Jadwidze życzymy, by pozytywną energią i uśmiechem zarażała młodsze i dużo młodsze pokolenia, oraz owocnego realizowania swoich pasji.

komentarze (7)
Dodaj komentarz

Wobec tego Sasza poleć znajomym tą panią i miłego lotu tylko źebyś cie razem za daleko nie odleciał hahahaha

Ten wiek pozwala na wszystko, nawet można być pilotem odrzutowca! Prywatnego!

Właśnie do czego to podobne żeby taka starowina się pchała do polityki czy ona w ogóle wie co się wokół dzieje i gdzie mieszka

To już niesmaczne przegięcie Starówka jakas

znam osobe duzo starsza

Pamiętamy bardzo ciepła i życiową kobieta to ona nas wdrazala w dorosłe życie tłumacząc ucząc pokazując jak żyć 1oo lat pani Jadzia pani podopieczne z maliny

Więcej nam potrzeba tak pozytywnych ludzi . Życzę tej Pani dużo zdrowia.

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także