Rejestracja i logowanie

Opłatkowa symbolika, tradycja i historia

Wydarzenia 24-12-2017 Autor: ToP
3
Opłatkowa symbolika, tradycja i historia

W wigilię składamy sobie życzenia i dzielimy się opłatkiem. Dlaczego właśnie opłatkiem? Co symbolizuje opłatek i skąd się wzięła jego nazwa?

Skąd wzięła się nazwa „opłatek”?
Słowo opłatek pochodzi od łacińskiego „oblatum” oznaczającego „dar ofiarny”. Opłatek to cieniutki biały płatek pieczywa. Jest wypiekany – podobnie jak chleb – z białej mąki, do której dodawana jest woda. Podstawowa różnica polega na tym, że do opłatka nie dodaje się drożdży. 

 

Jaka jest historia opłatka?
Już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa znany był zwyczaj dzielenia się opłatkiem. W tamtych czasach na Mszę Świętą przychodziło się z własnym chlebem. Często używanym zwrotem było „eulogie” czyli błogosławienie przyniesionego chleba. Pobłogosławiony chleb zabrać można było do domu lub do swoich bliskich czy przyjaciół, którzy z różnych względów nie mogli pojawić się w kościele.

Kiedy opłatek pojawił się w Polsce?
W naszym kraju zwyczaj łamania się opłatkiem znany jest od drugiej połowy XVIII wieku. Poza Polską znany jest on również we Włoszech, na Słowacji, Litwie i Ukrainie oraz w Czechach.

Czym jest zwyczaj łamania się opłatkiem?
Wigilijny opłatek to symboli chęci pojednania i pogodzenia się z ewentualnymi wrogami. Jeżeli dzieli nas z kimś chociażby drobne nieporozumienie, nie chcemy siadać z nim do Wieczerzy Wigilijnej. Chcemy przecież, by nie był to zwykły, codzienny posiłek. Ma on być przepełniony ciepłem rodzinnym, miłością i wzajemnym szacunkiem. Opłatek jest symbolem chleba, który powinien nam przypomnieć słowa modlitwy „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj [Panie]”. 

komentarze (3)
Dodaj komentarz

To poganska tradycja jak wszystkie skopiowane przez kościół.

Trafia mnie jak często używa się zwrotu "łamiemy się opłatkiem". Co to oznacza? tradycja mówi o dzieleniu się opłatkiem podobnie jak chlebem itp. Może jestem w błędzie ale do łamania nic mnie nie przekona.

Wesołych świątemoji

dodaj komentarz
Czytaj także