Rejestracja i logowanie

Opłatkowa symbolika, tradycja i historia

Wydarzenia 24-12-2017 Autor: ToP
3
Opłatkowa symbolika, tradycja i historia

W wigilię składamy sobie życzenia i dzielimy się opłatkiem. Dlaczego właśnie opłatkiem? Co symbolizuje opłatek i skąd się wzięła jego nazwa?

Skąd wzięła się nazwa „opłatek”?
Słowo opłatek pochodzi od łacińskiego „oblatum” oznaczającego „dar ofiarny”. Opłatek to cieniutki biały płatek pieczywa. Jest wypiekany – podobnie jak chleb – z białej mąki, do której dodawana jest woda. Podstawowa różnica polega na tym, że do opłatka nie dodaje się drożdży. 

 

Jaka jest historia opłatka?
Już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa znany był zwyczaj dzielenia się opłatkiem. W tamtych czasach na Mszę Świętą przychodziło się z własnym chlebem. Często używanym zwrotem było „eulogie” czyli błogosławienie przyniesionego chleba. Pobłogosławiony chleb zabrać można było do domu lub do swoich bliskich czy przyjaciół, którzy z różnych względów nie mogli pojawić się w kościele.

Kiedy opłatek pojawił się w Polsce?
W naszym kraju zwyczaj łamania się opłatkiem znany jest od drugiej połowy XVIII wieku. Poza Polską znany jest on również we Włoszech, na Słowacji, Litwie i Ukrainie oraz w Czechach.

Czym jest zwyczaj łamania się opłatkiem?
Wigilijny opłatek to symboli chęci pojednania i pogodzenia się z ewentualnymi wrogami. Jeżeli dzieli nas z kimś chociażby drobne nieporozumienie, nie chcemy siadać z nim do Wieczerzy Wigilijnej. Chcemy przecież, by nie był to zwykły, codzienny posiłek. Ma on być przepełniony ciepłem rodzinnym, miłością i wzajemnym szacunkiem. Opłatek jest symbolem chleba, który powinien nam przypomnieć słowa modlitwy „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj [Panie]”. 

Komentarze
komentarze (3)
Dodaj komentarz

To poganska tradycja jak wszystkie skopiowane przez kościół.

Trafia mnie jak często używa się zwrotu "łamiemy się opłatkiem". Co to oznacza? tradycja mówi o dzieleniu się opłatkiem podobnie jak chlebem itp. Może jestem w błędzie ale do łamania nic mnie nie przekona.

Wesołych świątemoji

UWAGA - CISZA WYBORCZA!

Od piątku (19 października 2018r. godz. 00:00) do niedzieli (21 października 2018r. godz. 21:00) trwa cisza wyborcza. W trakcie ciszy wyborczej niedozwolone jest nakłanianie do głosowania na konkretnego kandydata w komentarzach, mediach społecznościowych i artykułach. Publikowanie ulotek, plakatów i sondaży. Prosimy uszanować ciszę wyborczą na KCI. Łamanie ciszy wiąże się ze sporą karą grzywny dla autora komentarza. My dostajemy zgłoszenia, potem musimy te komentarze kasować (a nikomu się nie chce), więc życzymy miłego odpoczynku w weekend. :)

dodaj komentarz
Czytaj także