Rejestracja i logowanie

Pocztówka z Kutna: Kłęby gęstego dymu i smród z kominów

Wydarzenia 06-12-2017 Autor: ez Foto: nadesłane
39

Sezon grzewczy ruszył pełną parą. I choć wielu z nas w każdej dziedzinie życia deklaruje bycie "eko", to jednak jeśli chodzi o kwestię ogrzewania domów, różnie z tym bywa. Niektórzy mieszkańcy Dybowa postanowili więc wymyślić alternatywę dla drewna czy innego dopuszczalnego opału.

Zbulwersowana i zaniepokojona stanem rzeczy mieszkanka postanowiła podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Niejednokrotnie była świadkiem sytuacji, w której jej sąsiedzi raz dziennie przepalają w piecu czymś, co jak twierdzi na pewno drewnem ani węglem nie jest. Dym jest zauważalny, a przede wszystkim mocno odczuwalny dla mieszkańców.

- Sytuacja powtarza się niemal codziennie. Wielokrotnie informowałam Straż Miejską, zgłoszenia przyjmowali, ale nie wiem czy interwencje miały miejsce - informuje mieszkanka Dybowa (dane osobowe do wiadomości redakcji).

Poprawy nie widać. Dym jak się dawał we znaki, tak nadal nic się nie zmieniło. Nie dosyć, że uniemożliwia spacery na świeżym powietrzu, to jeszcze ogranicza widoczność.

- Przez to nie da się wyjść z dzieckiem do ogródka. Natomiast najgorzej jest o zmierzchu Przez kłęby dymu i tak nic nie widać w pobliżu - dodaje.

Jak się okazuje, z informacji, których udzielił nam komendant Straży Miejskiej w Kutnie wynika, że w ciągu ostatniego tygodnia nie odnotowano żadnych zgłoszeń dotyczących palenia śmieci w piecach. Wyjaśnia on, że uciążliwe chmury smogu wcale nie muszą być spowodowane paleniem plastiku czy innych niedopuszczalnych przedmiotów.

- Bardzo często po otrzymaniu zgłoszenia okazuje się, że ludzie palą tym co jest dozwolone, z tym że bardzo kiepskiej jakości. Brudne przewody kominowe również przyczyniają się do zapachu i gęstości dymu przypominającego spalane śmieci - informuje Ryszard Wilanowski.

Jednak problem wciąż jest nierozwiązany. Na osiedlu Dybów prócz znaków na drogach stoi mgła. Niestety nie atmosferyczna, lecz wytworzona przez mieszkańców.

Komentarze
komentarze (39)
Dodaj komentarz

za komuny ogrzewanie bylo tylko na wegiel i nie niebylo zadymienia teraz to wszystko przeszkadza

no tak, jak ktoś zawiadomi, to konfident, a jak umiera na raka, to przez to zanieczyszczone środowisko.... Polska to dziki kraj, mandaty się należą

Warren to śmieć

To Adrian Dolatowski

Adrian Nie kłam

ty ale czemu to jest dom mojego kolegi hmm ?

Sadzić palić zalegalizować

Dobrze pan mówi

Straz Miejska nie jest od wylapywania trucicieli ,Straz Burzynskiego jest od mandatow za zle parkowanie samochodow

Ten prezydent już się... wypalił.

To czym ludzie palą widać i czuć. A jak ktoś ma wątpliwości to wystarczy porównać ile "żółtych" worków wystawiają te same osoby latem a ile zimą. I to nie z uwagi na mniejszą ilość kupowanych napojów, gdyż pojemniki z tworzyw sztucznych są stosowane nie tylko w napojach. Latem też wodę grzeją do mycia i jakoś nie ma smogu i nie śmierdzi.

bidota - na domki to mieli kasę ale ogrzać to już nie - chyba trawę żarli żeby te domki pobudować...

Kutno jest tragiczne. Koło wiaduktu straszny dym jest kilka razy dziennie - Straż M. niech sprawdzi też budynki kolejowe koło wiaduktu. Komendant tylko się tłumaczy, że zgloszeń nie ma to nie ma problemu. Skandal!!!! Nie trujcie nas.

Napierd...alac mndaty bo sie nie nauczą

lubie palic plastiki w piecu i opony ciagle to robie i nikt mnie nie kabluje

Może byście doprowadzili sieć ciepłowniczą. A nie narzekacie na dym. Zobaczcie jaki w Chinach jest smog. Zatęsknicie jeszcze za Polskimi realiami. Przecież trzeba rozgrzać mieszkanie i wodę. Higiena i komfort tego wymaga.

Palic trzeba bo zima. Temat bzdurny.

w piecu namial trzeba umiec palic i wtedy nie bedzie dymu. pali sie od gory ijest cacy

Nie w każdym piecu da się tak rozpalić, ale w zasadzie masz rację. Co do pieców w których pali się od dołu to nawet najlepszej jakości opał spowoduje, że i tak będzie kopcić. Na szczęście dym z takiego pieca nie jest rakotwórczy.

Z punktu widzenia biologii każdy dym jest rakotwórczy gdyż każdy zawiera cząstki które mogą wywołać zmiany komórkowe w płucach. Tylko nie wszystkie cząstki są pochodzenia organicznego i nie wszystkie są usuwane tak szybko jak te organiczne.

W kazdym piecu do centralnego grzania.

zgadza sie oprucz pieca kaflowegopalacz

Piszcie z imienia i nazwiska niech sie wstydu najedzą śmierdziele

A miło by ci było gdyby twoje dane osobowe tu widniały za to śmiecenie

To nie o słabej jakości mialu chodzi.Tylko o to że ludzi nie stać na ten "droższy " Kraków sobie poradził, a Kutno widzi tylko problem .Podłączyć domki do cieplowni miejskiej i wtedy będzie cacy.Bedzie placz i PŁAĆ

To ciepłownia miejska nie kopci? Taki domek jednorodzinny nie wytworzy przez cały rok tyle dymu co np. Wysoki komin który znajduje się w pobliżu bricomarche.

Kopci ale na pewno ma lepszą sprawność niż Twój domowy kocioł przez co w ogólnym rozrachunku mniej paliwa spala ( łopatologicznie - porównaj ile węgla spali ciepłownia przez dobę i podziel ile domów przez dobę spali taką ilość węgla, może się okazać, że ciepłownia ogrzeje tą samą ilością dwa razy więcej domów). Jeszcze lepiej wyjdzie na tym elektro-ciepłownia. Nie chcę ubliżać, ale z ekologami zwykle jest taki problem, że widzicie tylko swoje racje a jak zaczynamy rozmawiać o liczbach to wymiękacie. Pozdrawiam

Na tarnowskiego za kosciolem tez smród i dym ! Wieczorem w sezonie grzewczym nie da sie otworzyć okna

Jeśli właścicielka budynku wypala śmieci to należy się potężna kara. W czasie spalania plastików w niskich temperaturach - poniżej 1000*C wydzielają się dioksyny - bardzo rakotwórcze związki. W sytuacji gdy jest jakiś wiatr, to jeszcze pół biedy bo substancje w miarę szybko się rozproszą, przy bezwietrznej pogodzie podtruwamy siebie i najbliższych sąsiadów. Druga rzecz, której bym nigdy nie wsadził do pieca to płyty meblowe - w czasie spalania potrafi uwolnić się trujący cyjanek. Mam nadzieję, że powstały dym to jedynie wynik starego pieca- pewnie miałowy i początek procesu rozpalania - bez wymuszonego przepływu powietrza, jak w kotłach na ekogroszek nie da się uniknąć dymu przez pierwszą godzinę rozpalania albo węgiel słabej jakości ( tutaj to wina rządu, że pozwala sprzedawać słaby węgiel bądź wina sprzedawcy, który oszukuje na opale).

moim zdaniem to nie, śmieci tylko palenie od dołu daje takie efekty

Ja wolę od tyłu

biore ****s w morde

te konfident, wdychaj smród ze własnej **** zamiast truć ludzi wokół patafianie niedorobiony

Jak narazie to ty go bedziesz wdychal idioto z dybowa konfidejcie

Sami konfidenci na tym dybowie na miejscu tych ludzi co ich domy sa sfotografowane bym rozmowil sie z ta baba jak jej nie pasuje niech sie wyprowadzi do bloku tam nie ma piecy

"Piecy" nie ma w blokach, pieców też. Za tą są idioci na Dybowie. O przepraszam idiotów !, analfabeci.

aleś ty głupi/głupia...

NIECH PALĄ HAHHAHAA

Więcej niech gównem palą... Nie ma się co dziwić.

dodaj komentarz
Czytaj także