Rejestracja i logowanie

Powiat kutnowski umiera? Społeczeństwo jest coraz starsze

Wydarzenia 13-09-2018 Autor: agKCI
28
Powiat kutnowski umiera? Społeczeństwo jest coraz starsze

Statystyki są bezlitosne. Powiat kutnowski zamieszkuje coraz starsze społeczeństwo. Tak wynika z danych zawartych w Strategii Rozwoju Oświaty Powiatu Kutnowskiego na lata 2018–2021. 

Średni wiek mieszkańca powiatu kutnowskiego wynosi 43,4 lat, co jest wartością wyższą niż analogiczne dane dla województwa łódzkiego – 42,7 lat oraz dla Polski – 41,4 lat. W strukturze mieszkańców powiatu kutnowskiego występuje zdecydowana przewaga osób w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym.

Zauważalna jest również nadwyżka mężczyzn nad kobietami w wieku od 0 do 44 lat.

- Podobnie przedstawia się sytuacja w biologicznych grupach wiekowych od 0 do 14 lat, gdzie mężczyźni przeważają nad kobietami stosunkiem 14,1% do 12,3% oraz w grupie wiekowej od 15 do 64 lat, mężczyźni przeważają nad kobietami stosunkiem 70,9% do 64,7%. Średnia wieku w powiecie kutnowskim kobiet wynosi 45,5 lat, a mężczyzn 41,2 lat - czytamy w dokumencie.

Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców w powiecie kutnowskim, podobnie jak w województwie łódzkim i w Polsce, wyraża się wartościami ujemnymi.

- Mamy do czynienia ze zjawiskiem depopulacji, natomiast skala natężenia zjawiska jest w powiecie kutnowskim największa. Dla Polski wskaźnik wynosi 0,2, dla województwa łódzkiego – 3,0, a dla Powiatu – 4,7. W liczbach w powiecie wśród kobiet wyniósł – 233 osoby, a wśród mężczyzn – 227, zamykając się ogólną liczbą – 460 mieszkańców - czytamy dalej.

Na przestrzeni ostatnich 20 lat w powiecie kutnowskim odnotować możemy wyraźnie negatywną tendencję, co jest spowodowane migracją i coraz mniejszą dzietnością.

Bilans migracji w powiecie kutnowskim jest ujemny. Ma na to wpływ przewaga wymeldowań (ruch wewnętrzny + za granicę) nad zameldowaniami (ruch wewnętrzny + z zagranicy). W latach 1995 – 2016 wyraźnie widać ujemne saldo migracji. Dla roku 2016 zamknęło się ono liczbą – 276 mieszkańców, w tym – 163 kobiety oraz – 113 mężczyzn. Co istotne, dominującym aspektem dla wyniku jest migracja wewnętrzna, czyli zmiana miejsca zamieszkania w obrębie Polski.

komentarze (28)
Dodaj komentarz

Zamiast tego samozadowolenie władz miasta i powiatu przekroczyło wszelkie granice. Brzyński mówił na wiecu wyborczym: "Przez minione lata, jako miasto, przebyliśmy szmat drogi - od bezrobocia, trochę nijakości do miasta nowoczesnego, pełnego rozwoju i - mogę to powiedzieć z całą pewnością - miasta sukcesu". Jakie to miasto sukcesu? Ci ludzie nie mają kontaktu z rzeczywistością.

Znam osobiście kilkoro młodych ludzi, którzy po studiach nie wrócili do Kutna. Niestety, w obecnych warunkach brak możliwości zatrzymania takich osób, brak jakiejkolwiek konkurencyjności z rozwojem, zarobkami i jakością życia w dużych miastach, a w wielu przypadkach poza granicami kraju. Szkoda, jedyny plus to zauważenie problemu. Wszelkie przeciwdziałania jedynie zwolnią proces, nie zatrzymają go.

A jakie są możliwości tutaj dla młodej osoby, która chciałaby tutaj zostać? Praca za śmieciowe pieniądze, w której można się poczuć jak murzyn na plantacji bawełny? Kutno to małe, nudne miasto, w którym się kompletnie nic nie zmienia. Tutaj jak już pracuje w tej swojej pracy poniżej ludzkiej godności, to po pracy nie ma gdzie się rozerwać, bo nikt tutaj nie chce inwestować widząc co się dzieje. W dodatku gdyby ludzie zarabiali tutaj godne pieniądze, to byliby bardziej skłonni, aby później zakładać jakieś swoje małe biznesy i miasto by się rozwijało. Jak ktoś zarabia 1600 zł, to nie będzie brał kredytu na sto lat żeby rozkręcić jakiś biznes. Wystarczy przejść się w większym mieście jak wyglądają odpowiedniki naszej Królewskiej i ile tam jest ciekawych pubów i restauracji. A w Kutnie co mamy? Kebaba i chińczyka nie najwyższych lotów + jakieś pizzerie, które z roku na rok robią coraz gorsze pizze, a z lokali stricte rozrywkowych to mamy banderozę kilkanaście km od centrum, której lepiej nie komentować.

Jak podawały ogólnopolskie media Włodarze naszego miasta mają jedne z najwyższych zarobków w Polsce szkoda tylko że nie idzie za tym styl i jakość zarządzania. Jest to kasa z naszych kieszeni wyrzucona w błoto. Rada miasta to towarzystwo wzajemnej adoracji zajmujące się pierdołami , panowie prezydenci nastawieni na trwanie i przetrwanie. Im się już mało co chce , aby do jutra.

W tym przypadku trzeba pomysleć co zrobić, aby tak się nie działo i wcialać to w życie jak najszybciej - od zaraz. Wszyscy wiemy co potrzebuje młody człowiek żeby czuł sie komfortowo. Podstawa to praca, rozrywka, mieszkanie. Praca jest dla osób technicznych i z niższym wykształceniem. Należy sprowadzić firmy które potrzebują ludzi z wyższym wykształceniem, a żeby one przyszły trzeba zacząć od uczelni i szkół kształcących w konkretnych kierunkach - tych potrzebnych , dobrze płatnych. Co do innych inwestycji - one też są potrzebne, nawet bardzo - w momencie kiedy nie będą miały pracowników to podwyższają pensję i zawsze się znajdą ludzie. Co za tym idzie obniżyć podatek dla firm - jest to bardzo ważny czynnik. Co do mieszkań - to co się buduje obecnie to kpina - pare mieszkanek w momencie kiedy wyż demograficzny jeszcze szuka mieszkań - sama budowa nie wystarczy - trzeba zachęcić jeszcze do zakupu jakimiś dofinansowaniami. Co do rozrywki... No fakt jest basen , jest lodowisko itd. , ale to ma juz każde miasto - trzeba walczyć o to aby miasto czymś się wyróżniało - np. należałoby rozbudować akwapark o strefe zewnetrzną, pomysleć o przebudowie basenów na powietrzu, zbiornik retencyjny z plażą , ze sportami wodnymi, skateparki, ścieżki rowerowe itd itd młodzi ludzie szybko powiedza czego potrzeba , wystarczy wyjść do mieszkańców.. 30+ już są straceni, ale można walczyć o młodszych, niech mają tu fajne dzieciństwo i niech chcą zostać. I kolejna baaardzo ważna sprawa - PROMOCJA MIASTA ! NIE ISTNIEJE !! Przecież większość młodych ludzi chce stąd wyjechać bo wszyscy tak mówią, że wszyscy wyjeżdżają, że tu lipa że słabo, że nic nie ma itd. miasto pracowało na to latami. Młody człowiek musi być dumny że stąd pochodzi , a żeby był dumny to muszą być pozytywne artykuły o mieście, musi być o nim głośno itd. Od tego jest promocja. Wtedy to i z inwestorami nie było by problemu żadnego, tylko gruntów by brakowało emoji Wiecie co jest najgorsze? Że nie zapowiada się na to żeby w tą stronę to szło - zwyczajnie nie ma kandydatów do zarządzania tym miastem, którzy mogliby to zmienić...emoji

Dość już gerontokratycznych rządów brzyńskiego i jego ekipy emerytów. To człowiek, który tkwi w głębokim PRL i uważa, że sprowadzanie wielkich fabryk zatrudniających chłoporobotników do najprostszych prac fizycznych rozwiąże problemy. A widzimy, że nie rozwiązuje. Brzyński na emeryturę! My wyborcy musimy przyspieszyć jego odejście.

czy znane jest pojęcie ujemnego wzrostu demograficznego, jeżeli tak to pretensje do prezydenta są nieuzasadnione jako do (jak sami jego tytułujecie"emeryta") mężczyzny w wieku po reprodukcyjnym. W tym temacie mogła mieć ogromy wkład pani dr Ewa poświęcając się macierzyństwu dałaby miastu pięciu lub sześciu nowych obywateli, ale widocznie dobro Kutna wtedy ją nie interesowało.

a ja wczorai widziałem 5 pijanych polakow jeden oddawał mocz pod sklepem

Wczoraj widziałam czterech chyba Nepalczykow ,tak ok 20 lat! Co robią?

Nepalczyków widzę codziennie, nie kilku, ale kilkudzieciu. A co robią, to chyba łatwo się domyślić - przyjechali do pracy. I bardzo dobrze, oni ratują naszą gospodarkę. Niektórzy na tym forum wierzą w cuda, na przykład że jeśli nie będzie imigrantów, to do pracy pójdą 60-letni rolnicy z wykształceniem podstawowym. Wydaje się to nieprawdopodobne, ale takie osoby jeszcze się zdarzają na wsiach na terenie powiatu, a z punktu widzenia pracodawców są niezatrudnialne.

Ty POlak bedziesz miał ratowanie gospodarki jak sam stracisz prace na rzecz Nepalczyka czy ukrainca.Czy wiesz ze pracodawcy dostaja 800 zł dopłaty za obcokrajowca a za Polaka nie? Czy wiesz do czego to doprowadzi jak tu za pare m-ca jak PIS obiecuje przyjedzie kilka milionów azjatów? stuknij sie w głupi czerep

A może niech ci pracodawcy sami też wezmą się do pracy,a nie udają biznesmenów ,a ludzi mają za nic,i najlepiej jakby u nich pracowali za darmo.

Ratują gospodarkę? A może ją pogrążają! Zatrudniając ich firmy nie są zainteresowane poprawianiem jakości pracy, podnoszeniem wynagrodzeń, inwestowaniem w postęp techniczny. To jeden z powodów dlaczego ludzie po studiach mają problem ze znalezieniem pracy w Kutnie. A także ludzie w wieku 50+, o nich już nikt nie myśli.

Problem w tym że są lepiej wykształceni niż ty i bardziej wydajni.

To są efekty rządów m.in Burzyńskiego i spółki. Ludzie popatrzcie na skład obecnego komitetu pana prezydenta. Czy widzicie tam poza wyjątkami ludzi młodych , rzutkich i nowych. Niestety są tam same stare wycierusy nastawione na trwanie , taki nienaprawialny Kutnowski beton.

To są efekty rządów PO, PiS, PSL, SLD. Bo nie tylko w powiecie kutnowskim, ale niestety większości Polski dotyka zjawisko depopulacji. Przeceniasz wpływ Burzyńskiego.

W Kutnie jest bardzooo malooo młodych ludzi, sami emeryci są. Widzę to idąc ulicami

Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma. Już umiera ta kraina, tego nic już nie powstrzyma.

Zaprosza jeszcze 20tys UA, dodatkowo 20tys hindusow i 10tys z afryki i bedziemy mieli srednia na poziomie 18lat, gdzie beda tylko przyjezdni i szlachta urzednicza, oby wam d........ pękła!!!

Robią wszystko aby młodzi wykształceni nie wracali do Kutna... Po co im konkurencja...

każdy sam dokonuje wyboru co chce robić i gdzie być

ale władza powinna ułatwiać i wspierać młodych mieszkańców, którzy chcą po studiach zacząć pracę w swoim mieście a nie utrudniać im życia. Przecież tu wszystko po znajomości - ludzie z ościennych miasteczek (Żychlin, Krośniewice, Gostynin) otrzymują intratne posady a dla naszych dzieci nie ma pracy!

to widac , mlodych ludzi coraz mniej - nie wspominajac o grupie wiekowej 0-15 lat ,takie smutne

Dlatego władza miasta powinna inwestować w odpowiednie, ze standardami europejskimi Domy Starości. Nigdy nie wiadomo, komu co będzie potrzebne?

Dlaczego oczekujesz tego od władz miasta? Prowadzenie domów seniora to ustawowe zadanie władz powiatowych. Tylko niestety samorząd powiatowy nie robi nic poza próbami utrzymania tego, co istnieje, a społeczeństwo nic już nawet od niego nie wymaga, wszystkie pretensje kierując do miasta.

Najważniejsze jest, aby Domy Starości miały standarty europejskie i gwarantowały opiekę na wysokim poziomie.

U la,la,ale wymagania,a jeszcze do niedawna starsi ludzie nikogo nie obchodzili,to dopiero ten rząd zajął się tematem,a w narodzie już wymagania rosną,no proszę.

Człowiek myślący wie, iż każdy kiedyś będzie "bardzo dojrzały".(oczywiście, jak będzie mu sądzone...) Dlatego o sprawach opieki i Domach Starości należy myśleć, kiedy jesteśmy jeszcze w siłe wieku. To nie są żadne luksusy, tak powinno po prostu być.

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także