Rejestracja i logowanie

Radny proponuje przejście, które... oszuka twój mózg. „To może ograniczyć wypadki”

Wydarzenia 19-02-2019 Autor: toza Foto: East News
33

Przestrzenne przejście dla pieszych. Z taką inicjatywą do miejskich władz zwrócił się jeden z miejskich radnych. Jego zdaniem takie przedsięwzięcie warte jest przetestowania w Kutnie, gdzie na popularnych „zebrach” nie brakuje wypadków.

We wrześniu 2017 roku portal menway.interia.pl pisał o „przejściu dla pieszych, które oszukuje mózg kierowcy”. Namalowano je w islandzkim mieście o urokliwej nazwie Ísafjörður. To pierwsze przejście dla pieszych 3D w Islandii. Podobne przejścia znajdziemy w Indiach, Chinach i Rosji.

Chodzi o przejście dla pieszych, które wygląda, jakby w powietrzu unosiły się sporych rozmiarów belki. To sprawia, że kierowca na widok takiej „niespodzianki” zwalnia z obawy przed uderzeniem w lewitującą przeszkodę. Dopiero wtedy kierowca jest w stanie przyjrzeć się latającym przedmiotom i stwierdzić, że to tylko pasy z tym, że dość sprytnie namalowane.

Zdaniem radnego Roberta Stępniewskiego można by rozważyć namalowanie podobnego przejścia dla pieszych w Kutnie.

- Warto by było na próbę - na jednym czy na dwóch przejściach na których najczęściej dochodzi do niebezpiecznych sytuacji - taką zebrę namalować – sugeruje Robert Stępniewski.

Radny pyta miejskie władze co sądzą na ten temat i zaznacza, że takie przejścia dla pieszych mogłyby ograniczyć liczbę wypadków, a kierowców niejako zmusić do zdjęcia nogi z gazu przed „zebrą”.

- Polskie prawo mówi, że znak poziomy przejścia dla pieszych jest w formie pasów o określonych wymiarach, nie zaś trójwymiarowych figur przestrzennych. Interpretując więc te zapisy dosłownie: ustawodawca tworząc ustawę i akty wykonawcze nie przewidział takich pomysłów. Z drugiej zaś strony bezpośrednio, wprost ich nie zakazał. W takim wypadku należałoby to skonsultować z policją – zauważa radny.

O odpowiedzi na zapytanie R. Stępniewskiego na pewno poinformujemy.

komentarze (33)
Dodaj komentarz

Kutno miastem róż . 

Pomysł dobry, ale wykonawcy tego nie zrealizują nalezycie. Za wysoką ma pan radny ocenę włodarzy, im zwykła farba odpada po paru tygodniach.

Wystarczy dobrze oświetlić przejścia dla pieszych i dobrze je oznakować. Narazie widoczność po zmroku jest kiepska przez słabe oświetlenie a pasów tzw zebry w ogóle nie widać.

Ciekawe czy pan radny zgodnie z prawem i sprawiedliwością rozliczył się ze skarbówką z dochodów za budowanie drewnianych domków letniskowych na rodzinnych ogródkach działkowych i nie tylko?

W Kutnie zwykłych pasów nie potrafią dobrze namalować, a gdzie dopiero takie cuda;p Zwykłe pasy namalowane dobrej jakości farbą a nie plakatówkami, są wystarczające.

Do Pana Sikory: Prosimy o wydanie oświadczenia na jakim etapie jest przygotowanie aktywnego przejścia dla pieszych na Wyszyńskiego? Mamy nadzieję, że ten pomysł nie był fikcyjny - wyłącznie dla zbicia kapitału wyborczego. Pozdrawiamy.

No właśnie, może zamiast rozpoczynać nowe działania zakończmy stare, no chyba, że mamy za dużo pieniędzy...a to przepraszam.

Wszystkiemu jest winien Kaczyński

Myślisz, że deweloper zajmuje sie pasami na przejściach?

Niech zbuduje kładkę drewnianą nad ulicą

Drodzy piesi! Chcecie żeby kierowcy was szanowali??? A kiedy wy zaczniecie sami się szanować? Kiedy zaczniecie szanować swoje bezpieczeństwo? Kiedy przestaniecie pchać się w ciemnych ubraniach bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd??? Bo co? Bo masz pierwszeństwo? Wiedz, że was po prostu może nie być odpowiednio wcześnie widać! Czy tobie nie jest łatwiej zatrzymać się przed przejściem poruszając się 2km/h czy łatwiej zatrzymać się samochodem jadąc 50km/h???????????????

Ręce opadają jak się słuch takich kretynizmów!! Chcecie aby było bezpieczniej na przejściach?? Nic prostszego!! Wystarczy pomalować, te, które istnieją, odpowiednio oznaczyć, zgodnie z prawem i wysłać więcej pieszych patroli, żeby dyscyplinowali kierowców i pieszych permanentnie, a nie jak coś się wydarzy...A koszmarki przestrzenne to na pomnik Kaczyńskiego pomysły niech będą emoji

Co ma Kaczyński do oznakowania przejścia w Kutnie? To wie tylko OTUA.

No w końcu pomalowali pasy koło poczty!!!!

Heheh jestes pewna ze po dzisiejszych opadach jeszcze tam sa :p

Rozjechać

Albo kierowca jeszcze przyspieszybciej, żeby belki rozjehać.

trochę nie w temacie ale czy ktoś z was wie ilu pis-owców jest potrzebnych do przyklejenia naklejek informacyjnych w wydziale komunikacji????????????????????????????????????????? Trzech!!!Walczewski wymyślił, Kowalik zatwierdził, a Bartuś przykleił.

Potrzeba wszystkich. nowociasnych, żeby namalować rondo w paincie.

A jak pijany pieszy bedzie chcial przejsc po pasach i bedzie myslal ze nad przepascia jest to bedzie smieszne

Kolejna głupota radnych . Zajmijcie się czymś pożytecznym

zdecydowanie wina Tuska

W sumie w Polsce panują już takie standardy jak w putinowskiej Rosji czy komunistycznych Chinach więc dlaczego nie przejścia?

NARESZCIE !!!!!!! Już minął chyba z tydzień bez interpelacji (bez)radnych dotyczących malowania przejść na jezdni. Kamień z serca , zupełna ciszka przez tydzień, już się bałem, że rozwiązali rade miasta i rozgonili (bez)radnych. Pamiętajcie mieszkańcy Kutna - tydzień bez interpelacji o malowaniu pasów to tydzień stracony !!!! To nic , że stan dróg w centrum miasta jest FATALNY, to nic , że ciężko dojechać do pracy w strefie ... itd. - najważniejsze są kolejne pasy !!!! Jak widać przy obecnej radzie jak i u poprzednich jedyne co ci ludzie potrafią to malować pasy ! Pytanie czy są nam w ogóle potrzebni ?

Przecież już kiedyś pisałem że radni z PiSu działają pod tajnym kryptonimem ZEBRA. A czego to miało nie być. Old Trafford miał być prawie budowany. Ale spokojnie. Można się wykazać malując pasy. Jak tym ludziom jest nie wstyd. No jak się pytam

Co po pomysłach jak farba po dwóch tygodniach zlezie z jezdni...

nikt lepiei nie oszuka mozgo niz to robia w telewizi publicznei od rana do wieczora

Dziury w drodze jeszcze belki, czas na rower

A co będzie gdy jakiś kierowca na tyle się wystraszy gdy zobaczy "lewitujące belki" że gwałtownie zahamuje i ktoś wjedzie mu w kufer bo nie dostosuje prędkości do warunków na drodze?

Dokładnie. To jeszcze większe zagrożenie będzie. Głupi pomysł i już.

jak to co? wina Tuska emoji emoji

I Kaczyńskiego.

Pomysły tego radnego załamują ..

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także