Rejestracja i logowanie

Rekordowo nieskie bezrobocie i nowe inwestycje. Co słychać w kutnowskiej gospodarce?

Wydarzenia 10-09-2019 Autor: toza, UM Kutno
8

Rekordowo niskie bezrobocie, stale rosnąca wartość produkcji sprzedanej w przemyśle i kolejne inwestycje. Wczoraj Urząd Miasta omówił sytuację społeczno-gospodarczą w Kutnie.

 • W lipcu 2019 r. odnotowaliśmy najniższe bezrobocie w Kutnie od początku lat 90-tych. Wg statystyk Powiatowego Urzędu Pracy w Kutnie na koniec listopada zarejestrowanych było jedynie 1206 osób. W stosunku do początku roku oznacza to spadek o 16,1%.
 • Według analizy wykonywanej przez Wydział Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta, zatrudnienie w Kutnowskiej Strefie Przemysłowej (Dzielnica Sklęczki, w tym Podstrefa Kutno) wzrosło o ponad 200 osób w okresie od 31.12.2018 r. do 30.06.2019 (data ostatniego badania), osiągając rekordowy poziom ponad 9160 zatrudnionych.W Podstrefie Kutno zatrudnionych jest 3000 osób.
 • Wartość produkcji sprzedanej w przemyśle wg danych GUS (dla powiatu kutnowskiego) wzrosła – dane za 2017 r. Wskaźnik ten wzrósł od 2007 r. trzykrotnie. W rok 2017 r. odnotowano jego kolejny wzrost.

Wydarzenia

Decyzje o wsparciu wydane w 2019 r. w Podstrefie Kutno ŁSSE:

 • Sirmax Polska Sp. z o.o.
 • Logistiko Sp. z o.o.
 • Moje Bambino Sp. z o.o. Sp. K.

Aktualne inwestycje:

 • Fresenius Kabi Polska – inwestycja pochłonie co najmniej 100,4 mln zł. Firma zatrudni min. 45 osób, utrzymując dotychczasowe zatrudnienie. Dobiega końca instalacja technologii wewnątrz obiektu.
 • Sirmax Polska - ul. Odlewnicza. Inwestycja w ŁSSE pochłonie co najmniej 63 mln zł. Firma zatrudni co najmniej 15 osób, utrzymując dotychczasowe zatrudnienie. Obiekt jest już niemal ukończony.
 • TAP Kutno - 17 mln zł, 23 nowe miejsca pracy- w trakcie budowy na ul. Poprzecznej
 • Kellogg’s - rozbudowa i przebudowa zakładu produkcji przekąsek o budynek produkcyjno-magazynowy z linią K4. 4 września firma uzyskała pozwolenie na budowę. Od kilku tygodniu trwają już prace przygotowawcze. Nominalnie, wg deklarowanych nakładów to największy projekt inwestycyjny w historii kutnowskiej podstrefy - blisko 314 mln zł
 • McDonalds przy ul. Kościuszki.
 • Przygotowania na terenie PKS Kutno do przesunięcia myjni samochodowej i budowy Stacji Kontroli Pojazdów w nowym miejscu.
 • Przy ul. Józefów w Miasto Kutno trwa budowa hali produkcyjno-magazynowej dla PPHU FOL-POL Jacek Borkowski.
 • Moje Bambino – w dawnym budynku Mondi trwa adaptacja pod potrzeby nowego właściciela.

Dodajmy, że niedawno minęło 18 lat od utworzenia Podstrefy Kutno Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, o czym pisaliśmy W TYM MIEJSCU.

komentarze (8)
Dodaj komentarz

Jak już gospodarka tak dobrze się rozwija to może czas zająć się budowaniem tanich mieszkań bo ludzie po działkach pracowniczych mieszkają. I policję dofinansowac żeby im się chciało pracować. A tu same przechwalki że tak dobrze. Komu dobrze to dobrze.

Tu jest druga Warszawa pod wzgledem cen mieszkań, czy to wynajmu,czy zakupu, bogaci sie dalej bogaca, a biedniejszych stać ledwo na przezycie, zeby nie te plusy to by była trgedia

Miało być przejście aktywne na Wyszyńskiego, zdaje się, że do końca czerwca 2019 i co? I jak zwykle pewnie - papier wszystko przyjmie. Być może jeżdżące auta przeszkadzają, a może nigdy nie miało powstać, bo tylko o talon na taborecik w urzędzie chodziło??? Kto to wie. Jednak w tym Kutnie to się wstrętne gierki odbywają, ech.

Widze jak w Korei Północnej - pięknie, cudownie, pachnąco, a jednak ludzie uciekają do innych miast. Były zapowiedzi poteznych inwestycji, i co z tym? Tego, że uciekają i rezygnują już nikt nie napisze? Tego, że zarobki niższe też nikt nie napisze?Tego, że mieszkania drogie, bo jest ich niedobór też nikt nie wspomni?

Rynek w Kutnie: nieruchomość na rynku pierwotnym 4.000 - 4.500 zł/m2. Rynek wtórny 4.800 - 6.000 zł. Kiedyś mieszkania były tańsze, wtedy również zarobki były niższe. Dziś niejaki Prezes masowo podbija wszystko aby ceny rosły w górę, aby kraj sztucznie szedł w kilku tabelkach w górę gdzie w innych spada w setkach. W Kutnie w ostatnich 5 latach wybudowano i buduje się łącznie 1.400 mieszkań. W Bełchatowie które jest o ponad 10.000 mieszkańców większe, mieszkań w ostatnich 5 latach było mniej o blisko 600 w porównaniu z Kutnem. Ogarnijcie się zanim zaczniecie swe żale wylewać nie znając sytuacji.

> nieruchomość na rynku pierwotnym 4.000 - 4.500 zł/m2 Ciekawe gdzie, teraz ceny się zaczynają od 5-5,5k za m2 Jak ktoś pisze takie bzdety, to chyba żyje cenami, które były jakieś 2 lata temu. A mieszkań jest naprawdę mało i ceny cały czas idą w górę. Szkoda tylko, że zarobki na strefie pozostawiają sporo do życzenia.

Dlatego z tym miastem nie warto wiązać przyszłości, bo to jest chore żeby były takie ceny mieszkań w mieście stosunkowo nieatrakcyjnym czy to pod względem jakości pracy czy rozrywki dla młodych czy turystyki. W Kołobrzegu na osiedlu Podczele czyli takim na uboczu miasta ale tez blisko morza mozna trafić na mieszkanie za cenę podobną do Kutna lub niewiele wyzsza choc to kurort nadmorski. Tylko, ze tam sie sporo buduje. Wiem bo sąsiadka ma tam siostrzenice od paru lat. Można wtedy dorabiać na kwaterze. Łódź tez nie ma dużo wyższych cen niż Kutno. Niedługo to będą się u nas cenić jak w Nowym Yorku.

Nie pomyślałeś że może być to spowodowane w ostatnich kilku/kilkunastu latach problemem nauczania dzieci przez rodziców rodziców? Co raz więcej rodziców wpaja dzieciom że studia są w życiu najważniejsze. W rzeczywistości rynek inżynierów i magistrów jest przesycony przez co osoba świeżo po studiach jedynie co na dzień dobry to jakieś call center w mBanku czy innych tego typu firmach. Za to brakuje pracowników po szkołach technicznych/zawodowych. Na szczęście już się to zmienia, bo młodzież zauważa że zarobi o wiele więcej mając zawód techniczny niż osoba z tytułem inżyniera czy magistra. Każde miasto do 100 tysięcy mieszkańców nastawione jest na prace fizyczne/techniczne. Tylko w dużych miastach typu Łódź/Warszawa/Kraków/Poznań/Wrocław itd. można znaleźć pracę typowo biurową. Weźmy też pod uwagę że większość firm nie wymaga wielkich papierów - większość oferuje swoje przyuczenie do danego zawodu. Jak ktoś załapie, zostaje i pracuje.

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także