Rejestracja i logowanie

Sejm zadecydował. Będą pieniądze na zamek w Oporowie?

Wydarzenia 11-01-2018 Autor: jej
18
Sejm zadecydował. Będą pieniądze na zamek w Oporowie?

Niespełna dwa dni temu informowaliśmy o tym jak poseł ugrupowania Kukiz'15, Tomasz Rzymkowski, zgłosił poprawkę do ustawy budżetowej na 2018 rok, w której wnioskował, aby uszczuplić budżet Polskiej Organizacji Turystycznej o 3 mln zł i przekazać je na wykup zespołu zamkowo-parkowego w Oporowie. Dziś w Sejmie odbyło się głosowanie...

Co prawda podczas głosowania poprawka przepadła, ale jak stwierdził w Sejmie Jarosław Kaczyński, to niedopatrzenie i pieniądze zostaną zarezerwowane na poziomie zmian w Senacie. Poprawkę poparł również poseł Tadeusz Woźniak. Na wykup Zamku w Oporowie od prywatnych właścicieli w budżecie państwa mają zostać zabezpieczone 3 mln zł.

Przypomnijmy, że cała sprawa związana jest z reformą rolną z 1944r., na mocy której wielu właścicieli straciło swoje ziemie, dwory, pałace na rzecz Skarbu Państwa. Taki los spotkał również zespół zamkowo-parkowy w Oporowie wraz z 10 ha parkiem, zamkiem, domkiem szwajcarskim i domkiem neogotyckim, który odebrany został tuż po wojnie.

Karscy (Juliusz Karski, Karol Karski, Rafał Karski, Gabriela Zakrzewska, Elżbieta Radziwiłł i Maria Karska), spadkobiercy przedwojennych właścicieli oporowskiego majątku, walkę o odzyskanie zamku rozpoczęli kilka lat temu. W 2014 r. wojewoda łódzki negatywnie odniósł się do roszczeń rodziny, argumentując to m.in. faktem, że tam nie mieszkali. Później sprawa trafiła do ministra rolnictwa, który stanął po stronie obecnych właścicieli obiektu. Mieszczące się tam muzeum wniosło skargę 3 kwietnia 2015, a 7 kwietnia powiat i starosta. Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał 28 lipca 2016 wyrok, w którym oddalił skargi, wtedy powiat wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Pod koniec listopada ubiegłego roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, który oddalił skargę kasacyjną.

Krótko po tej decyzji sytuację komentował starosta kutnowski, Krzysztof Debich.

- Chcemy nabyć zamek na własność. Poszukujemy również zewnętrznych źródeł finansowania tego przedsięwzięcia - mówił w grudniu Krzysztof Debich.

Takim źródłem mogłoby być Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków, z którymi rozmowy już trwają.

Komentarze
komentarze (18)
Dodaj komentarz

KUKU - zobaczysz co ten chociaż nic nie obiecuje i nie składa głupich poprawek bez szans

Co za wierudne bzdury przecież pan Rzymkowski gra na państwa czytelników niewiedzy-skoro poprawka została przegłosowana na NIE to już nie przejdzie widać to gołym okiem i szans nie ma tym bardziej poseł opozycji. Więc przykra sprawa,że poseł Rzymkowski nie mówi wprost i próbuje udawać i flirtuje z panem Debichem na ten temat.

Powinni im zapłacić za bezprawne korzystanie z ich własności

ciekaw jestem czy odlicza wlascicielom zamku za remonty i tyle lat konserwacji

Witam. Chcialabym spytac od czego mogą byc samoistne krwawienia , i wiem napewno ze to nie jest okres. Wiem ze mam grzybice i czekam na wizyte na 16 marca, ale strasznie się boje co to może byc. Czy przez te grzyby?? CZy to moze nadzerka czy cos gorszego? Upławy są brazowe.. i od dwoch dni krwawienia.. Długo juz lecze grzybice i ciągle powraca.. jestem bezsilna... nie wiem jak ją pokonać. Proszę o odpowiedz Eksperta . DZiękuję, pozdrawiam

Zapytaj BOCIANA 2703 z YT na temat swoich problemów zdrowotnych!!!

Ale sie wysralem fffuuuuuuuuuuuu!!!!!!

Widzę na forum, że kampania wyborcza już się zaczęła. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów, nawet tych co piszą tu służbowo

Kampania za cudze, czyli rozdawnictwo z puli ogółu do rąk nielicznych.

,,Śmierć jest początkiem lepszego życia A nasza rozlaka z bliskimi jest przejściowa '' Tak mówi pismo nie lekajmy się

Ja sie ucieszę jak pieniądze wpłyną na konto powiatu a powiat kupi zamek, na razie to łapanie ryb przed siecią.

Pierwszy prawdziwy poseł z Kutna!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Prawdziwy? A ja myślałem, że ma przyklejany nos i uszy...

Ja myślałem, że jest farbowany.

Czy Karol Karski to ten poseł z PIS?

Nie, to nie ten

A Schrajber tylko układa się z PO . Mam nadzieję, że Kutnianie ocenią go w wyborach

Szacun dla posla. A pan poseł Tadeusz co nam załatwia?

dodaj komentarz
Czytaj także