Rejestracja i logowanie

Strajk uderzył nauczycieli po kieszeni. Co z pensjami za czas protestu?

Wydarzenia 09-05-2019 Autor: ksz
150
Strajk uderzył nauczycieli po kieszeni. Co z pensjami za czas protestu?

Nauczyciele zaczęli otrzymywać pensje za ostatni miesiąc, w czasie którego miała miejsce akcja protestacyjna w oświacie. Okazuje się, że strajk mocno odbił się na ich zarobkach. Pomocą może być fundusz Społecznego Komitetu „Wspieram Nauczycieli", który zebrał 8 milionów złotych, jednak straty były znacznie większe...

Informacje o pensjach pojawiły się w mediach społecznościowych.

Wydarzenia

Wydarzenia

Wydarzenia

Skąd tak niskie pensje? Jak mówiła Minister Edukacji Narodowej, nauczyciele zostali rozliczeni według następującej procedury:

  1. Należy obliczyć miesięczną liczbę godzin do przepracowania przez nauczyciela - aby ją ustalić, należy tygodniową liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych wychowawczych i opiekuńczych wynikającą z art. 42 ust. 3, 4a lub ust. 7 pkt 3 ustawy - Karta Nauczyciela (tzw. pensum) pomnożyć przez średnią liczbę tygodni w miesiącu kalendarzowym, ustaloną w oparciu o § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 416, z późn. zm.). Miesięczną liczbę godzin do przepracowania tzw. pensum ustalamy mnożąc tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin danego nauczyciela przez współczynnik 4,16 - z zaokrągleniem do pełnych godzin, w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę. Przykładowo, dla nauczyciela, którego pensum wynosi 18 godzin tygodniowo, miesięczna liczba godzin zajęć do zrealizowania to 75,
  2. Należy ustalić, ile godzin z obowiązującego go pensum w danym miesiącu nauczyciel nie przepracował,
  3. Należy miesięczną stawkę wynagrodzenia zasadniczego wraz ze stałymi dodatkami (za wysługę lat, motywacyjnym oraz funkcyjnym) podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu,
  4. Należy otrzymaną w ten sposób stawkę godzinową wynagrodzenia pomnożyć przez liczbę godzin nieobecności nauczyciela w pracy,
  5. Należy tak ustaloną kwotę wynagrodzenia za nieprzepracowaną część miesiąca odjąć od wynagrodzenia za cały miesiąc

- Za okres strajku nauczyciel nie otrzyma również dodatku za warunki pracy, o którym mowa w art. 34 Karty Nauczyciela, jeżeli dodatek taki mu przysługiwał. Dodatek ten przysługuje bowiem tylko za faktycznie wykonaną pracę w warunkach trudnych lub uciążliwych. Za czas strajku nauczyciel nie otrzyma także wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, których nie zrealizował - dodawała Zalewska.

8 milionów dla 600 tysięcy

Pomocą może okazać się zebrana przez Społeczny Komitet „Wspieram Nauczycieli" pula 8 milionów złotych, która ma zostać podzielona na kwoty po 500 złotych. To oznacza, że otrzyma ją jednak jedynie 16 tysięcy nauczycieli, a przypomnijmy, że w strajku, według szacunków podawanych przez ZNP, mogło wziąć udział nawet 600 tysięcy protestujących.

Komitet zadecydował, że pomoc obejmie wyłącznie osoby, które:

  • przystępując do strajku nie należały do związków zawodowych
  • strajkowały minimum 9 dni (połowę czasu strajku)
  • nie dostały wynagrodzenia za czas strajku
  • znalazły się w trudnej sytuacji materialnej

Od 10 maja będzie można złożyć „Wniosek o przyznanie pomocy ze społecznego funduszu strajkowego”. Przewodniczący komitetu strajkowego placówki zaopiniuje wniosek, a osoba ubiegająca się o wparcie złoży go w oddziale ZNP w swojej dzielnicy/miejscowości. Oddział zweryfikuje podstawowe dane i przyśle wnioski do sekretariatu ZNP w Warszawie. Tutaj zostaną one uporządkowane i przedstawione Społecznemu Komitetowi, który podejmie ostateczne decyzje.

Samorządy jednak zapłacą?

Wciąż nie we wszystkich samorządach jest jasne, jak rozliczony zostanie protest. W niektórych miejscach w Polsce pojawiły się pomysły, by nauczycielom normalnie wypłacić pieniądze, ale  po odpracowaniu godzin strajku. Urząd Miasta w Kutnie zadeklarował, że nie zmniejszy budżetu na edukację, jednak w jaki sposób pieniądze te mają trafić do pracowników szkół - tego póki co nie wiadomo. Do sprawy wrócimy.

komentarze (150)
Dodaj komentarz

Strajkowaliście, nie narzekajcie, wasz przewodniczący związku otrzymał 100% swojej zasłużonej pensji. Spodziewam się, że przyzna sobie b.wysoką premię lub nagrodę za zorganizowanie strajku i straszenie uczni i ich rodziców. Wy byliście tylko narzędziem.

Znam osobe, ktora uczy angielskiego w jednej z kutnowskich szkol. Na fejsbuku bardzo zarliwie popierala strajk i zachecala innych nauczycieli do strajku. Szkoda tylko, ze kolezankom, ktore ucza plastyki, przyrody techniki itp nie napisala ze po strajku zostana bez wyplaty podczas gdy ona przezyje z dodatkowej pensji zarobionej w tym czasie w prywatnej szkoly jezykowej.

a musiała mówić? że ktoś jest jeleń i łudzi się że za strajk dostanie kasę to jego problem...

Proszę zwrócic uwagę na poziom tej dyskusji tzw. nauczycieli - gratuluje to po pierwsze, a po drugie jak mozna dawac komus nagrode za to nie pracował , raczej dac tym co pracowli.

POLICJA ZA PRZEKRĘT Z L4 DOSTAŁA PIENIĄDZE !!!

NAJLEPIEJ DAĆ ETATOWYM NIEROBOM CO SIEDZĄ W DOMU I JAK KRÓLIKI ROBIĄ KOLEJNYCH NIEROBÓW W PRZYSZŁOŚCI

A kto bogatemu zabroni strajkować? emoji

Chcesz być bogaty to idź na nauczyciela. ALe nie. Pewnie masz podstawówke i lenisz się w domu zapieniądze podatników

Co myślą n-auczyciele po następnych niechlujnych wczorajszych komentarzach wydając im ponad 1300 opini w 135 komentarzach.To świadczy o tym jakim autorytetem mogą się pochwalić nauczyciele. Dodam że to są to opinie negatywne.

Ty to liczysz? Nudzi się? Co za głupek!

Taaaaaa. Te jej wypociny brzmią idiotyczne.

Macie rację ta Anna to równo pod sufitem nie ma.

Beatko a za co te nagrody

Te nagrody poprostu się im należą...

Nie wiem ale brak mają obiecane :-(

Miało być tak :-)

Spokojnie, nauczyciele będą to mieć wyrównane w kolejnych miesiącach w postaci nagród ....

Ktoś zna, ktoś słyszał / czytał: Stanisław Lem powiedział: „Dopóki nie założyłem konta na facebooku, nie wiedziałem że na świecie jest tylu...” zagadka... kogo jest tylu wg. Lema?

Autorzy plugawych wpisów powinni przyjść do szkół i powtórzyć swoje słowa nauczycielom prosto w oczy. Ale że to tchórzliwy pomiot rodem z pisuarow, to wolą się swoje kompleksy rekompensować anonimowo. A potem się kłaniają nauczycielom w pas takie dwulicowe małe człowieczki. Ale wierzcie mi, nauczyciele wiedzą o was. Opinia o was już na stałe zagościła w szkołach. Powodzenia w życiu i mniej troskemoji I miłych wspomnień ze szkół AD 2019 emoji Pozdrawiam hejterow.

Nie wierzę, nauczyciel mówi o braku rozumu xD Wy tym strajkiem idealnie pokazaliscie jak ograniczeni jesteście i nikt wam się w pas nie kłaniał a już na pewno kłaniać nie będzie, nie tylko tegoroczni maturzyści mają was za nic i mówią to wprost. Jesteście przerażająco prości,dajecie się zmanipulować starym komunistom. Przerażające, że to wy odpowiadacie za wychowanie młodych ludzi...

Piszesz o anonimowości innych? Nazywasz się hmmm.... Goodbye and good luck?

Wyguglaj sobie co znaczy ten podpis i czytaj między wierszami matołku.

Tą głupią Annę co wypisuje brednie to tylko w kaftan i do psychiatryka

I do gazu?

Dobrze tak tej leniwe jak grupie zawodowej

Że tak powiem...w czasie strajku rodzice dzieci też ponieśli straty... a to urlop płatny a to urlop niepłatny, na rządanie itd... Zwróci ktoś dzień wolny albo stracone pieniążki ?

„rządanie” ?? !! Ortografii moRZesz nie znać, ale wszystkie błędy powinno Ci podkreślać, a ich poprawienie to jedno kliknięcie...

Artykuł ma na celu grzanie emocji. Poziom Faktu, tania sensacja. Kto nie pracuje ten nie otrzymuje wynagrodzenia, bo za co? Miłego wieczoru.

Nie rozumiem celu tego artykułu. Chyba chodzi o to, żeby było dużo komentarzy. Był strajk, nie ma pieniędzy. Chyba każdy, kto przystępował do strajku, miał tego świadomość. Chyba autor artykułu martwi się bardziej niż sami nauczyciele, a komentarze wyrwane z fb nie są wiarygodne.

Dobra wiadomość.. ZNP ogłosił że zaczną spływać pozwy do prokuratury przeciwko tym którzy oskarżają nauczycieli o wysyłanie maili do szkół w których ostrzega się o podłożeniu bomby ... No do dzieła pisowskie sługusy...

Właśnie Anna jest ten teresa sądząc po belkotliwych wpisach

Anna nie jest „teresa” Ty być z Polska??

Tą całą Anna to powinien zająć się psychiatra w trybie natychmiastowym

Z jakiego powodu? Z takiego, że widzę żółć lejącą się na forum?

Bo niektórzy nie mają pojęcia, skąd ten cytat. Nie zrozumieli zwyczajnie.

To już nawet filmów nie oglądają? Rozumiem, że teraz szczytem obcowania z kulturą jest obejrzenie bloku reklamowego...

Oj-nauczyciele, słuchajcie nadal swojego ''GURU''ZNP ( z) bro(d)niarza i planujcie strajk na wrzesień to wtedy będziecie załatwieni jak dzieci w piaskownicy.Bez funta klaków w kieszeni!!!

Gdy wieczorne zgasną zorze, Zanim głowę do snu złożę, Modlitwę moją zanoszę Bogu Ojcu i Synowi: "Dopierdolcie sąsiadowi! Dla siebie o nic nie wnoszę, Tylko mu dosrajcie proszę." Kto ja jestem? Polak mały Mały, zawistny i podły. Jaki znak mój? Krwawe gały. Oto wznoszę swoje modły Do Boga, Marii i Syna: "Zniszczcie tego s****ysyna Mego brata, sąsiada, Tego wroga, tego gada." "Żeby mu okradli garaż, Żeby go zdradzała stara, Żeby mu spalili sklep, Żeby dostał cegłą w łeb, Żeby mu się córka z czarnym I w ogóle żeby miał marnie, Żeby miał AIDS-a i raka." Oto modlitwa Polaka.

Tak się Pani modli?(każdy sądzi po sobie)

Tak kiedyś modlili się katolicy... Myśli Pani że to się zmieniło l?

Z „Dzień Świra” modlitwa Polaka... właśnie tak widzę pewną część wpisów...

Ojej ojej ale mi ich źal hahaha ha zaraz pekne ze smiechu

N--auczycielu zarobiłeś 777 zł i pytasz gdzie twoja dobro i dobro twojej rodziny. A co zrobiliście z godnością uczniów szkól podst. licealistów i ich rodzin. W czasie strajku, przez was zdeptana była godność wymienionych przezemn

ZNP JESZCZE NIE ZGINĘŁO, a a wy trole pożałujecie jeszcze!

Nauczyciele są wykształconą grupą zawodową i powinni wiedzieć, że za czas strajku nie mają prawa do wynagrodzenia.

Trochę to smutne ale sami do tego doprowadzili. Nie przejmował się lisem i konsekwencjami dla dzieci teraz nikt nie będzie się nimi orzejmowal

Teraz wam sie oczy pootwierały?Że bez szacunku ze strony uczniów, rodziców, bez poparcia społecznego?Bardzo dobrze, wszechmocni, a teraz nosy na kwintę pozwieszane.Jeszcze wymagają od innych grup,żeby ich popierały.Teraz sie przelało wreszcie.

Polska potrzebuje więcej takich nieuków jak ty

****y se pizzerke wpierdalają a dobre chłopaki patrzą na świat zza krat

NIE płacić im za strajk . No jeszcze czego!!!!

Załatwili się sami na cacy hahaha ha idioci

chciało się strajku to za co chcecie teraz wynagrodzenie ? Zebrane pieniądze wypada przeznaczyć na jakiś cel charytatywny . Wasz strajk już się skończył i chyba nie ma co do niego wracać gdyż nie przyniesie to Wam nic

Nieroby mają pretensje źe nie dostali odpowiedniej wypłaty. To zwykle bezczelne. Siedzieli na ****ch zamknięci w szkołach od wewnątrz i jeszcze pretensje. Dobrze ich załatwiono.

Jeśli postawimy sprawe uczciwie to, zadnej pensji za strajk NIE POWINNO BYC. Strajk to jest GRA WA-BANK ,wiec moze być różnie,jak wygramy to zyskamy,jak nie to stracimy.Popieram całkowicie wasz strajk ,ale za czas nie-pracy powinniście mieć kase z FUNDUSZU STRAJKOWEGO.

nauczyciele strajkowali a inni w przedszkolach zarabiali

Nie spodziewali się ze dostaną po kieszeni Dobrze im tak Jak te kreatury To ludzie bez honoru mogą chodzić po ulicy.

A tak Im było wesoło chodzili po mieście muzyczka piknik przed urzędem miasta ha ha ha

HAHAHA HAHAHA NARESZCIE DOSTALI TO NA CO ZASŁUŻYŁA TA CAŁA BANDĄ ŹALOSNIKOW

Michal ma rację Nie pracujesz nie zarabiasz ale widocznie do tych wielce uczonych to nie dociera. Ich bezczelność nie zna granic.

Bardzo dobrze tym cholernym nauczycielom Trzeba się było zastanowić wcześniej. .Ale im brak inteligencji. Pozbawiła się całkowicie moralności. Teraz niech wsadza zeby w ścianę i razem z rodzinami gryzą tynk. Jest tam wapń a to zdrowe .Chyba powinni optymalizacja wiedzieć hahaha

no tak jak by im placili to ja bym caly rok strajkowal poco robic jak i tak placa podniesc zadania do 2 tys miesiecznie podwyzki i caly rok strajk wiec slusznie nie pracujesz nie zarabiasz

Taka myśl mnie naszła "Skoro nauczyciele wiedzieli, że oberwie im się po pensji to po co przerywali strajki albo po co go zaczynali".Bo to oczywiste, że pieniądze dostali za czas jaki przepracowali przed strajkiem plus rząd pociął im za strajk ( ponoć nauczyciele nie mogą strajkować ale nie wiem jak mówi prawo, można mnie poprawić nie ma problemu emoji ). Więc niech ktoś mi wytłumaczy, jaki jest sens narzekania innym na skutki swoich decyzji skoro świetnie wiedzieli jakie będą ? :/

A który rodzic pozwoli dziecku odpracowac czas strajku ??? To nie ich była wina że nie chodziły do szkoły .. ???????? moja propozycja to może we wakacje...

A ten strajk miał być bez pogrywek politycznych. Widać powyżej że jednak był.

A z jakiej racji mają dostać pieniądze za strajk

Tacy niby uczeni a dali sie nabic w butelke.Nie ma pracy nie ma placy.....

kochani nauczyciele te wypłaty to nic,rodzice musieli ponieść koszty mogą domagać się rekompensaty za naruszenie dóbr osobistych swych dzieci i swoich w sądzie,nie każdy ma babcie czy dziadka.Popieram wasz strajk ,ale powinien on wygladać inaczej.

A domagają się? Kogo mają oskarżać? Rząd? Ministerstwo? Powiat? Gminę? Dyrekcje szkoły?

Może Broniarzowi podziękują????????

Jak powinien wyglądać? Każdy pisze "inaczej" ale co to ma znaczyć?

Przecież słyszeli - mają pracować dla idei. Proponuję, żeby podatki też płacili w ideach.

Form protestu jest wiele,znp wybralo tą najdrastyczniejsza, ale nie dla rządu lecz dla ludzi,w ten sposób przysporzyli sobie tylko wrogów,a trzeba było użyć nauczycielskiej inteligencji i przewidzieć jak to się skończy.Przykro mi ale wcale mi was nie żal,nic na to nie poradzę.

Wciąż bez żadnych konkretów. Nikomu nie zależy na współczuciu, trochę rozumu. I nie jestem nauczycielem.

Pasożyci dostali po kieszeni W końcu.

Szczerze współczuję pracownikom kadr i płac w szkołach, którzy musieli nagimnastykować się by naliczyć pensje strajkującemu personelowi...

W końcu za coś biorą dużą kasę. Raptem, raz na 30 lat wyliczyli inaczej

Płatne pachołki PiSu , żałosna miernota bez perspektyw i wykształcenia znów w natarciu. Ha ha ha...tylko tyle możecie.

Cześć TUMANOWSKI.

Dajcie spokój tym nauczycielom bo przez takie komentarze ten zawód został upodlony

Upodlili się sami ,swoim podejściem a nie przez komentarze.Pytam dlaczego siedzieli cicho za rządów po.Dlatego ,że platfusy by od razu zrobili z nimi porządek,PIS natomiast jest zbyt delikatny niestety.Wszyscy strajkujący powinni dostać wypowiedzenia w trybie natychmiastowym,wtedy szansę na pracę by mieli młodzi po studiach ,którzy chcą pracować a takich jest dużo.Tylko stołki są zajmowane przez rodziny i znajomych ,Prawda?

Studiuje pedagogikę. NIKT nie chciałby skorzystać z okazji i wejść w ten zawód, bo ktoś został zwolniony za strajk. NIKT nie będzie pracował za takie pieniądze. NIKT nie będzie dawał sobą gardzić. To nie te czasy. Piszę nikt, bo wiem co mówią inni studenci i wykładowcy na zajęciach. To co się dzieje jest żenadą. Gdyby strajkowało młode pokolenie, które teraz studiuje to strajk trwał by dalej i na pewno nie w takiej łagodnej wersji...

To trzeba zmienić studia bez zastanowienia,zeby póżniej nie małpować.Już wiadomo ,że to" zle" opłacany zawód.Znam takich co skończyli studia pedagogiczne i w Kutnie pracy dla nich nie było.

No dobrze, Anna po studiach nie pójdzie pracować do szkoły. Znajdzie sobie inną pracę. Strajkujących nauczycieli zwolnimy i kto będzie uczył dzieci? Tych, którzy nie strajkowali jest niewielu. Młodzi? Zdolni uciekną, a niezdolnych do szkoły nie potrzebujemy. Coś Ci powiem ABC- nie popierałam strajku, zgadzam się z tymi, którzy mówili, że za PO nauczyciele nie strajkowali choć rząd odebrał im prawo do wcześniejszej emerytury, a dorzucił godziny karciane, ale wiesz co, moja córka wybiera teraz szkołę średnią i okazuje się, że dwoje najlepszych nauczycieli w swoich dziedzinach zostało podkupionych przez prywatne liceum. Dostali więcej i odeszli. Jedni rodzice zapłacą za to, żeby ich uczyli, inni...no cóż. Słyszałam, że w dwóch technikach szukają nauczycieli zawodu. Znajomy dobry informatyk z Łodzi powiedział, że za takie pieniądze szkoda by mu było czasu na pracę w szkole. Zarabia około 10 tysięcy, a to nie jest szczyt możliwości w tym zawodzie. Podobnie jak ja nie popiera strajku. Tylko kto do cholery będzie uczył młodzież?!

Katecheci będą uczyć, poza tym strażacy, służba leśna, nawet jacyś politycy deklarowali swoją gotowość do pomocy podczas strajku...

Anno, myślałam,że naprawdę studiujesz pedagogikę i chciałam zwrócić uwagę na problem- jeśli nie damy dobrej pensji dobrym , solidnym, kreatywnym nauczycielom , jeśli nie docenimy nawet tych przeciętnych, ale rzetelnych to w zawodzie zostaną miernoty i miernoty będą uczyć dzieci. A ty wyskakujesz z demagogiczno- kodziarskim tekstem. Szkoda gadać

po zakonczeniu strajku powinno czekac na kazdego nauczyciela wypowiedzenie. sa mlodzi ambitni i chetni do pracy ale noe moga sie dostac bo starzy wyjadacze siedza w szkole

Tak jest zatrudnić żuli takich jak ty o absolwentów którzy uczęszczali to toruńskiej uczelni analfabety z doktoratem

oto wypowiedz nauczyciela brawo. i tacy ludzie maja uczyc nasze dzieci?

Nie jest nauczycielem ... Nie twoje doczekanie żebym użerał się z twoim dzieciorem.

Chcesz najlepszych nauczycieli dla swojego dziecka i jednocześnie płacić im jak najmniej, a jak premię dasz poczucie spełnienia i powołania... co z Tobą nie tak??

Zaległe pensie powinien uregulować znp

Strajkowało nie tylko ZNP ale również m.in. Solidarność...

Tak czy tak strajk odbyl sie kosztem dzieci stresu ktory zafundowali na egzaminy dzieki dyrektorom szkol ktorzy to ogarneli dzieci mogly pisac egzamin

Co ty bredzisz kobieto. Spór zbiorowy rozpoczął się na początku stycznia i to ten bandycki rząd traktował uczniów jako kartę przetargowa. Nauczyciele kosztem własnych rodzin wstrzymali się od strajku. Ja na ich miejscu nigdy tak jak ty bym nie odpuścił. Swoją drogą i tak za to zapłacicie. Szkoła już nigdy nie będzie taka sama. Tel społeczeństwem łatwiej się rządzi

Tak prawdopodobnie w styczniu coś bakneli o zarobkach,ale na spotkania do ministerstwa edukacji nie przychodzili,a jak uslyszeli o 500 na pierwsze dziecko,zorganizowali haniebny strajk.

NIC BYM IM NIE DAŁ ZA TEN STRAJK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

A sobie bys wziela????? Wstyd i zenada,szkoda takim jak ty odpisywac nawet,pomysl zanim zaziejesz nienawiscia

Strajkiem tylko się ośmieszyliście w oczach każdego obywatela. Wykorzystywać dzieci do strajku, jakiś durnych pochodów z debilnymi karteczkami a w zamian obiecać lepsze oceny ze sprawowania czy łatwiejsze egzaminy dla zagrożonych. Trzeba być naprawdę wielkim NIEUDACZNIKIEM aby w ten sposób wykorzystywać dzieci aby móc nadal bimbać na lekcji a dostawać za to większe pieniądze. Z roku na rok macie co raz głębiej dzieci. Jedynie co potraficie to zadawać prace domowe, naukę w domu, a na lekcjach dyktowanie podręczników do zeszytu z zadaniem nauki na pamięć wszystkiego. Wasza wiedza kończy się na etapie przepisania podręcznika. Aż szkoda śliny aby na takich nieudaczników napluć. Do roboty i uczyć. To jest Wasz zasrany interes aby dzieciaki się szkoliły. Za to dostajecie wynagrodzenie. Rodzic posyłając dziecko do PAŃSTWOWEJ placówki za którą płaci w podatkach ma prawo żądać że jego dziecko WSZYSTKO wyniesie ze szkoły i nie będzie musiał poświęcać temu czasu gdyż jest zajęty SWOJĄ PRACĄ i płaceniem podatków abyście mieli pensję i miejsce zatrudnienia. NAUCZYCIEL = PASOŻYT.

Nauczyciele też płacą podatki. A wszystkim "jackom, którzy wiedzą lepiej" proponuję zatrudnić się w szkole i popracować trochę w tym lekkim zawodzie. Miejsc niebawem będzie pod dostatkiem. Odejdą najlepsi. Młodzi zwłaszcza zdolni nie przyjdą, jeśli nic się nie zmieni. Powodzenia.

Strajku nie popierałam, ale ktoś tu pisze straszne głupoty. Są źli nauczyciele, ale są też głupi rodzice. Jeden z nich właśnie się wypowiedział, choć na podstawie stylu wnioskuję, że była to raczej kobieta.

Cycole Broniarza teraz płaczą bo pusto w kieszeni!

I bardzo dobrze że za czas strajków nie zobaczyli ani złotóweczki. Zero pracy, zero pensji. Prosta zasada. Trzeba było na czas strajku brać l4 i siedzieć cały czas w domu aby ZUS nie miał podstaw do wątpienia w poprawność zwolnienia lekarskiego. No ale jak się zachciało BEZMYŚLNIE przychodzić do roboty i nie pracować, to co się dziwita niedouczone nauczycielskie ścier..a. Uczycie dzieciaki aby myślały, a sami nie potraficie tego zrobić. Policjanci potrafili strajkować, brać zwolnienia i nie narzekać na brak pensji lub groszowe wypłaty. Za to Wy nauczyciele, grupa "myśląca" nie potraficie nawet takiej podstawy ogarnąć. Idziecie ślepo za Broniarzem który tylko dba o swój stołek ;-)

Policja ma 100 % za L4 i resortową służbę zdrowia, nie podlega kontrolom ZUS. Strajk z całymi konsekwencjami to jednak chyba bardziej uczciwa forma protestu, tak sądzę. Poza tym, po co narażać lekarzy?

100% l4 tylko jeśli zwolnienie wynikało z wypadku w czasie pracy pozostałe to tez 80% jak cywile.. ???? strajk taki bardziej uczciwy...nie ma zatem co płakać że się pensji nie dostało skoro się nie pracowało ????

Dobrze tak tym przygłupom

Po pierwsze ciemna maso nauczyciel ma prawo do strajku a pisiory nie mają prawa im za to nie zapłacić. Taka kasa idzie na ojczulka z Torunia a na nic innego nie ma. Może czas się obudzić?!

Ma prawo do strajku, zgoda! Ale za nieprzystąpienie do pracy chce zapłatę, pogłupiało się nauczycielstwo !!!!!

I bardzo dobrze. Tego jeszcze nie grali żeby dostawać pieniądze za nieusprawiedliwioną nieobecność.

Strajk to nie jest nieusprawiedliwiona nieobecność... strajk był legalny, prowadzony wedle prawa...

I według prawa, nie pracujesz, nie zarabiasz, nauczycielom ciężko pojąć?

Wszystko jasne strajk = brak wynagrodzenia. Ale strajk nauczycieli jest legalny i został zapowiedziany z olbrzymim wyprzedzeniem... zatem brak wynagrodzenia ok, zarzuty o bezprawnym strajku są kłamstwem...

Z góry była informacja że za dni strajku nie będzie wynagrodzenia wiec czemu się dziwią????? Mogli iść masowo na zwolnienia lekarskie lepiej by na tym wyszli. Wielcy nauczyciele pokrzywdzeni-smiech na sali Rozumie że nie po to się uczyli czeby grosze zarabiać ale prawda jest taka że dostają pensje za śmieszne godziny pracy i tyle dni wolnych w ciągu roku. Przypomnijmy że ludzie w sklepie pracują średnio po 160h miesięcznie i dostają 2000zl a prywaciaz jeszcze powie że jest stratny w towarze, itp. i zabierze pracownikowi 100zl i więcej. I gdzie tu sprawiedliwosc

Już pisowskie pachołki za kilka srebrników atakują nauczycieli.

Nie pachołki, tylko ludzie płacący podatki nierobom mają płacić???????

Odrobią lub nadrobią w wakacje

Bardzo dobrze im wogole nie powinni dostac pensji ..

Jasne,dac lekarzom ktorzy od lozek odeszli chorych,im dolozyc nie????

Powinni zlikwidować szkoły, bedzie więcej geniuszu wśród suwerenów, co zobaczymy na forach w ich przemądrych komentarzach.

Bardzo dobrze ! Nie pracujesz, nie zarabiasz !!!

Nauczyciele, sporo straciliście. Ale nie chodzi o kasę, lecz o wizerunek w oczach dzieci i rodziców. Ja rozumiem, iż można protestować, ale nie w chwili, gdy dzieciaki mają jeden z najważniejszych egzaminów. Wymyśliliście, że tylko wtedy was zauważą media. To tak jak lekarz nie zoperuje ciężko chorego, bo strajkuje. I druga sprawa, źle wam - przekwalifikujcie się. Roboty jest w Polsce obecnie bardzo dużo. Tylko dziennie pracuje się czasem nawet 16 godzin - a 12 to już jest norma. I nie mówcie, iż jesteście niezastąpieni. Nie uczycie na uczelniach wyższych technicznych, gdzie potrzebna jest naprawdę duża wiedza. Pozdrawiam

Dokładnie! Zamknąć podstawówki, szkoły średnie i zawodowe!! Nauczyciele na traktory, No i cukier krzepi. Brawo przodowników pracy! 300% normy! Niech żyje Prezes Zjednoczonej Partii Prawicy!!

A kto odda uczniom .......możliwość wiedzy

Są książki, internet, rodzice, po co wam Ci źli nauczyciele? Nie mów, że nie jestes w stanie sam dziecka nauczyć zagadnień z rachunku prawdopodobieństwa, chemii organicznej, czy opowiedzieć o początkach demokracji w starożytnej Grecji...

Dokładnie przecież dzieci i młodzież najwiecej wiedzy posiada właśnie z internetu a nie z lekcji w szkole z „takowymi uczycielami”!!!!!!

Popieram, polecam nauczanie domowe. Masz internet, posadź dzieciaka i niech czyta mądrości

A po co dzieciom wiedz a o początkach demokracji w starożytnej Grecji?? Ważniejsza według mnie wiedza o I i II wojnie światowej, 20-leciu międzywojennym i czasach powojennych - tu nasuwa mi się pytanie czemu zakres nauczania historii kończy się na II wojnie światowej?... Cały system edukacji w Polsce jest chory a żądania nauczycieli - uzasadnione lub nie - to tylko wierzchołek góry lodowej.

A po co w ogóle wiedzą? Liczy się praktyka i umiejętności. Umiejętność zbierania szparagów jest teraz bardzo pożądana. I na saksy.

12h to norma chyba w pini

rudy2: W wielu zawodach pracuje się 12h (choć oczywiście nie codziennie - np. służb mundurowe)

Ojojoj... biedactwa... to się narobiło... Tacy światli, tacy wykształceni, „mózgi” narodu a dali się wykiwać ZNP, Broniarzowi, samorządom sprzyjającym opozycji. Taraz lamentują, że im obcięli pensje. Była fajna zabawa, pierdzenie w stołek, nagrywanie durnych piosenek i wierszyków i za to mieliby dostać pełne wynagrodzenie? Poszli jak stado baranów za Broniarzem, dali się oszukać zapewnieniom że są bezpieczni a wystarczyło poczytać opinie RIO o tym że nie ma podstaw prawnych do wypłaty wynagrodzenia za okres strajku. Porażająca naiwność żeby nie powiedzieć gorzej... Teraz samorządy cichcem wycofują się z obietnic, Broniarz zapadł się pod ziemię a nauczyciele dalej swoje że to wina rządu... Ja nie jestem zwolennikiem PIS, wręcz przeciwnie, ale za to jestem zagorzałym wrogiem głupoty a ona aż bije z tego co robili strajkujący nauczyciele.

Suweren daje się kiwać od kilku już lat partii, która przekupuje go jego własnymi pieniędzmi... i z tą motywacją pluje on na tych, którzy zostaną wskazani przez prezesa...

Taka ciężka praca a co inni mają lepiej. Pracują po 8-12 godzin i często zabierają prace do domu. Pracują w hałasie często w soboty i niedziele. Mają problem z urlopem 2 tygodniowym. Nie mają wolnych Wielkich czwartków , piątków do pracy chodzą dzień po świętach. Nie mają wolnego w rekolekcje. Niech nie narzekają bo w normalnej pracy by się wykończyli. Nie wiedzą jaką ciężką prace mają inni bo wiecznie tylko pracowali w szkole

Popierałem strajk nauczycieli jako rodzic. Jednak kiedy dzieci poszły do szkoły z dniem 06.05 przestałem. Nauczyciele zwariowali z klasówkami. Nie interesują ich dzieci oraz przepisy zabraniające kilku klasówek dziennie. Co już dobro uczniów ich nie ineresuje. Walczyli tylko o swoje i widać że dzieci mają głęboko w ....

Szanowni Państwo zabierajacy głos w sprawie strajku nauczucieli proponuję spędzić jeden dzień w szkole wśród dzieci, moze wtedy zrozumiecie co to za praca. Jestem córką nauczycielki z 40 letnim stażem, nigdy nie miałam prawdziwych wakacji bo mama douczala tych co nie dawali sobie rady z materialem zeby nie mieli brakow w nastepnej klasie i to nie byly korepetycje bo w tamtych czasach takich wynalazków nie było a w ciagu roku szkolnego jeśli nie poprawiala zeszytow to przygotowywala się do lekcji. Jej trud mnie przerażal i wybralam inny zawod ale chylę czoła przed nauczycielami

Szanowna Pani wami gęby wyciera sobie zwykłą patologia ewentualnie płatne piswskie trole.

Tymi mądrzejszymi co nie strajkowali????????????????????????

Nikt im nie kazał strajkować

Broniarz ogłupił ciało pedagogiczne, nauka na przyszłość !!!!

I słusznie. Skoro nie pracowali to nie ma pensji. Niech się cieszą, że nie dostali kary za złamanie Karty Nauczyciela, której tak bronią ale tylko w wybranych punktach...

Jakie nasze państwo jest cudowne, zmniejszyli tylko pensje, a mogli zamknąć w więzieniach...

Za platformy tak by było,albo strzelanie, tak jak do górników.

A strzelali? Jeśli tak to z jakiej broni? Czemu strzelali? Ile osób zostało rannych? Ile osób zostało zabitych? Czy górnicy za czas strajku otrzymali wynagrodzenie, czy za lata w ktorych strajkowali otrzymali trzynastki, czternastki, barbórki?

Nic nie wiesz kobieto,zajrzyj do najnowszej historii,widzisz tylko czubek własnego nosa.Gdyby nie górnicy to siedzialabys w prl-lu w zimnej chałupie.

Szanowni Nauczyciele pisowska banda pokazała gdzie ma was i wasze rodziny. Dla tego rządu ciemne niewykształcone społeczeństwo stało się priorytetem. Od września strajk i żadnego kroku w tył. Pisowska bolszewia musi upasć!

Bezczelność nauczycielskiej bolszewi nie ma granic.

Tego by jeszcze brakowało żeby za strajk im zapłacić .To już śmiech na sali.Wstydu nie mają za grosz.niech idą do swojego guru Broniarza ,on im zapłaci.Więcej strajku to jaka oszczędność dla państwa.Brawo .Tak trzymać.Jaki przykład dali młodzieży.Myślą,że czy się stoi czy się leży to wypłata się należy.

Atak na nauczycieli to atak na Polskę!

atak nauczycieli to atak na polskę

Widziałem właśnie jak strajkowali nauczyciele. Jedna cały dzień pracowała w swoim ogródku, ale w drugim dniu tylko godz. 11.00 do15. 00.Następną widziałem na zakupach na ,, Ptaku''

Jak to co ja jak nie przyjdę do pracy to mi nikt nie zapłaci to chyba jasne jest i jasna odpowiedź.

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także