Rejestracja i logowanie

Szpital zapłaci 2 miliony za błędy lekarzy! Znamy szczegóły wyroku!

Wydarzenia 07-04-2019 Autor: ksz
28
Szpital zapłaci 2 miliony za błędy lekarzy! Znamy szczegóły wyroku!

W marcu informowaliśmy o odszkodowaniu, które musi zapłacić szpital w związku z błędami, do których doszło na porodówce. Dzisiaj znamy szczegóły zarówno zajścia, jak i wyroku sądu. Skąd wzięła się kwota ponad 2 milionów złotych i jak szpital zamierza ją wypłacić?

Jak się dowiadujemy, chodzi o sprawę dziecka urodzonego 19 czerwca 2013 roku. Zdaniem rodziców, lekarze błędnie ocenili stan dziecka i w przebiegu porodu nie podjęli odpowiednio szybko kroków zmierzających do ukończenia porodu. To z kolei miało doprowadzić do niedotlenienia dziecka, skutkującego nieuleczalną chorobą i kalectwem.

Szpital pozwany został 5 grudnia 2013 roku. Zażądano od KSS-u oraz od jego ubezpieczyciela odszkodowania i zadośćuczynienia na łączną kwotę 1,35 mln złotych wraz z odsetkami.

2 marca 2018 roku Sąd Okręgowy w Łodzi oddalił powództwo, jednak rodzina była nieugięta i skierowała sprawę do Sądu Apelacyjnego. Ten 6 marca br. zmienił wyrok i zasądził:

  • kwotę 800 tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia na rzecz dziecka urodzonego w szpitalu - wraz z odsetkami ustawowymi
  • kwotę 173,5 tysiąca złotych tytułem odszkodowania - z ustawowymi odsetkami
  • kwotę 114 732 złotych tytułem skapitalizowanej renty na zwiększone potrzeby za okres od grudnia 2013 roku do dnia 31 sierpnia 2014 roku - wraz z odsetkami
  • rentę na zwiększone potrzeby w kwocie po 12 748 złotych miesięcznie począwszy od września 2014 roku z ustawowymi odsetkami za opóźnienie którejkolwiek z rat
  • kwotę 250 tysięcy złotych dla matki i 100 tysięcy złotych dla ojca tytułem zadośćuczynienia - z ustawowymi odsetkami

Dodatkowo szpital i ubezpieczyciel zostali zobowiązani solidarnie do pokrycia kosztów zastępstwa procesowego powodów w postępowaniu apelacyjnym i wniesienia opłaty za postępowanie apelacyjne.

Sprawa dotyczy osób pracujących w ówczesnym czasie w szpitalu, a które w postępowaniu występowały w roli świadków.

- Z uwagi na przepisy o ochronie danych osobowych spółka KSS nie może ujawniać tożsamości byłych pracowników. Dwoje z lekarzy nie jest już w żaden sposób związanych z kutnowskim szpitalem - mówi starosta Daniel Kowalik.

Włodarz zapewnia, że z każdego takiego wydarzenia wyciągane są wnioski i że pomimo obowiązku zapłaty, nie ma zagrożenia wstrzymania świadczenia usług przez szpital.

- Oczywistym jest, że rolą zarządu szpitalnej spółki jest takie dysponowanie środkami finansowymi, aby zapewnić normalne funkcjonowanie wszystkich oddziałów placówki - zaznacza Kowalik. - Nie może być mowy o obniżeniu jakości świadczeń zdrowotnych zrealizowanych w Kutnowskim Szpitalu Samorządowym z prostej przyczyny - pacjent ma mieć zrealizowane te wszystkie świadczenia, które objęte są umową z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na obecną chwilę nikt nie rozważa możliwości wstrzymania przyjęć chorych. Powiat Kutnowski liczy sobie niemal 100 tys. mieszkańców, szpital przyjmuje rocznie ponad 25 tys. pacjentów - to chyba nie pozostawia złudzeń, że placówka jest bardzo potrzebna i spełnia swoją rolę.

Starosta dodatkowo podkreśla, że istotną kwestią pozostaje solidarna wypłata odszkodowania i zadośćuczynienia przez szpital i ubezpieczyciela wynikająca z sentencji wyroku.

- Dodatkowo zarząd KSS pertraktuje taki plan wypłaty należnej kwoty, aby była ona satysfakcjonująca dla wszystkich uczestników postępowania - kończy Daniel Kowalik.

komentarze (28)
Dodaj komentarz

Lekarz co by nie zrobił zawsze czuje się bezkarny Polskie prawo chroni lekarza !!!

12 lat temu też rodziłam w naszym szpitalu i moje dziecko niestety też jest dzieckiem niepełnosprawnym z powodu zle przeprowadzonego porodu. Nie walczyłam w sądach bo nie miałam do tego głowy. Cieszę się że mam dziecko i kocham je całym sercem.Na pytanie które zadałam lekarzowi po paru latach dlaczego moje dziecko ma taką wadę odpowiedział- niech Pani się cieszy że jest umysłowo dobrze rozwinięty! Brak słów !!!

Prokuratura Policja i Adwokacki chronią tych zwyrodnialców na szpitalu tam wymyślają w milczeniu leczenia tylko by wyłudzać pieniądze z ubezpieczenia pacjentów pielęgniarka podaje jakąś tabletkę i zdobywa im podpis na pustym druku bez żadnych wyjaśnień a zwyrodnialcy lekarze robią co chcą z ludźmi

który adwokat prowadził sprawę?

6 lat ciągania się po sądach i "tylko" kara pieniężna? Zazdroszczę wytrwałości... A lekarze dalej pracują, jak nie tu to w innym szpitalu lub prywatnie. Zero konsekwencji i później się dziwić że czują się bezkarni

Bardzo dobrze !

Powinni podać nazwisko lekarzy ! Które były przy porodzie !! Lekarz nie powinien tam pracować... Powinni zostać ukarani a nie.... Czemu szpital nie ukarze tego "lekarza " ??? Układy ? A przez to szpital jest zadurzony ?? Nie rozumiem tego... Powinni nagłośnić tą sprawę na nowo i dokładnie zobaczyć czemu lekarz nie dopilnował a nie....

Szpital zadurzył się w bloku zaraz za nim.

Szpital zapłaci.?Dlaczego szpital a nie konkretni ludzie co do tego doprowadzili.Nie ma żadnej wątpliwości że Ta rodzina musi dostać pieniądze ,ale ,,szpital zapłaci" to znaczy że zapłacą tysiące obywateli tego powiatu ,którzy są bogu ducha winni.Zabranie takiej kasy z puli i tak biednego szpitala skończy się tym że następni pacjenci nie będą właściwie leczeni,że przez tą sytuacje nie jeden totalnie niewinny umrze-za co ?Za błędy kogoś my wszyscy mamy płacić taką cene. A gdzie ubezpieczenie lekarza od ,,błędu" które jest obowiązkowe,.Prosze znależć winnych i niech płacą a nie ja,Ty,twoi bliscy itd.

Czy można podać nazwiska lekarzy.?

A jak myślisz?

Wolałbym juz nie miec tego dziecka , niz miec dziecko i te dwa miliony . 

Jak mozna pisac takie głupoty... chyba nie jesteś rodzicem skoro tak uważasz. Dziecko to jest dar, nie ważne czy zdrowe czy chore. Ehh aż się ciśnienie ponosi...

To nie koncert życzeń,

"Dwoje z lekarzy nie jest już w żaden sposób związanych z kutnowskim szpitalem" - jak nie jest ? Z tego co się orientuję to skład personalny lekarzy na tym oddziale się nie zmienił.

No to nibyś podpisany dohtor , ale mała jesteś poinformowany. Przecież wszyscy łącznie z rodziną wiedzą kto to.

Straszne ze w tym kraju tyle lat trzeba walczyc o sprawiedliwosc

Jaki ten starosta elokwentny i zorientowany we wszystkim. Prawdziwy gospodarz. No bravissimo...

Wyczuwam sarkazm...

Lekarz powinien to zapłacić ! A nie szpital ! Szpital nie jest odpowiedzialny za błędy lekarzy ! To wina jest tylko LEKARZA !!!!

Moim zdaniem nie szpital powinien płacić tylko LEKARZ który to zrobił . Szpital powinien zwolnić lekarza a nie go trzymać !!! I powinni powiedzie który to był lekarz !!

Prawidłowo. W końcu sprawiedliwość

Z tego co wiem, lekarz ubezpieczony jest od odpowiedzialności cywilnej i z tego niech płaci ! 

To ten lekarz powinien zapłacić a nie szpital

Nie jeden , ale trzech lekarzy

Za spalonego człowieka tez zapłacą? Przywróci to życie? Kary nie powinny być ze wspólnej kasy ale dotykać osobiście winnego, mam na myśli adekwatną utratę majątku i karę więzienia. Może wtedy któryś z tych ,,nadludzi" w białym fartuchu zastanowiłby się co robi. Szczególnie w Kutnie.

I co z tego Zapłaci to zapłaci Wiele szpitali płaci bo głupi ludzie są roszczeniowe i dla niektórych to oprócz 500 plus to sposób na życie

istny debilizm z twoich słów. Szpital zawinił niech teraz płaci a dziecku i tak to zdrowia nie wróci, te pieniądze będą na leczenie a nie z nieróbstwa rodziców

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także