Rejestracja i logowanie

Uwaga, "czarne pszczoły" znów u nas! Jeśli taką zobaczysz, koniecznie...

Wydarzenia 17-05-2019 Autor: ksz
12

Jest wielka, ciemna, pękata i latająca. Największa pszczoła w Polsce - zadrzechnia fioletowa - "zmartwychwstała". Po latach uznania za wymarłą, znów obserwuje się ją w Polsce. Informuje o tym Stowarzyszenie Natura i Człowiek.

Zadrzechnia fioletowa mierzy od 21 do 24 mm. Choć nazywana jest "czarną pszczołą", ma fioletowo połyskujące skrzydła. SNiC informuje, że owad jest bardzo płochliwy i nieagresywny, a przede wszystkim - bardzo pożyteczny. Zadrzechnię obserwowano w Polsce w latach 30., w 2002 roku uznano ją za gatunek wymarły. Według ekspertów przyczyną ich wyginięcia miał być niedostatek starych próchniejących drzew i pomniejszanie się terenów stepowych.

- Dzięki waszej aktywności udało się znaleźć w 2018 roku aż 26 NOWYCH stanowisk zadrzechni fioletowej - cieszą się przedstawiciele Stowarzyszenia Natura i Człowiek, które zajmuje się śledzeniem nowych siedlisk zadrzechni fioletowej.

Jeśli spotkacie takie latające cudo, pod żadnym pozorem nie zabijajcie. Zamiast tego zróbcie zdjęcie i koniecznie dajcie znać mailowo: naturaiczlowiek@gmail.com.

komentarze (12)
Dodaj komentarz

Zadrzewnia (duża, ma z pewnością około 4 cm) kilka razy dziennie odwiedza mój ogród i wprawdzie mówię jej cześć ale z pieszczotami nie przesadzam. Ona też zachowuje się przyjaźnie i jest dość płochliwa. Bardzo lubi hibiskusy.

Gryzie a nie żądli

Wszystko fajnie opisane . Jednak brakuje dosyć ważnej informacji. Czy żądli jak te nasze znane i czy jest możliwość wystąpienia reakcji alergicznej u osób uczulonych ? Bo jeżeli tak, to w domu ubijam jak leci. Nie zastanawiam się czy mnie użądli , spuchne i zdążę zadzwonić po pomoc.

Ta pszczoła to gatunek azjatycki, a wszystko co azjatyckie jest z reguły groźne. Samice mają żądła, samce nie. Jad jest groźny, porównywalny z jadem żmii. Jak cię dziabnie to możesz nie zdążyć wezwać pomocy. Wszystko zależy od tego jak twój organizm reaguje na ukąszenia i jad.

Użarła mnie tydzień ból zdecydowanie większy niż po naszej. Do tego pojawiło się opuchnięcie i czerwony rumień o średnicy 5-6 cm, mimo, że nie reaguję na żadne ukąszenia rodzimych latających...A ta jakaś wściekła była, ale żyję :-)

"Zadrzechnia fioletowa", jakoś nie widziałem, żeby ktoś trzymał sobie żmiję na ręku. A tę pszczołę najwyraźniej tak, więc chyba nie do końca masz sprawdzone informacje.

A ja widziałem jak pewien Hindus siedział przed jadowitymi kobrami, grał na fujarce a one nim tańczyły emoji

KUPAAAAAAA

Będziesz się cieszyl jak cię dziabnie

Zatłukłem parę takich robali.

Te moje były ładniejsze.Zólte w czarne prążki.Jedna mnie uchlała,więc zastosowałem odpowiedzialność zbiorową.

Fajne zwierzątkoemoji i cieszy fakt, że gatunek powrócił

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także