Rejestracja i logowanie

W Polsce coraz głośniej o bojkocie wyborów. Czy władze miasta do niego dołączą?

Wydarzenia 30-03-2020 Autor: ksz
56
W Polsce coraz głośniej o bojkocie wyborów. Czy władze miasta do niego dołączą?

Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło zmiany w Kodeksie Wyborczym, mające na celu przeprowadzenie wyborów prezydenckich - pomimo pandemii koronawirusa i zakazów opuszczania domów. Nie brakuje głosów sprzeciwu wobec takich działań. Niektórzy samorządowcy nazywają to nawet "ludobójstwem", inni zapowiadają, że wyborów nie zorganizują. A jak będzie w Kutnie?

- Rządzący dążą wszelkimi siłami, by wybory odbyły się w maju. Nas, samorządowców, wzywają do realizowania kalendarza wyborczego. Wczoraj przedłożono mi do podpisu zarządzenie, wskazujące z imienia i nazwiska osoby odpowiedzialne za pracę przy wyborach. Odmówiłem podpisania - podaje Krzysztof Klęczar, burmistrz miejscowości Kęty w województwie małopolskim. - Wysłałem za to do komisarza wyborczego obszerne pismo, wskazujące, że w dzisiejszych realiach nie da się zorganizować wyborów prezydenckich bez narażania zdrowia i życia Obywateli.

Burmistrz Klęczar podkreśla, że czuje się odpowiedzialny za mieszkańców i urzędników.

- Jako burmistrz nie przyłożę ręki do narażania ich na niebezpieczeństwo w imię chorych ambicji grupki ludzi. Bez względu na konsekwencje, jak mawiał prof. Bartoszewski, warto być przyzwoitym - kończy swój wpis.

Czy w Kutnie jest możliwy podobny scenariusz? Zapytaliśmy o to Urząd Miasta, o odpowiedzi poinformujemy na naszych łamach. Przy okazji warto przypomnieć, że ostatnio temat ten poruszał wiceprezydent Zbigniew Wdowiak. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

- Do 29 komisji wyborczych, w których ma zasiąść 255 członków zgłosiło się do dziś 8 chętnych - zaalarmował wczoraj wiceprezydent Zbigniew Wdowiak.

Chętnych do prac w komisjach brakuje ze względu na pandemię koronawirusa. Jest ona także powodem do niepokoju o zdrowie podczas samych wyborów.

- Jeżeli założymy, że do urn ruszy, jak 5 lat temu, ok. 55% wyborców, to w Kutnie może pójść na wybory ok. 20 tys. mieszkańców. Analogicznie w skali kraju 17 milionów. Gdyby nawet, ze względu na epidemię poszła połowa, to i tak bardzo dużo - wylicza Wdowiak.

W samym Kutnie nie brakuje bardziej zdecydowanych głosów sprzeciwu - i to także ze strony samorządowców. Radny miejski Paweł Markiewicz mówi nawet o "ludobójstwie".

- Nie wyobrażam sobie co musi siedzieć w głowach niektórych osób próbujących zmusić Polaków do zbiorowego samobójstwa. Jeśli wybory prezydenckie odbędą się 10 maja, w czasach panującej epidemii, to osoby, które o tym zdecydują moim zdaniem powinny zostać osądzone za ludobójstwo - stwierdził zapewniając, że on w wyborach udziału nie weźmie.

Zmiany w Kodeksie Wyborczym wprowadzone zostały w nocy z piątku na sobotę. Poprawka zakłada, że:

  • Głosować korespondencyjnie będą mogli wyborcy "podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych"
  • A także ci "którzy najpóźniej w dniu wyborów skończyli 60 lat".
  • Głosowania korespondencyjnego nie będzie można przeprowadzać w obwodach zagranicznych, na statkach morskich.
  • Wyborcy ponad 60-letni, zamiast głosowania korespondencyjnego będą mogli wybrać głosowanie przez pełnomocnika (tak jak niepełnosprawni).
  • Zamiar głosowania korespondencyjnego trzeba zgłosić komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed wyborami, a jeśli ktoś jest na kwarantannie, do 5 dnia przed dniem wyborów.
  • Szczegóły głosowania korespondencyjnego w tym sposób i tryb otwierania kopert z głosami oddanymi korespondencyjne ma ustalać minister właściwy do spraw łączności (obecnie minister infrastruktury) w rozporządzeniu, po zasięgnięciu opinii szefa MSWiA, ministra zdrowia i PKW.

Opozycja apeluje o zmianę terminu wyborów (10 maja) w związku z pandemią koronawirusa.

komentarze (56)
Dodaj komentarz

Ostatnio w TV RZĄDOWEJ słyszałem taki tekst- ludzie gadają że DOBRA ZMIANA KRADNIE, ale przecież TAMCI KRADLI WIĘCEJ. Już nie oglądam codziennego zachwalania katopisu, jaki mamy wspaniały rząd, który nigdy się nie myli, i codzienne SRANIE na OPOZYCJĘ

Kutno to polityczna twierdza Konusa z Nowogrodzkiej a także Facke -Lichockiej. Jak wieść gminna niesie , radni miejscy PiS z polecenia Konusa, będą mieli partyjny obowiązek podjąć pracę komisjach wyborczych. Mniemam, że i szabelka PiS na KCI - nijaki Kris (tak swoją drogą okropna menda) - nie odmówi swojego udziału w komisji wyborczej a za zasługi na tym portalu jako pierwszego zapewne dopadnie go "Chiński Łącznik".

masz racje 95% z Kutna to PiSowcy z Kutna ludzie to niczym choragiewki

Do Warszawy a tutaj jest Kutno i Polacy mieszkają nie komuniści

Co do kriska to Jan i nie szabelka a widły. Pozdrawiam.

"toni'' ty podły świński ryju jesteś nie tylko głupi ale i ślepy i głuchy. Czyją twierdzą jest Kutno wiedzą nawet przedszkolaki. Samorządowa gaża ci na mózg padła. Proponuję zmienić etat na coś ze strefy. W końcu uczciwie zarobisz na swój marny byt.

To czyją twierdzą jest? Napisz, chętnie poczytamy. Bo jakoś tak ostatnio ciągle na ulicach było widać senatora, posłów i posłankę oraz innych prominentnych polityków a teraz tak jakoś słuch po nich zaginął....

Apeluję o przesunięcie wyborów o 5 lat.

TAK JEST. PRZESUNĄĆ WYBORY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! . O 5 lat.

Janie nie powtarzaj się...

Jestem za przesunięciem wyborów - o 5 lat

Też jestem za, tylko przez te 5 lat niech nie będzie prezydenta w ogóle. Myślę, że było by o wiele spokojniej i lepiej

Popieram! Dalsze rządy tych nieudaczników a będziesz żarł trawę. Ha! Zatęsknisz dziadu za zaszczawiem i mirabelkami.

Ale było super za PSL i PO jak super było w szpitalach gdzie pieniądze za rozsprzedanie wszystkich zakładów do urzędów na etaty przeważnie komuniści dostawali jak zatrudniali i szanowali prywaciarze gdxie te przetwórstwo warzywne co miało powstać a prywaciarze strajkowali żeby nie powstał zaklad ile dobroci wymieniać zawsze Polacy będą pamiętać te 30 lat 3 RP

A tobie z mordy jad spływa

Świetnie, ja też.

To niesamowite, że rząd PiS prowadzi swoich wyznawców na wybory gdzie istnieje ryzyko zarażenia a co za tym idzie i śmierci a oni jak obłąkani atakują opoztcje za to, że ta się nie godzi na taki stan rzeczy.

Nie godzilismy sie na wyjazdy do tyvh krajów co już był koronowirus mówiono żeby siedzieć w domu jak to bez spacerow jak zachowal się grodzki i jeszcze ten szyderczy jego uśmiech a gdzie powinien teraz być ale opozycja dba o pracuje żeby nie szerzyć koronowirusa a do wyborów jeszcze miesiąc a opozycja wie co jest warta i tylko ryczy koryto koryto

Jak Budka prowadził swoje stado baranów do sejmu to trzymałeś mordę na kłódkę.

Ciebie pisia amebo nawet baranem nie można nazwać tak jesteś tępy.

W dzień wyborów można się zarazić tak samo jak w każdy inny.Opozycja atakuje wszystko bo tylko do tego się nadaje.

W każdy inny dzień powinno się zostać w domu, ale 10 maja będzie wyjątek i można pójść na wybory, a później znowu siedzieć w domu dwa tygodnie w kwarantannie bo nie wiadomo czy nie złapało się czegoś podczas pobytu w lokalu wyborczym

Jasne... Więc znieść kwarantanny i zakaz zgromadzeń. Brawo! Tylko po co PiS to wszystko wprowadził...

Jeszcze powinien wprowadzić reglamentacje rozsądku , obowiązek używania rozumu , sprawdzanie higieny i czystości.

Myślę że dla Ciebie to zbyt wiele. Nie udźwigniesz takiego ciężaru.

Jak się nie ma argumentów, to tylko osobiste wycieczki pozostają.

Jeśli zaburzony masz ciąg logiczny to żaden argument do ciebie nie trafi, niestety. Miłego dnia.

Rząd wprowadzi komisarzy na miejsce totalnie opornych samorządowców i po sprawie. Kutnowscy "prezydenci" mogą sobie bojkotować... ale w swoich domach

Nasze władze na pewno poprą. Poprą wszystko co może zaszkodzić PIS i władzy. Poprą każdy debilizm i głupotę w myśl zasady im gorzej tym lepiej. P.S. Kaczyński czuje się dobrze.

Rozsądne posunięcie Kidawy .Wyborów nie będzie w maju.Dzieki abdykacji KB zacznie rosnąć jej poparcie gdy przestanie się wypowiadać.PiS. chce nie mówiąc o przełożeniu wyborów doprowadzi do wystrzelania się opozycji..Przecierz tacy nieudolni kandydaci to mazenie PAD.Jarek pewnie myśli teraz jak niedopuscic do wymiany kandydatki poko

Pan Jarek po kim spodziewać się kultury prawda z kulturą trzeba się urodzić lub dostać wychowanie no właśnie to czego można się spodziewać PO komunistach służenia Putinowi i Merkel Polska dla Polaków

dobrze niech się odbędą i tak PiS by wygrał.A te łby z opozycji fisiują bo są niewolnikami swojej niewiedzy i żenującej patologicznej polityki ich zwolenników na czele z Borysem,Grzegorzem i niby nieaktywnym Donaldem.JAK MOŻNA POPIERAĆ POLITYKÓW I UGRUPOWANIA KTÓRE DOPROWADZIŁY PRAWIE DO IV ROZBIORU POLSKI.OP[ANUJCIE SIĘ ZACHODNIE PACHOŁKI ZRESZTĄ SAMI WIDZICIE ŻE KAŻDY MYŚLI O SWOJEJ **** I NIEPRZEJMUJE SIĘ INNYMI.

No właśnie gdzie ta unijna wspólnota, jak pomagają Włochom i Hiszpanom? Hipokryci i tchórze.

A w czym obecna władza jest lepsza od poprzedniej? Już mi się nawet nie chce wymieniać afer z nią związanych. Wybory nie powinny się odbyć bez względu na to kto kandyduje, z jakiego ugrupowania i kto ma większe szanse i kto je wygrać. Po to mamy demokrację, każdy uprawniony może oddać swój głos na swojego kandydata i tobie nic do tego. Tylko czy w czasie panującej pandemią jest to bezpieczne? Na pewno nie! Rząd powinien dbać o obywateli a jakoś tego nie widać. Do tej pory żaden rząd nie kupował w tak chamski i agresywny sposób głosów obywateli. Przed wyborami obiecanki o 500 plus na każde dziecko, po wyborach okazało się, że tylko na drugie i kolejne. Przed kolejnymi wyborami dali na każde. Teraz ( w kwietniu) emeryci dostaną 13 emeryturę - bardzo dziwny zbieg okoliczności. Jest to kupowanie głosów wyborców ich własnymi pieniędzmi.... Ale nasze społeczeństwo jest jeszcze głupiutkie i nieświadome i jeżeli wybory mimo wszystko odbędą się to społeczeństwo zmądrzeje ( mądrzy zostaną w domach, a reszta pójdzie na wybory i kto wie co się z nimi stanie).

Gdyby poprzednia władza rządziła teraz, to napewno wszyscy w obecnej sytuacji otrzymali by pomoc państwa.Przecież tak ludziom nawalili przez te 8 lat, że ho, ho , ho.

A PiS nawalił ludziom? Rozdaje pieniądze ciężko pracujących na prawo i lewo. Co z tego że wszystko drastycznie podrożało, inflacja wzrosła. Spotkałem się z komentarzami że ci też kradną ale chociaż się dzielą....może Polska będąca zielona wyspą Europy zaoszczędziła by pieniądze na trudniejsze czasy takie jakie właśnie nadeszły. Ciekawe skąd PiS weźmie te 200 mld na pomoc bo jak na razie to tylko gadanie. Zmniejsza się wpływy do budżetu bo firmy nie będą pracowały więc nie wystarczy im nawet na wykonanie zaplanowanego budżetu. Ja też mogę powiedzieć że dam ci 5 mld tylko nie pytaj skąd wezmę i kiedy je dostaniesz

Żadne wybory nasze zdrowie ważniejsze, ten cały PiS rozum stracil

Oj nie ładnie, podejrzewasz, że oni mieli kiedyś rozum i teraz go stracili ?

Przesunąć wybory. O 5 lat.

To Adrian "Długopis" Pinokio ma być naszym reprezentantem na scenie politycznej jeszcze przez pięć lat? Leki dziś brałeś?

To się lecz.

Mamy nie wychodzić z domu, nie spotykać się z innymi, ale na wybory można iść... We Francji przeprowadzili wybory 15 marca. Lekarze chcą postawić premiera i ministra zdrowia w stan oskarżenia za narażenie życia u zdrowia. Członkowie komisji zjawiają się w szpitalach z objawami choroby. Mam nadzieję, że nikt nie zgłosi się do komisji i wybory i tak się nie odbędą.

Nadzieja jest matką głupich i nie uświadomionych.

To napiszę po pisowemu: Głęboko w to wierzę, że nikt nie zgłosi się do komisji i wybory i tak się nie odbędą. Lepiej?

Kogo teraz obchodzą wybory. Ludzie myślą o tym żeby się nie zarazić, żeby nie stracić pracy i mieć za co żyć. A całą gadka o wyborach jest tylko po to żeby odwrócić uwagę mediów od tego co się dzieje w służbie zdrowia.

A gdzie jest nasza elita Pis-owska pochwała się po kątach a gdziediety swoje trzymają w domu zamiast dac na szpital a później jak od sponsorów zostaną sprzęt to pierwsi do zdjęcia bo nie za swoje

Prezydent Burzyński może co najwyżej bojkotować Piero Piniego, zbawce Kutna - sam go tak nazywał.

Bojkotować to mogą sobie w domu jak będą wybory to ja idę i mnie nikt nie zmusi żebym nie oddała głosu na Polaka dość komuny

Ja nie chodzę na wybory od lat.

To ta śmieszna opozycja robi w gacie ze strachu.Ich TVN zawsze czymś straszy.Teraz dochodzi jeszcze brak swojego kandydata na prezydenta.

Ale jesteś głupi pisowski ciemnogrodzie. Mam nadzieje, że się nie rozmnożyłeś kanalio.

Za to ty błyszczysz intelektem jak rzadko kto, ale jednak najlepiej ci wychodzi zianie jadem i obrażanie ludzi.

Boję się że takich debili jak ty się napleniło bo wtedy dopiero będzie jazda. Pewnie stary latał z h.... gdzie popadnie.

Nie wiem gdzie twój stary latał i dlaczego sypiał z facetami, to jego sprawa. A tak na marginesie wiesz, że jesteś adoptowany?

mądrość ludowa czy durnota pislamska?!

I juz widać, kto Ci resztki mózgu wyprał.

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także