Rejestracja i logowanie

[WIDEO] „W Kutnie wieje wielką historią”: O Pałacu Saskim, Napoleonie i I wojnie światowej

Wydarzenia 11-09-2019 Autor: ez.
3

Historyczny spacer po Kutnie zafundował nam dyrektor Muzeum Regionalnego Grzegorz Skrzynecki, z którym rozmowę poprowadził dziennikarz radia Wnet. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy - głównie o rewitalizowanym właśnie Pałacu Saskim. 

Spacerując po ulicach naszego miasta nie trudno natknąć się na historię. Czy to Muzeum Bitwy nad Bzurą czy Pałac Saski. To właśnie wokół tych obiektów skupiała się rozmowa dyrektora Muzeum dla radia Wnet. Nie zabrakło ciekawostek o królu Auguście III czy Napoleonie - obaj władcy gościli w naszym mieście.

- W Kutnie dużo się działo i dzieje się również obecnie. Mamy to szczęście, że 3 lata temu Miasto przekazało nam częściowo spalony budynek Pałacu Saskiego. Nie ukrywam, że bardzo  ostro wzięliśmy się w muzeum do pracy i wymyśliliśmy sobie, że powstanie kompleks, który będzie łączył Pałac Saski, ratusz, nowy obiekt, gdzie była wozownia oraz podziemia (...) Wykonaliśmy dużą pracę też poza Polską. Pierwsze kwerendy to były niesamowite odkrycia. Potwierdziliśmy, że król August III był siedmiokrotnie w naszym mieście - Grzegorz Skrzynecki.

Dowiedzieliśmy się m.in., że król, mimo że Kutno i Pałac Saskim były jedynie przystankami w podróżach, już po pierwszej wizycie chciał wprowadzić zmiany. Pierwszą było wybudowanie kaplicy. August III poprawiał samego architekta. Jak mówi Grzegorz Skrzynecki, rysował na planach Waltera, a muzeum miało oryginalne plany tej kaplicy.

- Wiemy co król jadł, pił. Wnętrza były przygotowywane tylko na przyjazd króla. Wiemy, że w Kutnie również była poczta, orkiestra, grill - król to nadzorował - dodaje dyrektor muzeum.

Wartym uwagi jest fakt, że Kutno będzie miało przewagę nad Warszawą jeśli chodzi o wygląd tego historycznego obiektu, bowiem z myślą o Sasach pałac w Warszawie ma zostać odbudowany od nowa. Dyrektor muzeum w Kutnie zaznaczał, że nie będzie on wyglądał tak, jak wyglądał w czasach saskich i nie będzie tam muzeum. W Kutnie natomiast tak.

- W centralnej Polsce nie ma budownictwa szachulcowego, natomiast on (pałac - red.) jest zbudowany z muru pruskiego, to jest coś niesamowitego - informuje Grzegorz Skrzynecki. - Będę bardzo zadowolony jeśli uda nam się wypożyczyć eksponaty, a mamy je obiecane z zamku królewskiego w Dreźnie.

Wspomniano też o wizycie Napoleona w Kutnie. Był on w naszym mieście dwukrotnie - m.in. w grudniu 1812 r., co było bezpośrednio związane z ucieczką spod Moskwy. Przebywał oczywiście w Pałacu Saskim - dokładnie dwie godziny. Był bardzo zadowolony i przysłał upominek dla żony prefekta do Kutna.

Dłuższą chwilę poświęcono też I wojnie światowej i Muzeum Bitwy nad Bzurą. Całej audycji możecie posłuchać (i obejrzeć) poniżej.

- Czegokolwiek by się nie dotknąć w Kutnie to wieje wielką historią. Czy to czasy saskie czy czasy napoleońskie czy I wojna światowa (...) Historycznie wszystkie drogi prowadzą do Kutna - podsumował prowadzący.

A poniżej znajdują się wizualizacje Pałacu Saskiego.

komentarze (3)
Dodaj komentarz

Przeminęło z wiatrem,....... w głowach mają chyba przeciągi

Mur pruski, zadbaliście abyśmy pamiętali my mieszkańcy, że byliśmy I będziemy gnębieni przez okupanta, w Polsce mur pruski można spotkać na Śląsku w dawnym zaborze pruskim I w północno zachodniej Polsce w Szczecińskim...

Bla bla bla, Będzie chińska tandeta jak w willi Troczewskiego...

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także