Rejestracja i logowanie

Zamek w Oporowie jednak pozostanie nasz!

Wydarzenia 11-10-2018 Autor: agKCI
18
Zamek w Oporowie jednak pozostanie nasz!

Sprawa własności zamku w Oporowie znajduje się już na finiszu. Dwa dni temu bowiem starosta kutnowski otrzymał decyzję ministra spraw wewnętrznych i administracji, która okazała się niezwykle optymistyczna dla powiatu. 

Sprawa własności Zamku w Oporowie ciągnęła się przez 14 lat. Spadkobiercy właściciela domagali się sprawdzenia, czy zostały spełnione wszystkie warunki przejęcia nieruchomości przez Skarb Państwa, który następnie przekazał ją powiatowi w 2004 roku. Ostatecznie stwierdzono, że nie wszystkie warunki zostały spełnione, w związku z tym Skarb Państwa bezprawnie wszedł w posiadanie tej nieruchomości. Zaś państwo Karscy, czyli spadkobiercy, powinni nadal być jej właścicielami. Aby jednak nieruchomość wróciła do rąk prawowitych właścicieli decyzja z 2004 roku musiała zostać uchylona. 

Starostwo Powiatowe, nie chcąc tracić Zamku, argumentowało, że na terenie tej nieruchomości funkcjonuje muzeum, a powiat prowadzi tam swoje zadania własne.

Właśnie z tych powodów w ostatnim postanowieniu wojewoda nie uchylił decyzji o przekazaniu nieruchomości powiatowi, ale stwierdził, że została ona wydana z naruszeniem prawa. 

- W efekcie powiat kutnowski jest nadal właścicielem, a to, że stwierdzono rażące naruszenie prawa daje państwu Karskim prawo do wystąpienia z wnioskiem o odszkodowanie od Skarbu Państwa - mówił Krzysztof Debich, starosta kutnowski.

Sprawę skomentowała również Anna Majewska-Rau, dyrektor Muzeum-Zamku w Oporowie.

- Jest to kierunek, na który czekaliśmy od dawna. Przez tę sytuację mieliśmy przyblokowane wszelkie inwestycje, a zamek naprawdę czeka już nie tylko na remont, ale i na rozwój. Bo ten rozwój Oporowa przyczyni się również do rozwoju powiatu - mówiła dyrektor.

Decyzja nie jest jeszcze prawomocna, a strona przeciwna ma możliwość złożenia odwołania od decyzji. Do sprawy wrócimy.

komentarze (18)
Dodaj komentarz

trawczynski i debich to są bardzo żli ludzie -głupie cwaniaki

To mówicie, że pani dyrektor Anna Majewska w tej kampanii samorządowej postanowiła wesprzeć pana starostę K. Debicha i Jego Komitet Wyborczy. Więc już powiem Wam to dzisiaj, że to zapowiedź klęski obecnego starosty i Jego Komitetu Wyborczego. Tak jak KLĘSKĄ było zrobienie czegokolwiek w Oporowie z pieniędzy Unijnych. Pani Dyrektor przez cały okres dyrektorowania nie udało się załatwić, ani złotówki z Funduszy Unijnych. Dlaczego pytacie? Bo solidna praca jest Jej obca. ,,Bo ten rozwój Oporowa przyczyni się również do rozwoju powiatu", to prawda, ale trzeba mieć ochotę, zapał, chęci, energię, motywację, szerokie horyzonty, A NIE MAMIĆ WYBORCĘ TYLKO PRZED WYBORAMI. Tu mamy jeden z wielu przykładów pozyskiwania środków unijnych przez prężny zespół muzealników z Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. ****://nie linkujemy.muzeumromantyzmu.pl/pl/inwestycje-unijne

Drogi Romku, jako prawnik powinieneś wiedzieć, że inwestowanie przez jednostki sektora finansów publicznych w sporny majątek jest niemożliwe. Dlatego ostania inwestycja miała miejsce w 2014 r. (była to wymiana instalacji elektrycznej i p. poż. w zamku), bo w lutym 2015 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał decyzję stwierdzającą, że zespół zamkowo-parkowy w Oporowie nie podpadał pod przepisy dekretu o reformie rolnej. W związku z tym pozyskane na przełomie 2014/15 fundusze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości prawie pół miliona złotych zostały zwrócone. Nie można się również było starać o fundusze unijne. W 2007 r. przygotowałam kompleksowy program rewaloryzacji i rozwoju kompleksu zamkowego, obejmujący także teren dwuhektarowego dawnego sadu dworskiego. Program ten stał się podstawą przygotowania w 2008 r. projektów budowlanych zleconych przez Powiat Kutnowski, jako ówczesnego właściciela nieruchomości figurującego w księdze wieczystej. I to Powiat właśnie, jako właściciel mógł jedynie składać wnioski o środki unijne. Jednak ówczesny Zarząd Powiatu zrezygnował z aplikacji o te środki informując mnie, że nie stać Powiatu na wkład własny na inwestycję wycenioną na 7 mln zł. Mimo to czyniłam starania o środki zewnętrzne z innych źródeł i w ciągu 12 lat mojego zarządzania Muzeum przeprowadziłam inwestycje i remonty kapitalne o wartości ok. 1 mln zł, uzyskując dofinansowania m. in. z Ministerstwa Kultury i od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Twoje obraźliwe wpisy na mój temat uważam za niezasłużone i niedopuszczalne i będę oczekiwać na przeprosiny. Mimo to, mam zamiar na Ciebie głosować w wyborach do Rady Gminy Oporów. Z pewnością Twoja osobowość i temperament będą bardzo przydatne w miejscowej Radzie emoji

Przygotowała pani kompleksowy program rewitalizacji i rozwoju kompleksu zamkowego.proszę powiedzieć ile "wypociny" kosztowały.chcemy wiedzieć ile pieniędzy wyrzucono w błoto. Nawiasem mówiąc nieźle starostwo się tam u pani bawiło za nasze pieniądze.Roman pozdrawiam .

PROGRAM KTÓRY JA PRZYGOTOWAŁAM NIC NIE KOSZTOWAŁ! A starostwo się w zamku nie bawi.

Z Romka jest taki prawnik jak z koziej doopy trąba. Dzieciaczek spędza całe dnie przed kompem, rodzice się nim nie interesują, potem właśnie takie "kwiatki" sadzi na forum.

Spadkobiercom od samego początku nie chodzi o zamek. Tak kombinują żeby wycisnąć jak największą kasę. Kto wie czy nie było to ukartowane.

Ależ niech spadkobiercy zostawią zamek sobie! Niech o niego zadbają, by przynosił zyski. W Anglii, a nawet Czechach państwo nie odkupuje zamków. To właściciel troszczy się, by nie marniał.Dziwne, spadkobiercy odzyskują, by natychmiast sprzedać i mieć kasę.A za wcześniejsze remonty zapłacili?

Zapłacą jak odzyskają a następnie sprzedadzą.

PO co komuna zabrała tysiące dworów i pałaców, a następnie unicestwili te budowle? Bo komuniści to złodzieje i szkodniki.

Mentalność PiSdu, jak coś nie po mojej myśli to ahoj z tym

To jest chore jacyś dziwni ludzie chcą praw do zamku. Ok tylko niech zapłacą za remont wszystkie opłaty jakie poniosł powiat do tej pory to ciekawe czy tak chętnie chcieliby stać się właścicielami - wątpię . Wara z łapami od oporowa baranie łby !!!

Skoro system zniszczył to niech naprawi..A właścicielom odszkodowanie za bezprawne urzytkowanie.3

A właściciele zwrot kosztów remontów.

głupie przedwyborcze bajki

Panu Wójtowi to my dziękujemy niech weźmie się za porządne robotę !!

przed wyborami Krzyś chce błysnąć?

Spadkobiercy tak łatwo nie odpuszczą, to może nie dzielić skóry na niedźwiedziu.

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także