Rejestracja i logowanie

[ZDJĘCIA] Hava nagila: koniec wyjątkowego festiwalu w Kutnie

Wydarzenia 05-10-2019 Autor: ksz Foto: Anna Augustynowicz/ MiPBP Kutno
18

Zakończył się XI Festiwal Szaloma Asza. Kilkudniowe wydarzenie, które ściągnęło do Kutna także zagranicznych gości zwieńczone zostało wyjątkową galą. Na scenie Kutnowskiego Domu Kultury wystąpili aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza, a sala wypełniła się do ostatniego miejsca.

Podczas finału festiwalu wręczono nagrody laureatom ogólnopolskiego konkursu literackiego (o wynikach piszemy TUTAJ). Następnie artyści z Teatru Jaracza zabrali zebranych w niezwykłą, dwuczęściową muzyczną podróż życiowymi alejami - poprzez miłość i nienawiść, radość i nieszczęście, bogactwo i biedę, sacrum oraz profanum. Wszystkie te wątki, tak popularne w twórczości żydowskiej, wyraźnie wybrzmiewały w kolejnych utworach, które - jak się okazuje - do dzisiaj są żywe i znane w polskiej kulturze. Usłyszeć można było na przykład Austerię, Graj, klezmerska kapelo!, czy tak popularne Grajmy Panu.

Oprócz piosenek olbrzymie wrażenie robiły także zmieniające się w tle "żywe obrazy" - sceny z życia żydowskiej rodziny, nieruchomo zatrzymane w czasie przez żywych aktorów.

XI Festiwal Szaloma Asza przeszedł do historii, kolejny już za dwa lata. A widzom pozostają wspomnienia ostatnich dni, w myśl wielokrotnie bisowanych słów z Hava nagila: "Piękna jest chwila dopóki trwa"...

komentarze (18)
Dodaj komentarz

Skąd to uwielbienie do narodu który nienawidzi Polskę i Polaków. Do narodu który poniża i opluwa Polaków gdzie i jak się da. Do narodu który gdyby mógł to by oskubał Polskę do ostatniej złotówki. Haniebne uwielbienie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jakie uwielbienie? Program był ciekawy- dlaczego tego nie można napisać? Czy nie wolno kulturalnym ludziom kupić biletu na występy Chóru Aleksandrowa, ani słuchać ,,Sonaty Księżycowej" Bethovena, bo Rosjanie nas zaatakowali 17 września, a Niemcy wywołali II wojnę światową?

Spektakl niesamowity. Nie przeszkadzało mi to, że wraz z całą rodziną już widzieliśmy go wcześniej w Łodzi..Przyszliśmy wszyscy powtórnie po olbrzymią dawkę wzruszeń i wspaniałych wrażeń. Zaproszenie artystów do Kutna z tym repertuarem to dla nas strzał w 10!!!

no i hasta la vista .........

Niechaj kultura żydowska odradza się w Kutnie!

Już to się dzieje, u nas też emoji

Był to naprawdę piękny i klimatyczny wieczór, który zapamietam na długo. Wielkie brawa i dla organizatorów i dla artystów za zapewnienie nam widzom rozrywki na tak wysokim poziomie. Jestem przekonana, że te dziwne komentarze poniżej są dziełem ludzi, krórych wczoraj w KDK nie było bo wielkie brawa i trzykrotne bisowanie świadczą jednoznacznie o tym, że występ podobał sie całej licznie zgromadzonej widowni. Powtórzę : wspaniały wieczór i oby tego typu imprez było w Kutnie jak najwięcej.

Szalom Joanna

czy w palestynie też pokazecie ten piekny występ

Nie da rady tam Palestyńczycy wystrzeliwuja rakiety w stronę Izraela a później chowają się w przedszkolach.

Oj, nie kpij z dramatu narodu palestyńskiego. Kiedyś powstańców warszawskich propaganda niemiecka jeszcze gorzej nazywała. Choćby dlatego żaden Polak nie powinien drwić z cudzej walki o wolność.

jeśli było tak pięknie to zabierz go do izraela wraz ze wszystkimi uczestnikami

anno, a może ty wyjedziesz do Izraela i już tam zostaniesz na zawsze? Nie będziemy tęsknić emoji

Zwrotu ,,Szalom aleichem" używa się na powitanie, nie na pożegnanie.

Gratulacje dla organizatorów. Brawo. Kutno jest super.

czy żydzi w izraelu też organizują spektakie w jezyku polskim

żd żd żd

Było przepięknie! Spektakl najlepszy! ❤❤❤❤

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także