Rejestracja i logowanie

[ZDJĘCIA] Przebudowa Placu Wolności: postępy prac, badania archeologiczne i... donos do konserwatora zabytków

Wydarzenia 16-05-2019 Autor: toza Foto: toza, Unibep S.A., Muzeum Regionalne w Kutnie
24

Prace na pl. Wolności idą zgodnie z planem. Robotnicy szykują się do rozpoczęcia typowych robót budowlanych i grodzenia Rynku Zduńskiego. Co oprócz tego? Chociażby kilka archeologicznych znalezisk i... donos do konserwatora zabytków. Szczegóły zaprezentowano dziś w trakcie spotkania z mediami.

W dzisiejszej konferencji wzięli udział: wiceprezydent Kutna, Jacek Boczkaja, dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie, Grzegorz Skrzynecki i Marian Mróz, kierownik budowy z ramienia wykonawcy inwestycji – firmy Unibep.

- Było zapotrzebowanie na zorganizowanie takiego spotkania i rozwiania wątpliwości na temat prac na pl. Wolności – rozpoczął Jacek Boczkaja.

Co ciekawe, w tym tygodniu ktoś złożył donos do konserwatora zabytków, że na pl. Wolności odkryto 300 macew, więc konieczna jest kontrola. Jednak, jak mówił dyrektor Muzeum Regionalnego które koordynuje badania archeologiczne, jak dotąd nie odkryto nic spektakularnego.

- Liczyliśmy na więcej. Znaleziono kilkanaście fragmentów macew. W większości są znacznie zniszczone. Odkryto relikt fundamentów Ratuszka, bo nie można nazwać tego fundamentem. Teren został totalnie zniszczony w trakcie okupacji – mówił Grzegorz Skrzynecki.

Oprócz tego udało się znaleźć... łyżeczkę. Być może prace na Rynku Zduńskim przyniosą więcej archeologicznych ciekawostek.

Trzeba podkreślić, że wszystkie prace wykonywane są z uwzględnieniem badań archeologicznych. Nie ma więc możliwości, żeby ewentualne znaleziska uległy uszkodzeniu.

- Prace trwają drugi tydzień. Zaczęliśmy od rozbiórki kamiennych murków. Mieliśmy informacje, że mogą znajdować się tam macewy. Faktycznie, kilkanaście sztuk zostało znalezionych. Po rozbiórce murów zaczęliśmy robić wykop pod wkłady fundamentowe budynku garażowo-parkingowego – mówił Marian Mróz.

Kierownik budowy mówił również o planach na najbliższy czas.

- W przeciągu najbliższych dwóch tygodniu chcemy wykopać wykop pod cały budynek i rozpocząć już typowe prace budowlane – dodawał M. Mróz.

W ciągu najbliższych dni rozpocznie się grodzenie Rynku Zduńskiego. Prace na Rynku Zduńskim i pl. Wolności będą się odbywały równocześnie.

Marian Mróz mówił, że jak dotąd nie ma żadnych opóźnień i nie natrafiono na żadne przeszkody ani problemy, które miałyby negatywny wpływ na tempo prac. Natomiast pewne trudności komunikacyjne mogą pojawić się kiedy prace przeniosą się na ulice.

- W tym roku planujemy zrealizować trzy ulice zaczynając od ul. Zduńskiej, druga będzie Teatralna. Tutaj muszą być zachowane też dojazdy do lokali czy posesji. Na ulicach czekają nas wymiany kabli czy przyłączy, więc tam mogą występować różne kolizje – różnie jest z naniesieniem tego na podkłady geodezyjne – mówi M. Mróz.

Przypomnijmy, że cała przebudowa pl. Wolności i Rynku Zduńskiego ma zakończyć się w lipcu przyszłego roku.

Zdjęcia z placu budowy zostały udostępnione mediom dzięki uprzejmości wykonawcy inwestycji - firmy Unibep. Z kolei ostatnie trzy fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Kutnie. Widać na nich Ratuszek zniszczony przez Niemców w trakcie okupacji.

komentarze (24)
Dodaj komentarz

Moim zdaniem wystarczyłaby rewitalizacja tego terenu, a będziemy mieć kosztowny bunkier. No, cóż nasi włodarze nie słuchają wyborców, a szkoda ...

trzeba isc do przodu a nie sie cofac co to kogo obchodzi kto mial jakie wspomnienia za 100 lat bedom miec wspomnienia z parkingiem i terz bedom sprzeciwy bo jak bylem maly to czesto parkowalem z tata samochod w parkingu i szedlem na lody

Pomijając rażące błędy w pisowni, można by się z taką opinią zgodzić. Tylko co to znaczy "iść do przodu" ? Dlaczego ten "przód" ma oznaczać zerwanie z tradycją ? Dlaczego zalanie betonem kolejnego kawałka ziemi ma być takie cholernie postępowe ? Co dalej ? Cmentarz z grobami naszych Przodków mamy też zaorać i postawić tam kolejne centrum handlowe ? To, kim jesteśmy, wynika z tego kim byli nasi Ojcowie i Dziadowie. Skąd ma się wziąć nasza tożsamość, skoro radośnie będziemy wyrzucać do śmieci nasze korzenie ? Nie wiem, w jakim jesteś wieku, "Melu Gipdsonie". Ale zaręczam Ci honorem, że przyjdzie czas, kiedy z rozrzewnieniem będziesz wspominał stary Plac Wolności i Tatę, który zabierał Cię na lody. I powiesz swoim Dzieciakom, że kiedyś był tu taki ładny, zabytkowy plac, który miał swoją historię... Ale teraz, jest tu tylko kupa betonu, w niczym nie przypominająca TAMTEGO placu emoji Pozdrawiam Cię.

Każde, szanujące się miasto, może poszczycić się miejscem zwanym "Starówką". Ulica Królewska wraz z Placem Wolności, Placem Piłsudskiego, to miejsce, które Kutnianie mogli za takie miejsce uważać. Oglądając projekt "remontu" czy też... jak to nazwać ? przebudowy Placu Wolności, nasuwa mi się cytat Stanisława Anioła z filmu Barei pt. Alternatywy 4. " I jak to wygląda ? Jak g.wno w lesie ". Tyle ma ten projekt wspólnego z choćby próbą utrzymania jakiejkolwiek stylistyki nawiązującej do Starego Kutna.

Czy ktoś wytłumaczy może o co chodzi z tymi macewami bo sporo szumu jak widzę o kamienie jakieś, na Kircholmu jest miejsce o którym żydzi zapomnieli i sprzątać czy pielęgnować nie mają zamiaru a tu o kamyki miasto czy nawet państwo polskie się boi, plują i atakują obywateli polskich ale o głupie kamyki się boimy. Kiedyś baliśmy się rusków , faszystów a jeszcze niedawno islamistów a prawdziwe zagrożenie ktorego powinniśmy się obawiać to po prostu żydzi bo całkiem nieświadomie kłaniamy się im w pas. Ja rozumiem że faszyści zrobili z nimi co zrobili ale czy Polacy tam też nie zginęli , tak zginęli i to tysiące za Polskę , rodziny i właśnie za żydów których bronili o w tej chwili wdzięczność mamy od nich - opluwanie , oskarżanie i żądanie swoich własności - bo tu chodzi o kasę.

Po co "bić pianę"! Decyzja zapadła, będzie nowy wizerunek placu. Pozostaje nam czekać i mieć nadzieję efekt będzie lepszy niż Prima Park .

Szanowna Redakcjo, widzę, że macie kontakt z panem Boczkają. Proszę go spytać o wypowiedź z roku 2015 (sic!) w sprawie wspólnego biletu WBA i MZK Kutno. Wtedy bowiem pan ten mówił : "Normalny bilet aglomeracyjny na trasie Łódź - Kutno, obejmujący m.in. komunikację miejską w Kutnie, to koszt 280 zł." Jest rok 2019 Czy MZK Kutno honoruje te bilety już? Nigdzie nie znalazłem informacji że to już działa... Zatem czy ktoś się mijał z prawdą? Źródło: ****://kutno.net.pl/artykuly/aktualnosci,72728.html

mieszkam blisko placu i z podziwem patrzę na jego rozbiurkę.Jestem ciekawa efektu,jak będzie wyglądać po ,,generanlym remoncie'.'

O nie, miasto przestanie odstraszać obleśnym parkingiem ale jest katastrofa bo usunęli rozwalający się murek! To była tak piękna budowla z czasów nazistowsko-niemieckiej okupacji, tak wielu kojarzyła się tak cudownie xD Ludzie, niedługo ktoś wam przed domem nasra i nie będziecie chcieli sprzątnąć, bo tyle wspomnień.

Widać ze cechuje cie elementarny brak wiedzy...smutne

Szkoda też opraw oświetleniowych z tego placu bo były w bardzo dobrym stanie a teraz pewnie trafią na złom...

Znów wycięli drzewa - barbarzyńcy! Następcy was rozliczą, mam nadzieję że któryś z tych co nakazał je usunąć dostanie udaru w 40 stopniowym upale na tym gołym placu!

Jak im żydzi kazali tak zrobili. Wszystko na swoje miejsce

No szkoda tego murku i tych kamiennych schodów...taka wizytówka Kutna a teraz...

Ciekawa sprawa ten ratuszek. Małe to było. Co tam się mieściło w środku?

Historyczny wygląd... ha ha ha... fontanna na Pl. 19-stycznia też była historyczna? Potworek komunistyczny, obrzydliwy i bezpłciowy betonowy klocek z czasów socrealizmu. Ile miast w Polsce zostało okaleczonych takimi paskudztwami. rozwalajacy się murek z kamieni, na którym handlary rozkładasły gnijące pietruszki i zieleninę, pokładali sie pijani obszczymurki i smierdzący pijaczkowie. Taki wizerunek w centrum Miasta Róż chcieliby niektórzy, którym marzy się komuszy marazm, który panował przez dziesięciolecia. Bardzo dobre działania włodarzy naszego miasta, by w nim było piękbiej i czyściej. Z marksistowskim pozdrowieniem Ty i Obywatelu Kutna?

Teraz pijane obszczymurki i śmierdzace pijaczki beda siedzieli, srali i szczali w tym parkingu.

Wow alesz komentasze

Rozumiem, że buduje się coś nowego, ale na pustym terenie. Ale nie niszcząc takie historyczne miejsce!!! Skąd ten głupi pomysł. Każde pokolenie naszego miasta znalo to miejsce... Powinien zostać tak, jak był!!! Parking podziemny i kawiarnie to w galerii handlowej. A teraz znowu kolejna pustynia jak pod ratuszem...

W pełni zgadzam się z Tobą. Na Pl. Piłsudskiego były ładne żywopłoty, drzewa a teraz słabo to wygląda. Nawet pomnika bym nie burzył. Ale cóż - ja nie rządzę... A idąc tym sposobem myślenia to Pałac Kultury powinien dawno być zburzony...

I bardzo dobrze, mim zdaniem ten plac ,ten murek był symbolem mojej młodości, po którym stawiałem pierwsze kroki trzymany przez ojca czy matkę , jest tyle pomysłów na zagospodarowanie tego miejsca w takim charakterze i urbanistyce jak jest WAS TEŻ NALEŻY USUNĄĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

W **** z tym całym placem w tym stanie jakim był. Przynajmniej teraz będzie jakoś wyglądać.

A kogo to obchodzi

Misia Gogo?

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także