Rejestracja i logowanie

[ZDJĘCIA] Wyburzają Pałac Saski!

Wydarzenia 11-05-2019 Autor: ksz Foto: Stop Dyskryminacji Kutna
30

Rozpoczęło się wyburzanie pozostałości Pałacu Saskiego. To początek przebudowy, która, jak informowaliśmy w marcu, niedawno się rozpoczęła. O sprawie pisze Stop Dyskryminacji Kutna.

- Wyburzają Pałac Saski! - może wykrzyknąć niejeden przerażony przechodzień. Oczywiście tylko stan tymczasowy - pisze Marcin Ciesielski, prowadzący stronę Stop Dyskryminacji Kutna. - Część zabytku, która najmocniej ucierpiała w pożarze z 2003 r., będzie rekonstruowana od podstaw z użyciem jak największej ilości materiału oryginalnego tam, gdzie jego stan na to pozwala.

Jak podaje Ciesielski, pod tym adresem, można zobaczyć, jak budynek wyglądał zaraz po pożarze. Zachęcamy do śledzenia profilu SDK!

komentarze (30)
Dodaj komentarz

będzie pałac prosto ze sklepu z pałacami......... tak jak i pomnik Marszałka - ze sklepu z pomnikami.

Wszystko wyburzycie ⁉⁉⁉⁉ już nie nie zostanie z KUTNA nic serce mi krwawi okropieństwo ????

Oto dramat, poziom dyskusji świadczy o tym, jakie społeczeństwo urosło przez 30 lat przemian . ..Żadnych wartości, zero ambicji, dno sięga dna. No cóż Herr Tusk zlikwidował 1160 szkół, a Gierek budował 1000 szkół na tysiąclecie. ..trudno to komentować bo I tak nie zrozumie ją problemu. .

mądralo szkoły na tysiąclecie budował gomułka

no i dobrze, że coś sie w tym zakresie dzieje, Przecież wiele "zabytków" ponownie pojawiło się na mapach naszego kraju. Można dywagować czy to zabytki czy nowoczesne budowle, chociażby Zamek Królewski w W-wie. Każdy wie , ze to była odbudowa z ruin czegoś co nie istniało po wojnie. Tam też wykorzystano jedynie fragmenty które udało się zabezpieczyć w ruinach. Reszta to już współczesność. To samo możemy mówić o naszym Pałacu Saskim, też z ruin ale na mapach turystycznych pojawi się obiekt warty zobaczenia, a tym samym wielu jadąc A1 zjedzie do Kutna aby zobaczyć Pałac jak i inne miejsca warte obejrzenia. A przy okazji zostawią parę złotych w naszych sklepach , barach itp. A my mieszkańcy także skorzystamy z nowej przestrzeni w której znajdziemy coś dla siebie w postaci wydarzeń kulturalnych.

Pod warunkiem, że budynek nie będzie pusty, tylko będzie miał interesującą ekspozycję. Może coś związanego z Sasami- np. XVIIIw. porcelana miśnieńska

A może by tak pogrzebać trochę w historii. Co my zawdzięczamy sasom, i dlaczego mamy im wznosić pomniki?

A co zawdzięczamy krzyżackim,że odnotowaliśmy Malbork?

Nie oszukujmy się, w Kutnie nie ma już ŻADNYCH zabytków, są od nowa postawione budynki. Jaką to ma wartość historyczną, sentymentalną? To się nazywa rekonstrukcja? Może i z tego będzie ładny obiekt ale nie zabytek.Taka postindustrialna betonowo-kostkowa trochę większa wiocha.

A CO SĄDZISZ O TOI TOI

No i dobrze. Ten stary był zniszczony, więc zbudujemy sobie nowy zabytek. Cudowne! Będziemy mieć nóweczkę zamiast starych murów.

Debile z Kutna... Wszystko zniszczą...

NA ZACHODZIE 80 % ZABYTKÓW JEST NOWYCH ODNOWIONYCH I NIKT NIE ŻAŁUJE PO STARYCH RUDERACH W CENTRUM MIASTA

Wieslawie parking to se w mozgu zrob. Moze jakies mondre mysli tam zaparkuja.

Cut mi się z daje, że te "mondre" dyskusje o beton trącą. .

Po co komu to barachło,parking tam zrobić

@Wiesiaw, zejdź do podziemia poza ludzką świadomość. ...

A co na to konserwator zabytków? Można tak wyburzyć zabytek?

W przypadku rekonstrukcji - jaka ma miejsce - takie rozwiązanie jest najlepsze i na to zezwalają konserwatorzy. Wyburzona część nie nadawała się do odbudowy dlatego zostanie postawiona od zera. Pozostała część natomiast przypuszczalnie przy zachowaniu jak największej ilości oryginalnych części.

Burza i Popek dwa bratanki . Jeden do bicia drugi do szklanki . 

Opracowanie projektu i budowę pałacu powierzono kapitanowi Johanowi Martinowi Waltherowi (Walterowi, 1712–176emoji, który otrzymał wynagrodzenie 120 talarów za wykonanie projektów. Koszty budowy stanowiły ok. 5000–6000 talarów. Drewno na budowę pałacu pochodziło z okolicznych borów Muchnowskich[3]. Będzie tania cegła !!!!

niech pomysla o moscie na Mickiewicza niedlugo sie zawali

Z jednej strony największą wartością zabytku jest to, że składa się z jak najwiekszej ilości oryginalnych elementów, z drugiej jednak dotychczasowy stan pałacu był na tyle patologiczny, że chyba rozsądnym jest zbudować go od nowa.

Wartość zabytku polega na tym, że jest zabytkiem. A nie nowym budynkiem wyglądającym jak zabytek. I kto ową budowe prowadzi?!! Gdzie konserwator? Podparcie ścian jakimiś deskami, wszytko rozwalone w gruzy. Jak z tego pozyskać materiał? Tragedia. A dla tych co piszą iż najlepszy byłby parking. Ruszcie swe dupska troche, zaraz do pokoju będziecie wjeżdżać samochodem

Póki to nie spłonęło 3/4 mieszkańców (w tym nie zaprzeczam również ja) nie wiedziało że jest to Pałac Saski. Dobrze że taki zabytek uda sie odnowić, powinno być pięknie :-)

Może parking by się przydał na tym miejscu.

Wyburzyć, zrobić alejki, posadzić kilka drzewek, trochę kwiatków, a za te pieniądze wyremontować większość ulic w Kutnie, myślę, że za taką kwotę nową nakładkę można położyć spokojnie na wszystkich ważniejszych, i nie tylko ulicach.

Ptaki będą stały na twój durny łeb.Raz chcą drzewa, innym razem nie.Kto zrozumie kutnioków?

Nareszcie0

I co z tego niech wyburzaja

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także