Rejestracja i logowanie

[ZDJĘCIA/WIDEO] Niech żyje Wolna Polska! Tłumy w centrum, Kutno oddaje cześć bohaterom

Wydarzenia 11-11-2019 Autor: toza Foto: toza, wideo: UM Kutno
19

123 lata marzeń i nadziei. Niepodległościowe zrywy i heroiczna walka o odzyskanie upragnionej wolności, przy jednoczesnym kultywowaniu polskiej tradycji, historii i języka. 123 lata życia pod zaborami, aż wreszcie przyszła ta chwila – zakończenie I Wojny Światowej. Chwila, która w serca naszych rodaków wlała wielką radość i ulgę. Chwila, po której Polacy mogli powiedzieć „Wreszcie”. Polska wróciła na mapy Europy, narodziła się II Rzeczpospolita.

Dziś mija 101 lat od tamtych pamiętnych wydarzeń. Świętuje cała Polska, tradycyjnie również Kutno czci pamięć o bohaterach i ojcach naszej niepodległości.

Rozpoczęło się od mszy świętej odprawionej w kościele pw. św. Wawrzyńca z udziałem Pododdziału Honorowego I LO PUL Liceum Mundurowego oraz Orkiestry Dętej KWB z Konina.

Po nabożeństwie ulicą Królewską odbył się przemarsz na pl. Piłsudskiego. Tam, pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęły się oficjalne obchody. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego i wciągnięciu flagi na maszt, głos zabrał wiceprezydent Kutna, Jacek Boczkaja.

- Ponad sto lat temu Niepodległa Rzeczpospolita  po latach niewoli ponownie pojawiła się na mapach Europy. W ten dzień, 11 listopada 1918 roku, spełniły się nadzieje wielu pokoleń Polaków o wolnej Ojczyźnie, w której naród polski będzie mógł sam stanowić o sobie, oraz o przyszłości kolejnych pokoleń. Odzyskanie niepodległości okupione było długą walką naszych rodaków – mówi wiceprezydent Jacek Boczkaja.

Wiceprezydent przypomniał najważniejsze wydarzenia ze 123-letniej walki Polaków o wolność. Mówił o heroizmie i odwadze naszych przodków, którzy gotowi byli przelewać krew w Insurekcji Kościuszkowskiej, w wojnach napoleońskich, powstaniach listopadowym i styczniowym. Wymienił także tych, którzy chwycili za broń w zrywach wyzwoleńczych w Wielkopolsce i na Śląsku.

- Wszystkich ich łączyła wiara i przekonanie, że Polska wkrótce wyzwoli się spod okupacji zaborców – dodawał J. Boczkaja.

Po przemówieniu zastępcy prezydenta odbył się apel poległych, a po nim przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem marszałka. W programie kutnowskich obchodów znalazła się również defilada pododdziału i – tradycyjnie – pokaz sztucznych ogni.

W dzisiejszych uroczystościach brały udział setki mieszkańców Kutna. Obok nich na placu Piłsudskiego pojawili się przedstawiciele parlamentu, władz miejskich, powiatowych i gminnych, a także ugrupowań politycznych. Tradycyjnie nie zabrakło stowarzyszeń funkcjonujących na ziemi kutnowskiej, kombatantów, mundurowych, uczniów i harcerzy.

Dodajmy, że w ramach kutnowskich uroczystości odbył się koncert chóru uczniów kutnowskich szkół i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Oprócz tego dla zgromadzonych przygotowano grochówkę, kawę i herbatę.

Poniżej wideo z uroczystości (źródło: UM Kutno)

komentarze (19)
Dodaj komentarz

No to w końcu setna czy 30sta? Bo jak setna to żydą trzeba wszysztko oddać. Ja obchodzę 30 stą bo dopiero byliśmy wolni. Kućwa co za historja żeby obchodzić zabory. Setna ale bzdura. Chyba że byli sami Masierewicze. Mój dziadek jak mówi sra na takie państwo

Do rodzica miasto Konin nie wyrazi zgody by orkiestra była za dnia w kutnie a w koninie po nocy chyba że zmiana orkiestry

Było pięknie, jestem tam co roku i dziękuję władzom za organizację tego święta, ale ( bez urazy i z całym szacunkiem) , dlaczego nie było Wojska, dlaczego telebim był tak źle usytuowany( w dole) i dla kogo, przecież oficjale nie musieli na niego patrzeć, bo tam po prostu byli, natomiast ludzie nie widzieli na nim nic.Poza tym kolejność składania kwiatów nie na miejscu, jako pierwszy Pan senator, zgoda, ale zaraz potem lewica i Pani poseł Matysiak to lekka przesada, w tym mieście i na tej ziemi są bardziej zasłużeni i starsi społecznicy i działacze, więc bez przesady, gdzie tu jakiś polityczny sawuarwiwr.Poza tym wszystko ok.

Pani Matysiak jest posłem. Jeśli nie nie przeszkadza Ci senator Błaszczyk jako pierwsza osoba składająca kwiaty, to zupełnie nie rozumiem, zarzutu odnośnie drugiej osoby. Może wyjaśnisz, czym takim zasłużył się Pan Błaszczyk (poza tym, że ma tytuł senatora RP)?

Wpis jest jasny, niczego więcej wyjaśniać w nim nie trzeba, a jeżeli ty nie widzisz żadnej niewłaściwosci, trudno, przeżyjemy.

Niestety, uwaga dotycząca kolejności składania kwiatów jest jasna tylko dla Ciebie.

Prezydent składa kwiaty,w którejś tam kolejności za pania poseł,naprawde kultura sztabowa,ale czego mozna się spodziewać wiecej.

Czyli rozumiem, że senator składający kwiaty przed prezydentem jest OK, ale posłanka składająca kwiaty przed prezydentem już nie? Po prostu chciałbym zrozumieć logikę, na podstawie której ktoś dochodzi do takich wniosków.

Czy podczas uroczystości w Warszawie.Czarzasty wychodzi przed prezydenta Dude,(no jaśniej już nie można),ale dodra skończmy te wywody,bo jak widzę ciebie obowiazuje doktryna Noymana.bronimy swoich jak niepodleglości.

Nie zauważyłem też, żeby przed prezydentem wychodził żaden senator, ale jak rozumiem - senatorów PiS to nie obowiązuje, bo im najwyraźniej - zgodnie z Twoja logiką - wolno więcej.

Jakieś bzdury, człowieku masz fobie na punkcie pis, to się lecz.

A nie dałoby się zorganizować tego święta w świetle dnia, na wesoło, a nie tak patetycznie i ponuro wieczorem. To święto powinno być wesołe.

To udaj się do wesołego miasteczka.

Wesole to jest w Warszawie. Race, wypastowane glace, chustki na twarzy jak na zabawie karnawałowej , chóralne skoczne przyspiewki o sierpach i mlotkach. Tak sie bawi katokibol. A nie jakieś tam 'pieknie'.

Cha, cha, cha! Dokładnie!

Ja sie pytam po co te fajerwerki były???? Postraszyć zwierzęta??? Można bylo sobie darować.

Piękne święto.

W Żychlinie to takie tłumy to pod nocnym były, średnio jedna flaga na 30 mieszkań na balkonie

SUPER I TYLE

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
CISZA WYBORCZA!!! - Trwa od północy 10.07.2020r do zamknięcia lokali wyborczych, czyli niedzieli 12.07.2020r godz.: 21:00.

Zakazane jest rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Zakazana jest agitacja w internecie - nie można publikować informacji o kandydatach, ani sondaży.

Naruszenie lub złamanie ciszy wyborczej według polskiego prawa jest wykroczeniem zagrożonym grzywną (art. 498 Kodeksu wyborczego). Jej wysokość jest uregulowana w Kodeksie wykroczeń (art. 24) i może wynosić od 20 zł do 5 000 zł.

Za publikację sondaży przed zamknięciem lokali wyborczych grozi grzywna od 500 tys. zł do 1 mln zł. Prosimy więc o kulturalne wypowiedzi bez łamania ciszy wyborczej, aby policja nie prosiła nas o Wasze dane i żeby nikt nie narobił sobie problemów :)

Czytaj także