Rejestracja i logowanie

[ZDJĘCIA/WIDEO] Wielkie pożary odpadów w regionie. Strażacy z Kutna w akcji

Wydarzenia 10-10-2018 Autor: ez. Foto: OSP Komadzyn/OSP Śleszyn/OSP Żychlin/Radio Łódź
14

Od wczoraj, kiedy około godz. 16:00 do straży pożarnej wpłynęło zgłoszenie o pożarze, który wybuchł na terenie hali recyklingowej w Grabowie w powiecie łęczyckim, z żywiołem walczy blisko 100 strażaków z całego regionu. Na miejsce natychmiast zadysponowano niezbędne siły - wstępnie było to około 30 zastępów. Kilka godzin później na oddalonym o kilka km. składowisku odpadów również doszło do dużego pożaru. W obu akcjach uczestniczyli strażacy z PSP w Kutnie oraz OSP z terenu powiatu kutnowskiego.

Blisko stu strażaków aż do dzisiejszego ranka prowadzi działania gaśnicze na terenie wysypiska przy ul. Reymonta, gdzie pożar wybuchł około godz. 20:00. Żywioł został całkowicie ugaszony w nocy ze względu na nieduży obszar. Z kolei akcja na terenie hali recyklingowej, czyli dawnej "świniarni" trwała o wiele dłużej, ogień rozprzestrzenił się na znacznie większej powierzchni, a kłęby dymu były widoczne z kilku kilometrów. Okazało się, że 30 jednostek straży to niewystarczające siły i ostatecznie z żywiołem w kluczowym momencie walczyło 60 zastępów z powiatu łęczyckiego oraz powiatów ościennych, w tym z Kutna. Na pomoc od nas ruszyły m.in.: jeden zastęp z JRG Kutno z drabiną, OSP Wroczyny, OSP Klonowiec, OSP Krośniewice, OSP Śleszyn, OSP Komadzyn, OSP Żychlin. Mundurowi szacują, że dogaszanie pożaru może potrwać nawet kilka dni.

W rozmowie z mediami Jędrzej Pawlak - rzecznik komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, mówił, że sytuacja na miejscu jest już opanowana.

- Ten drugi pożar został już ugaszony. Na miejscu tego pierwszego, większego, trwa dogaszanie. Wszystko teraz zależy od ciężkiego sprzętu, który musi rozgarnąć tworzywa sztuczne. Do hali strażacy nie wchodzą, bo ściany grożą zawaleniem. Może uda się dogasić wszystko jeszcze dzisiaj. Na razie nie znamy przyczyn tego pożaru - powiedział w rozmowie z Radiem Łódź.

Wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego wydało wczoraj zalecenie, żeby okoliczni mieszkańcy nie wychodzili z domów i szczelnie pozamykali okna.

 

- Tuż po godzinie 20 wpłynęło zgłoszenie o pożarze trawy w pasie drogowym w miejscowości Krzyżanówek. Podczas dojazdu na miejsce zdarzenia zostaliśmy powiadomieni o potrzebie zadysponowania naszego zastępu do działań w miejscowości Grabów pow.Łęczycki. Po ugaszeniu tlącej się trawy udaliśmy się alarmowo na ul.Ogrodową w Grabowie, gdzie płonęło składowisko odpadów z tworzyw sztucznych. Ogień szybko objął duży teren i ciężko było go opanować. Ze względu na wysoki pobór środków gaśniczych konieczne było zapewnienie ciągłych dostaw wody. Ze wstępnych wyliczeń tylko nasza jednostka dostarczyła ponad 100 tyś litrów wody ze specjalnie utworzonego punktu czerpania na zbiorniku wodnym dawnej cegielni - relacjonują strażacy-ochotnicy z OSP KSRG Komadzyn.

komentarze (14)
Dodaj komentarz

10.10.2018 o godz 11:00 do akcji przystąpił zastęp GCBA Żychlin

Czarunia Wojtus czas sprawdzic sprawnosc kutnowskich strażaków...

Kto mi odda kasę za leczenie zatok i układu oddechowego ?

Podpalacz...

Oj fakt na Majdanach dawno nie było aż rok a pewnie zegar tyka pytanie kto wydał z Urzędu Miasta ten co wydał powinien ku..a mieszkać i przejeżdżając do tej pory śmierdzi.

brawo pis. ciekawe na ile ton smieci wydali zgode. durna zmiana

Co ma piernik do wiatraka? Co do tego ma PiS? Na Majdanach były pożary zanim zaczął rządzić PiS. Działo się to za rządów PO co nie znaczy, że PO ponosi winę za te pożary. Najlepiej takie składowiska byłoby poprzenosić daleko od miast, gdzieś na ubocza gdzie ludzie nie mieszkają.

Takich składowisk nie powinno być w Polsce. To nie są wysypiska śmieci tylko składowiska odpadów z krajów UE. Tam utylizacja jest zbyt droga a transport do Polski tak drogo nie wychodzi i po problemie. U nas rodzimi przedsiębiorcy jak się składowisko zapełni utylizują tak jak wyżej - bezkosztowo i jeszcze Straż Pożarna ma darmowe ćwiczenia. Zimą znowu będzie wielka akcja antysmogowa - a pożar takiego jednego wysypiska emituje do atmosfery pewnie więcej świństwa niż wszystkie kominy przez całą zimę...

No czekamy na działania naszych wybitnych utylizatorów z Majdan. u nich trochę się też surowca nagromadziło od ostatniego pożaru. Tylko czekać na ich występy.

Swoją drogą co to za władza która przez tyle lat nie potrafi zrobić porządku z tym składowiskiem. Kto wydał zgodę, żeby taką "bombę" umieścić w mieście?

te s...syny nikogo się nie boją....

A gdzie OSP Żychlin ?

Pojechali dzisiaj emoji

Program Czyste powietrze ruszył !!!

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także