Rejestracja i logowanie

[ZDJĘCIA/WIDEO] Wiosna przed kutnowskim szpitalem: „Kryzysowa sytuacja w służbie zdrowia!”

Wydarzenia 18-07-2019 Autor: toza
39

Dziś rano działacze partii Wiosna zorganizowali konferencję prasową przed Kutnowskim Szpitalem Samorządowym. Miejsce nie jest przypadkowe, bowiem poruszano tematy związane z ochroną zdrowia w Polsce. Nieco miejsca poświęcono również samemu kutnowskiemu szpitalowi.

Działacze Wiosny sytuację w polskiej służbie zdrowia określają mianem „kryzysowej”.

- Od kilku tygodni narasta kryzys lekowy. Naczelna Izba Aptekarska napisała list do Ministerstwa Zdrowia, że jest problem z dostępnością leków. Apteki z całej Polski zgłaszają, że brakuje leków na nadciśnienie, cukrzycę, choroby tarczycy. Pacjenci, mimo że mają recepty, mają pieniądze, nie mogą wykupić tych leków i są odsyłani do innych aptek. Problem narasta od kilku tygodni i zdaje się, że ministerstwo w tej sprawie nie podejmuje żadnych działań - mówił Wiktor Idzikowski, koordynator Wiosny w okręgu sieradzkim.

Wiosna chciałaby, żeby pacjenci byli na bieżąco informowani w których aptekach dostępne są dane leki. Ministerstwo uruchomiło specjalną infolinię, jednak – jak mówił Idzikowski – dodzwonienie się na nią jest wyjątkowo trudne.

Poruszono również sprawę programu in vitro.

- Wiele samorządów w Polsce - po tym jak PiS doszedł do władzy i zlikwidował ogólnopolski program in vitro – wzięło sprawy w swoje ręce. To samorządy zaczęły dofinansowywać leczenie niepłodności metodą pozaustrojową. Tak stało się w Łodzi, Słupsku, Poznaniu. W woj. łódzkim też był taki program, ale po wygraniu wyborów przez PiS został wycofany. W niektórych miejscach jest zastępowany naprotechnologią, która tak naprawdę nie działa, to jest ściema – mówił W. Idzikowski.

Wiosna chce, żeby metoda in vitro była dostępna dla wszystkich, niezależnie od tego, czy mieszkają w Sieradzu, Kutnie czy innych małych i średnich miastach, czy w dużo większych aglomeracjach.

Sebastian Walczak, koordynator Wiosny w Kutnie, mówił o sytuacji w kutnowskim szpitalu. Podkreślał, że nasza placówka w oczach mieszkańców nie cieszy się dobrą opinią.

- Nie może być tak, że szpital, który finansowany jest chociażby z NFZ musi ratować się oddolnymi inicjatywami, takimi jak fundacja Wspieramy Kutnowską Medycynę. Tego typu inicjatywy powinny być jedynie inicjatywami pomocniczymi, a w tym momencie od początku roku zadłużenie wzrosło o kolejne 2 mln. zł za kary, które szpital musi zapłacić – mówił Sebastian Walczak.

Na pytanie o to, czy kutnowski szpital powinien zostać przejęty od władz powiatowych przez władze wojewódzkie działacze Wiosny odpowiadają:

- Jeżeli przyniosłoby to odpowiednie zyski płynące z tego, że szpital byłby bardziej dofinansowany i zmieniłoby się jego kierownictwo to czemu nie? Pytanie tylko jakie będą z tego wyliczenia. Wiemy dobrze, że od wielu wielu lat Powiat nie radzi sobie ze szpitalem. Tak naprawdę szpital jest takim czarnym, zapalnym punktem dla wszystkich rządzących Powiatem od lat – mówił S. Walczak.

- Najważniejsi są pacjenci, szeroki dostęp do usług medycznych, żeby można było tutaj załatwić jak najwięcej rzeczy. Jestem z Sieradza. Tam szpital jest wojewódzki. To pozwala na realizację tam programów i dofinansowań na poziomie wojewódzkim. Dlatego do Sieradza zjeżdżają pacjenci z całej Polski. Uważamy, że tak – to byłoby rozwiązanie, gdyby kutnowski szpital stał się szpitalem wojewódzkim. To zwiększyłoby szansę dla mieszkańców Kutna i powiatu na większy dostęp do usług medycznych – dodał Wiktor Idzikowski.

W szpitalu trwa audyt. Jak mówił Walczak, Wiosna będzie chciała, by jego wyniki zostały upublicznione. Dodał, że zdaniem Wiosny należy zwiększyć ilość środków trafiających z budżetu państwa do polskich szpitali i programu ochrony zdrowia.

- Jako Wiosna mówimy o tym, żeby do 2022 roku przekazywać na ochronę zdrowia 6,8 proc. PKB, a do 2024 roku – 7,3 proc. - mówił S. Walczak.

- Nasuwa się jeszcze jeden problem. Kolejki. Są one niewyobrażalne. Jesteśmy w centrum Europy, a do kardiologa w niektórych częściach naszego kraju trzeba czekać 171 dni. Skandaliczne jest oczekiwanie na rehabilitację, gdzie w wielu województwach przekracza to 600 dni. Najbardziej skandaliczną informacją jaką udało nam się uzyskać jest to, że jednej pacjentce zaproponowano leczenie w sanatorium dopiero za 11 lat. Wszyscy musimy się zgodzić – to są rzeczy, które nie mogą mieć miejsca – dodał Michał Pietrzak, koordynator Wiosny z pow. pabianickiego.

Wiosna wychodzi z propozycją, by maksymalny czas oczekiwania do lekarza specjalisty wynosił 30 dni. Metodą na osiągnięcie tego celu ma być większe dofinansowanie ochrony zdrowia.

komentarze (39)
Dodaj komentarz

Biedron to ciacho. Tylko chrupac.

Ale to jak, czyżby <****y> miały jakąś inną orginalną "receptę" na uzdrawianie "uciśnionego narodu", czy tak ot, po prostu, od "tyłu"?! Pytamy, bo może faktycznie jest jakaś medyczna metoda na wyleczenie "zjawiskowego loda"?!!

Robert Biedroń to jest ktoś.

"NFZ musi ratować się oddolnymi inicjatywami, takimi jak fundacja Wspieramy Kutnowską Medycynę" Pytanie do redakcji, czy ta fundacja ma podpisaną umowę ze szpitalem?

Tylko Wiosna i tylko Robert Biedroń.

O boshe jakie to wydumane i głupio-mądre. Prośba do polityków wszelakiej maści i powiatowo-gminnych politykierów. Zachowajcie ten swój tani populizm dla siebie. Przestańcie opowiadać kocopoly o złym szpitalu. Bo im częściej tym mówcie, to tym częściej i mocniej powinniście uderzać się w pierś z powodu winy jaką za to ponosicie. i to wszyscy od prawa do lewa. Interesuje Was jedyne własny interes i nic więcej. To był bardzo dobry szpital, pracują tu dobrzy lekarze, zniweczyliscie to Wy wprowadzając do tej lecznicy politykę. To Wasza wina . SLD, Samoobrony, PO, PiS i całej reszty prowincjonalnych kółek graniastych z KO i pokoleniami na czele. Zajmijcie się sprawami obywateli a nie niszczeniem ludzi, siebie nawzajem i dorobku poprzedników. Jak wam się nudzi to lepiej dmuchajcie baloniki i chodźcie na promocje na targowiska. Ten szpital poradzi sobie bez Was lepiej niż z Wami.

Tyle lat sobie radzi, a dług rośnie.

No i ma rosnąć! Może czas pojąć wreszcie, że ochrona zdrowia nie jest za darmo!

Znowu ten oszołom unforgiven się uskutecznia.

Po pierwsze województwo jak by miało wziasc szpital to napewno nie z takim zadłużeniem 35 mln złotych. Ale jest program restrukturyzacji i mam nadzieje E władza powiatowa go zrealizuje, przy programach wsparcia rzadowego

Panie Walczak z całym szacunkiem dla pana ale uważam że jest pan jako działacz lokalny wykorzystywany przez duże organizacje,partie do gierek politycznych.kto dziś pamięta że zbierał pan podpisy pod wnioskiem o darmową komunikację dla dzieci albo czy ktoś kojarzy pana z akcjami w szpitalu.to Walczewski brylował na zdięciach ,a pana ledwo widać .wydaje mi się że wszyscy wykorzystują pana potęcjał.powinien pan zbudować mocny ale lokalny komitet lub stowarzyszenie

Dziękuję za radę.

Przedmówca dobrze mówi. Popieram

Co jest z tym szpitalem kutnowskim, ze ludzie na operacje wybierają inne szpitale np. Łeczycy, w Płocku,w Warszawie czy w Poznaniu. Wiec może trzeba zacząć od innej strony z tymi szpitalami.

Głównym problemem jest za mały personel i zarząd. Proszę spojrzeć na Kardiologię, która jest prowadzona przez prywatną firmę. Operacje jak i opieka są sprawne i mają dobre opinie

Ci kutnowscy lekarze tacy przystojni,och.

Głosuj na nich, poczuj wiosnę w ****.

Wiosna ach to Ty, marzy ci się, co?

idzcie sie tęczować gdzieś indziej a ty sebus to zdecyduj sie czy jestes w inicjatywie polskiej, sld czy we wiosnie bo tak serio - to wygladasz na karierowicza co ma nadzianych rodzicow i sie pcha do polityki tylko ze nie ma o niej wogole pojecia

Nigdy nie byłem w SLD, ale startowałem z ich list. Z inicjatywy zrezygnowałem bo połączyła się z PO, a to nie jest w zgodzie z moimi poglądami. Wiosna ma dobry progresywny program, który wspieram. Gdybym był karierowiczem to bym się zapisał do PiS ;-)

Panie Sebastianie, proszę się nie przejmować ludźmi, którzy nic nie robią, ale za to dużo mówią, a najchętniej pouczają innych. proszę robić swoje. Dla mnie jest Pan wiarygodnym człowiekiem.

root, a może ty pójdziesz gdzie indziej?

Tani populizm

Kretyn lub kosciolowy idiota !

Panowie z Wiosny, lubię Was i szanuję, ale nie odpowiadacie na najważniejsze pytanie. Każdy lekarz specjalista średnio w miesiącu przepracowywuje ok 200 - 260 godzin w miesiącu (suma z różnych miejsc jego pracy np szpital oddział, ze 2 poradnie spec i jakieś 4-5 dyżurów). Pracuje tyle nie dlatego że jest pazerny czy uwielbia pracować, tylko dlatego że nie ma go kto zastapić. Lekarzy jest za mało. Skąd wy weźmiecie lekarzy którzy po 30 dniach będą przyjmować?

Poproszę o źródło tych danych.

Potwierdzam, dokladnie 4 poradnie i ganinet. Oczywiscie praca w oddziale do 15, dyzury w tym i jeszcze jednym oddziale. i telefony caly czas dzwonia, zeby jeszcze gdzies wziac dyzur albo przyjmować w poradni. Sytuacji juz nikt nie naprawi, równia pochyła. Możecie sobie krzyczeć, że i 7 dni będą ludzie czekać do specjalisty, ale ma to taką wartosc jakbyście ogłosili, ze Polska od jutra będzie leżeć w Ameryce łacińskiejemoji)) Nawet prywatnie juz są dłuzsze kolejki

Wiosna już minęła.

Lato lato lato ah to to Ty. Już lecę o głosuje do roboty

Polska potrzebuje lewicy ale raczej takiej jaką jest ,,Razem"...

To już nie będziesz miał problemu na kogo zagłosować - tworzymy Lewicową Koalicję

Polska potrzebuje lewicy, ale nie złodziejskiej. Propozycje podatkowe "Razem" są nie do zaakceptowania dla ludzi przedsiębiorczych, aktywnych, którzy chcą zarabiać pieniądze, a nie brać od państwa.

Wejdź na oficjalna stronę razem i poczytaj o tych propozycjach podatkowych. Wszyscy podchwycili jedno zdanie, totalnie wyrwane z kontekstu i guzik wiedzą, a bezmyślnie powtarzają je jak mantrę.

2110, ale co znaczy "wejdź na stronę i poczytaj"? Sam wejdź na stronę i poczytaj. Partia, która chce karać ludzi lepiej zarabiających, za to że są przedsiębiorczy, nie ma racji bytu. To że ktoś zarabia bardzo duże pieniądze nie oznacza, ze trzeba mu je zaraz zabrać w imię dziwnie pojętej solidarności społecznej. Tak robi PiS i to chce robić Razem. Solidaryzm z założenia jest dobrowolny, a nie nakazany, ustawowy.

Niestety nie odróżniasz komunizmu od socjalizmu. Wyjaśnię ci to w prostych słowach. . . W socjalizmie osoba zarabiającą miesięcznie 100.000 zł za wykroczenie zapłaci mandat w wysokości 10tys ... ta która zarabia 10.000 zapłaci 1000ł. W komunizmie który nie odbiega od pisowskiej doktryny rządzenia państwem wszyscy zapłacimy po równo niezależnie od zarobków. Chodzi tylko o zachowanie proporcji.

Moja młodość upłynęła w socjalizmie. Mandaty płacili przeciętniacy. Sekretarze mieli status lokalnych kacyków, ich mandaty nie dotyczyły.

Większej głupoty nigdy nie czytałem

Red od good, jeśli taka jest Twoja wykładnia socjalizmu, to mogę tylko współczuć.

Problem w tym że nie rozumiesz czym jest wykładnia a czym pokazanie prostej różnicy.

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także